English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨
مصاحبه خبرگزاري فارس با رايزن پيشين فرهنگي ايران در سيرالئون
مصاحبه خبرگزاري فارس با رايزن پيشين فرهنگي ايران در سيرالئون تاریخ ثبت : 1394/02/30
طبقه بندي : ,,
عنوان : مصاحبه خبرگزاري فارس با رايزن پيشين فرهنگي ايران در سيرالئون
مصاحبه شونده : محمد رضا قزلسفلي رايزن پيشين فرهنگي ايران در سيرالئون
مصاحبه كننده : كلهر/خانم سعيدي
محل مصاحبه : خبرگزاري فارس
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

خبرگزاری فارس ـ گروه آیین و اندیشه: پیش از انقلاب در مدرسه و کوچه و خیابان روستا و شهرهای استان گلستان به فعالیت انقلابی دست می‌پرداخت، پس از آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپس وابستگی فرهنگی در غنا و در نهایت رایزنی فرهنگی ایران در سیرالئون انتخاب شده است. نکته جالبی که از دوران تحصیلش تعریف می‌کند حضور در اولین دوره انتخاب دانشجوی دانشگاه امام صادق (ع) با درس اخلاق مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی و در نهایت توصیه‌های ایشان برای حضور در سیرالئون بوده است.

۹ سال فعالیت در سیرالئون کارنامه درخشانی را برای محمدرضا قزلسفلی متولد مینودشت استان گلستان رقم زده است، به طوری که آنچه از جراید بر می‌آید نشان می‌دهد مردم غرب آفریقا بعد از رفتنش گریستند، در زمان حضورش پشت سر او نماز جماعت خواندند و دانشجویان در کلاس‌های درسش شرکت کردند، همه اینها نشان می‌دهد که این سال‌ها رایزنی توأم با فعالیت واقعی و پرکاری را برای خود رقم زده است.
قزلسفلی سه فرزند دارد که یکی از آنها در غنا به دنیا آمده و پسر بزرگش نیز در سیرالئون ازدواج کرده و به گفته خودش اکنون یک نوه شکلاتی همراه خود به تهران آورده است!
این رایزن سابق فرهنگی ایران در سیرالئون معتقد است که ملت مظلوم سیرالئون دهه‌ها آرزو می‌کردند رادیوی اسلامی، مدارس اسلامی، دانشگاه اسلامی، کمک‌های فنی حرفه‌ای، ماشین‌آلات کشاورزی و در نهایت بیداری و بصیرت داشته باشند که با حضور فعال، صادقانه و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران این امر تاحدودی تحقق یافته است.
شواهد حاکی از آن است که قزلسفلی ظرف ۹ سال ماموریت با سمت رایزن فرهنگی در حوزه‌های علمی و آموزشی به عنوان استاد دانشگاه فورابه (سیرالئون) و دانشکده اسلامی فری‌تاون، در حوزه تبلیغی - فرهنگی با سمت امام جمعه سیار سیرالئون فعال بوده است.


بخش نخست گفت‌وگو با قزلسفلی را در ادامه می‌خوانیم.


*خودتان را کامل معرفی کنید و بفرمایید اهل کجا هستید و تحصیلاتتان را چگونه گذراندید؟
- اینجانب محمدرضا قزلسفلی در سال 1339 در خانواده‌ای مستضعف متولد و بعد از تحصیلات ابتدایی و متوسطه در روستای القجر شهرستان مینودشت استان گلستان در سال دوم دبیرستان به نیروهای انقلاب اسلامی پیوسته و ضمن نشر و تکثیر اطلاعیه‌ها و نوارهای صوتی امام خمینی (ره) و توزیع مخفیانه آن‌ها در بین مردم و معرفی رهبر کبیر انقلاب و تهییج دانش آموزان و مردم مینودشت و روستاها در تظاهرات و راهپیمائی‌ها علیه نظام ستم شاهی و طاغوت سهم داشتم.
پس از بازگشائی مدارس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تحصیل در انجمن‌های اسلامی دانش آموزی، کمیته انقلاب اسلامی، هیئت هفت نفره کشاورزی و جهاد سازندگی مشغول بودم. در آبان 59 همزمان با تعطیلی دانشگاه‌ها به خاطر انقلاب فرهنگی عازم سربازی و در نیروی هوایی پایگاه پنجم شکاری امیدیه اهواز معاون انجمن سیاسی عقیدتی بودم و در گزینش و اعزام نیرو از آن پایگاه برای شرکت در جنگ‌های نامنظم شهید چمران فعال بودم. آبان ماه 61 جزو اولین ورودی بهمن ماه وارد دانشگاه امام صادق (ع) شده و بعد از شش ـ هفت سال تحصیل در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی موفق به کسب کارشناسی ارشد شدم.


توصیه های مرحوم آیت الله مهدوی کنی برای اعزام به سیرالئون
*ارتباطی هم با مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی داشتید؟

-با قاطعیت می‌گویم که اگر موفقیتی در غرب آفریقا داشتم مدیون استاد بزرگوارم مرحوم حضرت آیت‌الله مهدوی کنی رئیس دانشگاه امام صادق (ع) هستم. ایشان توصیه‌هایی کارشناسانه‌ قبل از عزیمت به سیرالئون به اینجانب ارائه کردند که نتایج مثبتی در کشور مالکی مذهب سیرالئون در پی داشت. لذا موفقیت خود را مرهون راهنمائی‌های آن استاد گرانقدر می‌دانم.
توجه به مشترکات سنی و شیعه، شرکت در نمازهای جمعه و جماعت و مجامع، مشارکت در غم‌ها و شادی‌های آن‌ها، تقید به نماز جماعت در بین مسلمانان سیرالئون، محوریت اخلاص در فعالیت‌ها، توجه به مشترکات در جهت گیری‌ها، مطالعه قبل از فعالیت‌ها، تدوین مطالعات و حوادث، شناخت دوست از دشمن، ارتباط ویژه با دانشگاه‌ها، اساتید و دانشجویان، احتیاط در امور، متناسب بودن نشریات، کتاب ها و مطالب ارائه شده با فرهنگ و معارف مردم محل ماموریت و... بخشی از توصیه‌های مرحوم حضرت آیت الله مهدوی کنی رئیس دانشگاه امام صادق (ع) به اینجانب قبل از عزیمت به محل ماموریت بود. در یک ملاقات دیگر توکل به خداوند متعال، اعتماد به نفس، خدا را در همه امور بخشی از توصیه‌های آیت الله مهدوی کنی بود.
2 سال وابسته فرهنگی در غنا بودم
خلاصه بنده در سال 68 جذب امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شده و در سال 69 در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی ژنو به عنوان اولین ماموریت خارج از کشور شرکت کردم. آبان 70 با عنوان وابسته فرهنگی عازم سیرالئون، اردیبهشت ماه 73 از محل ماموریت به اتفاق خانواده عازم حج تمتع و همکاری با کاروان ایرانیان خارج از کشور و در مهر ماه 74 بعد از یک ماموریت فرهنگی موفقیت آمیز به کشورمان برگشتم. مرداد ماه 76 با عنوان وابسته فرهنگی عازم کشور غنا واقع در غرب آفریقا شده و بعد از دو سال فعالیت‌های فرهنگی، علمی، دینی و فرهنگی موفقیت آمیز در آن کشور و ساحل عاج به کشورمان برگشتم حتی فرزند دومم شهریور 77 در آکرا غنا به دنیا آمد، غنائی‌ها به خاطر تولد وی در روز چهارشنبه او را «کویکو( Koveiku)» می‌نامیدند.
امام جماعت سیرالئون شدم
پس از آن برای مدت 9 سال به عنوان رایزن فرهنگی ایران در سیرالئون انتخاب شدم، به دلیل توصیه‌های استادم آنجا هم نمازهای مغرب، عشا، ظهر و عصر را در مساجد فریتاون اقامه کرده و به عنوان رایزن فرهنگی در فعالیت‌های مساجد حضور داشتم. این امر موجب شد تا جایگاه و پایگاهی پیدا کرده و در نهایت از سوی علماء و ائمه جمعه و جماعات به عنوان امام جمعه منصوب شوم.*بله اطلاع داریم که مردم آنجا چه اندازه به شما علاقه‌مند شده بودند. ابتدا از مختصات جغرافیایی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی سیرالئون توضیحاتی ارائه بفرمایید تا مخاطبان نیز با این کشور آشنا شوند.

- سیرالئون با مساحتی 71740 کیلومتر مربع در غرب آفریقا واقع شده است. جمعیت این کشور بیش از شش میلیون نفر تخمین زده شده است. هفتاد درصد جمعیت سیرالئون مسلمان مالکی مذهب و بیش از ده درصد آن شیعه مذهب و بقیه را مسیحیان و آنیمیست تشکیل می‌دهد. زبان‌های رسمی و ملی سیرالئون به ترتیب انگلیسی و کریو (ترکیبی از زبان‌های انگلیسی و محلی ) است.


نفت سیرالئون هنوز استخراج نشده است
پایتخت این کشور شهر فریتاون بالغ بر دو میلیون نفر جمعیت دارد. بو، پورتلوکو، مکینی، کامبیا، کنما، کابالا از شهرهای مهم سیرالئون هستند. در این میان شهرستان بو به عنوان پایتخت دینی و مکینی به عنوان پایتخت اقتصادی مطرح هستند. این کشور دارای دو فصل بارندگی و خشک (غیر بارندگی) دارای آب و هوای نسبتا شرجی و مرطوب است. فصل بارندگی در سیرالئون از اردیبهشت ماه آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.
این کشور به لحاظ منابع معدنی غنی و دارای بنادر استراتژیکی برای کشورهای اروپایی است، بنابراین یکی از تأمین کنندگان منابع معدنی نظیر الماس، طلا، اورانیوم، جنگل‌ها و مراتع، چوب، ماهی و دیگر مانع در دست استعمار است، البته نفت این کشور هنوز استخراج نشده است. عمدتاً فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در اختیار لبنانی‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و غربی‌ها است. امید به زندگی در میان مردم سیرالئون تقریبا چهل سال است.


قدیمی‌ترین دانشگاه غرب آفریقا، 196 سال پیش ساخته شد
دانشگاه فورابه نیز قدیمی‌ترین دانشگاه غرب آفریقا است که 196 سال پیش ساخته شده و بیشتر سران کشورهای آفریقائی از جمله جومو کنیاتا، نلسون ماندلا و قوام نکومه در آن دانشگاه درس خوانده‌اند. پول رایج سیرالئون لئون و در حال حاضر تقریباً هر پنج هزار لئون معادل یک دلار است.


*این کشور چه شخصیت‌هایی را پرورش داده است؟
- بای بوره مبارز بزرگ و آزادی‌خواه سیرالئون با استعمار انگلستان بود. هر سال سالگرد یادبود «بای بوره» در سیرالئون برگزار می‌شود. چیف بزرگ سیرالئون بای بوره در سال 1893 م. با استعمار انگلستان جنگید و سپس در زندان‌های مخوف آن کشور استعمارگر درگذشت.


افزایش میزان سفارتخانه‌های ایران در آفریقا
*ایران از چه زمانی در سیرالئون سفارتخانه تأسیس کرده است؟

-پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به فرمان امام راحل، دولت ایران تعداد سفارتخانه‌هایش را در آفریقا افزایش داد. تا قبل از انقلاب کشورمان تنها با 9 کشور آفریقائی روابط داشت ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در اکثر کشورهای آفریقائی کشورمان نمایندگی‌های سیاسی، فرهنگی، علمی، آموزشی در سطوح دانشگاهی و مدارس و همچنین کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای جهاد کشاورزی، سازندگی و کمیته امداد تأسیس کرده است.


*مایلیم کمی از مردم سیرالئون که آخرین محل ماموریت شما بوده بشنویم؟
-سیرالئون هجده قبیله دارد. بزرگترین قبائل تمنی و مندی و کوچک‌ترین آن‌ها که اهرم‌های قدرت را در دست دارد قبیله کریو است. قبیله کریو در فریتاون شهر آزاد شده توسط انگلیسی‌ها مستقر است. قبائل فولا، مدینگو، سوسو تقریبا صد در صد مسلمان مالکی مذهب هستند. مردم سیرالئون بیش از یکصد و پنجاه و سه سال ظلم و ستم استعمار و استثمار توسط انگلستان را تجربه کرده و هم اکنون از بصیرت نسبی، ویژگی بیداری و تشخیص دوست از دشمن برخوردار هستند.
میهمان نوازی، تحمل والا، همزیستی مسالمت آمیز، اهتمام به وحدت، سادگی ظاهری لیکن درک عمیق منویات، داشتن فولکلور غنی سنتی، داشتن قدرت تشخیص خوب از بد و حمایت از خوب، داشتن نفرت عمیق از اصحاب استعمار،اهتمام به برگزاری اعیاد دینی اعم از میلاد پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) و... برخی از ویژگی‌های اعتقادی اخلاقی و فرهنگی ملت سیرالئون اعم از اکثریت هفتاد و پنج درصدی مسلمان مالکی مذهب (ده درصد شیعه) و اقلیت مسیحی است.


*وضعیت سواد مردم به چه صورت است؟
-متأسفانه میراث شوم به جا مانده از دوران استعمار و سیاست‌های مدیران داخلی طوری بوده که اکثریت مردم سیرالئون از نعمت خواندن و نوشتن محروم بمانند. مضاف بر اینکه نظام آموزشی منتج نبوده و فارغ التحصیلان نظام آموزشی برای توسعه کشور خود مفید نیستند.


*هنوز هم سیرالئون تحت استعمار است؟
-کمتر کشوری می‌توان یافت که بطور کامل از استعمار شوم غرب نجات حقیقی یافته باشد. سیرالئون نیز استقلال ظاهری خود را در سال 1961 دریافت شده ولی تقریباً در همه زمینه‌ها هنوز وابسته هستند.


وضعیت مسلمانان در سیرالئون
*وضعیت مسلمانان در سیرالئون به چه صورت است؟ درباره اسلام در این کشور توضیح دهید؟

- بیش از هفتاد و پنج درصد جمعیت سیرالئون مسلمان هستند که از لحاظ اقتصادی و موقعیت اجتماعی نسبت به اقلیت مسیحی ضعیف‌تر هستند. اکثر مشاغل دولتی و سازمان‌های مهم را مسیحیان در اختیار دارند. روسای دانشگاه‌ها، نهادهای دولتی، رسانه‌ها و ... مسیحی هستند. از سوی دیگر مسلمانان بیشتر در حوزه‌های دامداری و کشاورزی مشغول هستند. فقر در همه زمینه‌ها در بین مسلمانان بیشتر است. بین مسلمانان و مسیحیان زندگی مسالمت آمیز وجود دارد، لیکن مسلمانان در موقعیت ممتازی قرار ندارند. همیشه آرزو می‌کردند یک رادیو اسلامی، مدارس و دانشگاه اسلامی، کمک‌های فنی، ماشین آلات کشاورزی و بیداری و بصیرت داشته باشند. این خود دلیل یک نوع جنگ سرد بین طرفین است. این اهداف ملت مظلوم سیرالئون با حضور فعال و حمایت های جمهوری اسلامی ایران تحقق یافت.

تصویر روشنی از اسلام در سیرالئون وجود ندارد
مسلمان این کشور اصولاً مالکی مذهب هستند اما شباهت‌های زیادی با شیعیان دارند با وجود اینکه از سوی وهابیت و استعمارگران تلاش می‌شود تصویر روشنی از اسلام ترسیم نشود و باورهای نادرست ترویج پیدا کند اما در عین حال مسلمانان علاقه شدید به اسلام و اهل بیت (ع) دارند این نشان می‌دهد که مسلمانان این کشورها سابق اهل البیتی بودند، اما در طول تاریخ به دلیل دور افتادن از مسلمانان چهره نادرستی از اسلام و شیعه برایشان ترسیم شد.


چه نام‌هایی بیشترین کاربرد را در سیرالئون دارند؟
بانویی که فرزند دو قلو به دنیا می‌آورد بدون استثنا نام فرزندانش را اگر پسر باشد «الحسن» و «الحسین» و اگر دختر باشد «حسنتو» و «حسینتو» می‌گذارد. علی رغم تلاش‌های وهابیت هنوز درصد قابل توجهی از مسلمانان این کشور طبق فتوای امام مالک بن انس دست باز نماز اقامه کرده و با آئین‌های تشیع شباهت‌های فراوانی دارند. حساسیت‌های چشمگیری نسبت به اهل البیت (ع) دارند به طوری‌که مناسبت‌ها را دقیق دنبال می‌کنند. حتی یک بار که رادیو صوت الاسلام که ناشر افکار وهابیت است مقام حضرت فاطمه (س) را ضمن تعریفی در حد یک زن معمولی پایین آورده بود بلافاصله با واکنش شدید علما و مسلمانان مالکی مذهب مواجه شد بطوری اعلام شد در صورت تکرار رادیو را تعطیل خواهند کرد.


*دیگر چه اسامی آنجا رواج دارد؟
- اگر دختر باشد در اکثر مواقع فاطمه، فاطماتا، فاطو، فاطی، بنتو و خدیجه و پسر، حسنة و حسینة، علی و علیو، زینب، زینبو، احمد، احمدو، محمد، ممدو، عباس و... بیشترین اسامی است.


*وضعیت شیعیان آنجا الان به چه صورت است؟
-همانطور که گفتم تقریباً بیش از ده درصد مسلمانان سیرالئون پیروان مذهب اهل البیت (ع) و شیعه هستند که تحت رهبری علماء بزرگ تحصیل‌کرده حوزه‌های علمیه قم، سوریه، لبنان و... هستند. مضاف بر اینکه همه مسلمانان مالکی مذهب سیرالئون از شیفتگان و محبان اهل البیت (ع) هستند. دانشکده اسلامی فریتاون وابسته به جامعه المصطفی هرسال بیش از هشتاد دانشجو و طلبه با گرایش فقه تشیع تربیت و تحویل جامعه سیرالئون می‌دهد.
شیعیان سیرالئون دارای انجمن‌ها و سازمان‌های متعددی از جمله سازمان اسلامی جعفریه، الهادی(ع)، المهدی (ع)، اهل البیت(ع)، الکوثر و... از جمله سازمان‌هایی هستند که در سطح کشور فعال هستند. در سال 91 با حمایت رایزنی فرهنگی شیعیان سیرالئون صاحب رادیو صدای قرآن و اهل البیت(ع) شدند. این رادیو فرهنگ و معارف اسلام ناب را در سطح کشور و منطقه منتشر کرد. مسجد مرکزی شیعیان فریتاون بزرگ‌ترین مسجد سیرالئون هزاران نمازگزار را در خود جای می‌دهد.


*آیا مراسم مذهبی مسلمانان یا شیعیان هم آنجا برگزار می‌شود؟

بله مناسبت‌های مختلف مولود النبی و ائمه معصومین از جمله مبعث، سیزده رجب، اعیاد شعبانیه،‌ محرم،‌ عاشورا و تاسوعا در مساجد و مدارس مختلفی برگزار می‌شود. امروزه شیعیان و سازمان‌های وابسته به آن در سطح کشور رسماً دارای مدارس در سطوح ابتدائی و متوسطه هستند. مدارس امام صادق (ع)، اهل البیت(ع)، الهادی(ع)، بهشتی و... از مدارسی هستند که هزاران دانش آموز در آن‌ها تحصیل می‌کنند.
*ماه رمضان چطور؟-ماه مبارک رمضان با شکوه تمام در سیرالئون و سایر کشورهای غرب آفریقا برگزار می‌شود. چهره شهرها و روستاهای سیرالئون با رعایت شعائر دینی و اسلامی کاملاً دگرگون شده و تصویر متفاوتی به خود می‌گیرد. در طول روز رستوران‌ها تعطیل و مسیحیان نیز در ماه مبارک رمضان به اعتقادات مسلمانان احترام می‌گذارند. کلاس‌ها و جلسات قرائت و تفسیر قرآن در مساجد در ساعات بعد از ظهر و بعد از نماز عشا برگزار می‌شود. مدارس اسلامی اقدام به برگزاری مسابقات حفظ و قرائت قرآن مجید می‌کنند. شب‌های احیا هم از 19 تا 29 ماه احیاء برگزار می‌شود. در سال‌های اخیر نمایندگی فرهنگی با حضور خود در لیالی قدر در مساجد متعدد و با فرهنگ‌سازی مناسب برای اولین بار دعای جوشن کبیر قرائت و با استقبال گرم مواجه شد.
مردم از معرفی خود به عنوان مسلمان شرم داشتند*مناطق زیارتی هم در سیرالئون وجود دارد؟-بله البته نه به آن صورت و کیفیتی که در کشورمان وجود دارد ولی افرادی چون بایبوره و علی حیدرا که با انگلیسی‌ها جنگیده‌اند قبرشان بدون بارگاه و ضریح است اما احترام خاصی مردم برایشان قائل هستند. در هر حال این کشور 153 سال تحت استعمار و فقر فرهنگی، مادی و معنوی و علمی بوده نباید توقع بیش از این داشت. تصور کنید جایگاه مسلمانان این کشور تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران آنقدر پائین بوده که از معرفی خود به عنوان مسلمان در محافل و جوامع مختلف شرم می‌کردند. این اندازه اسلام در آفریقا تحقیر شده بود حتی مسلمانان برای ثبت نام در مدارس باید نامشان را از اسلامی به مسیحی تغییر می‌دادند مثلاً اگر احمد بود با نام ادوارد ثبت نام می‌شدند. لیکن پیروزی انقلاب اسلامی، استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و صدور پیام آن عزت و عظمت اسلام را دوباره زنده کرد و به مسلمانان روحی دیگر بخشید و آن ها را بیدار کرد.
بخش دوم این گفت‌وگو به زودی در خبرگزاری فارس منتشر می‌شود.

پیش از انقلاب در مدرسه و کوچه و خیابان روستا و شهرهای استان گلستان به فعالیت انقلابی می‌پرداخت، پس از آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سپس وابستگی فرهنگی در غنا و در نهایت رایزنی فرهنگی ایران در سیرالئون انتخاب شد.

نکته جالبی که از دوران تحصیلش تعریف می‌کند حضور در اولین دوره انتخاب دانشجوی دانشگاه امام صادق (ع) با درس اخلاق مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی و در نهایت توصیه‌های ایشان برای حضور در سیرالئون بوده است.

9 سال فعالیت در سیرالئون کارنامه درخشانی را برای محمدرضا قزلسفلی متولد مینودشت استان گلستان رقم زده است، به طوری که آنچه از جراید بر می‌آید نشان می‌دهد مردم غرب آفریقا بعد از رفتنش گریستند، در زمان حضورش پشت سر او نماز جماعت خواندند و دانشجویان در کلاس‌های درسش شرکت کردند، همه اینها نشان می‌دهد که این سال‌ها رایزنی توأم با فعالیت واقعی و پرکاری را برای خود رقم زده است.

قزلسفلی سه فرزند دارد که یکی از آنها در غنا به دنیا آمده و پسر بزرگش نیز در سیرالئون ازدواج کرده و به گفته خودش اکنون یک نوه شکلاتی همراه خود به تهران آورده است!

این رایزن سابق فرهنگی ایران در سیرالئون معتقد است که ملت مظلوم سیرالئون دهه‌ها آرزو می‌کردند رادیوی اسلامی، مدارس اسلامی، دانشگاه اسلامی، کمک‌های فنی حرفه‌ای، ماشین‌آلات کشاورزی و در نهایت بیداری و بصیرت داشته باشند که با حضور فعال، صادقانه و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران این امر تاحدودی تحقق یافته است.   

شواهد حاکی از آن است که قزلسفلی ظرف 9 سال ماموریت با سمت رایزن فرهنگی در حوزه‌های علمی و آموزشی به عنوان استاد دانشگاه فورابه (سیرالئون) و دانشکده اسلامی فری‌تاون، در حوزه تبلیغی – فرهنگی با سمت امام جمعه سیار سیرالئون فعال بوده است.

بخش نخست این گفت‌وگو از اینجا قابل مطالعه است و بخش دوم را نیز در ادامه می‌خوانیم:

*آیا کشورهای آفریقایی که درباره آنها صحبت کردیم دچار بیداری اسلامی نشده‌اند؟

-بله این اتفاق افتاده است، اتفاقاً بیداری اسلامی کشورهای عربی و آفریقایی نشانه‌هایی از آن در سیرالئون هم مشاهده می‌شود، مسلمانان علیه انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها که تتمه استعمارشان وجود داشت،‌ اعتراض داشتند اما بهرحال استعمار برای این کشورها پروژه دارد و اجازه نمی‌دهد اتفاقی آنجا بیافتد، به طور مثال همین پروژه ابولا که چیزی شبیه داعش است، به گفته غربی‌ها کشته هم زیاد داده که به اعتقاد ما دنباله بیداری اسلامی سال‌های اخیر است.

ابولا در پی بیداری اسلامی سال‌های اخیر رخ داده است

*منظورتان از این حرف چیست؟

-متأسفانه درباره پروژه‌هایی نظیر ابولا، خبرگزاری‌های کشورهای غربی اخباری را منتشر می‌کنند و سایر کشورها هم آن را بدون آگاهی ترجمه می‌کنند درحالیکه ابولا تنها یک پروژه برای استعمارگران است، استعمار هر سال یک برنامه جدید در این کشورها دارد تا موج نارضایتی‌ها را خاموش کند و معادن الماس، طلا و جنگل‌ها را غارت کند.

ابولا نام یک رودخانه در کنگو است

ملتی که همه چیز از معادن و منابع دارد باید تنها یک شبانه روز غذا بخورد، پنج درصد مسیحی‌ها در آن حاکم هستند اما اینها بر همه حکومت می‌کنند، ناگهان بیماری پوستی می‌گیرند و قرنطینه می‌شوند. ابولا نام رودخانه‌ای در کنگو است که اولین بار در سال 1976 این بیماری در کنار رودخانه کشف شد و اسمش را نام رودخانه گذاشتند از آن زمان تا مارس گذشته خبری از این بیماری نبود تا اینکه در سال  2014 ناگهان سه کشور غرب آفریقا، سیرالئون،‌ گینه کوناکری و لیبریا بیماری شیوع یافت و مردمشان قرنطینه شدند یعنی از شمال سیرالئون برای سه ماه هیچ کس حق نداشت از خانه بیرون بیاید، ظرف این ماه‌ها کشورهای اروپایی معادن را تصاحب کردند و دور از چشم مردم که تنها اجازه داشتند غذایشان را از پشت در دریافت کنند، به استخراج معادن و منابع پرداختند و حتی برای جلوگیری از موج بیداری اسلامی افرادی که انقلابی هم بودند دستگیر شدند و به بیمارستان‌ها روانه شدند به این اتهام که ابولا دارند!

دو نفر از کسانی که ادعا شده بود بیماری ابولا گرفته‌اند امام علی بنگوراس از دوستان نزدیک بنده و همسرشان بودند که در صحت هم بودند، چند تن از کارمندان محلی را هم شنیدیم که به بیماری دچار شدند البته چنین چیزی صحت نداشت.

*چنین چیزی قبل‌تر هم اتفاق افتاده بود؟

-خاطرم است دو سال پیش شایع شد که الشباب قرار است به سیرالئون حمله کند، مردم سیرالئون هم که شایعه زده و کم سواد و بصیرت هستند دیگر در جزئیات قضیه تفحص نمی‌کنند تنها نگران می‌شوند و می‌ترسند، خلاصه در همان زمان‌ها ما هم کلاس درسی داشتیم که در این اثنا چند نفر به تفحص ما پرداختند و گفتند الشباب قرار است حمله کند، شما چه کسانی هستید؟ من هم گفتم الشباب کیست؟ زلزله، مار، گاو، چیست؟ آنها چیزی نمی‌دانستند من هم توضیح دادم که الشباب در شرق آفریقا در سومالی است شما هم غرب آفریقا هستید فاصله هم زیاد است امکان حمله وجود ندارد، خلاصه این شایعات آنجا به سرعت می‌پیچید.

در نهایت ابولا پروژه‌ای به دلیل  ترس غرب است نظیر داعش، منتها داعش بعد سیاسی و ایبولا اقتصادی دارد در نیجریه هم بوکوحرام است، در هر کشوری نام متفاوتی دارد با این حال نه اینکه چنین بیماری نباشد اما در حاشیه ابولا به اهداف خود می‌رسند.

جایگاه درخشان ایران در بین کشورهای آفریقایی

*وضعیت ارتباطی ایران و سیرالئون چگونه است؟ در این سال‌ها ایران توانسته تحولی در خط فکری مردم آنجا ایجاد کند؟

-علاوه بر اینکه ملت‌های آفریقایی به ایران نیاز دارند این را نیز می‌دانند که چهره حقیقی اسلام تنها در جمهوری اسلامی ایران نمودار است ما می‌دیدیم که وقتی عربستان عید فطر را اعلام می‌کرد سیرالئونی‌ها منتظر بودند که از دفتر رهبری ایران خبر برسد تا اینکه به حرف اعراب استناد کنند! ایران در عرض این سی و اندی سال جایگاه خوبی در کشورهای آفریقایی از جمله سیرالئون یافته است.

یک نمونه آن در زمان فتنه 88 سیرالئونی‌ها نگران وضعیت ایران بودند اما با این حال مقالاتی از غرب علیه ایران منتشر نمی‌کردند مردم مدام با رایزنی در ارتباط بودند و از وضعیت ایران پرس‌ و جو می‌کردند، مردم می‌گفتند که ایران امید ماست چرا این اختلافات پیش آمده است!  حتی بارها پیش آمده که به ما گفتند وقتی جمهوری اسلامي صحبت می‌کند یا رایزنی ایران بحثی می‌کند در دل ما امیدواری ایجاد می‌شود، بنابراین نمونه‌ها فراوان است که پایگاه جمهوری اسلامی ایران به ویژه امام راحل و امام خامنه‌ای در بین قلوب دولتمردان و مردم مسلمان و حتی مسیحی سیرالئون وجود دارد.

* پول رایج سیرالئون چیست؟

-لئون اما در دانشگاه دلار یا معادل لئون هم دریافت می‌شود. هر 4500 لئون هم یک دلار سیرالئون است بهرحال یازده سال قحطی و جنگ تحمیلی مشکلات زیاد منابع انسانی را برای آنها ایجاد کرده حتی مردمی آنجا هستند که یک دست و پا ندارند یا با مشکلات دیگری روبه رو هستند.

دانشگاه سیرالئون 186 سال قدمت دارد

*آیا زبان فارسی هم آنجا تدریس می‌شود؟

-در دانشگاه فورابه که قدمت 186 ساله دارد، درس ایران شناسی، اسلام شناسی و اسلام و جهانی شدن توسط بنده تدریس می‌شود. جالب این است که بنده با تدریسم آنجا حقوق هم نمی‌گرفتم بلکه کمکی هم به آنها می‌کردم و جای سه استاد درس‌ می‌دادم خلاصه ما از چند سال پیش تا الان درس ایران شناسی را به عنوان درس رسمی نه اختیاری در دانشگاه تدریس می‌کنیم و در ترم‌های مختلف مسائل مختلف ایران باستان، معاصر و زمان اسلام را بیان می‌کنیم. نام بنده نیز به عنوان استاد افتخاری این دانشگاه ثبت شده است و در کنارش زبان فارسی هم تدریس می‌کنیم.

*ثمره برپایی این کلاس‌ها چه بوده است؟

-سیرالئونی‌ها با فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران آشنا شدند و تصویر نادرستشان از ایران از بین رفت بنابراین در همین اثنا انجمن دوستی ایران و سیرالئون نیز تشکیل شد هر سه ماه یک میزگرد ایران شناسی برای عموم و دانشجویان در موضوعات مختلف برپا می‌کردیم.

*دختران آنجا اجازه تحصیل ندارند؟

-بهرحال جوّ مسیحی است و مسلمانان اگر بخواهند درس بخوانند باید نامشان را تغییر دهند و بدون روسری با فرم مسیحیت به مدرسه بروند اما مسلمانان به این امر علاقه ندارند به همین خاطر درصد قابل توجه دختران به مدرسه نمی‌رود، در این دهه گذشته چند مدرسه به کمک ایران از جمله مدرسه امام صادق (ع) که خود بنده در سه طبقه با هزار دانشجو، مدرسه شهید بهشتی، مدرسه اهل بیت (ع) در شهرستان بو و فریتان و مدارس فرقه احمدیه تأسیس شد.

بنیاد ایمانی تونی بلر در سیرالئون تأسیس شد

*مدرک این دانشگاه چه اندازه معتبر است؟

-از سوی انگلستان تأیید می‌شود حتی پدر تونی بلر آنجا رییس دانشگاه بوده اما خود تونی بلر اکنون از سیاست کنار کشیده و در حوزه مذهبی کار می‌کند، بنیاد ایمانی تونی بلر راه اندازی شده است، وی معتقد است همان نقشی که سیاست در قرن بیستم داشته دین در این عصر دارد و ادیان همه باید با هم خوب باشند که البته اینها همه تعمدی است! درس جهانی شدن و ادیان را هم او در این دانشگاه راه انداخت که خوشبختانه دانشگاه استاد اسلامی نداشت و تدریس آن به من محول شد بنابراین فضای خوبی یافتم تا دیدگاه‌های حضرت علی و دیگر ائمه (ع)،‌ شهید مطهری و دیگر اساتیدمان را به خوبی در مقابل دیدگاه نیچه و ژان پل سارتر و ... ارائه دهم.

*درباره رسانه‌های آنجا توضیح دهید؟ شرایطتشان به چه صورت است؟ چند رسانه هستند؟

-نزدیک سی و اندی روزنامه یا هفته نامه که پرتیراژترین آن‌ها استاندارد تایمز به علاوه یک کانال تلویزیونی 12 ساعته و 20 رادیو اف ـ‌ ام است که یکی از آنها برای ایران است.

*شبکه‌های ایران آنجا دریافت می‌شود؟

-خیر البته ماهواره آزاد است اما برنامه‌های ایران دریافت نمی‌شود، چند بار هم این را اعلام کردیم البته شبکه‌ پرس تی‌ وی دریافت می‌شود اما با دستگاه سیگنال می‌دهد که مردم عادی هم این دستگاه‌ها را ندارند.

عروسم از قبیله بزرگ سیرالئون است

*وضعیت مردم سیرالئون به لحاظ تقسیم بندی اراضی و شهر و روستا به چه صورت است؟

-سیرالئونی‌ها 18 قبیله هستند که بزرگترینشان قبیله منده است که عروس بنده نیز برای این قبیله است، بعد قبایل تمنه، فولا، مدینگو، سوسو و کوچکترین کریو است، تقریبا 400، 500 سال پیش زمانیکه انگلیسی‌ها کشتی آمریکایی‌ها را به سیرالئون می‌بردند به عنوان برده کشتی را متوقف کرده و  افراد را استثمار می‌کردند. پایتخت سیرالئون هم فریتان یعنی شهر آزاد نامگذاری شده است و به همان گروه برده تعلیم و تربیت آموختند و به عنوان نیروی خودشان تا 1961 کشور دست انگلیسی‌ها بود،بنابراین این قبیله کریو به ظاهر کوچک است اما مورد حمایت انگلستان قرار دارد.

قبایل مدینگو، سوسو و فولا تماماً مسلمان هستند. منده و تمنه تقریباً نیمی مسلمان و نیمی مسیحی‌اند، کریو هم همه مسیحی‌اند.

*چه فرقه‌هایی آنجا هستند؟

-سه فرقه که به لحاظ قدمت، احمدیه از پاکستانی‌ها و به لحاظ قدرت و خشونت وهابی‌ها و به لحاظ بی‌خاصیتی هم بهایی‌ها هستند.

*جناب قزلسفلی درباره وضعیت چاپ و نشر در سیرالئون توضیح دهید؟ شما هم آنجا کتاب منتشر می‌کردید؟

-چاپخانه‌ها که ضعیف است آنهایی هم که منتشر می‌شد رویکردشان مغایر با ما است، اما کتاب‌هایی ما چاپ کردیم «مثل اسلام برای همه» به زبان انگلیسی، سایر کتاب‌ها از جمله ادعیه و قرآن و کتب اسلامی از تهران و قم می‌آمد اما منابع دانشگاه را خودم جزوه کرده و در اختیار دانشجویان قرار می‌دادم.

پسر بزرگم همسری از سیرالئون گرفته است/ عروس آفریقایی‌ام‌ به تهران آمده است

* بگذریم لطفاً درباره خودتان بفرمایید. چند فرزند دارید و چند ساله هستند؟

-بنده سه فرزند دارم که دو فرزندم؛ حمید متولد سال 64 و زهرا 65 در تهران به دنیا آمدند پسر بزرگم حمید با دختری از سیرالئون ازدواج کرد و اکنون هم همسرش با ما به تهران آمده، زهرا هم در مینودشت زندگی می‌کند که با پسرخاله‌اش ازدواج کرده و الان دانشجوی فوق لیسانس است، پسر سومم زمانی که ما در غنا زندگی می‌کردیم به دنیا آمد، به گانا بوی معروف است به دلیل اینکه در غنا به دنیا آمده و غنایی‌ها فرزند متولد چهارشنبه را کووی‌کو می‌نامند یعنی پسر چهارشنبه!

*چطور شد که پسرتان آنجا ازدواج کرد؟

-عروسم اجیفا بابای که الان فاطمه اجیفا بابای نام دارد هم‌دانشگاهی پسرم بود، مدتی از آشنایی‌شان گذشته بود که ما در جریان قرار گرفتیم و با خانواده آنها آشنا شدیم، خانواده ایشان مسیحی بودند اما مخالفتی برای ازدواج نکردند چرا که اینها به هم علاقه‌مند شده بودند. حتی بنده با سفیر وقت نیز برای این ازدواج صحبت کردم خلاصه اجیفا مسلمان شد و اکنون در ایران هستند و یک دختر تیزهوش شکلاتی به نام سارا دارند (با خنده).

ازدواج ایران و سیرالئون بازتاب زیادی در مطبوعات سیرالئون داشت

این ازدواج در مطبوعات سیرالئون خیلی پررنگ بود و به اولین ازدواج و حتی اولین فرزند مشترک ایران و سیرالئون معروف شد به طوریکه باعث شادی رییس جمهور و مردم این کشور شد، حتی به لحاظ اخلاقی آنچه در اسلام رعایت می‌شود برای عقد و ازدواج را آنجا رعایت کردیم، حتی مردمشان تعجب کرده بودند چرا که اروپایی‌ها و آمریکا‌یی‌ها به اذیت و بی اخلاقی آنجا معروف هستند اما از ایرانیان خاطره خوشی برایشان باقی ماند. مردم آنها از استعمارگران زورگوی آمریکا، انگلستان، فرانسه و پرتغال به اپوتو به معنی استعمارگر می‌نامیدند.

*خیلی جالب است،‌ غذای آنجا چگونه است؟ آیا آنجا غذای ایرانی می‌خوردید یا غذایشان به سلیقه‌تان سازگار بود؟

-غذا به وفور از برنج و گوشت تا دیگر مواد غذایی به سبک خودمان و کشورهای اسلامی وجود داشت، ذبحشان شرعی است و سوپرمارکت‌ها دست لبنانی‌های شیعه است، بنابراین مشکلی نداشتیم چرا که بدنه اسلامی است و به ندرت مسیحیان در کار پخت و پز هستند، برنجشان را هم خودشان کشت می‌کردند و بهترین برنج را به نام «جلفت» می‌نامیدند.

2 فصل خشک و بارانی سیرالئون

سیرالئون دارای دو فصل شش ماهه بارندگی و غیر بارندگی است که اولی از اردیبهشت آغاز و تا اواخر آبان ادامه دارد اما در داخل ماه بی باران هم یک ماه خنک به نام هارماتان وجود دارد که شرجی هوا را می‌گیرد و خنک است. بنابراین فصل برنجکاری و کشت زیاد است و بنده خودم خیلی جاها به کمک مردم آنجا برای کار برنج در زمین‌ها رفته‌ام.

*آیا جایی هم برای گردش و تفریح و مناطق دیدنی آنجا وجود دارد، شما خودتان اهل تفریح هستید؟

-بله با خانواده سفیر، همکاران و خانواده‌های جامعة المصطفی و معلمان تفریح‌گاه‌های خوبی می‌رفتیم؛ سیرالئون بهترین سواحل غرب آفریقا را دارد با شیب ملایم و آبشارهای زیبا و حیوانات دیدنی و طبیعی که انسانی به آنجا نفوذ نکرده است.

کمک‌های ایران به اقتصاد سیرالئون

*شما در آن سال‌ها مستندی درباره وضعیت خود و سیرالئون نساختید؟

-یک کارهایی کردیم اما بیشتر گروه‌هایی را که از ایران آمده بودند یاری می‌کردیم، تقریباً دو تا سه گروه در این سال‌ها از ایران آمدند و یک گروه هم میثاق بودند که به ساخت عکس و تصاویر و کتاب پرداختند.

*آیا ایران هم به سیرالئون کمکی می‌کند؟

-بله به لحاظ کشاورزی و اقتصادی 69 تراکتور در اختیار آنها گذاشته و حتی ایران خودرو آنجا نمایندگی دارد و ماشین سمند آنجا به وفور یافت می‌شود.

*در نهایت از دیگر فعالیت‌های فرهنگی خودتان در سیرالئون بفرمایید؟

- این را بگویم که کار فرهنگی مثل کار کشاورزی است یک کشاورز ماهر هیچ قطعه زمینی را بایر نمی‌گذارد تا آنجا که می‌شود بذر می‌کارد، آب رسانی می‌کند تا به نتیجه برسد بنابراین کار فرهنگی هم مانند کشت است به چند سمینار و نمایشگاه کتاب محدود نمی‌شود البته اینها هم ابزار هستند اما کافی نیست، بنابراین بنده سیرالئون و غنا را نظیر  زمین کشاورزی دانستم از امام جماعت تا کارهای فرهنگی دیگر انجام دادم چرا که وضعیت امامت جماعت آنجا منسجم نبود، هر کس کار خود را می‌کرد بنابراین اولین کار شورای ائمه جمعه و جماعت را تأسیس کردیم تا اینها با هم باشند.

*با تأسیس این شورا چه کارهایی انجام دادید؟

-سرمایه گذاری بر امامان جمعه و کارگاه‌های آموزشی با موضوعات امامت، افزایش سواد ائمه و خطبه خوانی با جزوه و کتاب، کلاس های هفتگی و سالانه و... همین‌ها باعث شد بنده به عنوان امام تعیین شوم.

حتی در دانشگاه‌ها و نگارش و منابع پایان‌نامه‌ها به دانشجویان کمک می‌کنیم برخی پایان‌نامه‌ها با منابع ناموثق نگاشته می‌شود بنابراین نیازمند راهنمایی بودند، همچنین انجمن مسلمانان خواهر روزنامه نگار نیز برای نخستین بار در سیرالئون تأسیس شد، خانوم زینب بانگورا نیز ریاستش را برعهده دارند هر سال هم یک یا دو بار برای مسلمانان مسیحی کارگاه برگزار می‌کنند.

*در نهایت درباره وضع وهابیت در سیرالئون هم توضیحاتی بفرمایید؟

-رییس وهابیت سیرالئون فرد ناآگاهی بود که با کمک عربستان مؤسسه عمر بن خطاب را اداره می‌کرد، حتی یک بار خبر آمد که سلیمان کامارا مریض شده ما هم به منزلش برای عیادت رفتیم به طوریکه آنها را شرمنده کردیم، حتی بعد از فوتش نیز به مراسم تدفینش رفتیم که همین باعث به حداقل رسیدن مشکلات ما با وهابیون شد. وظیفه یک رایزن فرهنگی تلطیف قلوب است نه ایجاد شکاف، بنابراین باید وحدت ایجاد کرد و ما هم در این سال‌ها تلاش کردیم تا به بهترین وجه ممکن ارتباطات را تلطیف و وحدت بین مردم ایجاد کنیم.

*تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

-بنده هم از شما متشکرم.

تعداد نمایش : 6448 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.