English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
تأثیر کرونا بر ذائقه کتابخوانی روس‌ها
تأثیر کرونا بر ذائقه کتابخوانی روس‌ها تاریخ ثبت : 1399/04/21
طبقه بندي : ,,
عنوان : تأثیر کرونا بر ذائقه کتابخوانی روس‌ها
نويسنده : سیدحسین طباطبائی، رییس اداره توسعه روابط فرهنگی شرق اروپا
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

روس‌ها بی تردید از کتابخوان ترین مردمان جهان اند. این را هرکس که گذری به هرکدام از شهرهای روسیه داشته باشد گواهی می دهد. خیل مردمان کتاب به دست در متروها و وسائل نقلیه عمومی شاید مشهودترین نشانه این علاقه و ذوق کتابخوانی مردمان پهناورترین کشور جهان است که البته آمارها و نظرسنجی های متعدد صورت گرفته در مقاطع مختلف نیز موید آن است.

بیماری همه گیر کرونا و قرنطینه اجباری ناشی از آن، تاثیرات مختلفی در شئون گوناگون زیست انسان ها در اقصی نقاط جهان گذاشته است و در این میان، عرصه فرهنگ نیز به انحاء مختلف تحت تاثیر آن قرار گرفته است که خود امروزه به موضوعی علیحده تبدیل شده و بعضا چشم اندازهای جدیدی در شیوه های فعالیت در این عرصه گشوده است که این روزها موضوع بحث و تبادل نظر اهالی فن و نظریه پردازان حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی است.

به گواهی نتایج حاصل از بررسی های آماری و جامعه شناختی یکی از موارد به شدت متاثر از شرایط حاصل از پاندمی کرونا و خانه نشینی اجباری شمار وسیعی از مردم جهان کتاب و کتابخوانی بوده است. تقریبا آمار کلی در جهان، علیرغم لغو بسیاری از برنامه ها و مناسبت های مرتبط با کتاب و کتابخوانی که مهم ترین آنها نمایشگاه های معتبر بین المللی کتاب بود، حاکی از اقبال بیشتر مردم به مطالعه و کتابخوانی است. امری که چه بسا پیش از این، شدت اشتغالات روزمره آدمیان، یکی از موانع جدی و مهم آن بوده و وضعیت قرنطینه ای و انزوای ناخواسته حاصل از آن، رویکرد دوباره به آن را موجب گشته است.

شاید نیم نگاهی به حاصل مطالعه و نظرسنجی صورت پذیرفته در یکی از کتابخوان ترین جوامع جهان یعنی روسیه، نمونه ای قابل تامل برای درک میزان تاثیرات پدیده نادری که بزرگترین قرنطینه تاریخ بشر را رقم زد بر یکی از مهم ترین نشانه های توسعه یافتگی فرهنگی و اجتماعی جوامع یعنی میزان مطالعه و کتابخوانی آنها باشد.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی شرکت انگلیسی Bookmate که مبتنی بر نظرسنجی این شرکت از بیش از 3 میلیون خواننده خود است، اقبال روس ها به کتاب و کتابخوانی در بهار سال جاری میلادی (اوج دوران قرنطینه) نسبت به مدت مشابه سال قبل 17 درصد افزایش یافته است. آمار این توجه حتی دقیق تر نیز اعلام شده است به این صورت که اگر در بازه مربوطه سال گذشته متوسط کتابخوانی روس ها در روز 58 دقیقه بوده است، در دوران قرنطینه با ده درصد افزایش به 68 دقیقه رسیده است. یعنی هر شهروند روس در دوران خانه نشینی حاصل از کرونا روزانه به طور متوسط بیش از یک ساعت کتاب می خوانده است.

از دیگر نتایج مطالعه میدانی و نظرسنجی Bookmate از کتابخوانی روس ها در ایام قرنطینه، تغییر در برخی از عادات کتابخوانی آنهاست. به عنوان نمونه اگر در سال گذشته (و نیز دیگر سالهای معمولِ گذشته) بیشترین زمان کتابخوانی شهروندان روس در ساعات آغازین و پایانی روز و در مسیر رفت و برگشت به محل کارشان بوده است - که همانگونه که در صدر مطلب گفته شد آشکارا در هر مواجهه ای با شهروندان این کشور معلوم است - در دوران قرنطینه این زمان به اوقات پایانی روز و نیمه های شب ها تغییر پیدا کرده است و اگر پیش از آن نوعا کتابخوان های روس در حال مسافرت های درون شهری - ایستاده یا نشسته - کتاب می خواندند، در دوران قرنطینه 75 درصد پرسش شوندگان از کتابخوانی خود در شرایطی آسوده، لمیده بر مبل های راحتی، سخن گفته اند و فقط 14 درصد به تقید خود به نشستن پشت میز و کتاب خواندن در شرایط رسمی اشاره کرده اند.

تغییر نسبی ذائقه کتابخوانی روس ها در این ایام نیز جالب است و تقریبا مدلی همانند دیگر کشورهای جهان را به نمایش گذارده است. اگر در سالیان پیش ادبیات داستانی و آثار تخیلی و فانتزی در رده اول علائق جامعه کتابخوان روس بود، نتیجه مطالعه و نظرسنجی Bookmate نشان می دهد در دوران قرنطینه، کتاب هائی با موضوعات روانکاوری و رشد و تعالی شخصیتی با 14 درصد و ادبیات علمی عامه پسند با 8/13 درصد نسبت به دوره مشابه سال پیش با بیشترین اقبال از سوی علاقمندان مواجه شده است. این در حالی است که این رقم برای ادبیات داستانی که همواره از پرطرفدارترین ژانرهای کتاب برای روس ها بوده است 8/11 درصد است. رشد اقبال و مطالعه کتاب هایی با موضوعات رومانتیک و عاشقانه نسبت به دوره مشابه سال پیش نیز از جمله نتایج جالب این مطالعه آماری است.

طبعا پژوهش هائی از این دست در خصوص دیگر جوامع و کشورها نیز صورت پذیرفته است که پاره ای آمار منتشر شده حاصل از آنها، گویای نتایجی تقریبا مشابه است.

انگار کرونا و قرنطینه حاصل از آن، با همه مصائب و دشواری هایی که پیشاروی بشر امروز گذاشت، برکاتی نیز به همراه آورد که شاید توجه بیشتر به کتاب و کتابخوانی و تغییر در پاره ای از عادات و ذائقه های حاکم چند ساله بر فضای مطالعه آدمیان، از جمله موارد مهم آن باشد.

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 929 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.