English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
حذف عربستان از فهرست کودکشی
حذف عربستان از فهرست کودکشی تاریخ ثبت : 1399/04/01
طبقه بندي : ,,
عنوان : حذف عربستان از فهرست کودکشی
نويسنده : علی معروفی، کارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

سازمان ملل، سازمانی که برای ملت‌ها نیست؛

حذف عربستان از فهرست کودکشی/ از بمباران اتوبوس‌های کودکان یمنی تا رشوه برای گوترش

حذف نام عربستان از فهرست سیاه کودک کشی، خبری بود که آزادیخواهان جهان و کشورهای درگیر با افراط گرایی را شوکه کرد. گوترش در گزارش سالانه خود خطاب به شورای امنیت سازمان ملل مدعی شد که نام این ائتلاف در پی کاهش پیوسته و قابل ملاحظه کشتار و یا نقض عضو کودکان در حمله‌های هوایی و اجرای اقداماتی با هدف حفاظت از کودکان! از فهرست سیاه حذف می‌شود.

حذف نام عربستان از فهرست سیاه کودک کشی، خبری بود که آزادیخواهان جهان وکشورهای درگیر با افراط گرایی را شوکه کرد ؛که مگر می شود سازمان ملل متحد جنایت های عربستان ، اسرائیل و... در کشتن کودکان مظلوم جهان را  نادیده انگارد و آن را آنقدر غیرمهم جلوه دهد که علناً بیان کند:عربستان کودک کش نیست.

نگاه عالی جناب گوترش که سکان صلح و امنیت و همچنین دفاع از کشورهای مظلوم را درجهان طبق سوگند نامه و منشور اخلاقی سازمان ملل عهده دار می باشد ؛با ابراز روند کنونی ، هرج و مرج  و استمرار فساد در حاکمیت این سازمان را تسریع بخشید.

آیا دلارهای کثیف عربستان دامن گوترش را گرفته است.؟ مگر نه اخبار سراسری در شبکه های خبری کشورهای اسلامی و اروپایی بویژه در آمریکا ؛ آمار بمباران هوایی عربستان و کشته و مجروح شدن روزانه صدها کودک را در تیتر رسمی خبر خود بیان می کنند که برای شنوندگان جز تاثرو ناراحتی و لعن و نفرین متجاوزین به یمن، پیامدی ندارد.مگر اخباررا می توان تکذیب کرد که بتوان رژیم کودک کش عربستان را برای جنایات بی حد و مرزش در قبال انسان و انسانیت از ذهن محو کرد.

موضوع جنایات جنگی عربستان در یمن که منجر به رقم خوردن بزرگ‌ترین بحران انسانی قرن در فقیرترین کشور غرب آسیا شد، از چندی پیش مورد توجه قرار گرفته و از سوی گروه‎ها، سازمان‌ها و مجامع مختلف قانونی و حقوقی مورد انتقاد واقع شده است.

تداوم این جنایات و بی توجهی ریاض به هشدارها و انتقادات بین المللی نیز از حمایت قدرت‌های جهانی از این کشور نشات می‌گیرد. ریاض که در پی قتل هولناک «جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری این کشور در «استانبول» تا مرز سقوط پیش رفته بود، توانست با حمایت‌های آمریکا و انگلیس، مدعیان حقوق بشر از این گرداب نجات یافته و با جسارت تمام به جنایات خود در عرصه داخلی و در کشورهای همسایه ادامه دهد.

رژیم آل سعود از مارس 2015 با حمایت آمریکا و برخی کشورهای عرب منطقه به یمن حمله کرده است که در این حملات، تا کنون بیش از 12 هزار یمنی کشته شدند و هزاران یمنی نیز مجروح شده اند که بیشترشان کودک هستند.

