English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٧ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

همراه با نمایش تابلوهای کتیبه‌های فارسی؛

کنفرانس «ابعاد عملی در دولت رفاه اسلامی از دیدگاه سیره نبوی» در لاهور برگزار شد

سومین کنفرانس بین‌المللی «ابعاد عملی در دولت رفاه اسلامی از دیدگاه سیره نبوی» در دانشگاه گاریسون برگزار و تابلوهای کتیبه‌های فارسی به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور به نمایش گذاشته شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سومین کنفرانس دو روزه بین‌المللی تحت عنوان «اقدامات عملی در بهبود دولت رفاهی از دیدگاه سیره نبوی» به همت بخش علوم اسلامی دانشگاه گاریسون و با مشارکت کمیته آموزش عالی ایالت پنجاب در دانشگاه مذکور برگزار شد.

در این کنفرانس که در چهار نشست آکادمیک و طی دو روز برگزار گردید، تعداد بیش از 120 مقاله از محققین و پژوهشگران ملی و بین المللی و کشورهایی چون پاکستان، انگلیس، استرالیا، شام، ایران، نیجیریه، فلسطین، هند، ترکیه و ... ارائه شدند.

در مراسم افتتاحیه کنفرانس، شخصیت های برجسته ای چون پیر سید سعید الحسن شاه وزیر اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب، دکتر عبید بن ذکریا رئیس دانشگاه گاریسون  لاهور و فرمانده بازنشسته ارتش، پرفسور دکتر طاهر مسعود قاضی رئیس بخش زبان عربی و علوم اسلامی دانشگاه گاریسون، علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، مرتضی رضوانفر پژوهشگر برجسته میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، پرفسور معین الدین نظامی رئیس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب و استاد زبان اردو دانشگاه لمز و تعداد زیادی از شخصیتهای برجسته علمی و ادبی و دانشجویان بخش های مختلف دانشگاه شرکت نمودند.

مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری محمد ریاض یکی از قاریان برجسته پاکستان آغاز و سپس حافظ عمران الهی دانشجوی مقطع پیش دکتری علوم اسلامی اشعاری چند در مدح حضرت رسول(ص) را قرائت نمود.

 طاهر مسعود قاضی رئیس بخش زبان عربی و علوم اسلامی دانشگاه گاریسون لاهور گفت: جای بسی افتخار است که خداوند متعال به ما توفیق عنایت نمود و موفق به برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی در دانشگاه خود شده‌ایم. اولین کنفرانس بین‌المللی ما در دانشگاه تحت عنوان «رواداری صلح و همبستگی» در سال 2017 میلادی بوده که بسیار موفق و پر استقبال بود. سپس در سال 2018 میلادی دومین کنفرانس بین المللی تحت عنوان «سید علی بن عثمان هجویری المعروف به داتا گنج‌بخش» با همکاری و مشارکت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در دانشگاه گاریسون  برگزار گردید. و اکنون در سال جاری سومین کنفرانس بین المللی تحت عنوان اقدامات عملی در بهبود دولت رفاهی از دیدگاه سیره نبوی را با مشارکت کمیته آموزش عالی ایالت پنجاب در حال برگزاری هستیم.

وی در ادامه، افزود: با توجه به وضعیت کنونی کشور ما، عنوان فوق را برای کنفرانس خود انتخاب نموده ایم زیرا برای بهبود نظام اسلامی پاکستان بسیار ضروری است و با این روش ایده ها و افکار مختلف از شخصیتهای برجسته و محققین رد و بدل می شوند و ما نباید آنها را به صورت کتبی و شفاهی نگاه کنیم بلکه باید در زندگی عملی خود نیز به کار گیریم.

معین الدین نظامی رئیس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب و استاد زبان اردو دانشگاه لمز، ضمن تبریک به منتظمین برگزاری این کنفرانس، گفت: با توجه به وضعیت کنونی کشور پاکستان، انتخاب این عنوان بسیار مناسب است و در این‌خصوص به تمامی مسئولین برگزاری این کنفرانس تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. در جهان اسلام به تعلیم و تربیت اهمیت خاصی داده شده است و ما برای بهبود نظام اسلامی کشور خود باید نظام آموزشی خود را مطابق تعالیم اسلامی تنظیم نماییم.

محمد سلیم از کشور انگلیس ضمن تقدیر و تشکر از دعوت و شرکت در این کنفرانس بین الملللی، پیرامون حقوق و وظایف اقلیت‌های از دیدگاه سیره نبوی(ص) ایراد سخنرانی نمود.

مرتضی رضوانفر پژوهشگر برجسته میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران گفت: بنده در این سفر به کشور دوست و همسایه یعنی پاکستان سعی بر این دارم که در خصوص میراث مشترک دو کشور تحقیق و پژوهش نمایم. علاوه بر این یک فیلم مستند از علامه محمد اقبال لاهوری شاعر ملی، فیلسوف و متفکر  پاکستان که نه تنها در پاکستان بلکه در کشور ایران نیز بسیار محبوب و قابل احترام هستند، را تهیه نمایم تا مردم ایران بیش از پیش از وی آشنا شوند.

وی ادامه داد: همچنین یک پروژه جهانی تحت عنوان «کتیبه های فارسی در جهان» را آغاز کردم و برای این منظور به کشورهایی چون چین، روسیه، هند، پاکستان، بنگلادیش، افغانستان، قرقیزستان، آذربایجان، تایلند، کنیا، تانزانیا، ایتالیا، اسپانیا و ... سفر نموده و کتیبه‌های فارسی آن کشور که توسط خود مردم آن منطقه نگاشته شده‌اند را ثبت نموده‌ام.

رضوانفر اظهار کرد: تمامی این کتیبه‌ ها به زبان فارسی و توسط غیر ایرانیان نوشته شده‌اند زیرا زبان فارسی زبان صلح، دوستی، محبت، عرفان، تصوف و برادری بوده و لطافت این زبان مردم را مجبور کرده‌است که از آن استفاده نماید. حال از شما عزیزان نیز می‌خواهم که برای درک بهتر گفته‌ها و فرموده‌های بزرگان خود چون علامه محمد اقبال لاهوری، سید علی بن عثمان هجویری و ... که گنجینه‌های فراوانی از خود را به زبان فارسی برجای گذاشته‌اند، زبان فارسی را یاد بگیرید.

عبید بن ذکریا رئیس دانشگاه گاریسون  لاهور ضمن خیر مقدم به تمامی میهمانان ارجمند ملی و بین‌المللی و تبریک به ررئیس و اساتید بخش زبان عربی و علوم اسلامی گفت: بخش زبان عربی و علوم اسلامی یکی از بخش های فعال دانشگاه می‌باشد و برگزاری سومین کنفرانس موفق بین‌المللی بیانگر فعالیت‌ها و تلاشهای شب و روز رؤسا و اساتید این بخش می‌باشد.

پیر سید سعید الحسن شاه وزیر اوقاف و امور مذهبی ایالت پنجاب گفت: ریاست یکی از نیازهای اساسی و بنیادین هر جامعه منظم است و برای بقای جامعه حفاظت از اقتدار اجتماعی آن، برقراری صلح و سلامتی و رعایت نظم و ضبط بسیار ضروری است. برای این کار لازم است که مسئولین و رهبرانی انتخاب شوند که لیاقت آن را داشته باشند و مشکلات و نیازهای عموم را به درستی درک نموده و برای راه حل آن مطابق تعلیمات اسلامی بکوشند.

در پایان مراسم به تمامی میهمانان هدایایی به رسم یاد بود اعطا گردید و از تمامی میهمانان پذیرایی به عمل آورده شد.

سپس در چهار نشست آکادمیک که در دو روز 9 و 10 دی ماه 1398 خورشیدی برگزار گردید، تعداد بیش از 60 محقق و پژوهشگر معروف و برجسته ملی و بین المللی مقالات علمی خود را ارائه نمودند.

عبید بن ذکریا رئیس دانشگاه گاریسون لاهور با اشاره به راه اندازی نمایشگاه کتیبه‌های فارسی در جهان، به بیان فعالیت‌های این دانشگاه پرداخت.

فضل احمد خالد رئیس کمیته آموزش عالی ایالت پنجاب افزود: در نظام و ریاست اسلامی و رفاهی نباید بر تعلیم و آموزش علوم توجه داد. ما باید علاوه بر تعلیم و آموزش دروس مختلف، بر تربیت دانشجویان نیز توجهی خاص داشته باشیم. زیرا جوامع پیشرفت و ترقی کرده بر تربیت افراد منحصر است.

وی در ادامه افزود: برگزاری چنین کنفرانس ها برای دانشجویان و نسل های جوان بسیار مفید و سودمند هستند زیرا موقعیتی فراهم می شود که افراد از مراکز و جوامع مختلف در کنار هم جمع شده و ایده و افکار خود را به اشتراک بگذارند.

علی اکبر رضایی فرد رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در سخنان خود، گفت: جای افتخار است که امروز در این کنفرانس حضور دارم. برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی در دانشگاه و حضور ده‌ها محقق و پژوهشگر از کشورهای مختلف جهان بیانگر این تغییر و تحولات است.

وی افزود: آرزومندم که نه تنها مراکز علمی و آموزشی پاکستان بلکه تمامی مراکز فرهنگی، هنری، اقتصادی و ... نیز شاهد تغییر و تحولات و پیشرفت عظیم باشند.

وی افزود: همانند مراکز علمی و آموزشی، مساجد نیز نقش بسیار مهمی در تغییر اوضاع مسلمانان دارند زیرا برای تربیت مسلمانان جایی بسیار مناسب است. با توجه به اینکه مساجد یکی از افضل‌ترین مکان‌هاست، انسان با آمدن به آن نرم دل و لطیف می‌شود. مساجد فقط به این منظور ساخته نشده‌اند که مردم بیایند و نماز خوانده و بروند، بلکه مردم را به یکدیگر نزدیک کردن، ایجاد فضایی امن در کشور، ایجاد محبت، اخوت و احترام به یکدیگر و ... از تأثیر مساجد در جامعه می‌باشد و زبان فارسی چون زبانی نرم، لطیف، با محبت و اخوت است، در آبادانی بسیاری از مساجد نقش داشته است. و البته در دولت اسلامی که به رفاه جامعه می‌اندیشد برای نوسازی و همچنین ساخت و توسعه مسجد بر مبنای نیازهای روز جامعه انسانی نیز باید اندیشیده شود.

در پایان به سخنرانان برنامه و مقاله‌های برگزیده لوحی به رسم یادبود اعطا شد و همچنین، در حاشیه برگزاری این کنفرانس، نمایشگاهی تحت عنوان «گستره کتیبه‌های فارسی در جهان» از تابلوهای کتیبه‌های فارسی به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور به نمایش گذاشته شد.

وزیر اوقاف و امور خیریه، رییس شورای عالی آموزش پنجاب و رییس دانشگاه به همراه مسئولین و با حضور وابسته فرهنگی کشورمان و دکتر رضوانفر از این نمایشگاه دیدن کردند.

انتهای پیام /ص


١٥:١٠ - 1398/10/21    /    شماره : ٧٤٢٦٦٠    /    تعداد نمایش : ٦١٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
اقدامات قهرآمیز یکجانبه و تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران غیر انسانی است
اسقف پابیلیو: «هفته مقدس» امسال اهمیتی مضاعف دارد
بیست‌ونهمین شماره نشریه «آیینه بنگلا»
نگاهی به آثار هنرمندان کاریکاتوریست در رسانه‌های کنیا
توصیه‌های حضرت محمد(ص) برای پیروزی بر یک بیماری مسری
اعلام تمدید قرنطینه توسط نخست وزیر اسپانیا
فتوای جدید مجلس علمای اندونزی درباره نماز کادر درمان کرونا
لغو تمام آئین‌های عبادی به دلیل کرونا
فعالیت‌های ویژه کتابخانه ملی آکادمی قزاقستان در شرایط قرنطینه
محقق آلمانی تاریخ نبوت از دیدگاه قرآن را بررسی کرد
درآمدزایی زنان اتیوپیایی از بافت فرش ایرانی/ برگزاری نمایشگاه عکس میراث جهانی ایران در اتیوپی
معرفی مرکز نمایشی ایستانا بودایا (کاخ فرهنگ) کوالالامپور
برگزاری آنلاین دوره‌های آموزش زبان فارسي در بلغارستان
برپايي نمایشگاه عکس «نگاه من»
نماز جمعه آنلاین در تلویزیون‌های اتیوپی پخش شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.