English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
آخرین ترمیم کابینه و انتصاب وزرای جدید در عمان
آخرین ترمیم کابینه و انتصاب وزرای جدید در عمان تاریخ ثبت : 1399/06/11
طبقه بندي : ,,
عنوان : آخرین ترمیم کابینه و انتصاب وزرای جدید در عمان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در عمان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

هیثم بن طارق آل سعید سلطان عمان در ادامه تغییر ساختارهای اداری طی ۲۸ فرمان‌ جداگانه که در تاریخ 28 مردادماه 1399 صادر شده است، شماری از وزارتخانه‌ها و نهادهای این کشور را ادغام و وزرا و مسئولان جدیدی را برای آن منصوب کرد.

با درگذشت سلطان قابوس در دی ماه 1398 و به قدرت رسیدن سلطان هیثم، وی وعده ترمیم کابینه و اصلاح ساختار اداری و تغییرات گسترده را داده بود و براساس این فرمان‌های سلطنتی اخیر، چهره‌های تازه نفس و جدیدی در ترمیم کابینه هیات وزیران بکار گرفته شده اند که این امر موجب استقبال رسانه‌های جمعی و کاربران مختلف عمانی در فضای مجازی شد.

همچنین از آنجا که انتصاب معاونان وزرا نیز توسط سلطان عمان انجام می‌شود وی 89 معاون وزیر نیز برای وزارت‌خانه های این کشور منصوب کرده است.

گفته می‌شود اتخاذ رویکردی تکنوکرات در انتصابات اخیر بویژه توجه به سابقه تحصیلی و شغلی در این انتصابات در راستای اصلاحات اقتصادی و با هدف تحقق برنامه چشم انداز توسعه (عمان 2040) صورت گرفته است. برنامه ای که از سال‌ها قبل توسط سلطان قابوس پایه گذاری شد و وی هیثم بن طارق را که آن زمان وزیر فرهنگ و میراث بوده مامور اجرای آن کرد.

تغییر وزیر دارایی و رئیس بانک مرکزی و اعمال تغییراتی در ساختار و اسامی وزارتخانه‌های اقتصادی تاکیدی بر روند اصلاحات اقتصادی است.

نکته دیگری که در این تغییرات قابل توجه است، از زمان قدرت گیری سلطان هیثم بن طارق وی با صدور فرمان‌های مختلف به صورت تدریجی بسیاری از مشاوران سلطان و مسئولان کشوری و لشکری را با اهرم بازنشستگی از کار برکنار کرد و بدین ترتیب پس از هشت ماه تغییرات اخیر را اعلام کرد.

براساس فرمان جدید وزرای دارایی و امور خارجه که مستقیما زیر نظر سلطان بوده و در گذشته سلطان به شخص وزیر تفویض اختیار کرده بود را لغو کرده و همچون دیگر وزارتخانه‌ها به عنوان وزیر معرفی نمود.

همچنین انتصاب 3 وزیر زن و 5 معاون وزیر زن نیز از جمله انتصابات اخیر سلطان عمان بوده است.

 

 

از نظر میانگین سنی 60 درصد از وزرا و معاونان وزرای اخیر منصوب شده کم تر از 55 سال سن دارند. همچنین چهار وزیر و هفده معاون وزیر زیر 45 سال سن دارند.  ذی یزن بن هیثم وزیر فرهنگ، ورزش و جوانان با سی سال سن جوانترین مقام اخیر منصوب شده است.

از نظر تحصیلی 13 وزیر و 28 معاون وزیر دارای مدرک دکترا، یک معاون سلطان و 14 وزیر و 31 معاون وزیر دارای مدرک فوق لیسانس، 9 وزیر و 24 معاون وزیر دارای مدرک لیسانس هستند. همچنین 9 تن از وزرا و 5 معاون وزیر نیز دارای مدرک دیپلم هستند.

در میان زنان منصوب شده نیز چهار نفر از آنان دارای مدرک دکترا، سه نفر دارای مدرک فوق لیسانس و یک نفر نیز دارای مدرک لیسانس هستند.

به طور کلی از نظر میانگین سنی، مدرک تحصیلی و حضور زنان در دوره کنونی گام های خوبی از سوی سلطان هیثم برداشته شده است و این امر با استقبال اقشار مختلف مواجه شده است. همچنین حضور مستقیم و رد و بدل پیام در فضای مجازی توسط شماری از مسئولان تازه منصوب شده با کاربران قابل توجه است.

مهمترین تغییرات انجام گرفته عبارتند از:

ü       تشکیل وزارت فرهنگ، ورزش و جوانان در سلطنت عمان و انتصاب «ذی‌یزن بن هیثم آل سعید» فرزند بزرگ (30 ساله) سلطان عمان به سمت وزیر. «ذی‌یزن بن هیثم» پیش از قدرت گیری سلطان جدید به عنوان دیپلمات دفتر ویژه سلطان در سفارت این کشور در انگلیس مشغول به کار بود و پس از قدرت گیری سلطان هیثم به دفتر وزیر امور خارجه نقل مکان کرد.  همچنین وزارت امور هنری و کمیته ملی جوانان منحل و امور آن به وزارت تازه تاسیس  فرهنگ، ورزش و جوانان انتقال یافت.

ü       اصلاح ساختار وزارت اطلاع رسانی و انتصاب دکتر عبدالله بن ناصر الحراصی به عنوان وزیر اطلاع رسانی. وی پیش از این رییس سازمان رادیو و تلویزیون عمان بوده است. براساس فرمان سلطانی سازمان رادیو و تلویزیون، خبرگزاری رسمی عمان، موسسه مطبوعاتی و انتشاراتی عمان و مرکز ارتباطات هیات وزیران از نظر تشکیلاتی به مجموعه زیر نظر وزارت اطلاع رسانی انتقال می یابند.

ü       انتصاب بدر بن حمد البوسعیدی به عنوان وزیر امور خارجه. وی پیش از این دبیرکل وزارت خارجه بوده و جانشین یوسف بن علوی شده است. همچنین براساس فرمان جدید عنوان وزیر مسئول در امور خارجه به وزیر امور خارجه تغییر یافته است.

ü       تشکیل وزارت آموزش عالی، پژوهش علمی و نو آوری و انتصاب خانم دکتر رحمه المحروقیه  به عنوان وزیر. این وزارت خانه در گذشته تنها متولی امور دانشگاه‌ها بود اما براساس فرمان جدید شورای پژوهش علمی و نوآوری و همچنین بخش های آموزشی وزارت کار به ساختار این وزارت خانه انتقال یافته است.

ü       تشکیل وزارت میراث و گردشگری و انتصاب سالم بن محمد المحروقی به عنوان وزیر. وی پیش از این وزیر وزارت میراث و فرهنگ بود. براساس این فرمان تمامی اختیارات وزارت گردشگری به وزارت تازه تاسیس میراث و گردشگری انتقال می یابد. همچنین با توجه به انحلال سازمان صنایع دستی، امور مربوط به میراث سازمان صنایع دستی به این وزارت منتقل می شود.

ü       اصلاح نام وزارت نفت و گاز به وزارت انرژی و معادن

ü       تاسیس وزارت اقتصاد و انتصاب دکتر سعید بن محمد الصقری به عنوان وزیر

ü       تعیین تیمور بن اسعد آل سعید برادر زاده سلطان (فرزند اسعد) به عنوان رییس بانک مرکزی

ü       ادغام وزارت دادگستری و وزارت امور قانونی و تشکیل وزارت دادگستری و امور قانونی

ü         ادغام برخی سازمان‌ها با وزارت بازرگانی و تاسیس وزارت بازرگانی، صنعت و سرمایه‌گذاری و انتصاب قیس بن محمد الیوسف به عنوان وزیر. وی پیش از این رییس اتاق بازرگانی عمان بود.

ü       انحلال سازمان صنایع دستی و تاسیس سازمان رشد موسسات کوچک و متوسط

ü       انتصاب دکتر علی السنیدی به سمت رییس سازمان مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد. وی پیش از این وزیر بازرگانی بوده و ریاست کمیسیون مشترک بازرگانی میان ایران و عمان را از سوی کشورش بر عهده داشت.

ü       انتصاب خانم لیلی بنت احمد النجار به عنوان وزیر توسعه اجتماعی

ü       اصلاح و ادغام وزارت راه با سازمان ارتباطات و تشکیل وزارت راه، ارتباطات و فناوری اطلاعات و انتصاب مهندس سعید بن حمود المعولی به عنوان وزیر

ü       اصلاح نام‌ وزارت نیروی کار به وزارت کار و انتصاب محاد بن سعید باعوین به عنوان وزیر

ü       انتصاب دکتر سعود بن حمود الحبسی به عنوان وزیر کشاورزی، ماهیگیری و منابع آب

ü       انتصاب خلفان بن سعید بن مبارک الشعیلی به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی

ü       انتصاب سلطان الحبسی به عنوان وزیر دارایی

ü       انحلال وزارت شهرداری ها و امور مناطق و انتقال اختیارات آن به وزارت کشور

 

 • براساس فرمان‌های سلطنتی، ترکیب جدید کابینه نیز که سلطان هیثم ریاست آن را برعهده دارند و دو معاون سلطان به همراه 24 عضو در آن حضور دارند، به شرح زیر است:

 

1.      فهد بن محمود، معاون نخست وزیر در امور کابینه

2.      شهاب بن طارق بن تیمور، معاون نخست وزیر در امور دفاعی

3.      ذی یزن بن هیثم، وزیر فرهنگ و ورزش و جوانان

4.      خالد بن هلال بن سعود البوسعیدی، وزیر دربار سلطانی

5.      سرلشکر سلطان بن محمد النعمانی، وزیر دفتر سلطانی

6.       عبدالله بن ناصر الحراصی، وزیر اطلاع رسانی

7.      حمود بن فیصل البوسعیدی، وزیر کشور

8.      بدر بن حمد البوسعیدی،  وزیر امور خارجه

9.      سلطان بن سالم الحبسی، وزیر دارایی

10.  شیخ عبدالله بن محمد السالمی، وزیر اوقاف و امور دینی

11.  محمد بن حمد الرمحی، وزیر انرژی و معادن

12.  احمد بن محمد السعیدی، وزیر بهداشت

13.  سعود بن حمود الحبسی، وزیر کشاورزی، ماهیگیری و منابع آب

14.  سعید بن حمود، المعولی، وزیر راه، ارتباطات و فناوری اطلاعات

15.  مدیحه بنت احمد الشیبانیه، وزیر آموزش و پرورش

16.  عبدالله بن محمد السعیدی، وزیر دادگستری و امور قانونی

17.  سالم بن محمد المحروقی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری

18.  خلفان بن سعید بن مبارک الشعیلی، وزیر مسکن و شهرسازی

19.  رحمت بنت ابراهیم المحروقیه، وزیر آموزش عالی، پژوهش علمی و نو آوری

20.  سعید بن محمد الصقری، وزیر اقتصاد

21.  قیس بن محمد الیوسف، وزیر بازرگانی، صنعت و سرمایه‌گذاری

22.  محاد بن سعید باعوین، وزیر کار

23.  لیلی بنت احمد النجار، وزیر توسعه اجتماعی

24.  سعود بن هلال البوسعیدی، وزیر مشاور و استاندار مسقط

25.  ابراهیم بن سعید البوسعیدی، وزیر مشاور و استاندار مسندم

26.  محمد بن سلطان البوسعیدی، وزیر مشاور و استاندار ظفار

انتهای پیام/ص

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 911 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.