در این زمینه روزنامه ایرلندی آیریش تایمز چاپ دوبلین (پایتخت) نیز با اشاره به بیانیه مشترک مدیران سه نهاد وابسته به سازمان ملل درخصوص وضعیت وخیم انسانی در یمن نوشت:

"جنک دریمن - جنک علیه کودکان است ." (1)

تحلیل گران سیاسی کشتارهای دسته‌ جمعی همچون کشتار مردم یمن بدست دولت سعودی را بدترین نوع تروریسم توصیف کرده اند  . در این میان مواضع دبیرکل کنونی و پیشین سازمان ملل متحد مورد انتقاد است که به  صراحت و یا بطور ضمنی اعلام کردند که به دلیل وابسته بودن این سازمان به پول دولت سعودی، امکان محکوم کردن کشتار کودکان یمنی وجود ندارد . این نشان‌دهنده وضع اخلاقی اسفبار سیاستمداران بین‌المللی است . در این چارچوب اقدام بان کی مون ، دبیر کل سابق  سازمان ملل در خارج کردن عربستان از لیست ناقضان حقوق کودکان  و تعلل دبیر کل کنونی سازمان ملل در تصحیح  عملکرد اشتباه دبیر کل قبلی و ادامه انفعال در برابر جنایات عربستان  نقش عمده ای درگستاخی های عربستان در تداوم جنایاتش در یمن  داشته است. 

در چنین شرایطی سازمان دیده بان حقوق بشر و 56 سازمان غیردولتی ، تحقیقات بین المللی مستقل اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل را درباره موارد نقض حقوق بشر در یمن خواستار شدند. تداوم انفعال جامعه جهانی در برابر رژیم کودک کش عربستان  گستاخی این رژیم را در تشدید جنایاتش از جمله کشتار بیشتر یمنی ها  در پی داشته است.  عربستان  با  تشدید کشتار کودکان یمنی درصدد ایجاد رعب و وحشت و به  تسلیم واداشتن مردم یمن در برابر توسعه طلبی های ریاض هستند.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

رادنی شکسپیر، تحلیل گر مسائل سیاسی در انگلیس در این زمینه گفت :(2)

نقش سازمان ملل نیز در نادیده گرفتن جنایات عربستان سعودی و کشتار کرودکان و زنان نیز موضوعی است که صفحه سیاهی در کارنامه ده ساله دبیرکلی بان کی مون محسوب می شود. در حالی که کارشناسان سازمان ملل در گزارشی از کشتار زنان و کودکان یمنی توسط عربستان ال سعود را در فهرست دولتهای ناقض حقوق کودکان قرار داده بودند چندی پیش در اقدامی تعجب آور و تاسف آور بانی کی مون در گزارش خود به شورای امنیت سازمان ملل نام عربستان را از این فهرست خارج کرد.

غلامعلی خوشرو نمایندۀ دائم ایران در سازمان ملل متحد در نشست عمومی شورای امنیت در این باره گفت: «اگر وجدان جامعه جهانی نسبت به کشتار کودکان یمنی به خواب فرو رفته، آیا می‎تواند نسبت به تهدید راهبردی رشد و گسترش افراطی گری و تروریسم نیز آسوده خاطرباشد؟» نمایندۀ دائم ایران در سازمان ملل، اعمال فشار و نفوذ سیاسی در برابر مقابله با کشتار کودکان و نابودی مدارس و بیمارستان‎ها را «تأسف‌آور و نگران‌کننده» دانست و افزود: «سال گذشته رژیم اسرائیل علیرغم جنایات آشکار خود علیه کودکان در غزه در فهرست سیاه سازمان ملل قرار نگرفت و امسال نیز در مورد یمن شاهد بودیم که چگونه ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، که بر اساس یافته های مستند کارشناسان سازمان ملل به عنوان مسئول کشتار غیرنظامیان و از جمله 785 کودک یمنی شناخته شد، ابتدا در فهرست سیاه سازمان ملل متحد قرار گرفت، اما با شگفتی تمام نام این ائتلاف در اثر اعمال فشارهای سیاسی و مالی از آن فهرست خارج شد.»

تجاوز عربستان به یمن و کشتار زنان و کودکان این کشور، نسل کشی است. ائتلاف عربی ضد یمن به رهبری عربستان سعودی ۱۸ مرداد ماه نیز در حمله هوایی به یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی در استان صعده، ۵۵ تن از آن‌ها را به کام مرگ کشاند و بیش از ۷۰ تن دیگر را راهی بیمارستان کرد.(3)

اتوبوس مدرسه ای در یمن هدف حمله ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی قرار می گیرد و ده ها کودک را به کام مرگ می کشاند و این قصه همین جا تمام می شود! این اولین بار نیست که عربستان دست به چنین جنایت هایی می زند و جامعه بین الملل تنها به محکوم کردن این جنایت ها بسنده می کند.

 کودک کش نفتی

سال گذشته سازمان ملل در گزارشی ائتلاف سعودی را به خاطر کشتار 683 کودک یمنی و حمله به مدارس و بیمارستان ها مورد انتقاد و نام عربستان سعودی را در لیست ناقضان حقوق کودکان قرار داد اما اعتراض و فشار سعودی ها موجب شد تا نام عربستان بلافاصله از این لیست خارج شود. تحلیلگران دلیل خارج شدن نام عربستان سعودی از لیست سیاه کودک‌کشی را نفوذ دلارهای نفتی ریاض بر سازمان ملل دانستند و فعالان حقوق بشر آن را «شکست اخلاقی» برای سازمان ملل توصیف کردند. حال یک بار دیگر این کودک کشی و اقدامات نمادین برای محکومیت آن در حال تکرار شدن است.

 پر واضح است که این طور نیست اما سازمان ملل این اجازه را می دهد تا تحقیقاتی نمادین مانند این انجام شده و نتیجه ای که باب میل قدرت های جهانی است، اعلام شود. آیا اگر درخواست انجام چنین تحقیقاتی کارآمد بود، عربستان می توانست به راحتی در جنگ یمن جولان دهد؟ و آیا رژیم صهیونیستی می توانست در حالی که هزاران کودک در غزه را کشته است به راحتی به حیات خود ادامه دهد؟

عربستان به عنوان نماد وهابیگری و گسترش دهنده عقاید انحرافی تکفیری و سلفی گری با کشتار کودکان  نشان داده است که هیچ حد ومرزی برای جنایات خود قائل نیست و تنها با تشدید جنایتش در صدد اقناع ماهیت خشونت بار خود است.چنین عملکردی تداعی کننده خشونتهای نازیسم ،  فاشیسم و صهیونیسم درعرصه روابط بین الملل است.

افزون بر این، بر اساس اعلام دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی بر اثر پیامدهای جنگ و محاصره‌ای که از سوی ائتلاف سعودی بر یمن تحمیل شده جان خود را از دست می‌دهد. در همین حال، تاکنون شمار زیادی از کودکان و نوجوانان یمنی در فجایعی همچون بمباران اتوبوس حامل دانش آموزان، بمباران هوایی منازل مسکونی و مدارس و بیمارستانها جان خود را از دست داده اند.

علیرغم آنچه که گفته شد، سازمان ملل در قبال تمامی انتقادات نسبت به عملکرد خود سیاست سکوت را پیشه کرده است. این مسأله نشان از آن دارد که دیگر نمی‌توان درگیری‌ها در یمن را تنها یک نبرد نظامی میان گروه‌های مقاومت و عربستان سعودی قلمداد کرد، بلکه می‌توان آن را تقریباً یک جنگ جهانی علیه ملت یمن و نیروهای مقاومت این کشور دانست. علت این مسأله هم آن است که سازمان ملل با اقدام اخیر خود ضمن صدور مجوز کشتارهای بیشتر در یمن نشان داد که جنگ علیه یمن دارای ابعادی وسیع و و بین المللی است.بسیاری از جنایت‌ها و اقدامات ناقض حقوق بشر در نقاط مختلف به ویژه در یمن توسط ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و... در نتیجه سیاست‌های انفعالی و گزینشی سازمان ملل متحد به عنوان بزرگترین سازمان حافظ حقوق بشر و حافظِ حقوق پایمال شده دولت‌ها و ملت‌ها، صورت می‌گیرد. امروز، یمن بزرگترین قربانی سیاست‌های مذکور توسط سازمان ملل متحد است.

منابع:

او2 شبکه پارس تودی

3خبرگزاری مهر

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 1326 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.