English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٦ آذر ١٤٠٠
دل نوشته­ ای خطاب به شهید ابو مهدی المهندس
دل نوشته­ ای خطاب به شهید ابو مهدی المهندس تاریخ ثبت : 1399/09/19
طبقه بندي : ,,
عنوان : دل نوشته­ ای خطاب به شهید ابو مهدی المهندس
نويسنده : نورالدین بولحیه
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

سرورم !

 حاج جمال بن جعفر بن محمد بن علی آل ابراهیم

که او را به نام ابومهدی مهندس می­شناسیم

ای قهرمان افتخار آفرین عراق

شهادت بر تو گوارا باد

تو و رفیقت، حاج قاسم سلیمانی همیشه به دنبال شهادت بودید

شما دو نفر همچون دو برادر دوقلو بودید

نام هیچیک از شما بدون نام دیگری بر زبان جاری نمی­شد

در هیچ جایی نبود که او باشد و تو نباشی

و یا تو باشی و او نباشد

سرورم

رابطه بین شما دو نفر تبلور همان رابطه عمیق ایمانی است که به آن برادری و محبت فی الله می­گوییم

شما دو نفر همچون رسول خدا (ص) که پسر عموی محبوبش جعفر ابن ابی طالب را هنگام بازگشت از حبشه در آغوش کشید ؛ همدیگر را در آغوش گرفته ، معانقه کردید . نگاه تو به او نگاه صدق ، اخلاص ، ایمان ، وفاداری ... و همه ارزش­های والا بود .

شما یک روح در دو جسم بودید . خدا می­دانست که روح تو طاقت دوری حاج قاسم  و روح حاج قاسم طاقت جدایی از تو را ندارد ، بدین خاطر روح هر دو را در یک زمان ، یک مکان و به یک صورت تحویل گرفت و سپس خواست که جسم شریف تو با جسم شریف حاج قاسم به عتبات مقدس رفته از برکات آنها بهره بگیرد . این اولین نعش در تاریخ است که امام کاظم ، امام جواد ، امام حسین و امام علی (علیهم السلام )را زیارت کرده ، سپس به زیارت امام رضا (ع)رفته تا همراه با آنان همه پاکان و نیکان را که در کربلاء به شهادت رسیدند یا با امامان همراه بودند و جان بر سر صدق ، وفاداری و محبت امامان گذاشتند زیارت نمایید .

تو را از بسیاری از عراقیان جدا می­دیدم . آنانی که دست­های حیله­گر و مکار سیاست آنها را فریفت و متاع پر زرق و برق دنیا آن ها را گول زد . تو مثل برادرت قاسم بودی ، مملو از زهد و عفاف ... نه چشم به مال دنیا داشتی و نه چشم داشتی به منصب و مقام آن . وقتی برادرت خواست که بر قبرش تنها سرباز بنویسند ، بدون هیچ لقب دیگری که شایسته او بود تو لقب داوطلبی در حشد الشعبی را برگزیدی نه بنیان گذار و سازمان دهنده آن ... و نه فرمانده بزرگ میدانی که بر تروریسم جهانی در کوتاه ترین زمان پیروز شد و انتظار پاداش و سپاس نداشت .

 

ای سرور بزرگ

چگونه از تو بگویم

تو تمام زندگی­ات را در راه انجام رسالت صادقانه­ای گذراندی که استادت ، مرجعت ، شیخت ، رهبرت ، و الگوی زندگی­ات شهید محمد باقر صدر به تو آموخته بود . تو در مدرسه علم و تعهد او شاگردی کردی در مدرسه هشیاری و جانبازی او زانو زدی ، و پس از ادای تمام تکالیف ،  با شهادت به او ملحق شدی .

با پیشوا و اسوه خود زیاد ننشستی و مدت زیادی شاگردی مکتبش را نکردی ولی در واقع بهترین شاگرد و راستین ترین پیروش بودی . بهترین و با ورع ترین راهرو راهش  بودی.

خودت خواستی که عمامه عالمان و طلاب را بر سر نگذاری نه اینکه لباس اهل علم را کوچک می­شمردی و نه اینکه خود را برتر از آن می­دانستی ، بلکه به خاطر آنکه خدمت به اسلام را از هر راه و با هر شغلی ارزشمند می­دانستی .

انتخاب کردی که مهندس شهر سازی و سخت افزار در بصره باشی ، سپس تکلیف شرعی را در آموزش علوم سیاسی دیدی ، در راه تحصیل درخشیدی . می­توانستی فقط یک سیستمدار باشی ، همچنان که بسیاری با همه پلیدی سیاست و و وزر و وبالش خود را به آن آلوده ساختند؛ ولی تو ... روح و جانت را به آن سپردی و راه غلفت پیش نگرفتی ، روح تو پاک تر از آن بود که از آسمان زیبایی و صفا فرود آید .

راه مبارزه با استبداد صدامی را برگزیدی و با تمام وسایل و فرصت ها در آن گام نهادی تا پس از اتهام به سلسله­ای از انفجارات در سفارت­های فرانسه و آمریکا در سال 1983 حکم اعدامت صادر شود و شیطان بزرگ خواهان تحویل دادن تو به خودش شد . در این زمان به اردوگاه مستضعفان مظلوم(ایران) پناه آوردی تا با استبداد صدامی و آمریکایی مبارزه کنی . چون معتقد بودی و می­دانستی که وطن مؤمن ، عقیده او است . به وطن پرستی دروغین که اهل جاهلیت شعار خود ساخته­اند اعتنا نکردی .

و هل انا الا من غزیه ، غوت غویت و ان  ترشد غزیه ارشد

من از قبیله ایمانم و در همه حال و همه جا با آن همراهی می­کنم

تو بین دو اردوی حق و باطل مثل حر ابن یزید ریاحی دست به انتخاب زدی و به اردوی حسین (ع) پیوستی و اردوی یزید را با همه امتیازات مادی­اش پشت سر گذاشتی .

تو اینگونه اقدام کردی ! به سوی امام خمینی رفتی تا آن ولی صالح را که به محبت ،  برادری و صلح حقیقی دعوت می­کرد نظاره­گر باشی . امامی که دعوت به بیدارگری و احیای امت می­کرد ؛ او را بر شیطان رانده شده­ای که خود را تسلیم آمریکا کرده بود ، اعرابی که در بدترین کفر و نفاق گرفتار بودند ترجیح دادی . وقتی راه حق را شناختی تسلیم آن شدی و مسیر جهادی­ات را که به شهادت ختم شد آغاز کردی .

جهاد تو در تمامی شرایط متوقف نشد ، هر جا که آمریکا دست به تجاوز زد و هر جا که تهاجم تروریستی ساخته پرداخته آمریکا انجام شد و خواست سلطه آمریکا را بر عراق گسترش دهد تا خیراتش را غارت کند تو بودی .

و در آنجا ... و آن زمان سختی که بر عراق گذشت ، همان زمانی که می­خواستند عراق بوق بزرگ شیطان و یا دنباله­ای از امرای خود فروخته شیطان صفت خلیج باشد تو با رفیقت حاج قاسم حاضر شدی و با تمام وسایل با توطئه­ها مقابله کردی. .

تو با همت جوانی بین مجاهدان در حرکت بودی تا عزمشان را استوار ساخته بازوانشان را نیرومند سازی از حکم اعدام نترسیدی در حالی که جوانی نو رسیده بودی

تو با حاج قاسم و دوستان قهرمان ایرانی و عراقی­اش در خطوط مقدم جبهه­ها همسفر بودی تا پیروزی در کوتاه ترین زمان به دست آمد و طرح آمریکایی تقسیم عراق و تبدیل آن به ابزار دست آمریکا از هم پاشید. آنها با پدیده جدیدی روبرو شدند . نیرویی با نشاط در محور مقاومت ! آمریکا دیوانه شد ... پادوهای آمریکا ، نوکران آمریکا و نوچه­های او، امرای خلیج دیوانه شدند ... آری پایان حتمی سرنوشت تو  حجله شهادت بود ... آرزوی دیرین و همیشگی ات .

آنها فراموش کردند که زندگی تو و جهاد تو با شهادت پایان نمی­یابد شهادت تولدی جدید برای مقاومت است ، نه تنها در عراق بلکه در سراسر جهان اسلام .

بدین خاطر است که متحیرم و نمی­دانم آیا به تو تبریک بگویم یا در عزایت  ماتم بگیرم.

 آری ! از دست دادن تو و برادرت قاسم برای ما دردناک است. حال ما مثل حال آن نابینایی است که در شهادت مولایمان علی ، وقتی از میزان اندوهش پرسیدند ،گفت:

 اندوهم در - شهادت مولای علی (ع) - مثل کسی است که جگر گوشه­اش را در آغوشش ذبح کنند ، اشکم خشک نمی­شود و اندوهم آرام نمی­گیرد .

اما با همه اینها مطمئنم که تو با همه دوستان قهرمانت ، قهرمانان اسلام از گذشته­گان و تازه رسیدگان دیدار کردی ... تو قهرمانی ، شجاعت و سر بلندی را در شامخ ترین معنایش زنده کردی ، شهادت گوارای تو باد که از بزرگترین شهادت­های دنیا بود و نعمت زندگی تو بر ما گوارا باد و از خدا می­خواهیم که رهرو راهت باشیم و همچون تو به شهادت نایل گردیم .  

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 729 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.