منو اصلی
اخبار > پنجمین نشست «ادبیات فارسی و تأثیر آن بر ادبیات عرب» در لاذقیه


  چاپ        ارسال به دوست

مرکز فرهنگی ایران برگزار کرد؛

پنجمین نشست «ادبیات فارسی و تأثیر آن بر ادبیات عرب» در لاذقیه

پنجمین نشست «ادبیات فارسی و تأثیر آن بر ادبیات عرب» با حضور اساتید دانشگاه و شخصیت‌های فرهنگی در مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاذقیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در ادامه سلسله نشست‌های فرهنگی، پنجمین نشست فرهنگی با موضوع «ادبیات فارسی و تأثیر آن بر ادبیات عرب» (13 مهرماه) با حضور وفيق سليطين، عضو هیأت علمی و رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تشرین، عدنان بيلونه، رییس اسبق اتحادیه نویسندگان عرب در لاذقیه، رنا جونی، عضو هیأت علمی و رییس بخش زبان فارسی در معهد لغات دانشگاه تشرین، منات الخیر، شاعر بلندآوازه لاذقیه، برخی دیگر از اساتید دانشگاه تشرین، شخصیت‌های فرهنگی، غلامحسین حسینی‌درقه، وابسته فرهنگی کشورمان در مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لاذقیه برگزار شد.

حسینی‌درقه در سخنرانی خود در این نشست، گفت: همجواری و مصالح مشترک میان ایران و کشورهای عربی و همچنین، ورود اسلام و زدودن عنصر نژاد، رنگ و زبان، باعث شکل‌گیری تمدن بزرگ اسلامی شد و تا قرن‌های سکاندار مرکز علم و دانش در تمامی زمینه‌ها بود.

وابسته فرهنگی کشورمان در لاذقیه افزود: ادبیات فارسی همزمان با شکل گیری زبان فارسی ظهور پیدا کرد. قدیمی‌ترین نام آورانی که در ادبیات فارسی نقش داشته‌اند، رودکی پدر شعر فارسی و فردوسی خالق شاهنامه و در برهه‌ای دیگر، ادبیات فارسی توسط بزرگانی چون، عطار شاعر عرفانی، مولانا جلال الدین رومی بزرگترین شاعر عشق الهی، سعدی شیرازی صاحب کتاب بستان و گلستان، نظامی گنجوی و حافظ بزرگترین شاعر پارسی زبان ظهور یافت.

وی خاطرنشان کرد: واژگان عربی زیادی در زبان فارسی وجود دارد و ادبیات عرب آنقدر با فارسی ترکیب شده است که حتی نویسندگان ایرانی چه در قدیم و حال حاضر، بدون آشنایی با زبان عربی، نمی توانند در ادبیات خود خلاق باشند.

وفيق سليطين، عضو هیأت علمی و رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تشرین هم به بیان مطالبی در باره موضوع «نی رومی در شعر عربی مدرن» پرداخت.

سخنران دیگر این مراسم، عدنان بيلونه، رییس اسبق اتحادیه نویسندگان عرب در لاذقیه بود. وی در سخنانی گفت: نقش بزرگی که دانشمندان و نویسندگان فارسی زبان در تمدن اسلامی و در سطوح مختلف ایفا کردند چه از لحاظ علمی، ادبی، فلسفی، پزشکی، اخترشناسی، ریاضیات و علوم دینی، باعث شکوفایی زبان عربی شد و این بر هیچ کس پوشیده نیست.

آخرین سخنران این مراسم خانم رنا جونی، رییس بخش زبان فارسی دانشگاه تشرین بود. وی با بیان موضوع «رباعیات خیام و اثر آن در ادبیات عرب» به ایراد سخن پرداخت.

انتهای پیام/ص


١٣:٥٥ - 1398/07/17    /    شماره : ٧٣٦٨٦٤    /    تعداد نمایش : ٧٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج