English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ آبان ١٤٠٠
دانشگاه کیپ تاون، برترین دانشگاه آفریقا
دانشگاه کیپ تاون، برترین دانشگاه آفریقا تاریخ ثبت : 1399/11/11
طبقه بندي : ,,
عنوان : دانشگاه کیپ تاون، برترین دانشگاه آفریقا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

دانشگاه کیپ تاون (UCT) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در کیپ تاون، در استان کیپ غربی آفریقای جنوبی واقع شده است. این دانشگاه در سال 1829 به عنوان کالج آفریقای جنوبی تاسیس شد و قدیمی ترین موسسه آموزش عالی در آفریقای جنوبی به شمار می رود. این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه آفریقای جنوبی و قدیمی ترین دانشگاه موجود در جنوب صحرای آفریقا به همراه دانشگاه استلنبوش است که در سال 1918، به عنوان دانشگاه کامل شناخته شد.

با وجودی که UCT در سال 1918 توسط پارلمان تاسیس شد، اساسنامه دانشگاه کیپ تاون (که در سال 2002 با توجه به قانون آموزش عالی صادر شد) ساختار و نقش های آن را تعیین می کند و رئیس دانشگاه - در حال حاضر، دکتر پرشِس مولوی موتسپ - به عنوان رئیس تشریفاتی منصوب می کند و اختیارات واقعی را به معاون رئیس دانشگاه تفویض می نماید- در حال حاضر پروفسور مامومگتی پاکنگ، که در برابر شورای دانشگاه مسئول است. این دانشگاه از 57 گروه در 6 دانشکده و مرکز آموزش عالی تشکیل شده و دارای 29000 تا 30000 دانشجو است که در رشته های علوم مقدماتی، علوم بنیادی و مقاطع حرفه ای از درجه کارشناسی تا دکترا تحصیل می کنند. این دانشگاه جامعه دانشجویی پر جنب و جوشی شامل بیش از 100 انجمن و باشگاه است که برای علایق و گرایش های مختلف مذهبی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی، فراهم شده است. بین این دانشگاه و دانشگاه استلنبوش رقابت علمی، ورزشی و سیاسی تاریخی وجود دارد که به عنوان "Ikeys" شناخته می شود. دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

در رتبه بندی دانشگاهی کیواس، رتبه بندی دانشگاهی Times Higher Education World و رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان، دانشگاه کیپ تاون در صدر دانشگاه های آفریقای جنوبی قرار گرفته است و گروه های آموزشی بازرگانی، حقوق و پزشکی آن به طور مداوم در میان 100 گروه آموزشی برتر جهان در نظر گرفته می‌شوند. این دانشگاه تنها عضو آفریقایی مجمع رهبران دانشگاه جهانی (GULF) است که از 26 دانشگاه برتر جهان تشکیل شده است. پنج دانش آموخته، عضو هیئت علمی و محقق مرتبط با دانشگاه کیپ تاون موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند. از مارس 2020، 35 نفر از اعضای هیئت علمی این دانشگاه از محققان بنیاد تحقیقات ملی با درجه A و 88 نفر از آنها عضو آکادمی علوم آفریقای جنوبی هستند.

تاریخچه

دانشگاه کیپ تاون در سال 1829 به عنوان کالج آفریقای جنوبی، دبیرستانی برای پسران، تاسیس شد. این کالج دارای یک مرکز آموزش عالی کوچک بود، که در سال 1874 شروع به کار کرد. پس از سال 1880، زمانی که کشف طلا و الماس در شمال - و نیاز به یادگیری مهارت در استخراج معادن - باعث شد تا حمایت اقتصادی لازم برای گسترش آن فراهم شود. به لطف افزایش بودجه از سوی منابع خصوصی و دولت، در بین سال های 1880 تا 1900، این دانشکده به دانشگاهی کاملاً پیشرفته تبدیل شد.

در طول این سال‌ها، دانشکده اولین آزمایشگاه‌های علمی اختصاصی خود را ایجاد کرد و گروه‌های معدن و زمین‌شناسی را تشکیل داد تا نیاز به پرسنل ماهر در صنایع نوظهور معدن الماس و طلا را تأمین کند. آرم دانشگاه کیپ تاون در سال 1859 توسط چارلز دیویدسون بِل، نقشه بردار کل مستعمره کیپ در آن زمان طراحی شد. بل هنرمندی ماهر بود که مدال ها و تمبر مثلثی کِیپ را نیز طراحی کرد. یکی دیگر از پیشرفت‌های اساسی در این دوره، پذیرش زنان در دانشگاه بود. در سال 1886، پل دانیل هان، استاد شیمی، شورای دانشگاه را متقاعد کرد که چهار زن را به طور آزمایشی در کلاس شیمی خود قبول کند. به خاطر استاندارد استثنایی کار دانشجویان زن، دانشکده تصمیم گرفت به احترام سالگرد تاجگذاری ملکه ویکتوریا در سال 1887، دانشجویان زن را به طور دائم پذیرش کند.

در بین سال های 1902 تا 1918، در این دانشگاه، دانشکده پزشکی تأسیس شد، و چند دوره  مهندسی و یک گروه آموزش تشکیل شد. در سال 1918، با کمک میراث به جا مانده از آلفرد بیت و هدایای قابل توجه دیگری از طرف مالکان ثروتمند معدن، جولیوس ورنر و اوتو بیت، دانشگاه کیپ تاون به طور رسمی، به عنوان دانشگاه تاسیس شد. دانشگاه جدید مورد حمایت قابل توجه خیّران منطقه کیپ تاون و برای اولین بار، کمک مالی چشمگیری از سوی دولت نیز قرار گرفت.

در سال 1928، این دانشگاه توانست عمده امکانات خود را به مکان باشکوه گروت اسکور در دامنه های کوه دِویل در زمینی که سیسیل جان رودز به عنوان محلی برای ساخت دانشگاهی ملی برای مردم به ارث گذاشته، منتقل کند. سال بعد، این دانشگاه صدمین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت.

دوران آپارتاید

این دانشگاه نه تنها به مرکزی تحقیقاتی و آموزشی برجسته در دهه های پس از آن تبدیل شد، بلکه در بین سال های 1960 تا 1990، کانونی برای مقابله مداوم با آپارتاید، به ویژه در آموزش عالی، بود.

این دانشگاه اولین گروه کوچک از دانشجویان سیاه پوست خود را در دهه 20 میلادی پذیرفت. تعداد دانشجویان سیاه پوست تا دهه های 80 و 90 نسبتاً کم باقی ماند؛ در آن زمان، این موسسه با  استقبال از نشانه های تغییر در کشور، خود را متعهد به فرآیند آگاهانه و برنامه ریزی شده تحول داخلی کرد. از دهه 80 تا اوایل دهه 90، تعداد دانشجویان سیاهپوست پذیرفته شده در دانشگاه 35 درصد افزایش یافت. تا سال 2004، تقریباً نیمی از 20،000 دانشجویان دانشگاه کیپ تاون سیاه پوست بودند و کمتر از نیمی از دانشجویان زن بودند. امروزه، این دانشگاه دارای یکی از متنوع ترین پردیس های آفریقای جنوبی است.

دوران پس از آپارتاید

"رودز باید سقوط کرد" جنبشی اعتراضی بود که در 9 مارس 2015، در اصل، علیه مجسمه ای در دانشگاه کیپ تاون (UCT) آغاز شد که به یادبود سیسیل رودز ساخته شده بود. کارزار حذف مجسمه مورد توجه جهانی قرار گرفت و به ایجاد جنبش گسترده تری برای "استعمارزدایی" از آموزش در سراسر آفریقای جنوبی منجر شد. در 9 آوریل 2015، به دنبال رای گیری شورای دانشگاه در شب قبل از آن، مجسمه برداشته شد.

"شهریه ها باید کاهش یابد" یک جنبش اعتراضی دانشجویی بود که می توان گفت به طور غیر مستقیم از جنبش "رودزباید سقوط کند" الهام گرفته شده بود. این جنبش رسماً از دانشگاه ویتواترزراند آغاز شد و به دانشگاه های کیپ تاون و رودز و پس از آن، سایر دانشگاه‌های آفریقای جنوبی گسترش یافت. هدف این جنبش لغو افزایش شهریه برای سال تحصیلی 2016 بود. مطالبات گوناگونی مانند لغو هزینه ها و استعمارزدایی از آموزش عالی مطرح شد که به تغییرات اساسی در دانشگاه های دولتی آفریقای جنوبی منجر شد. در دانشگاه کیپ تاون، سنا فرایند گسترده ای را برای اصلاح برنامه درسی آغاز کرد و دانشگاه به تدریج نام ساختمان های واقع در محوطه دانشگاه را تغییر داد.

در مارس 2020، دانشگاه کیپ تاون با همکاری مقامات استان کیپ غربی، موسسه علوم اعصاب را در بیمارستان گروت اسکور تأسیس کرد که اولین مرکز اختصاصی بین رشته ای مطالعه و توسعه درمان های اختلالات عصبی و روانی در آفریقا بود.

رتبه بندی

بر اساس رتبه بندی های متعدد، دانشگاه کیپ تاون معتبرترین دانشگاه آفریقا است. این دانشگاه با کسب رتبه 198 در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS 2019، رتبه 156 در رتبه بندی Times Higher Education World University و رتبه 201-300 در رتبه بندی علمی شانگهای، بالاتر ازتمام دانشگاه های قاره آفریقا قرار گرفت.

دانشکده های این دانشگاه، به ویژه دانشکده های تجارت، حقوق و پزشکی که در میان 100 دانشکده برتر جهان قرار گرفته اند، بسیار شناخته شده هستند. برای مثال، دانشکده حقوق آن در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS 2014، رتبه جهانی 40 را به دست آورد.

فرهنگ عامه

این دانشگاه محل فیلمبرداری فیلم Critters Attack در سال 2019 و فیلم disgrace در سال 2008 بود.

این دانشگاه محل فیلمبرداری فیلم های Netflix، با عناوین The Kissing Booth و The Kissing Booth 2 و سریال های Blood & Water در سال 2020  بود. محل اقامت Smuts Hall به عنوان محوطه و ساختمان کالج خیالی نمایش Parkhurst مورد استفاده قرار گرفت.

انتهای پیام/ص

 


Stellenbosch University

Dr Precious Moloi Motsepe

Mamokgethi Phakeng

QS World University Rankings

Charles Davidson Bell

Paul Daniel Hahn

Alfred Beit

Julius Wernher and Otto Beit

Rhodes Must Fall

FeesMustFall

University of the Witwatersrand

 

Groote Schuur Hospital 

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 603 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.