English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
ترس‌ها، تهدیدها و تغییرات زندگی یونانیان در دوران همه گیری ویروس کرونا
ترس‌ها، تهدیدها و تغییرات زندگی یونانیان در دوران همه گیری ویروس کرونا تاریخ ثبت : 1399/08/18
طبقه بندي : ,,
عنوان : ترس‌ها، تهدیدها و تغییرات زندگی یونانیان در دوران همه گیری ویروس کرونا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : مرکز مطالعاتی ـ تحقیقاتی زیانوسیس
مترجم : رایزنی فرهنگی ایران در آتن
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

نمودارهایی که ترس‌ها، تهدیدها و تغییرات زندگی یونانیان در دوران همه گیری ویروس کرونا را به تصویر می‌کشند

 

 

چرا برخی از افراد حتی در صورتی که واکسن کویید 19 تایید شود، باز هم حاضر به استفاده از آن نیستند؟ چه چیز سبب نگرانی بیشتر در بین یونانی ها در این برهه زمانی است و چه کسانی بیشتر از بقیه نگران هستند؟ چرا زنان یونانی بیش از مردان در این دوران احساسات بد و منفی دارند؟ پاسخ به همه این سوالات در تحقیق انجام شده تحت عنوان «زندگی یونانیان هفت ماه پس از شیوع ویروس کرونا» که توسط Metron Analysis و با همکاری مرکز مطالعاتی ـ تحقیقاتی زیانوسیس انجام شده است، داده می‌شود. در این مطالعه تحقیقات میدانی با استفاده از مجموعه ای از سوالات (پرسش نامه) دیدگاهها و واکنش‌های یونانیان به این تغییرات عجیب و ناگهانی در زندگی شان مورد بررسی قرار گیرد.

چه کسانی نمی‌خواهند واکسن بزنند؟

شناسایی و ارائه واکسنی امن و موثر برای این بیماری همه گیر، قطعا یکی از روزهای تاریخ ساز برای همه انسان های روی کره زمین روزی است. تمامی شرکت های داروسازی با همکاری دانشگاه های مختلف در اقصی نقاط جهان طی حرکتی کم سابقه در پی یافتن این واکسن هستند. کشور ها و نهاد های بین المللی زیادی مانند اتحادیه اروپا هزاران دوز از واکسنی که تایید خواهد شد را پیش خرید کرده اند. اما چه کسانی در طرح واکسیناسیون - درصورت ایجاد چنین واکسنی - شرکت خواهند کرد؟

یکی از یافته های این تحقیق در جواب به این سوال که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت این است که درصد بالایی از یونانیان اظهار کرده اند که حتی در صورتی که واکسنی وجود داشته باشد که توسط نهاد های رسمی دولتی تایید گردد، باز هم حاضر به استفاده از این واکسن نخواهند بود. این میزان به 41.9% از یونانیان را شامل می شود. یعنی تقریبا از هر 5 یونانی دو نفر حاضر به این کار نیست. به عبارت دیگر چیزی در حدود 4.6 میلیون یونانی به این طرح واکسیناسیون تن نخواهند داد.

این افراد اما چه کسانی هستند؟ آیا این افراد کسانی هستند که به این ویروس باور ندارند و این ویروس را تئوری توطئه می خوانند؟ آیا این افراد کسانی هستند که بطور کل مخالف هر نوع واکسنی هستند؟ آیا این شهروندان افرادی هستند که اعتماد زیادی به نهاد های مربوطه ندارند؟ حتی اگر این نهاد ها، نهاد های مرجع یونان و یا اتحادیه اروپا باشند که چنین واکسنی را تایید کنند؟ و یا شاید این افراد نسبت به قدرت علم در ایجاد چنین واکسنی در این مدت بی اعتمادند؟ یا شاید این افراد بر این باورند که این ویروس آنها را تهدید نمی کند پس نیازی هم به این واکسن ندارند.

بسیاری از کسانی که اظهار دارند که در طرح واکسیناسیون شرکت نمی کنند، به تئوری توطئه باور دارند و این افراد - بر اساس نتایج این تحقیق - وقت کمتری را برای مشاهده و گرفتن اخبار صرف می کنند: کسانی که این واکسیناسیون را انجام نخواهند داد - بر طبق اظهارات خودشان - در حدود 14.5 درصد کمتر از بقیه تلویزیون را بعنوان مرجع اصلی برای اطلاع یابی از اخبار و وقایع جاری کشور اعلام داشته اند (45.3% در مقابل 30.8% کسانی که این در طرح واکسیناسیون کرونا شرکت می کنند). طبق یافته های ما بخش عمده ای از اعتماد از دست رفته تلویزیون و تریبون های رسمی کشور، حاصل سایت های خبری (7.6 درصد) و صفحات مجازی (5.3% درصد)  است که هر از چند گاهی نظریه هایی که از لحاظ اعتبار مشکوکند را منتشر می کنند.

در این تحقیق همچنین به میزان تجربه شخصی یونان در خصوص این پاندمی نیز پرداخته شد. یونانیان به چه میزان فکر می کنند که از سمت این ویروس خطری آنها را تهدید می کند؟ و چه مقدار این پاندمی زندگیشان را تحث تاثیر قرار داده است؟ چیزی در حدود 52.7% یونانیان معتقدند که در حد متوسط و یا زیاد توسط این ویروس تهدید می شوند.

پاندمی در شرایطی در یونان رخ داد که این کشور با مشکلات اساسی دست و پنجه نرم می کند: افزایش تنش ها با ترکیه، ده سال بحران اقتصادی، مشکلات جمعیتی و تغییرات اقلیمی، مشکلاتی است که این کشور پیش از پاندمی نیز با آنها در گیر بود. سوال چهارم در پرسشنامه ای که توسط این مرکز آماده شده  این است که شش مورد از تهدیدات را از 0 تا  10 بر اساس میزان اهمیت(اولویت)، شماره گذاری کنند. تقریبا صد درصد سوال شوندگان یونان مهمترین مشکلات این کشور را به ترتیب زیر انتخاب کردند:  پاندمی، مناقشات یونان با ترکیه، اقتصاد، مشکلات جمعیتی یونان، تغییرات اقلیمی و مهاجرین.

تقریبا از هر 4 یونانی 3 نفر (73.9%) جواب داده اند که زندگی روزمره آنها به واسطه کرونا بسیار یا بسیار زیاد تحت تاثیر قرار گرفته است. همچنین درصد بالایی از این افراد اعلام کرده اند که احساس بدی به شرایط پیرامون خود دارند، نحوه ارتباطات و تعاملاتشان با دوستانشان تحت تاثیر این پاندمی تغییرات محسوسی داشته است، متفاوت از قبل کار می کنند، در تعطیلات سال 2020 بسیار مراقب بودند و بسیار تعطیلات بدی را سپری کردند.

روحیه شکننده

تغییرات در زندگی روزمره، اعمال قوانین اجباری، الزام به این که باید دائم مراقب باشیم و شنیدن اخبار نا امید کننده و استرس زا قطعا سبب بروز مشکلات روحی برای ما شده است. نظر سنجی انجام شده نشان داد که عدم اطمینان، ناامنی، استرس، ناامیدی، ترس، خشم یا احساس خجالت،  احساساتی هستند که بصورت قالب در بین یونانیان در این مدت به شدت حس می شود. تقریبا 90% یونانیان یکی از این احساسات را بصورت قالب در خود احساس می کنند.

در این بین زنان یونانی بیش از مردان یکی از این دو حس منفی بالا را در عین واحد در خود احساس می کنند. اعلام دو یا بیش از دو حس منفی- که در بالا به آنها اشاره شد -  در طول پاندمی در بین مردان 57.3% و در بین زنان 70.6% بوده است.

55.4% از یونانیان طبق این نظر سنجی اعلام کرده اند که وضعیت روحی و روانی آنها نسبت به قبل پاندمی بدتر است. این درحالیست که 44.4% اعلام داشتند که وضعیت روحیشان خوب و تغییری نداشته است. این تحقیقات همچنین نشان می دهند که کسانی که وضعیت روحیشان در این مدت بد تر شده جزو افرادی هستند که از طریق تلویزیون اخبار و اطلاعات خود را دریافت می کنند. همچنین بسیاری از سوال شوندگان این احساس را دارند که در کارشان به میزان کمتری مفید و سازنده هستند و این موضوع بر کار آنها نیز تاثیر  جدی گذاشته است.

اعتماد به اتحادیه اروپا

بروز بیماری همه گیر موسوم به کرونا در پایان زمستان سال گذشته نه تنها اتحادیه اروپا، بلکه کل دنیا را به نوعی غافلگیر کرد. تصاویر دردناک از ایتالیا واکنش هایی بر ضد این اتحادیه بهمراه داشت و بسیاری، اقدامات این اتحادیه را ضعیف و ناکافی تلقی کردند. همچین واکنش هایی نیز در یونان پدید آمد. در موج اول شیوع این ویروس در ماه آپریل، نتایج ثبت شده توسط این مرکز میزان اعتماد یونانیان به این نهاد را 27.3% نشان می داد این یعنی 14.8% درصد کمتر از میزانی که در ماه ژانویه سال 2018 ثبت شده بود. اما در ماههای اخیر اتحادیه اروپا با اتخاذ قوانین جدید حمایتی از قبیل پیش خرید واکسن، تاسیس صندوق بازیابی 750 میلیارد یورویی، هزینه کردن در بخش سلامت و سیستم بهداشتی کشورها و ... سبب شد تا میزان اعتماد (در ماه سپتامبر) به همان عدد 37.9% برگردد. اگرچه میزان اعتماد یونانیان به اتحادیه اروپا در دوران کرونا افت شدیدی داشت، اما این شاخص در حال حاضر و با اتخاذ تدابیر مذکور بهبود یافته که در رسته های مختلف به صورت زیر است:

-میزان اعتماد کارمندان دولتی یونان به اتحادیه اروپا از 18.5% ماه آپریل به 41.8% در ماه سپتامبر رسید

-مشاغل آزاد از 8.7% به 26.1% افزایش یافت

-کشاورزان از 12.2% به 28.9% افزایش یافت

-اعتماد یونانیانی که بین 55 تا 64 ساله هستند از 20.2% به 28.4% افزایش یافت

-فارغ التحصیلان تحصیلات ابتدایی از19.8% به 24% افزایش یافت

لازم به ذکر است، موسسه تحقیقاتی و مطالعاتی زیانوسیس یک مجموعه مستقل و  غیر انتفاعی است که در صدد است با انجام  نظر سنجی و تحقیقات جامع در مسائل و مشکلات مهم جاری یونان، راهکار علمی و یا طرح هایی در آن خصوص ارائه دهد. این موسسه از روش میدانی گسترده و تجزیه و تحلیل منطقی اطلاعات برای تحقیقات خود بهره می برد. کانون اصلی فعالیت های مطالعاتی این موسسه سرمایه گذاری و مالیات، فناوری و نوآوری، محیط زیست، دولت و مدیریت عمومی، موسسات و نظام های سیاسی، فقر و نابرابری، رفاه، بهداشت و ایمنی، آموزش و پرورش و عدالت است و کلیه منابع مالی برای فعالیت های این مجموعه از طریق صندوق های مالی خصوصی تامین می شود.

این مجموعه دارای یک گروه مشاور از اساتید دانشگاه در زمینه های مختلف بوده که از جمله افراد سرشناس می توان به زیمیتریس کریجالیس استاد اقتصاد دانشگاه آتن، زیمیترسی کریزیس استاد روابط بین اللمل دانشگاه پانتئون آتن، استاثیس کالیواس  استاد علوم سیاسی دانشگاه ییل آمریکا، یورگوس پرولاکیس استاد ژوپولوتیک دانشگاه سوربن فرانسه، پانایوتیس روییلوس استاد ادبیات تطبیقی دانشگاه هاروارد، میخالیس خالیاسوس  استاد اقتصاد کلان و صاحب کرسی در دانشگاه "گوته" فرانکفورت، ذیومیسیس اسپینلیس  استاد علوم و فناوری اقتصادی دانشگاه آتن، کالیوپی اسپانو  استاد علم مدیریت و حقوق عمومی دانشگاه آتن، کالوپی اسپانوو  استاد دانشگاه فناوری اطلاعات آتن، زسپینا سنوزو استاد پاتولوژیک دانشکده پزشکی آتن، پانایوتیس رویلوس استاد مطالعات زبان یونانی نو و ادبیات تطبیقی دانشگاه هاروارد و النی پاپولیا  مدیر اجرایی مرکز مطالعات اروپا دانشگاه هاروارد، اشاره کرد. همچنین زیونیسیس نیکولاوو به عنوان مدیر کل، ثوزوریس یورقاکوپولوس به عنوان سردبیر و کیراکوس پیراکاکیس به عنوان مدیر تحقیقات اعضای اصلی هیات مدیره این موسسه را تشکیل می دهند.

نوع مقاله: تحقیقی / حوزه سلامت - اجتماع

منبع: https://www.dianeosis.org/2020/10/piso-apo-ta-grafimata-fovoi-apeiles-kai-allages-sti-zoi-en-meso-pandimias/

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 739 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.