English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
روزهای خوش ایرانشناسی در ازبکستان
روزهای خوش ایرانشناسی در ازبکستان تاریخ ثبت : 1399/05/04
طبقه بندي : ,,
عنوان : روزهای خوش ایرانشناسی در ازبکستان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : اوزآ ( آژانس خبری ازبکستان)
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در ازبکستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

ترقی و پیشرفت هر حوزه ای علمی نیازمند دانش، مهارت و صلاحیت است و شاخص رونق آن، رشد و پیشرفت دانشمندان آن رشته و تولیدات علمی و پژوهشی آنان می باشد و این امر نیازمند بنیادی محکم برای حرکت به سوی آینده اطمینان بخش درآن رشته است.  اکنون این پرسش مطرح است که وضعیت ایران شناسی در ازبکستان که به عنوان یکی از بخش های مهم دانش خاورشناسی است درچه سطحی از پیشرفت قرار دارد ؟

بی سبب نیست که هنگام شنیدن "زبان های شرقی" زبان عربی و زبان فارسی  هم زمان به ذهن تبادر می کند، بسیاری از بزرگان ما که در پیشرفت تمدن جهان جایگاه عظیمی را کسب کرده اند، هم به  زبان عربی و هم به  زبان فارسی تسلط کامل داشته اند و آثار علمی و ادبی خویش را به این دو زبان تالیف می کرده اند. با گذشت بیش از یک صد سال از تاسیس دانشگاه دولتی خاورشناسی تاشکند، می توان با قاطعیت اعلام کرد آموزش و تعلیم زبان فارسی و انجام پژوهش و تحقیقات گوناگون در حوزه زبان فارسی برای یک روز هم در این دانشگاه متوقف نشده است. تربیت متخصصان ایران شناس همیشه در کانون توجه مدیریت عالی این دانشگاه بوده وفارغ التحصیلان رشته ایران شناسی و زبان فارسی نقش بسیار فعال و سازنده ای در حوزه های مختلف مدیریت علمی و اقتصادی وپیشرفت کشور ما داشته اند .

در حال حاضر بیش از 250 دانشجو در رشته زبان فارسی و ایرانشناس در دانشگاه خاورشناسی تاشکند اشتغال به تحصیل دارند و بیش از 30 استاد و پروفسور محلی و خارجی در این رشته تدریس می کنند و این روند حتی در شرایط فراگیری گسترده ای ویروس کرونا هم متوقف نشد و ازطریق دورکاری استمرار یافت. اساتید و پروفسورهای این رشته از طریق تهیه درس های ویدئویی و استفاده از پلتفرم های مجازی، بیش از 250 درس ویدئویی به دانشجویان إرائه  دادند. 

و این روند آموزشی در دروه کرونا هم مانند دیگر گروه های آموزشی دانشگاه خاورشناسی تاشکند به شکل مجازی و آنلاین ادامه پیدا کرد و با موفقیت پیگیری شد و با مشارکت دانشگاه های خارجی این رسالت سرعت بیشتری پیدا کرد و بسیار بر کیفیت وارتقای سطح آموزشی و مهارت دانشجویان و اساتید ایران شناسی ما افزوده شد برگزاری دوره های وبینارموفقیت های چشمگیری به همراه داشت در این زمینه دانشگاه علامه طباطبایی تهران که یکی از دانشگاه های مهم و مشهور ایران است همکاری خوب و شایسته ایی با دانشگاه ما برقرارکرد.

این دانشگاه اقدام به برگزاری چند دوره آموزشی ازجمله دوره ای دانش افزایی "تربیت مدرس برای اساتید دانشگاه خاورشناسی با هدف تدریس زبان فارسی برای غیر فارسی زبانان براساس متدهای جدید علمی بین المللی (CEFR) و همچنین در موضوع "زبان شناسی فارسی"  برای اساتید زبان فارسی دانشگاه ما یک دوره آموزشی تحت عنوان کلاس های افزایش مهارت برگزار کرد و در پایان 29 نفراز اساتید شرکت کننده موفق به دریافت گواهی نامه بین المللی شدند.

رساله «سلسله معانی در داستان‌های خمسه» تألیف احمد جان قران بیک اف، پروفسور و شناس برجسته معاصردر ایران انتشار یافت این کتاب از سوی زبان شناسان، ادیبان نوایی شناس ایرانی مورد توجه قرار گرفت و در یکی از بهترین انتشاراتی های تهران با تیراژ 2000 جلد به چاپ رسید و این یک نمونه از کارهای ارزشمند و مهمی است که می تواند الگویی خوبی در تبادل فرهنگی دو کشور باشد.

به جرات می توان گفت که در سه سال اخیر مرحله جدیدی در رشد و ارتقای پژوهش و آموزش علمی و عملی درحوزه ایران شناسی آغاز شده است و در این مدت سه نفر از اساتید ایران شناس موفق به دریافت دکتری (DSc) در این رشته شدند یک نفرهم موفق به دریافت دکترای درعلوم زبان شناسی (PhD) شد و دانشجویان ودانشگاه ما از نتایج تحقیقات علمی آنها بهره مند شدند. همچنین در روزهای اخیر ما شاهد دفاع دو نفر دیگراز پژوهشگران آقای نادر جان نور الدین اف و سهراب برهان اف که از اساتید توانمند زبان فارسی محسوب می شوند هستیم و آنها در حال گذراندن مرحله پایانی تحقیقات خود هستند و به زودی در موضوعات ایران شناسی و افغان شناسی دکترای علوم فلسفه (PhD)  دریافت خواهند کرد.

تحول و پیشرفت چشمگیر ایرانشناسی در چند سال اخیر درازبکستان، محصول گسترش رو به رشد روابط دوستی بین جمهوری ازبکستان وجمهوری اسلامی ایران است.

هولکر میرزا احمد آوا، رییس گروه فیلولوژی ایرانی - افغانی، دانشیار (PhD) دانشگاه خاورشناسی تاشکند

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1035 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.