منو اصلی
اخبار > بیانیه کمیته گفت‌وگوی مذاهب زیمبابوه در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر(ص)


  چاپ        ارسال به دوست

بیانیه کمیته گفت‌وگوی مذاهب زیمبابوه در محکومیت اهانت به ساحت پیامبر(ص)

کمیته گفت‌وگوی مذاهب و آیین‌های اعتقادی زیمبابوه با انتشار بیانیه‌ای، اقدام اخیر نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» در نشر تصاویر موهن نسبت به پیامبر گرامی اسلام(ص) را محکوم کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در زیمبابوه؛ این بیانیه به شرح زیر است:

اقدام اخیر مجله طنز فرانسوی شارلی ابدو در انتشار کاریکاتورهای مربوط به حضرت محمد(ص) و اسلام که باعث حمله مهلک به این مجله در سال 2015 شد ، تحریک بی پروای تمام جوامع معتقد و باورمند است. مدیر فعلی شارلی ابدو گفته است که این مجله برای بازنشر این کاریکاتورها به بهانه آزادی مطبوعات، هنر یا بیان «پشیمان نیست».

مجله شارلی ابدو هرگز نمی‌تواند کاریکاتورهایی را که هولوکاست را انکار می‌کنند به نام آزادی بیان، بدون ایجاد اتهام ضد یهودی ستیزی علیه خود، به چاپ رساند. در آلمان انکار هولوکاست جرم است. انجام سخنرانی در این زمینه حتی با به خطر افتادن جان افراد، مورد محافظت نیروهای امنیتی قرار نمی‌گیرد و همچنین افشای اطلاعات در این زمینه برای حفظ امنیت ملی حیاتی قلمداد می‌شود. در حقیقت هیچ آزادی بیان مطلقی وجود ندارد، آنچه وجود دارد گفتاری از پیش تعیین شده است.

با در نظر گرفتن معیارهای بین‌المللی حقوق بشر، گفتار نفرت آمیز مقوله‌ای از بیان است که از هیچ حمایتی برخوردار نیست. طبق ماده 20 (2) میثاق بین المللی حقوق سیاسی مدنی ، همه دولتها موظفند که طبق قانون «هرگونه گفتار یا کردار در حمایت از نفرت ملی، نژادی یا مذهبی که تحریک تبعیض ، خصومت یا خشونت باشد» را منع کنند.

آزادی بیان مطلق نیست و هرگز هم نبوده است، اگرچه برخی از افراد سعی می‌کنند تا حد ممکن محدودیت‌ها را نه برای حمایت از آزادی بلکه برای پیشبرد برنامه از پیش تعیین شده خود کنترل کنند. آزادی بیان از ارزش بالایی برخوردار است و باید در راستای ایده ایجاد همزیستی و تفاهم مسالمت آمیز میان ادیان، به روشی سازنده مورد استفاده قرار گیرد.

پاپ فرانسیس با اشاره به حمله به شارلی ابدو با هدف انتقام جویی برای به تصویر کشیدن تصاویر طنز درباره پیامبر اسلام (ص) ، این خشونت را محکوم کرد ، اما همچنین گفت که آزادی بیان محدودیت هایی دارد به ویژه هنگامی که شامل دین باشد. ، پاپ گفت:" نباید از آزادی بیان برای "تحریک" یا "آزردن" دیگران به طور عمدی سوء استفاده کرد و همچنین نباید تعجب کرد که چرا کسانی به چنین طعنه هایی واکنش نشان می دهند.

چنین اقدامی عامدانه برای آزار احساسات بیش از یک میلیارد مسلمان نمی‌تواند به عنوان نشانه‌ای از آزادی مطبوعات یا آزادی بیان توجیه شود. چنین اقداماتی آرمان‌های جهانی برای همزیستی مسالمت آمیز و همچنین، هماهنگی اجتماعی و بین ادیان را تضعیف می‌کند.

کمیته گفت‌وگوی مذاهب و آیین‌های اعتقادی زیمبابوه هیچ گونه توهین یا بی احترامی نسبت به پیامبر اسلام یا پیامبران الهی دیگر را تحمل نخواهد کرد.

انتهای پیام/ص


٠٩:٤٨ - 1399/07/01    /    شماره : ٧٥٧٣٣٤    /    تعداد نمایش : ٩٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج