منو اصلی
اخبار > نقش نماز در توانمندسازی اجتماعی در تلویزیون ملی اوگاندا بررسی و تبیین شد


  چاپ        ارسال به دوست

در برنامه زنده تلویزونی توسط رایزن فرهنگی ایران؛

نقش نماز در توانمندسازی اجتماعی در تلویزیون ملی اوگاندا بررسی و تبیین شد

محمدرضا قزلسفلی، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در برنامه زنده تلویزیون ملی اوگاندا نقش نماز در توانمندسازی همه جانبه فرد و جامعه از جمله تقویت غیرت دینی و ملی برای دفاع از سرزمین خود را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس در برنامه زنده تلویزیون ملی اوگاندا نقش نماز در توانمند سازی همه جانبه فرد و جامعه ، از جمله تقویت غیرت دینی و ملی برای دفاع از سرزمین خود ، پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی ، کاهش آسیب های فرهنگی ، اجتماعی اقتصادی و ... توسط حمزه کی وانوکا فعال رسانه ای و رایزن فرهنگی بررسی ، تبیین و تشریح گردید.

انتخاب این موضوع در راستای گسترش دیپلماسی عمومی و معرفی مبانی فرهنگ اسلام ناب، با توجه به اوضاع فرهنگی و اجتماعی مسلمانان اوگاندا و ضرورت ارتقاء سطح فکری آن ها صورت گرفت و با استقبال گرم مسئولان رسانه ملی و اصحاب اندیشه اوگاندا مواجه شد.

رایزن فرهنگی در بخشی از سخنان خود با اشاره به چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس گفت نماز از علل و عوامل مهم پیروزی انقلاب اسلامی ایران در فوریه 1979 و نیروهای جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی صدام حسین و حامیان غربی و عربی او علیه ملت ایران بود.

دفاع از حریم اعتقادی ، فرهنگی و کشوری از آموزه ها و نتایج نماز است  

 محمدرضا قزلسفلی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه نماز در شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران و شکستن صدام حسین نقش اساسی داشت گفت: انقلاب اسلامی و دفاع از حریم اعتقادی ، فرهنگی و کشوری از آموزه ها و نتایج نماز می باشد.  

رایزن فرهنگی در ادامه خاطر نشان کرد : در حقیقت نماز مقبول خداوند متعال با تقویت غیرت دینی و ملی ، انقلاب اسلامی در فوریه 1979 و رزمندگان جمهوری اسلامی ایران را ظرف هشت سال دفاع مقدس پیروز گردانید و در نهایت نیز این نماز است که سبب پیروزی نهائی جبهه حق علیه باطل خواهد شد .

نماز تمدن سازترین عامل در جوامع بشری

 قزلسفلی با بیان اینکه نماز تمدن سازترین عامل در جوامع بشری می باشد گفت: طبق سنت های الهی تمدن های بی نماز و بدون ارتباط با خداوند متعال دیر یا زود قطعا فرو می پاشند.

درادامه این برنامه، حمزه کی وانوکا فعال رسانه ای در بخش اسلامی تلویزیون ملی اوگاندا و رئیس اداره ارتباطات دفتر مفتی این کشور در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه نماز نقش بسیار مهمی در جلوگیری از گرایش انسان ها به آسیب های اجتماعی دارد گفت: نماز انسان را به خداوند متعال نزديك نموده و بين عبد و معبود اتصال برقرار نموده و موجب دوری او از هر نوع گناه و آسیب شده و مانع از این می شود که انسان در مقابل ملت های تحت ظلم و ستم بي‌تفاوت باشد.

 حمزه کی وانوکا با با بیان اینکه نماز در انسان مسئولیت های اجتماعی ایجاد می نماید گفت: اهل نماز نسبت به جامعه‌ بشري احساس وظيفه‌ کرده و از هر گونه معصیت فردی و اجتماعی دوری می نماید.

نماز سرچشمه خشوع و بندگی /نمازانسان را در برابر انواع مشکلات اخلاقی و اجتماعی بیمه می کند

کی وانوکا در ادامه سخنان خود گفت :نماز که در هیچ شرایطی ترک آن جایز نمی باشد سرچشمه خشوع و بندگی بوده و انسان را در برابر انواع مشکلات اخلاقی و اجتماعی بیمه کرده و باعث می شود تا انسان بر مشکلات مادی فائق گردد.

 رایزن فرهنگی در برنامه زنده تلویزیونی نماز و توانمندسازی اجتماعی  با بیان اینکه اگر نماز در اولویت نخست قرار گیرد قطعا به توانمندسازی و کاهش آسیب‌های اجتماعی افراد جامعه منجر خواهد شد گفت: سخن معروف " به نماز نگویید کار دارم به کار بگویید وقت نماز است" از شهید محمدعلی رجائی از مصادیق عمده اولویت دادن به نماز می باشد.

کی وانوکا در بخشی از سخنان خود گفت صبر و تحمل سختی ها ، جهاد با نفس ، محبت و نیکی به مردم ، ارتقاء روحیه همکاری و همبستگی در جامعه ، كاهش آسيب هاي اجتماعي از جمله آموزه های نماز می باشند.

 قزلسفلی در ادامه با بیان اینکه عبادت مرکبی برای عروج به سوی خداوند متعال ، قربتا الی الله و رشد و تکامل انسان می باشد گفت :روح و پیکر عبادت دارای اهداف تربیتی می باشند بطوری که از نماز به عنوان یک مکتب تربیتی در همه ابعاد زندگی انسان یاد می شود .

وی ضمن قرائت آیات " و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون " و " ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر و لذکر الله اکبر "  و توضیح مفهوم کلمه " عبادت " گفت که کلمه عبادت به معنای هموارکردن راه جهت رفتن به پیش است .  لذا نماز و سایر عبادات برای هموار کردن جاده پر از ظلمات و صعب العبور می باشد .   رایزن فرهنگی با بیان اینکه که خداوند متعال تمام وسایل تحقق اهداف خلقت و رسیدن به عالی ترین مقام انسانی و استقرار جامعه ای مبتنی بر قسط ، عدل و ارزش های انسانی را با انزال کتب و ارسال رُسُل در اختیار بشر قرار داده است در پاسخ به سوال چرا همچنان مسلمانان از پیشرفت و توسعه حقیقی همه جانبه و جامعه مطلوب خداوند متعال دور هستند؟ گفت یکی از بزرگ ترین علت ها عدم استفاده درست و کامل از عبادات از جمله نماز می باشد. عباداتی که پیامبر اکرم (ص) و اهل البیت (ع) نحوه دقیق انجام آن ها را بیان کرده اند.

نماز اسرار و فرمول های یک زندگی ا یده آل و موفقیت آمیز خداوند متعال برای انسان است

قزلسفلی در ادامه گفت: نظافت و بهداشت درونی و برونی ، احترام به حقوق اجتماعی و فردی ، رعایت حقوق فقراء ،  نجات جان انسان  ، جهت شناسی و وحدت  ، نظم و انضباط در امور زندگی ، داشتن آرامش و طمانینه ، اعلام صلح به همه بندگان خدا  و همزیستی مسالمت آمیز ، احترام به جمع و دوری از انزوا ، اهتمام به امور سایر مسلمانان ، استقلال و عدم وابستگی به دیگران ، دو سجده و تواضع مطلق در برابر خدا و ... از جمله آموزه ها و پیام های نماز برای توانمندسازی اجتماعی می باشند.

قزلسفلی در ادامه سخنان خود با ارائه تعریفی از نماز گفت: در حقیقت نماز اسرار  و فرمول های یک زندگی ایده آل و موفقیت آمیز مطلوب خداوند متعال را در این دنیا به انسان آموخته ، استعدادهای نهفته در انسان را شکوفا نموده و به کسب صفات الهی منجر می شود.

انتهای پیام/م


١٠:١٧ - 1399/07/03    /    شماره : ٧٥٧٣٩٧    /    تعداد نمایش : ٤٩٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج