منو اصلی
اخبار > نمایشگاه عکس «کاخ‌نشین» در تفلیس افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی ایران؛

نمایشگاه عکس «کاخ‌نشین» در تفلیس افتتاح شد

نمایشگاه عکس «کاخ‌نشین» برگرفته از مجموعه آثار منتخب سعید فلاح‌فر، هنرمند کشورمان به همت رایزنی فرهنگی ایران در موزه تاریخ تفلیس افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین افتتاحیه نمایشگاه عکس «کاخ‌نشین» برگرفته از مجموعه آثار منتخب سعید فلاح‌فر، هنرمند کشورمان (16 مهرماه) با حضور و سخنرانی حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان، خانم لیکا ماماساشویلی، مدیر بخش نمایشگاه موزه تاریخ تفلیس در محل این موزه تاریخی، برگزار شد.

مصطفوی در سخنرانی خود با تأکید بر ایجاد همکاری‌های فرهنگی بین ایران و گرجستان، اظهار کرد: امروزه ملت‌ها برای گفت‌وگو و هم‌اندیشی بیشتر به شناخت بیشتر نسبت به هم نیاز دارند و میراث فرهنگی و یادمان‌های تاریخی ابزاری هستند که می‌توانند مسیر تحقق این هدف را هموار سازند.

رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان با اشاره به پیوندهای فرهنگی و تاریخی بین ایرانیان و گرجیان ریشه تاریخی گفت: در راستای معرفی میراث فرهنگی و هنری دو کشور ضرورت دارد از ابزار و ظرفیت‌های فرهنگی، هنری برای نزدیکی و دوستی مردم دو کشور استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ هنرمندان بسیاری بوده‌اند که خلاقیت‌های هنری خود را به منصه ظهور رسانده‌اند. وجود آثار عکاسی در موزه‌های دو کشور نشان دهنده عمق ارتباطات فرهنگی و هنری دو کشور در طول تاریخ بوده است.

مصطفوی در پایان سخنانش، اظهار امیدواری کرد برپایی این نمایشگاه بتواند ضمن شناخت ویژگی‌های هنر معماری ایرانی و عوامل فرهنگی و اجتماعی یک دوره تاریخی ایران، زمینه اﯾﺠﺎد ﻓﻀﺎي ﺗﻌﺎﻣﻠﯽ ﺑﯿﻦ هنرمندان دو کشور را در بازشناسی و معرفی پیوندهای فرهنگی و تاریخی دو کشور ایران و گرجستان فراهم کند.

در ادامه این مراسم، سعید فلاح‌فر، هنرمند کشورمان با اشاره به تاریخچه کاخ نیاوران و برشمردن ویژگی‌های عکس‌های گرفته شده از این اثر تاریخی گفت: مجموعه کاخ نیاوران دارای بناها و عمارت‌های فراوان با معماری خاص بوده و متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی است.

وی به تشریع ابعاد گوناگون علمی، فرهنگی و جاذبه‌های تفریحی و آموزشی آثار و بناهای تاریخی ایران پرداخت و اظهار کرد: رویدادهای گذشته، همچون آئینه‌ای وقایع حال و آینده را در پیش رو مجسم می‌کند و آگاهی مردم نسبت به گذشته آنان را برای مقابله با حوادث آینده آماده می‌سازد.

فلاح‌فر در ادامه، با اشاره به اهمیت معماری در تاریخ هنر و تمدن ایران و ارتباط عمیق آن با فرهنگ در دوره‌های مختلف تاریخی گفت: میراث فرهنگی به ما کمک می‌کند که برپایه هویت فرهنگی خود که از شناخت گذشتگان‌مان نشأت می‌گیرد، آینده‌ای پربارتر بسازیم و این خود گویای ارزش‌های تاریخی، هنری، معماری و دانش و تجربه به کار رفته در آنهاست.

تأکید بر همکاری موزه‌های ایران و گرجستان

خانم لیکا ماماساشویلی، مدیر بخش نمایشگاه موزه تاریخ تفلیس در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و ابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه عکس، آمادگی این موزه را برای  برگزاری نمایشگاه در زمینه معرفی میراث فرهنگی و تاریخی مشترک دو کشور اعلام کرد.

وی ادامه داد: همکاری موزه‌های دو کشور می‌تواند فرصت‌های ارزشمندی برای شناخت و تعمیق و گسترش روابط فرهنگی بین ایران و گرجستان فراهم کند که امیدواریم با حمایت‌های رایزنی فرهنگی ایران، این مهم محقق شود.

بنابر اعلام این خبر، این نمایشگاه به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و با همکاری اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان مقیم خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تا 19 مهرماه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

انتهای پیام/ص


١٤:٠٧ - 1398/07/17    /    شماره : ٧٣٦٨٦٥    /    تعداد نمایش : ٦٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج