English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
مسلمانان صربستان روز «سنجاک» را جشن می‌گیرند
مسلمانان صربستان روز «سنجاک» را جشن می‌گیرند تاریخ ثبت : 1399/09/01
طبقه بندي : ,,
عنوان : مسلمانان صربستان روز «سنجاک» را جشن می‌گیرند
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

مسلمانان صربستان روز 20 نوامبر (30 آبان) را به عنوان روز سنجاک یعنی اتحاد مسلمانان، صرب‌ها و مونته نگرویی‌ها در مبارزه با فاشیسم که برای تمامی مسلمانان صربستان مهم و اهمیت خاص دارد با برپایی همایش و سخنرانی‌های مختلف به ویژه در شهر نووی پازار مرکز این منطقه جشن می‌گیرند.

اهمیت این روز به این خاطر است که 75 سال پیش یعنی در 20 نوامبر 1943 ( 28 آبان 1322)، شورای ملی ضد فاشیست آزادیبخش خلق سنجاک در «پلیولیا» تاسیس شد و منطقه سنجاک به خودمختاری خود دست یافت که در این چارچوب حق خودسازماندهی داخلی و مدیریت مرزهای این خودمختاری تضمین شده است.

با آگاهی و هوشیاری آزادی خواهانه، ایده همزیستی و نفوذ تسامح، ارزش های جهانی انسانی و سنت ضد فاشیسم، مردم سنجاک برای خود منطقه‌ای واحد، چند ملیتی و خودمختاری را انتخاب کردند.

روز بزرگداشت سنجاک با یک سری فعالیت‌ها و رویدادهای منظم در شهر نووی پازار مرکز این منطقه و دیگر شهرهای منطقه سنجاک برگزار می شود. از جمله به این مناسبت (روز جمعه 30 آبان) مراسم جشنی از ساعت 18 در دانشکده مطالعات اسلامی شهر نووی پازار برپا می شود.

در شهرداری‌های منطقه سنجاک، روز 20 نوامبر (30 آبان) روز تعطیل و غیر کاری است.

«معمر زوکورلیج» رهبر حزب عدالت و آشتی و معاون رئیس مجلس صربستان به همین مناسبت در پیامی  گفت که منطقه سنجاک با تمام داده های خود و تغییرات تاریخی که قرن ها در این منطقه بالکان مرکزی تلاقی داشته است، تمامی آزمایش ها و چالش های پیش روی خود را به ویژه در یکصد و پنجاه سال گذشته بدون در نظر گرفتن اختلافات ملی و مذهبی که باعث وجود همزیستی در این منطقه می شود را بخوبی و هیچ عاملی قادر به از بین موجودیت بی نظیر مردم سنجاک نشده است، زیرا سنجاک ارزش های جدید و خوبی را بوجود آورده است.

وی افزود: این ارزش‌های خوب در مواقع بحرانی خود را نشان می دهند، همانطور که در سال 1943 تمامی میهن پرستان در منطقه پلیولیا از همه ادیان و ملت ها که به مسائل و بحران آن زمان واقف بودند، دور هم جمع شدند و با افتخار وحدت ملی تمامی مردم سنجاک را به نمایش گذاشتند و ایده مبارزه با شرارت فاشیسم و تمام آفت هایی را که تهدید به نابودی بشریت است، اعلام کردند.

زوکورلیج همچنین در این پیام تصریح کرد که ایده و آرزوی آنها برای آزادی، صلح و حق زندگی را برای میلیون ها انسان در اروپا و تمامی جهان به ارمغان آورده است.

وی در بخشی دیگر از این پیام تاکید کرد: تعهد این مبارزه ما را ملزم می کند نه تنها در 20 نوامبر، بلکه هر روز از سال را بر روی این ایده کار کنیم و نسل هایی را پرورش دهیم که آزادی، عزت، صلح، همزیستی، تحمل، احترام به دیگری و دیگرجوامع را به عنوان ارزش های اساسی هویت شخصی مان پرورش دهیم. همانطور که بنیان گذاران سنجاک برای ما به ارث گذاشته اند.

زوکورلیچ در پایان این پیام، ضمن تبریک 20 نوامبر یعنی روز سنجاک به تمامی مسلمانان و تمامی شهروندان سنجاک، دعا کرد: پروردگارا، ما و خانواده هایمان را از تمامی شرارت ها و دشواری هایی که با آنان مواجه هستیم، حفظ بفرما.

مسلمانان در صربستان علاوه بر 20 نوامبر به عنوان روز سنجاک، 11 ماه می ( 22 اردیبهشت) به عنوان روز پرچم ملی بوشنیایی ها( مسلمانان)، 11 ژوئیه ( 21 تیر) به عنوان روز یادبود و 8 سپتامبر ( 18 شهریور) روز بوسشنیاک ها را جشن می گیرند.

شورای ملی بوشنیاک ها همچنین به خاطرات 13 و 14 آگوست 1917 ( 22 و 23 مرداد 1296) هنگام تصویب قطعنامه ای در شهر اکثر مسلمان نشین «سینیتسا» در منطقه سنجاک و همچنین 25 ، 26 و 27 اکتبر 1991 ( 3، 4 و 5 آبان 1370) هنگام برگزاری همه پرسی خودمختاری سنجاک را به ویژه گرامی می دارد.

در نووی پازار، سینیتسا و توتین و همچنین برخی دیگر از منطقه سنجاک، 20 نوامبر برای بوشنیایی ها (مسلمانان) ها روز تعطیل است و پرچم ملی بوشنیایی در ساختمان های خودگردان محلی، موسسات شهری و شرکت ها و مدارس نمایش داده می شود.

همانطور که اشاره شد، این تاریخ  به مناسبت 20 نوامبر 1943 ( 28 آبان 1322) جشن گرفته می شود، یعنی زمانی که بوشنیایی ها، صرب ها و مونته نگرویی ها در مبارزه با فاشیسم متحد شدند و شورای ملی ضد فاشیست آزادسازی مردم سنجاک در شهر پلیولیا تأسیس شد.

منطقه سنجاک که مرکز آن شهر نووی پازار است در جنوب صربستان قرار دارد و اکثر ساکنین این منطقه را مسلمانان تشکیل می دهند. در منطقه سنجاک در حال حاضر بیش از 200 مسجد وجود که از این تعداد بیش از 60  مسجد ساخته شده در شهر نووی پازار مرکز این منطقه قرار دارد.

شهر نووی پازار یک مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در منطقه سنجاک در 290 کیلومتری جنوب شهر بلگراد پایتخت صربستان واقع شده است. مساحت کل شهرداری نووی پازار با بیش از یکصد منطقه مسکونی بالغ بر 742 کیلومتر مربع است.

برآورد می شود که در تمامی منطقه وسیع شهر نووی پازار با حومه های آن، بیش از 120 هزار نفر زندگی می کنند که از این تعداد بیش از 78 درصد آن را بوشنیاک ها (مسلمانان) تشکیل می دهند.

براساس آخرین سرشماری های غیررسمی بیش از 300 هزار مسلمان در صربستان زندگی می کنند که حدود 100 هزار نفر از آنان در بلگراد و حومه این شهر سکونت دارند.

دولت صربستان اهمیت بسیاری برای شهر نووی پازار و تمامی ساکنین آن قائل است و در این راستا می توان به تلاش های «آلکساندر ووچیچ» Aleksander Vuchich رئیس جمهور صربستان در جذب سرمایه گذاری های خارجی و احداث کارهای زیر ساختاری در این منطقه اشاره کرد.

منابع:

https://sandzakpress.net/danas-je-20-novembar-dan-sandzaka-2/

https://sandzakpress.net/cestitka-akademika-zukorlica-radimo-na-generacijama-koje-ce-slobodu-dostojanstvo-i-zajednistvo-gajiti-kao-temeljne-vrijednosti/

https://www.snews.rs/nizom-manfestacije-bice-obiljezen-20-novembar-dan-sandzaka/

انتهای پیام/ص

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 744 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.