منو اصلی
اخبار > شخصیت «طوبی کرمانی» تلفیقی از معرفت، دانش و مکارم اخلاقی بود


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در لبنان:

شخصیت «طوبی کرمانی» تلفیقی از معرفت، دانش و مکارم اخلاقی بود

عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان با اشاره به آشنایی و همکاری چند دهه‌ای خود با مرحومه «طوبی کرمانی» وی را نمونه یک انسان وارسته و شخصیت او را تلفیقی از معرفت، دانش و مکارم اخلاقی توصیف کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از ایکنا، «عباس خامه‌یار»، رایزن فرهنگی ایران در لبنان در گفت‌وگو با ایکنا درباره آشنایی خود با مرحومه دکتر طوبی کرمانی و ویژگی‌های علمی و شخصیتی این بانوی اندیشمند سخن گفت که متن آن به شرح زیر است:

ایکنا ـ لطفا درباره سابقه آشنایی و همکاری خود با مرحومه دکتر کرمانی توضیح بفرمایید.

 از این که این فرصت را پیدا کردم که از انسانی وارسته، همکاری خوب و یک عالم و دانشمند برجسته و صدّیق به تمام معنی در مکتب انقلاب اسلامی یاد کنم، سپاسگزارم.
 
از ابتدای فعالیت خود در حوزه برون‌مرزی و به خصوص با تشکیل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با دکتر طوبی کرمانی آشنا شدم. وی رایزن جمهوری اسلامی در یونان بود و مدت‌ها مسئولیت بخش‌های مختلفی را از جمله حوزه ایرانیان خارج از کشور را در سازمان بر عهده داشت.

در موسم حج در محل بعثه مقام معظم رهبری با هم همکاری داشتیم. ایشان بخش زنان را در آنجا بر عهده داشت که عمدتاً برگزاری فعالیت‌های برون‌مرزی مثل همایش‌ها را مدیریت می‌کرد. شب‌ها و روزهای بسیار سختی در موسم حج برنامه‌هایی را با عنوان شب‌های فلسطین، شب‌های لبنان، شب‌های افغانستان و شب‌های عراق در اوج بحران‌های سیاسی در این کشورها در حج برگزار می‌کرد. مهمانان زن از شنونده و سخنران به این نشست‌ها دعوت می‌شدند و ایشان مدیریت جلسات را بر عهده داشت.

دکتر طوبی کرمانی سپس به مجمع تقریب مذاهب اسلامی منتقل شد و در بخش‌های مختلف فعالیت و این همکاری‌ها ادامه داشت. همچنین در بخش فرهنگی ستاد اربعین فعال بود و آنجا هم با یکدیگر همکاری داشتیم. در ستادهایی که تشکیل می‌شد، از همکاری ایشان استفاده می‌کردیم و ایشان ظرفیت بالایی هم به لحاظ تفکر و هم به لحاظ ارتباطات گسترده‌ در حوزه زنان جهان اسلام داشت که نقطه عطفی در این همایش‌ها و نشست‌ها بود.

 ایکنا ـ مهمترین ویژگی‌های شخصیتی و علمی مرحومه بانو کرمانی را چه چیزهایی می‌دانید؟

حدیثی مهم از پیامبر اکرم(ص) داریم که می‌فرمایند: «کونوا دعاة للناس بغیر السنتکم» یعنی مبلغ دین باشید نه با زبانتان. آسان‌ترین راه تبلیغ دین با زبان است ولی با عمل و کردار و خلق خود باید مبلغ دین باشید. قدرت نرم پیامبر اکرم(ص)، خلق عظیم ایشان بود و این قدرت نرم بود که پیامبر با آن توانست مخالفان خود و غیرمسلمانان را جذب کند چنانکه در قرآن آمده است: «فَبِمَا رَحْمَةٍۢ مِّنَ ٱللَّهِ لِنتَ لَهُمْ ۖ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ ٱلْقَلْبِ لَٱنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ» و پیامبر(ص) هم فرمودند «إنما بعثت لأتمم مكارم الأخلاق: من برای تکمیل مکارم اخلاقی مبعوث شدم».

در مدت همکاری‌های چند دهه‌ای که با این بانوی نجیب و شریف داشتم، «مکارم الاخلاق» که در فقه و ادبیات دینی ما از آن یاد می‌شود، یعنی خلق حسن و سعه صدر و بردباری، در شخصیت ایشان تجلی داشت. معمولاً زمانی که چنین افرادی را از دست می‌دهیم، مجبور می‌شویم از آنها اینگونه یاد کنیم ولی حقیقتاً وی در زمان حیات خود الگوی اخلاقی برای همه بودند. واژه «فرزندم» و «مادر» را به همه آقایان و خانم‌هایی که همکار ایشان بودند، خطاب می‌کردند. ایشان واقعاً برای همه یک مادر تلقی می‌شد و او خود را مادر می‌دانست. تبسم همیشگی حتی در اوج ناراحتی و سختی کار، ویژگی اصلی ایشان بود.

چند روز قبل که تعدادی از علمای اهل سنت لبنان از جمله شیخ «زهیر جعید»، دبیرکل جنبش اسلام‌گرای اهل سنت لبنان نزد من آمده و پیام تسلیت آورده بودند، همین ویژگی‌ها را مطرح می‌کردند. یعنی ویژگی‌های ایشان نه تنها برای ایرانیان که برای خارجی‌ها نیز شناخته شده بود. مرحومه کرمانی در بخش زنان مقاومت در بیانیه‌ها و تماس‌های خود روی همین مسئله تکیه داشت.

همچنین زمانی که برای اعلام تسلیت، عکس‌های ایشان را در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی و صفحات شخصی یا صفحات رایزنی منتشر کردیم، موج کامنت‌هایی که دریافت شد، به‌ویژه از طرف کسانی که ایشان را می‌شناختند، حقیقتاً شگفت‌انگیز بود. مشترکاً همگی آنها روی خلق حسن و انسانیت یک بانوی مسلمان تأکید داشتند و این مصداق همان حدیث «کونو دعاة للناس بغیر السنتکم» بودند. ایشان مبلغ توانمند و عالمی ورزیده بود اما این شیوه تبلیغ او زمانی مؤثر بود که توانسته بود با خلق و خوی حسن خود آن را به کار بگیرد.


ایکنا ـ درباره آثار علمی ایشان از جنبه بین‌المللی و مهمترین خدمت ایشان به موضوع وحدت اسلامی و تقریب مذاهب بفرمائید؟


دکتر طوبی کرمانی کارنامه درخشان علمی دارد. ایشان استاد فلسفه بود و در زمینه سمینارها و همایش‌های علمی، دینی و فلسفی هم تجربه میدانی داشت.

خانم کرمانی در تعامل با دیگر پیروان ادیان به‌ویژه مسیحیت از توانایی بالایی برخوردار بود و در حوزه گفت‌وگوی ادیان بحث‌های جدی و مؤثری داشت. در همایش‌های تقریبی هم در مجمع تقریب مسئولیت بخش زنان را بر عهده داشت و در گفتمان با زنان مسلمان غیرشیعی و مذاهب مختلف هم درخشید و عالمانه برخورد می‌کرد. در حقیقت وی تلفیقی از معرفت، دانش و اخلاق بود.


گرچه خودم از نزدیک با ایشان در ارتباط بودم و فعالیت‌های مشترک زیادی داشتیم اما بازخورد فعالیت‌های ایشان بعد از رحلت وی برای من بسیار غیرمنتظره بود. بازخورد برون‌مرزی این فعالیت‌ها را کاملاً در خارج از کشور حس می‌کنم و فقدان ایشان ضایعه بزرگی برای نظام تبلیغی و علمی ما بود.
 
ایکنا ـ لطفاً در مورد فعالیت ایشان در سمت دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان توضیح بفرمایید.
 
 ایشان دبیر اتحادیه زنان وابسته به مجمع تقریب مذاهب و از بنیانگذاران آن بود. لبنانی‌ها ایشان را از منظر اتحادیه زنان مسلمان می‌شناسند. مرحومه کرمانی سال گذشته نشستی را در لبنان برگزار کرد و زنان کشورهای مختلف و جمعیت‌های زنان با ایشان آشنایی بیشتری پیدا کردند. پس از درگذشت ایشان جریان‌ها و شخصیت‌های مشهور اسلامی رحلت ایشان را تسلیت گفتند که نشان از تأثیرگذاری شخصیت این بانوی فرهیخته بود.

انتهای پیام/م


١٤:٠١ - 1399/06/29    /    شماره : ٧٥٧١٤٨    /    تعداد نمایش : ٩٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج