English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٠
زنان فیلیپین در عصر کرونا
زنان فیلیپین در عصر کرونا تاریخ ثبت : 1399/06/02
طبقه بندي : ,,
عنوان : زنان فیلیپین در عصر کرونا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در مانیل
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

 

ابعاد جنسیتی COVID-19

براساس گزارش ها و آمار به نظر می رسد اپیدمی ویروس کرونا از نظر جنسیتی نیز پیامدهای جدیتری برای زنان نسبت به مردان داشته و آسیب پذیری آنان را افزایش داده است و این در حالی است که از نظر صاحبنظران هنوز هم اثرات کرونا کاملا درک نشده و باید منتظر عواقب شدیدتری بود و متاسفانه این پیامدها و عواقب کرونا در جوامع رو به توسعه مانند فیلیپین از شدت و حدت بیشتری نسبت به جوامع پیشرفته برخوردار است و نظام ضعیف خدمات اجتماعی و بهداشتی و اقتصادی این کشورها توان حمایت فراگیر و همه جانبه و طولانی مدت را از اقشار مختلف مردم خاصه زنان و کودکان ندارد.

در این زمینه هرچند پدیده کرونا به نوعی تجربه جدید برای بشر محسوب می شود ولی تاریخ و شواهد عینی موجود در خصوص حوادث و بلایای طبیعی و انسانی مانند زلزله و سیل و جنگ نیز گواه براین مدعا است که زنان و کودکان بیش از مردان در قبال این حوادث آسیب پذیر هستند فلذا در سیاستگذاریها و برنامه های اجرایی و حقوقی هم باید به این مهم توجه بیشتری بعمل آید.

 

COVID-19 و خشونت مبتنی بر جنسیت

گزارش ها حاکیست کرونا زمینه افزایش خشونت علیه زنان و کودکان (خاصه دختران) را در فیلیپین فراهم نموده است و هرچه مدت اعمال مقررات محدود کننده و قرنطینه ای تشدید و طولانی می شود این خشونت در ابعاد و اشکال مختلف افزایش بیشتری می یابد.

در فیلیپین ، زنان و دختران بیش از میانگین جهانی در معرض آسیب پذیری شدید در برابر خشونت مبتنی بر جنسیت هستند. داده های دفتر ملی آمار نشان می دهد که از هر 5 زن 15 تا 49 ساله حداقل یکی و حداقل برای یک بار در طول زندگی خود خشونت را تجربه کرده است که رایج ترین عامل مرتکب خشونت نیز همسر و شریک زندگی آنان است و اینکه چرا این خشونت انجام و یا تشدید می شود نیز وابسته به عوامل مختلف است.

به عنوان مثال کرونا در حال ایجاد فشارهای اقتصادی و اجتماعی دیگری مانند از بین رفتن معیشت و عدم امنیت غذایی شده است که به نوبه خود موجب افزایش آسیب پذیری زنان و دختران است زیرا این فشارها به طور بالقوه باعث خشونت در اشکال مختلف می شوند که در مجموع میتوان برخی از موارد مهم  دلائل بروز و زمینه خشونتها را در کنار افزایش استرس و نگرانی در زنان فیلیپین را بشرح ذیل برشمرد.

البته لازم بذکر است اکثر این خشونت ها و زمینه های آن از گذشته در جامعه فیلیپین وجود داشته  ولی در دوره کرونا تشدید شده است.

1-افزایش توقع مردان به لزوم فعالیت بیشتر زنان و دختران در امور منزل.

2- کاهش تحمل و تعامل زوجین که عمدتا بخاطر بیکاری مرد و فقدان پول کافی برای تامین معاش و پرداخت هزینه های زندگی است که خلق و خوی افراد خانواده را تنگ نموده است.

3- استرس و نگرانی شدید مردان از آینده کاری خویش که تاثیرات خود را در بدرفتاری با اعضای خانواده نشان می دهد.(البته موارد زیادی هم بوده که مردان مورد خشونت زنان قرار گرفته اند)

4- نگرانی از فقدان امنیت بهداشتی و درمانی در صورت ابتلا به کرونا و تشدید استرس و اضطراب که خود موجب کج خلقی شده است.

5- انتشار و تکثیر اخبار منفی در شبکه های اجتماعی که استرس و نگرانی را در خانواده ها افزایش می دهد و موجب آسیبهای جدی روانی شده است.

6- عدم وجود سرگرمی و فعالیت مناسب در درون خانواده که اوقات فراغت طولانی مدت را پر نماید.(لازم بذکر است در فرهنگ عموم مردم فیلیپین منزل صرفا بعنوان محل خواب تصور میشود فلذا غیر از مرفهین جامعه ، اکثر مردم خاصه در شهرهای بزرگ مانند مانیل از خانه های بسیار کوچک و نامناسب برخوردارند زیرا عمده روز را بیرون از منزل هستند و حتی غذای خود را نیز بیرون صرف می کنند و از طرف دیگر خیلی ها هم مستاجر می باشند و اینکه الان مجبور هستند تمام وقت را در منزل محقر و کوچک خود سپری نمایند تجربه جدید و طاقت فرسایی برای آنان است)

7- تعطیلی مراکز آموزشی و نگرانی از وضعیت تحصیلی فرزندان.

8-  گرمای شدید هوا که ماندن طولانی مدت در منزل فاقد سیستم خنک کننده را سخت می نماید.(ضمن آنکه هزینه برق نیز بسیار بالا است).

9- عدم وجود سیستم کارآمد در دفاع از زنان و دختران چنانچه مورد خشونت واقع شوند که همین امر موجب تجری مردان شده است.

10- نگرانی شدید زنان شاغل از آینده شغلی خویش که آستانه تحمل آنان را پایین آورده است.(لازم بذکر است هزینه سنگین زندگی در فیلیپین باعث شده است که زنان نیز همپای مردان کار کنند و حالا با تعطیلی مراکز کاری ، فشار اقتصادی بر زوجین افزایش چشمگیر یافته است خاصه آنکه در فرهنگ مردم فیلیپین مقوله پس انداز برای آینده هم زیاد رواج ندارد و اینک کرونا تجربه جدیدی را متذکر شده است که باید برای روز مبادا ، خانواده ها پس انداز داشته باشند)

در فیلیپین ، زنان در اقتصاد غیر رسمی حضور پررنگ دارند و حدود 6.6 میلیون زن فیلیپینی در بخش غیررسمی مشغول به کار هستند. زنان فیلیپینی در بخش غیررسمی از درصد درآمد کمتری برخوردار می باشند که منجر به کاهش پس انداز و ایمنی می شود. علاوه بر این ، آنها دسترسی چندانی به حمایت از نیروی کار ، از جمله مرخصی در برابر بیماری یا حمایت در صورت اخراج ندارند. در بسیاری از شرایط ، وضعیت معیشت آنها به فضاهای عمومی و تعاملات اجتماعی وابسته است ، که اکنون آن هم به دلیل COVID-19 محدود شده است.

در بخش رسمی ، بسیاری از زنان فیلیپینی در صنعت خدمات از جمله خرده فروشی ، مهمانداری و گردشگری مشغول به کار هستند. خدمات و صنعت خرده فروشی جزء اولین بخش هایی بودند که تحت تاثیر COVID-19 قرار گرفت و منجر به تعطیل شدن جزئی تا کامل تجارت شد. با اعمال قرنطینه و لزوم رعایت فاصله اجتماعی ، بعید به نظر می رسد که عملیات تجاری به طور کامل در آینده نزدیک از سر گرفته شود ، بنابراین  روشهای اشتغال سنتی مختل شده و همین امرمنجر به تعدیل نیروی کار شده است . کاری که عمده شاغلین آن را زنان تشکیل می دهد.

برای بنگاه های اقتصادی خرد ، متوسط و کوچک ، این تعطیلی ها و محدودیتها شدیدتر بوده است و در این مشاغل نیز زنان حضور پررنگتری از مردان در فیلیپین دارند و در نتیجه با تعطیلی این بنگاههای کوچک اقتصادی ، زنان زیادی نیز بیکار شده اند.

 

11- فرصت طلبی گروههای جنایتکار سایبری که از مشکلات اقتصادی خانواده ها سوء استفاده نموده و موجب ترویج خشونت جنسی سایبری شده اند.

12- گزارش ها حاکیست بسیاری از زنان شاغل در بخش بهداشت که این روزها در صف مقدم مبارزه با کرونا هستند ، بشدت از طرف اعضای خانواده خود و حتی همسایگان از حیث احتمال ابتلا به کرونا تحت فشار و اذیت هستند. گفته می شود حداقل 72 درصد کادر درمانی و بهداشتی فیلیپین را زنان تشکیل می دهند.

13- سوء استفاده و خشونت جنسی برخی از نیروهای امنیتی و بازرسی مستقر در ایستگاههای ایست و بازرسی و نیز کلانتریها از تردد زنان در این اماکن و زنان از ترس آبرو و یا ترس از پلیس به افشای این خشونت نمی پردازند.

14- بدرفتاری و اعمال خشونت و تبعیض علیه زنان بومی که در مزارع و معادن کار می کنند.

15- بدرفتاری و اعمال خشونت نسبت به زنان از سوی نیروهای نظامی و شورشیان در مناطقی که درگیری وجود دارد خاصه منطقه میندانائو که گزارش های متعدد منتشر شده است و گروههای حقوق بشری معترض آن هستند.

16- افزایش بدرفتاری و توهین و تبعیض نسبت به زنانی که نیازمند خدمات پزشکی و بهداشتی هستند و به مراکز ذیربط مراجعه می کنند.

17- ضعف قانون در حوزه حمایت و پشتیبانی از زنان در سطح خانواده و اجتماع در کنار عدم آگاهی اکثر زنان نسبت به حقوق خویش که زمینه بدرفتاری و تبعیض را گسترش داده است.

18- عدم تاثیرگذاری موثر سمن های فعال در عرصه حفاظت از حقوق زنان و کودکان.

19- کارهای مراقبت بدون حقوق ولی توام با خشونت و توهین.

حاکمیت هنجارهای فرهنگی - اجتماعی در فیلیپین بدان معنی است که زنان اکثر کارهای مراقبت های بدون حقوق مانند مراقبت از کودکان و یا والدین سالخورده خود و یا همسر خود را انجام می دهند  و عده زیادی نیز در بیرون از منزل از کودکان و سالخوردگان و بیماران دیگر خانواده ها در قبال مزد اندک مراقبت می کنند و این مراقبتها و تماس با دیگران ، طبیعتا آنها را بیشتر در معرض ابتلای به کرونا قرار می دهد و آسیب های شدید روحی را منجر می شود ، ضمن آنکه در دوره کرونا بسیاری از این فرصتهای کاری نیز بعلت ترس خانواده ها از کرونا ، از بین رفته است.

20-  مشکلات زنان مهاجر فیلیپینی

کارگران مهاجر فیلیپینی یکی از بزرگترین جمعیت های پراکنده است که در بیش از 100 کشور جهان حضور دارند و تقریباً 11 درصد از کل جمعیت فیلیپین را تشکیل می دهند. در میان این مهاجرین هرچند تعداد زنان کمتر از مردان است ولی درصد آسیب پذیری آنها خیلی بیشتر است و اکثر این زنان توسط کارفرمایان خود مورد انواع اذیت و آزار و تبعیض شامل خشونت جسمی و جنسی و دستمزد اندک و ساعت کاری زیاد قرار می گیرند و از طرف باندهای اعزام نیروی کار به خارج نیز این اذیت و آزارها بچشم میخورد ضمن اینکه چنانچه این زنان فرزند هم داشته باشند این فرزندان نیز از این قبیل خشونتها بی بهره نیستند.

در نتیجه COVID-19 و بسته شدن مرزها ، بسیاری از کارگران مهاجر خارج از کشور ، خود را یا  محبوس در فیلیپین می بینند یا بدون کار و بدون پرداخت هزینه در خارج از کشور به دام می افتند. زنان کارگر داخلی در خارج از کشور به ویژه بشدت آسیب پذیر هستند زیرا خانه هایشان غالباً در محل کارفرمایان خود قرار دارد و علاوه بر از بین رفتن معیشت ، بهره برداری و سوء استفاده از آنان نیز افزایش داشته و اعتراض آنان نیز منجر به اخراجشان می شود که در این شرایط سرپناهی نخواهند داشت. دولت فیلیپین برای بازگشت مهاجرین به فیلیپین تلاش زیادی کرده است اما اولا امکانات دولت برای بازگشت همه متقاضیان بسیار کم است و در ثانی بسیاری از مهاجرین خاصه زنان می ترسند که با بازگشت به کشور بعلت عدم پیش بینی قبلی ، با تنگدستی مفرط مواجه شوند یا در داخل خانواده خود مورد خشونت قرار گیرند ، ضمن آنکه دولت هم برای پیشگیری از کرونا ، همه مهاجرین بازگشتی را برای دو هفته در مکان دیگر قرنطینه می کند که این امر خود مشکلات زیادی را برای زنان بهمراه داشته است.

لازم بذکر است حواله های کارگران مهاجر 11٪ از تولید ناخالص داخلی فیلیپین را تشکیل می دهد.

21- چالش فرهنگی در برقراری پیوند مناسب بین سنتها و تحولات نوین  در تنظیم عادلانه مناسبات جنسیتی .

22- نگاه منفی نسبت به زنان مسلمان در برخی مناطق فیلیپین که موجب تبعیض و توهین می شود و این ناهنجاری در دوره کرونا تشدید شده است.

23- کاهش سن بارداری در دوره کرونا به زیر 15 سال و عواقب ناشی از آن از جمله بیماریهای روانی و آسیبهای عاطفی.

24- کاهش سطح حمایت از خانواده و خویشاوندان بواسطه مشکلات اقتصادی کرونا و در نتیجه گسست در بین خانواده ها و آسیبهای ناشی از آن.( لازم بذکر است در فیلیپین هرچند اکثر افراد در سطح متوسط به پایین زندگی می کنند ولی با اینحال همبستگی و حمیت خانوادگی و حمایت از یکدیگر بسیار قوی است ولی اینک کرونا بتدریج باعث تضعیف این حمایت و پشتیبانی ها شده است که طبیعتا این شرایط برای زنان بسیار سخت تر است).

 

اهم پیشنهادات :

1-    رفع نارسایی های حقوقی و قانونی در حمایت همه جانبه از حقوق و کرامت زنان فارغ از شان و جایگاه اجتماعی و دینی آنان .

2-    تقویت شرایط و بسترها برای افزایش اعتماد و انگیزه برای همه اقشار زنان در معرض خشونت برای ارائه گزارش از خشونتهای واقع شده و حمایت جدی و موثر از آنان با حفظ کرامت آنان.

3-    تامین سرپناه و پناهگاههای مناسب از ابعاد مختلف برای زنان و کودکانی که بی سرپناه شده اند و یا امکان اقامت در منزل فعلی خود را بواسطه خشونتها ندارند.

4-    تامین خدمات بهداشت و مشاوره جنسیتی ، از جمله پیشگیری از بارداری و خدمات بهداشتی و درمانی مادر در طول فراگیری COVID-19 (خاصه توجه ویژه به زنان باردار و جلوگیری از ازدواج دختران خردسال و بارداری آنان)

5-    ارتقای سطح حمایتهای موثر قانونی و حقوقی از زنان و کودکان در معرض خشونت جنسی سایبری .(لزوم همکاری بین المللی هم وجود دارد)

6-     سازمانهای حمایت اجتماعی باید نیازهای زنان مختلف، از جمله زنان بومی ، زنان معلول ، زنان کارگر مهاجر ، زنان بی سرپرست و یا سرپرست خانوار و زنان زندانی را بطور کامل و آبرومندانه و بموقع پوشش دهند.

7-    در مناطقی که درگیری نظامی و خشونت وجود دارد مانند منطقه میندانائو ، از حقوق مختلف زنان و کودکان حمایت موثر بعمل آید.

8-    برای کاهش تأثیرات COVID19 ، سازمانها و شبکه های زنان باید در برنامه های مقابله با کرونا و پیامدهای آن حضور فعال و موثر داشته باشند و البته از این حضور بهره برداری سیاسی نشود.

9-    در دوره کرونا و تشدید تدابیر ایمنی و امنیتی ، حقوق زنان و کودکان رعایت شود  و به بهانه مبارزه با کرونا ، حقوق آنان از جمله توسط نیروهای امنیتی پایمال نشود.

10-                       برنامه های حمایت اجتماعی و اقدامات اقتصادی اضطراری دولت  باید پاسخگوی نیازهای زنان و کودکان باشد و دولت از شرایط مطلوب قابل اعمال بر مشاغل مربوط به مراقبت های بدون حقوق زنان و زنان کارآفرین و مانند آنان در هر دو بخش رسمی و غیررسمی حمایت موثر نماید.

11-                       زنان شاغل در خط مقدم مقابله با کرونا ، از جمله زنان کادر درمانی که 72٪ از کارکنان بهداشت را تشکیل می دهند ، باید از امکانات حمایتی فوق العاده ، از جمله پشتیبانی مالی  و همچنین حمایت در مقابل تعرض دیگران بهره مند باشند.

12-                        در ترسیم نقشه راه ترمیم و رونق اقتصادی ، باید نیازها و اولویت های اقتصادی و اجتماعی زنان ، به ویژه زنان خانواده های کم درآمد و بخش های حاشیه ای لحاظ گردد و مسیرهایی را برای مشارکت زنان ایجاد کند تا زنان بتوانند سریعتر و با کمترین فشار و سختی به کسب و کار خود برگردند.

13-                       از حقوق زنان کارگر مهاجر باید مطابق با قوانین بین المللی حقوق بشر ، بدون تبعیض و بدون در نظر گرفتن وضعیت مهاجرت ، دفاع گردد.

14-                       لزوم مشارکت بیشتر و جدیتر زنان فرهیخته و سمن های حوزه زنان و جامعه مدنی زنان در سیاستگذاری و برنامه های مقابله با کرونا تا بتوانند در حوزه زنان از حقوق زنان در مراکز تصمیم گیری دفاع کنند.(باید زنان نیز خود مدافع جدی حقوق خود باشند)

15-                       حمایت موثر از تخصص و دانش و سرمایه زنان در رونق اقتصادی و حمایت از توان اقتصادی زنان و نیز اولویت قائل شدن به زنان در برخی مشاغل که با روحیه و توان زنان بیشتر سازگاری دارد و یا زنان نیز همپای مردان می توانند فعالیت کنند مانند مهارتها و مشاغل مربوط به حوزه کامپیوتر و اینترنت و دورکاری .( در کنار اعطای تسهیلات مالی و.... بیشتر و موثرتر به آنان).

16-                       ارتقای سطح خدمات اجتماعی و درمانی به زنان دارای معلولیت و یا دارای شرایط خاص مانند زنان باردار یا زنان سرپرست خانوار .( از جمله در خصوص برخورداری فوری از واکس کرونا).

17-                       تبادل تجربه جهانی بین مراکز دولتی و غیردولتی در حوزه زنان و کودکان بمنظور ارتقای سطح حمایت از زنان و کودکان در قبال آسیبها و تهدیدها و نیز بهره مندی از فرصتها و امتیازات اجتماعی.

18-                       توانمندی مراکز مشاوره و روان درمانی و مانند آن در ارائه خدمات لازم و موثر به زنان و کودکان آسیب دیده.

19-                       کاهش هزینه های درمانی و پیشگیری برای زنان و کودکان در مقابله با کرونا (و حتی سائر بیماریها در دوره کرونا) با پشتیبانی بیمه ها و دولتها.

20-                       حمایت موثر از زنان شاغل در بخش خصوصی در قبال کارفرمایان.

21-                       توجه به امکانات آموزشی مورد نیاز دختران محصل و دانشجو (خاصه در خانواده های فقیر و نیازمند) مانند کامپیوتر و اینترنت در زمانی که کلاسها بناچار آنلاین برگزار می شود.

22-                       همکاری جامعه جهانی و سازمانهای بین المللی و منطقه ای در حمایت از زنان و کودکان و مقابله با ساختارهای رسمی و غیررسمی ناقض حقوق زنان و کودکان.

23-                       ارتقای سطح دانش و آگاهی و مهارتهای زنان و دختران نسبت به حقوق خویش.

24-                       توانمند سازی تشکلهای حمایت از حقوق زنان و کودکان برای تاثیر گذاری مثبت و جدی در عرصه فعالیت خود.

25-                       حمایت و پشتیبانی از فعالیت زنان در مشاغل خرد و صنایع دستی و سنتی.

26-                       حمایت جدی از زنان سالخورده و معلول با حفظ کرامت آنان.(از جمله در تامین نیازهای اساسی و داروئی)

27-                       فرهنگ سازی برای جلوگیری از رواج نگاه تبعیض آمیز و جنسیتی به زنان و دختران.(از جمله توجه به این مهم در رسانه ها و متون آموزشی مدرسه و دانشگاه)

28-                       ایجاد و تقویت مراکز تحقیقاتی برای بررسی جدیتر پیامدهای کوتاه مدت و دراز مدت کرونا در حوزه فردی و اجتماعی با تاکید بر زنان و کودکان و ارائه پیشنهادهای لازم به مراکز ذیربط.(خاصه با توجه به اینکه بنظر میرسد هنوز همه ابعاد خسارت مادی و معنوی کرونا شناسایی نشده است و با تداوم این بیماری محتمل است چالشهای عمیق تر و وسیعتری را جامعه بشری خاصه کودکان و نوجوانان شاهد باشند)

29-                       اتخاذ تدابیر عاجل برای حفاظت از بنیان خانواده و تامین آرامش و آسایش خانواده ها از جمله در حوزه اوقات فراغت دوره قرنطینه و نیز جلوگیری از شیوع اخبار کاذب و منفی.

30-                       توجه بیشتر دولت و مراکز خدماتی به ارائه تسهیلات مطلوب به خانواده ها از جمله کمکهای موثرمعیشتی.(با تاکید بر لزوم حفظ سنتهای حسنه موجود در فرهنگ خانواده در فیلیپین)

31-                       ارتقای سطح خدمات عمومی از جمله سیستم حمل و نقل عمومی تا مردم خاصه زنان با سهولت به مراکز کاری خویش عزیمت نمایند.(لازم بذکر است در شرایط موجود و بمنظور پیشگیری از کرونا ، سرویس حمل و نقل عمومی بسیار محدود شده است و مردم برای مدت طولانی در انتظار وسیله نقلیه هستند یا به اجبار مسیرهای طولانی را پیاده طی می کنند.)

32-                       نقش آفرینی رسانه ها و شبکه های اجتماعی در حوزه حقوق زنان و کودکان.(بدون افراط و تفریط و سیاه نمایی)

33-                       لزوم افزایش سازنده حساسیت اجتماعی نسبت به خشونت علیه زنان و کودکان.

34-                       توجه ویژه به زنان و کودکانی که سرپرست خود را بخاطر کرونا و یا در دوره کرونا از دست می دهند.(در مجموع لزوم توبه جدی به خانواده های مصیبت دیده از بابت کرونا).

35-                       لزوم دائر کردن شعب ویژه قضایی برای رسیدگی به دعاوی خانوادگی که امکان تعویق آن به بعد از کرونا نیست.

36-                       لزوم اتخاذ تدابیر سازنده و موثر برای  برجسته کردن نقش مهم و کلیدی زنان در مقابله با کرونا و نیز حفظ و حراست از خانواده و جامعه ، تا بدینوسیله از نگاه تبعیض آمیز و نازل نسبت به این قشر مهم از جامعه کاسته شود و در زنان فیلیپین هم خودباوری و عزت نفس افزایش یابد.

37-                      لزوم ایجاد واحدهای تخصصی و موثر در بدنه حکومت فیلیپین اعم از دولت و مجلس با مشارکت و همکاری جامعه مدنی خاصه فرهیختگان جامعه از حوزه های مختلف نظیر دانشگاهها و هنرمندان و متخصصین رشته های مختلف ، بمنظور شناسایی و رسیدگی فوری و موثر به امور مختلف ایجابی و سلبی زنان و کودکان مختص شرایط کرونا ( با توجه به پیامدهای طویل المدت کرونا بر خانواده ها و خاصه زنان و کودکان ، بنظر میرسد ساختارهای فعلی نمیتوانند جوابگو باشند و باید این در این ساختارها متناسب با پیامدهای کوتاه مدت و درازت مدت کرونا و دگرگونی های احتمالی آن بازنگری جدی کرد. و در این توجه ویژه باید عنایت کرد که رسیدگی به اینگونه امور نیازمند جامع نگری در کنار همکاری بخشهای مختلف است و تک بعدی و منفصل از هم بودن سیاستها و اقدامات اجرایی ، موثر نخواهد بود.)

38-                      لزوم تجدید نظر در ساختارها و قواعد بین المللی در حوزه اجتماعی  تا امکان تبادل اطلاعات و تجربیات و اقدامات موثر جمعی در برخورد با پیامدهای منفی کرونا علیه زنان و کودکان بیش از پیش فراهم آید.

39-                       لزوم توجه بیشتر مراکز دینی به ارائه نسخه های موثر در افزایش سطح تعامل اعضای خانواده و کاهش درگیریها و اقداماتی که بنیان خانواده را سست می نماید.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 928 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.