English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠
نگاهی گذرا به اوضاع جاری لبنان
نگاهی گذرا به اوضاع جاری لبنان تاریخ ثبت : 1399/02/24
طبقه بندي : ,,
عنوان : نگاهی گذرا به اوضاع جاری لبنان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در لبنان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

لبنان از زمان آغاز اعتراضات مردمی در اواخر مهرماه سال 98 وارد بحران بزرگ و بی سابقه مالی شده است که با توجه به حوادث و رخدادهای گذشته، نشان از توطئه برنامه ریزی شده توسط دست های خارجی و عوامل دست نشانده آنها در داخل این کشور دارد، که با خروج انبوه و غیر قانونی دارایی ها و سپرده های سپرده گذاران بانکها، به خارج از کشور  به منظور فشار حداکثری بر روی مردم و و مقصر دانستن حزب الله لبنان و گروه ائتلاف هشتم مارس در پیدایش نابسامانی های اقتصادی است.

این بحران در زمانی به اوج خود رسید که اپیدمی کرونا تمام جهان را در نوردید و این کشور بحران زده را به سراشیبی سقوط کامل اقتصادی و بی ارزش شدن پول ملی کشاند، به نحوی که ارزش هر دلار حدود سه برابر افزایش یافت و تمام سپرده گذاران بانک ها در دسترسی به سپرده های خود دچار مشکلات جدی شده اند و بانک مرکزی پاسخگوی مردم نمی باشد. با روی کار آمدن دولت جدید، فشار های آمریکا به ویژه به بانک های لبنانی به بهانه های واهی و تحریم های گسترده فعالان سیاسی و اقتصادی حزب الله، افزایش یافت. همچنین بسیاری از سهام داران و مدیران بانک ها و برخی سیاست مداران سرشناس بیش از ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از سپرده های خود و سهام بانک ها و حتی سپرده های مردم را از بانک های این کشور به صورت غیر قانونی خارج کردند تا بدین وسیله بحران را تشدید کنند.

این در حالی است که هر شخص دارای حساب بانکی قادر به دریافت حداکثر 200 دلار در هفته از سپرده های قانونی خود نمی باشد.

حسان دیاب نخست وزیر جدید لبنان نیز چندی پیش با ارائه طرحی جهت انجام اصلاحات بنیادین اقتصادی و اداری، مسئولیت افزایش نرخ دلار را بر عهده رئیس بانک مرکزی لبنان ریاض سلامه، هم پیمان سرسپرده آمریکا انداخت و از او خواست تا به صورت شفاف علت نبود نقدینگی در بانک ها و عدم پرداخت سپرده مردم در بانکها را توضیح دهد و نیز عملکرد رئیس بانک مرکزی را شک برانگیز توصیف کرد، چرا که از آغاز سال جدید میلادی تاکنون هفت میلیارد دلار از بانک خارج شده و بانکها پاسخگوی سپرده گزاران در خصوص سرنوشت ارزی خود نبوده و نیستند. نخست وزیر لبنان همچنین با کمک گرفتن از یک مؤسسه بین المللی خواستار بررسی وضعیت مالی بانک مرکزی و علل نبود نقدینگی در این بانک شد، این در حالی است که کارشناسان خبره میزان خسارت مالی بانکهای لبنان را 159 میلیارد دلار (بر اساس نرخ ارز دولتی)ارزیابی کرده اند.

در یکی از سخنان اخیر ریاض سلامه رئیس بانک مرکزی که به دلیل اعتراض و تجمع مردم مقابل این بانک در رسانه ها منتشر شد، گفت: «من تنها با حزب الله وارد نزاع شده ام و نه هیچ طرف دیگری»؛ این سخن او به طور روشن نشان می دهد که مشکلات ایجاد شده اقتصادی از کجا آب می خورد و ریشه اش چه می باشد. تمام هدف کسانی که این بحران را ایجاد کرده اند، تضعیف قدرت سیاسی حزب الله بوده که می خواهند او را از صحنه سیاسی کشور خارج کنند تا بتوانند نقشه های خود را در این کشور پیاده و اجرا کنند.

گفتنی است پس از افزایش بی سابقه نرخ دلار و تجمع اعتراض آمیز جمعی از مردم مقابل ساختمان بانک مرکزی در بیروت و دیگر شعب بانکها در شهرهای مختلف به ویژه شهرهای سنی نشین صیدا و طرابلس، و درخواست نخست وزیر لبنان از رئیس بانک مرکزی جهت ارائه توضیحات شفاف به مردم به دلیل نبودن پول در بانکها؛ بلافاصله رهبر مارونی های لبنان«بشاره الراعی» حمایت کامل و قاطع خود را از ریاض سلامه اعلام نموده و از دولت خواست تا مشکلات اقتصادی موجود را بر دوش ریاض سلامه قرار ندهد.

یادآور می شود برخی از رسانه ها در گزارش های مختلفی با استناد بر اظهارات برخی مسئولان نوشتند که برکنار کردن ریاض سلامه، می تواند چندین مسئله از جمله برملا کردن فساد مالی افتضاح آمیز مسئولان سیاسی لبنان، روشن شدن علت خالی بودن بانک ها از دلار و عملیات جابجایی این مبالغ به خارج را درپی خواهد داشت و برخی ناظران اقتصادی نیز احتمال افزایش چند برابری دلار در برابر با پول ملی لبنان و در نتیجه تورم سرسام آور را دور از انتظار نمی دانند.

از سوی دیگر و درست پس از دیدارهای اخیر سفیر آمریکا در لبنان با رهبران گروه چهاردهم مارس مانند سمیر جعجع و ولید جنبلاط و نیز رئیس بانک مرکزی، بار دیگر این کشور شاهد برخی تجمع های خیابانی اعتراض آمیز اما به صورت سیار شده است. که نشان از  این دارد که برنامه اصلاحاتی حسان دیاب چندان باب میل این رهبران سیاسی قرار نگرفته و نمی توانند با نخست وزیر جدید وارد تعامل سیاسی شوند، لذا سعی در ایجاد تشنج و درگیری های میدانی در شرایط بحران زده کشور دارند تا بتوانند مانع موفقیت و اجرای طرح های وی گردند. گفتنی است برخی وضعیت کنونی لبنان را پس از سخنان نخست وزیر این کشور در 24 آوریل(5 اردیبهشت)با پیش از این سخنان را کاملا متفاوت می بینند و پیش بینی می کنند نخست وزیر کنونی بدون هیچ گونه ملاحظات سیاسی به شدت در حال انجام اصلاحات اقتصادی و سیاسی خود در ساختار این کشور است که سالهاست کسی نتوانسته یا نخواسته به آن دست بزند. اما مشکل اینجاست که سیاست های پولی و بانکی این کشور از سال 1993 تاکنون توسط یک نفر و آن هم ریاض سلامه مدیریت می شود و کسی نتوانسته او را به دلیل حمایت های آمریکا از وی و نیز برخی احزاب داخلی، برکنار کند. سفیر آمریکا در لبنان نیز به جبران باسیل رهبر جریان ملی آزاد مسیحی هشدار داده بود اگر بخواهید رئیس بانک مرکزی را برکنار کنید تمام اموال و ذخایر طلای لبنان در آمریکا به ارزش بیست میلیارد دلار توقیف و بلوکه خواهد شد. همین امر باعث شده تا کسی در لبنان جرأت تعرض و برکناری وی را به دلیل عواقب آن، نداشته باشد.

تظاهرات اخیر شهر طرابلس که با تحریک نخست وزیران سابق این کشور برگزار شده، حاوی پیامهای ذیل است:

-          سعد حریری،نجیب میقاتی و اشرف ریفی، می توانند در هر لحظه که بخواهند، شهر مهم و استراتژیک شمالی لبنان یعنی طرابلس را بر علیه حکومت حسان دیاب بشورانند و موجب سرنگونی او شوند.

-          پس از بازدید نخست وزیر از وزارت دفاع، پاسخ گروه چهاردهم مارس، این بود که می توانند ارتش، که تکیه گاه رئیس جمهور و نخست وزیر جهت سرکوب کردن تظاهرات مردمی بکار گرفته می شود را به دلیل اوضاع نابسامان معیشتی و پایین آمدن ارزش پول ملی با مردم هم دست کنند و آنها را بر علیه حکومت کنونی بشورانند.

-          چهاردهم مارسی ها به حزب الله این پیام را ارسال کردند که می توانند فتنه مذهبی و طایفه ای را در طرابلس برانگیزانند و با کشاندن آن به صیدا، بیروت و بقاع کل کشور را  شعله ور سازند.

اگر چه باید گفت این گروه بارها با انواع روش ها اعم از تظاهرات خیابانی تحریک آمیز و سخنان فتنه برانگیز قصد داشت تا حزب الله را وارد میدان جنگ داخلی کند اما تاکنون موفق به آن نشده اند، حتی برخی از این رهبران داخلی به نقل از مسئولان آمریکائی گفته اند که لبنانی ها میان خلع سلاح مقاومت و بالا رفتن نرخ دلار باید یکی را انتخاب کنند. از سوی دیگر حزب الله نیز تمام تلاش خود را به کار می برد تا نتایجی را که در میدان های جنگ با رژیم صهیونیستی و تروریست های داعش به دست آورده از بین نرود و انرژی خود را صرف درگیری های داخلی نکند.

یاد آور می‌شود که این کشور برای احیای وضعیت اقتصادی آشفته و بحرانی خود نیازمند سالانه ده میلیارد دلار و به مدت پنج سال پی در پی است تا بتواند به طور نسبی روی پای خود بایستد. در حال حاضر دولت کنونی نیز از صندوق بین المللی درخواست وامی به مبلغ ده میلیارد دلار نموده که این صندوق نیز شرایط سنگینی مانند آزاد سازی نرخ ارز را برای پرداخت آن و برخی شرایط سیاسی دیگری وضع کرده است.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1104 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.