English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠
مرکز تحقیقات سیاست فرهنگی (KPC)
مرکز تحقیقات سیاست فرهنگی (KPC) تاریخ ثبت : 1398/11/12
طبقه بندي : ,,
عنوان : مرکز تحقیقات سیاست فرهنگی (KPC)
نويسنده : بلومگرن، راجر
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : محمد قالیباف خراسانی، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در استکهلم
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

مرکز تحقیقات سیاست فرهنگی (KPC حروف اول عنوان سوئدی آن) یک مرکز تحقیقاتی در دانشگاه بوروس است. خط مشی KPC مبتنی است بر توسعه رویکرد آکادمیک از علوم با هدف کاربردی کردن آنها برای تخصص­‌ها و حرفه­‌های کشور. KPC از نظر تخصصی در پی این است تا نقشی اساسی را در زمینه تحقیقات و تجربه رو به رشد در حوزه سیاست­ فرهنگی در معنای وسیع آن ایفا کند. 

حوزه‌‌های مورد توجه

KPC برای فعالیت‌‌های خود دارای سه حوزه اعلام شده است:

 تحقیقات بنیادین: KPC برای ایجاد یک محیط موثر و حیات­بخش، با کیفیت و پایدار تحقیقاتی تلاش می‌کند و در راستای تحقق این امر به تشویق و هم کاربرد مشارکت همکاران در سطح ملی و بین‌المللی می‌پردازد. مشارکت فعال در کنفرانس­های بین المللی در زمینه سیاست فرهنگی و انتشار این مطالب در مجلات بین­المللی از دیگر انواع فعالیت‌هایی هستند که اعضاء در آن شرکت می‌کنند.

تحقیقات قراردادی: بخش مهمی از کار این مرکز این است که اعضای KPC تحقیقات در دست انجام توسط دیگر مراکز را نیز هدایت می­کنند. آنها بر اساس قرارداد این تحقیقات را مورد ارزیابی­های کیفی مبتنی بر معیارهای علمی قرار می­دهند. حوزه­ها و مراکز مورد توجه آنها عبارت اند از: تحقیقات مراجع دولتی از جمله شورای هنر سوئد، موسسه تحلیل سیاست فرهنگی سوئد و همچنین ادارات و شوراهایی که در سطح منطقه‌ای و شهرداری به کار سیاست فرهنگی اشتغال دارند.

همکاری: KPC فعالیت خود را در روابط میان حوزه آکادمیک و حوزه عملی- تجربی نیز گسترش می­دهد (به این معنا که صرفا خود را در دنیای تئوریک و نظری محدود نمی­کند و وارد حوزه­های تجربی و کاربردی نیز می­شود). این مرکز برای ورود به زمینه­های عملی فرهنگی به همکاری با بازیگران اجرایی این حوزه می‌پردازد، کاری که برای مرکز از اهمیت محوری برخوردار است. در کنار این کارها، از فعالیت­های ذیربط این حوزه نیز غافل نمی­شود: شرکت در جلسات و کنفرانس­های جاری مدیران اجرایی و همینطور مشارکت و یا عضویت در گروه­های مرجع مشاور در مراکز مختلف اجرایی.

سازمان

KPC دارای یک گروه مرجع شامل متخصصان و نمایندگان از حوزه تجربی است به طوری که فعالیت­های خود را در حوزه عمل بطور تجربی نشان بدهند و کارویژه آنها را تعریف کنند. با این روش آنها خود را به عنوان پیوندی میان تصمیم­سازان و مجریان طرح می­کنند (به طوری که نشان دهند که تحقیقات آنها داری نتیجه عملی است و در حوزه نظری غرق نیستند). یک وظیفه مهم گروه مرجع شناسایی نیازها و همینطور پیشنهادهای حوزه­های تجربی و دیگر مسایل ذی­ربط به مرکز است.

هدف و چشم انداز

KPC یک قطب تحقیقاتی - استراتژیک برای مطالعات مرتبط با سیاست فرهنگی در سطح منطقه­ای و ملی است.

KPC شریکی طبیعی است برای حوزه شهرداری‌ها، مناطق/استان‌ها و ادارات دولتی و همچنین سازمان‌هایی که به تحقیق و توسعه در زمینه فرهنگی اشتغال دارند.

تحقیقاتی که بر سیاست فرهنگی تأثیر می‌گذارد

فرهنگ قبل از اقتصاد و سیاست و حتی قبل از دموکراسی ظهور کرد. با این حال، نسبتاً معدودی از تحقیقات در دست انجام درباره نحوه تأمین مالی و سازماندهی فرهنگ به انجام می‌رسد. در این جایگاه است که دانشگاه بوروس در سوئد را می‌توان بی نظیر دانست.

تنوع ابزاری کند در مطالعه سیاست فرهنگی

تنوع گرچه به یکی از مهمترین مفاهیم در سیاست فرهنگی سوئد تبدیل شده است، اما به گفته لیندا لینکسولد، محقق دانشکده کتابخانه و علوم اطلاعات سوئد، در واقع معنای آن بسته به زمینه­های موجود، بسیار متفاوت می­شود. به این معنا که گرچه تنوع در مفهوم اهمیت پیدا کرده است، اما در عمل و یا در زمینه‌های واقعی تجربی تفاوت­های بسیاری در مفهوم پیدا می‌کند.

 

تحلیل:

یکی از ویژگی‌های بارز و مثبت این مرکز، در حد این معرفی رسمی که توسط خود مرکز نشر یافته، این است که در پی پل زدن میان حوزه آکادمیک و حوزه اجرایی کشور است. به این معنی مرکزی است با مطالعات عمدتا کاربردی که مطالعات آن  معطوف به نتیجه عملی و اجرایی است. به این معنا و با قدرت مانور کم، با توجه به مسایل بسیار زیاد فرهنگی که در حوزه اجرا وجود دارد، این مرکز قادر به انجام مطالعات نظری معطوف به نتیجه کوتاه مدت اجرایی نیست. و از همین رو در تعاریف از روش و موضوعات نوعی پراکندگی وجود دارد که نشان می­دهد که در انتخاب موضوعات مطالعاتی محدود به مسایلی است که در حال حاضر و بر اثر نیاز فوری و حتی اتفاقی به او ارجاع می­شود.

چنانچه این مرکز دارای تعریف از حوزه‌های گوناگون فرهنگ اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ سیاسی و یا به سه بعد اصلی خود فرهنگ به معنای کلی آن داشت؛ چه در بعد شناختی (مطالعات نظری و باورهای اجتماعی و..)، بعد احساسات (هنرهای گوناگون و سمبل­ها و نمادهای فرهنگی جامعه) و همینطور بعد ارزشی (شامل ارزش­های جامعه اعم از روحیه مشارکت و...) قطعا باید با تعریف معینی از رویکرد علمی خود از مفهومی که وسیع و بین رشته‌ای است به دست می‌داد و همینطور موضوعاتی را برای مطالعات درازمدت و همینطور آینده پژوهانه معرفی می‌کرد. که این نشان دهنده یک نقطه ضعف در یک مرکز مهم دانشگاهی است که خود را بی‌نظیر نیز می‌نامد.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1202 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.