منو اصلی
اخبار > امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کشور چین و آژانس ادبی پُل


  چاپ        ارسال به دوست

سی‌ودومين نمايشگاه بين‌المللی كتاب تهران/ 11

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان کشور چین و آژانس ادبی پُل

مدیرعامل مؤسسه‌ خانه‌ کتاب در غرفه چین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: چین بازار بزرگی برای ناشران است و ناشران ایرانی می‌توانند در حوزه‌ نشر در چین فعالیت داشته باشند، هرچند محدودیت زبانی وجود دارد اما مترجمان جدید می‌توانند این محدودیت‌ها را رفع کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری و رونمایی از کتاب «ایران علیه شرارت» نوشته‌ وانگ ون روز چهارشنبه، 4 اردیبهشت‌ماه با حضور نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، مجید جعفری‌اقدم، مدیر آژانس ادبی پل، عباس حسینی‌نیک، مدیرعامل انتشارات مجد، مریم جدلی، رییس انجمن زنان ناشر، امیر صالحی طالقانی، مدیر انتشارات نحل، رضا حاجی‌آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس و محسن عمادی، مدیر انتشارات ابراهیم در غرفه‌ چین میهمان ویژه‌ سی‌ودومین دوره‌ی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد.

نیکنام حسینی‌پور با اشاره به سابقه‌ تمدنی ایران و چین اظهار کرد: هر دو کشور ایران و چین دارای تمدن‌های کهن با مبادلات فرهنگی و تجاری کهن هستند. راه زمینی جاده‌ی ابریشم و راه دریایی از طریق خلیج فارس و بندرهای سیراف و هرمز به دریای چین قدمت 2600 ساله دارد. آثار برجای مانده از ادیان زرتشتی، مانوی، نستوری و بودایی و از همه مهم‌تر اسلام توسط تجار و بازرگانان و همچنین مبلغان دینی در جریان بود.

مدیرعامل مؤسسه‌ خانه‌ کتاب گفت: جاده‌ ابریشم نماد تاریخی روابط تجاری و اقتصادی ایران و چین است و مبادلات دینی و مذهبی از طریق مظاهر فرهنگی و هنری مثل نقاشی، معماری، ادبیات، زبان، آداب و رسوم، ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و آیین‌های مختلف مورد تبادل قرار گرفته است.

حسینی‌پور با اشاره به جایگاه فرهنگ اسلامی در کشور چین گفت: فرهنگ اسلامی در چین رنگ و بوی ایرانی دارد. بسیاری از واژه‌های مورد استفاده در آیین‌های دینی مسلمانان ریشه‌ی فارسی دارند. فلسفه، تصوف و عرفان ایرانی نزد اندیشمندان چینی مورد توجه قرار گرفته و بسیاری از کتاب‌های ترجمه شده در این حوزه است.

حسینی‌پور با تأکید بر اهمیت توجه به فضای مجازی در احیای جاده ابریشم افزود: چین بازار بزرگی برای ناشران است و ناشران ایرانی می‌توانند در حوزه نشر در چین فعالیت داشته باشند هرچند محدودیت زبانی موجود دارد اما مترجمان جدید می‌توانند این محدودیت‌ها را رفع کنند. علاوه براین می‌توان زمینه‌های انتقال تکنولوژی صنعت چاپ را نیز فراهم کرد.

 وی با اشاره به ترجمه و انتشار آثار نویسندگان چینی در ایران گفت: بیش از 60 اثر نویسندگان چینی در حوزه‌ کودک و نوجوان و همچنین آثار 26 نویسنده‌ چینی در ایران ترجمه شده است.

در پایان مراسم از کتاب «ایران علیه شرارت» اثر وانگ ون که به سه زبان از سوی آژانس ادبی پل ترجمه شده و به همت انتشارات نحل منتشر شده است، رونمایی شد. این کتاب شامل خاطرات یک خبرنگار چینی از تجربه‌ حضورش در ایران است.

بنابر اعلام این خبر، سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از 4 تا 14 اردیبهشت‌ماه در مصلای امام خمینی(ره) برگزار می‌شود. محل غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش بین‌الملل نمایشگاه کتاب (شبستان، ورودی 15) است.

انتهای پیام/ص


١٢:٤٨ - 1398/02/05    /    شماره : ٧٢٩٠٧٧    /    تعداد نمایش : ١٠٧٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج