English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در همایش «ادبی ایران و پاکستان»؛

کتاب «تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی» در پیشاور رونمایی شد

به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور و با مشارکت مجلس ادبی ملی قام پاکستان، همایش «ادبی ایران و پاکستان» برگزار و از کتاب «تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی» تألیف اسماعیل باغستانی رونمایی به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور پاکستان و با مشارکت مجلس ادبی ملی قام پاکستان، همایش «ادبی ایران و پاکستان» با حضور کامران بنگش، وزیر آموزش عالی و اطلاعات ایالت خیبرپختونخوا، مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور، اسماعیل گوهر، رییس مجلس ادبی ملی قام پاکستان، غازی گلاب جمال، وزیر اسبق فرهنگ فدرال پاکستان، ملک خضرحیات خان، معاون رییس منطقه تیرا در امور بازرسی، محمد ریاض، رییس کانون خبرنگاران پیشاور و جمعی از ادبیان، شعرا و فرهیختگان در سالن امام خمینی(ره) این نمایندگی فرهنگی برگزار شد.

اسکندریان، رییس خانه فرهنگ کشورمان در پیشاور در این همایش ادبی ایران و پاکستان اظهار کرد: وجود مفاخر ادبی دو کشور برادر ایران و پاکستان از جمله مولانا رومی، حافظ شیرازی، شیخ سعدی، خیام نیشابوری، رحمان بابا حافظ شیرازی پشتون‌ها، خوشحال خان ختک، حمزه بابا و غنی خان گنجینه‌ای گران بها برای حفظ و اشاعه تفکرات والای آنان به نسل جوان بوده و سرمایه‌ای ارزشمند برای تعاملات قشر فرهیخته و تحصیل‌کرده جامعه در جهت نزدیکی و تقویت روابط دو کشور هستند.

وی گفت: ادبيات شبه قاره به دليل مشی عارفانه مردمانش تحت تأثير بزرگان ادبی همچون مولانا، حافظ، سعدي، جامي تا سروده‌هاي حماسي حکيم توس، تحت عنوان شاهنامه فردوسي تا مرزهاي شرقي قوم پشتون‌ها است.

اسکندریان همچنین، بیان کرد: پشتون‌ها در طول تاريخ همواره با روحیات ظلم ستیزی خود به اشعار حماسي نزديک تر هستند. شاهنامه در تمامي مناطق پشتون‌‎ها نفوذ فکري و فرهنگي داشته و در این راستا شاهد چند نمونه ترجمه‌هاي شاهنامه به زبان پشتو از جمله ترجمه‌اي منظوم از مولانا محمد رفيق و ملّا نعمت الله بوده‌ایم.

وی ادامه داد: خوشحال خان ختک، نامدارترين شاعر و غزل سرای پشتو نیز اشعارحماسي سروده و در عين حال، خود مرد ميدان جنگ بوده است. او در اشعار حماسي اش آشکارا متاثر از فردوسي بوده و بيشترين قصايد و بخش های عمده‌اي از غزليات اين شاعر بزرگ، رنگ حماسي داشته و اغلب آنان مربوط به مبارزات ایشان بوده است.

اسماعیل گوهر، رییس مجلس ادبی ملی قام پاکستان گفت: قوم پشتون به عنوان یکی از اقوام با اصالت درمیان اقوام جهان بوده و تمدن، فرهنگ و ادب غنی در زبان پشتو نهفته است. که این اصالت مدیون تاثیر زبان، تمدن و فرهنگ کهن و فاخر قدیم خراسان ایران می باشد.

وی افزود: شخصیت‌های ادبی، عرفانی و شعرای این سرزمین از جمله رحمان بابا، خوشحال خان ختک، حمزه بابا و غنی خان متاثر از بزرگان و مفاخر ایران زمین بوده اند و این امر به عنوان پل ارتباطی مستحکم بین ایران و پاکستان، بایستی مورد توجه و اهتمام ویژه اصحاب فرهنگ و ادب قرار گیرد.

اسماعیل گوهر اظهار کرد: برگزاری این همایش به عنوان اولین گام در انجام این رسالت مهم با همکاری خانه فرهنگ ایران در پیشاور می‌تواند مقدمه‌ای برای برگزاری کنفرانس‌ها، سمینارها، نشست‌های ادبی و برپایی نمایشگاهای فرهنگی و هنری برای آگاهی نسل جوان از پیشینه، تاریخ، زبان و هویت خود نقش بسزایی ایفا کند.

کامران بنگش، وزیر آموزش عالی و اطلاعات ایالت خیبرپختونخوا گفت: ایالت خیبرپختونخوا امین فرهنگ، ادب و هنرهای غنی پشتون و اقوام دیگر بوده و بایستی این تنوع ادبی و فرهنگی این منطقه به جهانیان معرفی شود.

وی با تأکید بر افزایش برگزاری برنامه‌های فرهنگی و ادبی در این ایالت اظهار کرد: دولت پس از دوران ناامنی و کرونائی در این ایالت، خواستار توسعه تعاملات فرهنگی و ادبی بوده و نقش تأثیرگذار خانه فرهنگ ایران در پیشاور در این خصوص بسیار مثمرثمر خواهد بود.

بنگش تأسیس مجلس ادبی ملی قام پاکستان را گامی ارزشمند در راستای اعطلای فرهنگی و ادبی قوم پشتون ها دانست و گفت: دولت عمران خان همواره از چنین تشکل‌های فرهنگی، ادبی و هنری حمایت می‌کند.

در ادامه، سخنرانان دیگر با تأکید بر اهمیت همکاری با خانه فرهنگ ایران و برگزاری برنامه‌های متنوع اظهار داشتند: گسترش تعاملات، همکاری و استفاده از ظرفیت‌ها و جایگاه خانه فرهنگ ایران در پیشاور می‌تواند در معرفی مفاخر ادبی و مشاهیر دو کشور همسایه برادر مسلمان بسیار مهم و ضروری باشد.

در ادامه، کتاب «تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی» تألیف اسماعیل باغستانی و محسن معینی، ترجمه انورزیب شاهین خانخیل که نخستین ترجمه و چاپ کتاب به زبان پشتو توسط خانه فرهنگ ایران در پیشاور است، رونمایی شد.

ریاض احمد رضوی، پروهشگر و ستون نویس در خصوص معرفی این کتاب گفت: با الهام گرفتن از نخستین وحی که امر به خواندن کرده و اهمیت موضوع تعلیم و تربیت، خانه فرهنگ ایران نخستین ترجمه و چاپ کتاب تحت عنوان «تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی» را به جامعه پشتون اهدا کرده است.

وی گفت: در نخستین بخش این کتاب با در نظر گرفتن ارزش کلام الهی و حدیث نورانی حضرت پیامبر اکرم(ص) به اهمیت و ضرورت تعلیم و تربیت و در ادامه این موضوع را در مشرب‌های مختلف اسلامی از جمله تصوف و فلسفه مورد بررسی قرار داده است.

رضوی افزود: در بخش دوم نیز مطالبی درخصوص نظام تعلیم و تربیت، اساتید و شاگرد پرداخته شده و پس از آن به موضوعات درسی از جمله صرف و نحو، بلاغت، علوم قرآنی، فقه، اصول، فلسفه، تصوف، عرفان، طب، نجوم و راه و روش گونه‌های مختلف تعلیم نوشتاری، قرائت و مکاتبات بیان شده است.

خانزاده اسفندیار ختک، پژوهشگر تاریخِ حرکات سنتی و آیینی قوم ختک و زبان پشتو و فارسی با ارایه کنفرانس خود بصورت ویدئو پروژکتور با شرح مفصل تاریخچه حرکات آیینی و سماع عرفانی که تاریخ آن به 3500 سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد، مطالبی را برای شرکت کنندگان ارایه کرد.

در بین دو نشست فوق‌الذکر، نمایشگاه آثار نقاشی رفعت ختک، هنرمند معروف و سرشناس پاکستان توسط کامران بنگش، وزیر آموزش عالی و اطلاعات ایالت خیبرپختونخوا و مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور افتتاح و مورد بازدید شرکت کنندگان قرار گرفت.

انتهای پیام/ص

 

 


١٨:٥٣ - دوشنبه ١ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٩٧٠    /    تعداد نمایش : ١٤٩خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.