English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
گزارشی از وضعیت خشونت علیه زنان و خانواده در اسپانیا
گزارشی از وضعیت خشونت علیه زنان و خانواده در اسپانیا تاریخ ثبت : 1399/11/11
طبقه بندي : ,,
عنوان : گزارشی از وضعیت خشونت علیه زنان و خانواده در اسپانیا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در مادرید
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

بنا بر آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز epdata که یکی از بنگاه های جمع آوری و تحلیل داده در اسپانیا و زیر نظر وزارت برابری است، قربانیان خشونت خانگی مردسالارانه در این کشور در سال گذشته میلادی ۴۵ نفر بوده است. این آمار بازه زمانی میان دسامبر ۲۰۱۹ تا دسامبر ۲۰۲۰ را در بر می گیرد.

 این آمار کاهشی نسبی را در تعداد قربانیان زنان در مقایسه با سال های گذشته نشن می دهد، اما نکته قابل توجه این است که در موارد زیادی خشونت ها گزارش داده نشده و در سامانه های پلیسی و قضایی ثبت نشده اند. در نمودار زیر می توان تعداد زنان قربانی خشونت مردسالارانه را به تفکیک سال از ۲۰۰۳ تا ۲۰۲۰ دنبال کرد.

یکی از ابزارهای اصلی مقابله با خشونت خانگی فرم هایی است که از سال 2007 برای اعلام این گونه جرایم طراحی شده اند و تا به امروز از سوی بیش از 5000  مامور پلیس در صحنه و یا با گزارش مستقیم و غیر مستقیم از افرادی که مورد خشونت قرار گرفته اند، پر شده اند و باعث باز شدن پرونده های خشونت جنسیتی گشته اند. از آن سال آنچه «پروتکل مداخله پلیس در هنگام خطر خشونت علیه زنان» خوانده می شود، سه بار اصلاح شده است. چهارمین اصلاح که احتمالا مهمترین آن هم هست، آماراه و نهایی شده است. ملاحظه اصلی این گروه در اصلاح پروتکل این است که در مورد کسی که از خشونت و زور استفاده می کند، علاوه بر مساله تکرار جرم، باید احتمال جرم دیگری را هم در نظر گرفت: اقدام به قتل.

«مساله این نیست که ابزار مذکور قادر به پیشگیری از وقوع قتل در موارد آزار و خشونت نبود. مساله این است که پروتکل اساسا برای ارزیابی موارد قتل طراحی نشده است چون پرونده های قتل را مورد تحلیل قرار نداده است». این را آنتونیو آندرس پوئیو استاد دانشگاه بارسلونا و یکی از اعضای تیم بازبینی می گوید. «تا امروز، قتل زنان بر اثر خشونت را نتیجه به اصطلاح تشدید خشونت می دانستند، اما واقعیت به ما نشان داده که اینگونه نیست. پرونده های قتل زیادی هستند که در آنها سابقه خشونت خانگی وجود ندارد».

در سال گذشته میلادی ۴۵ زن توسط شوهرها و یا همسران سابقشان کشته شده اند (تعداد کل 962 مورد قتل از سال 2003 یعنی از وقتی که شمارش آغاز شده بوده است). و سه کودک هم در اقدام به انتقام گیری پدرانشان از مادران کشته شده اند (  این تعداد از سال 2007 تا امروز 27 مورد بوده است).

برای گزارش خشونت به مقامات مربوطه اجتماعی، سیستمی در اسپانیا طراحی شده است به نام VioGen که از سال 2007 به راه افتاده است. قربانیان خشونت جنسیتی می توانند در این سیستم آنلاین یا به صورت تلفنی وضعیت خودشان را گزارش بدهند تا پلیس بر این اساس اقدام کند. از هنگام راه اندازی این سیستم تا امروز بیش از 500 هزار گزارش در این سیستم ثبت شده است.

 

مطابق اعلام تیم مذکور که در حال نهایی کردن پروتکل جدید هستند، فرم های تازه ای نیز در حال طراحی است تا جایگزین فرم های فعلی در سیستم پلیس شود. در این فرم های جدید که ماموران پس از مصاحبه با آسیب دیدگان پر خواهند کرد 69 فاکتور مختلف ذکر شده است. به این ترتیب ، ارزیابی دقیقی از میزان خطر برای بررسی کنندگان به دست می آید. در مرحله اول پلیس بر اساس 32 فاکتورسطح خشونت و ابعاد آن را مشخص می کند، شدت خشونتی که بر قربانی اعمال شده (6 فاکتور)، عوامل خطر و خشونت مرتبط با متجاوز (16 فاکتور)، میزان آسیب پذیری قربانی (هفت فاکتور) و شرایط سختگیرانه (سه فاکتور).

در صورت تشخیص پلیس از سطح خشونت انجام شده، فرم دومی طراحی شده که شامل 37 فاکتور است تا به شکل عمیق تری واقعه رخ داده و سطح خشونت و تشریح شود. از آنجایی که این فرم ها تنها در صورتی کمک کننده خواهند بود که به درستی و با دقت توسط ماموران پلیس پر شوند، قرار است یک دوره آموزشی کوتاه برای همه ماموران پلیس اسپانیا که در این بخش خدمت می کنند گذاشته شود. همچنین وزرات کشور در گردهمایی بزرگی برای همه انجمن ها و موسساتی که در زمینه خشونت علیه زنان کار می کنند ترتیب داده است تا این ابزار جدید را برای آنها تشریح کند. خروجی فرم ها، علاوه بر کمک برای خدمات به قربانیان خشونت خانگی، اطلاعات مفیدی را نیز برای مراکز پژوهش اجتماعی در اسپانیا فراهم می کنند.      

 

                توضیح نمودارها:

 • بالا سمت چپ: تعداد خشونت های علیه زنان که به پلیس گزارش شده است بین سپتامبر 2017 تا سپتامبر 2018. ستون اول آسیب های کلامی و روانی هستند، ستون دوم آسیب های فیزیکی سطحی، ستون سوم آسیب متوسط، ستون چهارم آسیب میزان زیاد، ستون پنجم خطر جانی
 • بالا سمت راست: تعداد قربانیان خشونت علیه زنان که کشته شده اند در سال های مختلف. هماطور که دیده می شود در سال 2018 تعداد قربانیان کاهش چشمگیر داشته است.
 • پایین: وضعیت قربانیان کشته شده در سال های مختلف و به تفکیک پرونده هایی که قاتل جرم را اعلام کرده یا نکرده و پلیس بعدا او را دستگیر کرده است.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 537 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.