English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٢ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

وزیر امور مذهبی ایالت پنجاب:

اتحاد و همبستگی مسلمانان راه مقابله با افراطی گری است

پیر سید سعید الحسن شاه در کنفرانس بین‌المللی علما و مشایخ با عنوان «رحمت للعالمین» در لاهور، اتحاد و همبستگی اسلامی را تنها راه مقابله با اقدامات اسلام هراسی، توهین به مقدسات اسلامی، افراطی گری و اقدامات تروریستی دانست.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در آستانه میلاد پیامبر گرامی اسلام(ص) و هفته وحدت، کنفرانس بین‌المللی علما و مشایخ با عنوان «رحمت للعالمین» با حضور دولتمردان پاکستان، شخصیت‌های مذهبی، اقلیت‌های دینی، مسیحی، سیک و هندو و همچنین، نمایندگان کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران، یمن، مصر، افغانستان، تونس و برخی از کشورهای غربی در لاهور مرکز فرهنگی پاکستان برگزار شد.

عثمان احمد خان بزدار، سر وزیر ایالت پنجاب، پیر سید سعید الحسن شاه، وزیر امور مذهبی ایالت پنجاب، جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور، علامه طاهر محمود اشرفی، مشاور امور مذهبی و خاورمیانه نخست وزیر پاکستان، محمد حسین اکبر، رئیس منهاج الحسین، عبدالکبیر آزاد، خطیب مسجد پادشاهی، از جمله شرکت کنندگان در این کنفرانس بین‌المللی بودند.

سخنرانان هفته وحدت و دهه رحمت اللعالمین را عامل وحدت و تقویت اتحاد بین المسلمین دانسته بر پرهیز از اختلاف و هوشیاری نسبت به طرح‌های دشمنان اسلام برای اختلاف افکنی در امت اسلامی تاکید کردند.

عثمان احمد خان بزدار در سخنرانی خود، با بیان اینکه دولت با اعلام دهه رحمت اللعالمین و تعیین بودجه برای آن قصد دارد هر ساله این دهه را با شکوهتر از سال‌های قبل برگزار کند، گفت: یکی از اهدف برگزاری دهه رحمت اللعالمین این است که به دنیا نشان دهیم که مسلمانان پاکستان چه میزان به پیامبر گرامی خود عشق می‌ورزند.

وی با بیان اینکه در غرب به اسم آزادی بیان به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام توهین می‌شود افزود: خداوند در قرآن با بیان جایگاه رفیع پیامبر ختمی مرتب(ص) شکست طرح‌های دشمنان برای تضعیف اسلام را مورد تایید قرار داده است.

سروزیر ایالت پنجاب در ادامه، گفت: برنامه‌های متنوع دهه رحمت اللعالمین که از اول ربیع الاول شروع شده است تا 12 ربیع الاول در سراسر ایالت پنجاب با حمایت و کمک دولت محلی ادامه خواهد داشت.

جعفر روناس، وابسته فرهنگی ایران در لاهور با بیان اینکه مردم ایران عید میلاد پیامبر اعظم حضرت محمد مصطفی(ص) را همانند مردم دیگر کشورهای اسلامی با شکوه خاصی جشن می گیرند گفت: با توجه به اینکه 12 ربیع الاول در برخی ممالک اسلامی روزمیلاد پیامبر جشن گرفته می شود و در برخی دیگر کشورها این جشن در 17 ربیع الاول است، حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ایران برای اتحاد دنیای اسلام، فاصله بین 12 تا 17 ربیع الاول را بعنوان «هفته وحدت» نام گذاری کردند.

مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور با بیان اهمیت هفته وحدت گفت: پیام هفته وحدت این است که با اتّحاد و ذهن هوشیار، در سایه دستورات پیامبر خدا(ص) و عترت پاک آن حضرت، مجال از تفرقه افکنی بیگانگان بگیریم و در سایه قرآن و سیره رسول اکرم صلی الله علیه و آله، وحدت و یکرنگی خود را حفظ کنیم.

وي اظهار كرد: رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همواره در سخنانشان ضمن تاکید بر دشمن شناسی در پرتوی آیات نورانی قرآن و زندگی پیامبر گرامی اسلام،  بر وحدت و همدلی بین مسلمانان و خودداری از اختلاف افکنی تاکید کرده‌اند. ایشان می‌فرمایند: تنها راه مقابله با دشمنان اسلام، وحدت و یکپارچگی امت اسلامی و پرهیز از اختلاف و درگیری است.

طاهر رضا بخاری نیز با بیان اینکه هفته وحدت در ایران با شعار اتحاد بین شیعه و سنی طی 4 دهه اخیر در سطح دولتی و مردمی با شکوه خاصی برگزار می شود، اعلام دولت پاکستان در اعلام دهه رحمت اللعالمین در سراسر ایالت پنجاب را اقدامی مهم برای تکمیل اهداف وحدت آفرین گرامیداشت هفته وحدت عنوان کرد.

علامه طاهر اشرفی با تبیین زندگی پربرکت پیامبر گرامی اسلام(ص) گفت: باید به دنیایی که مادی گری در اجتماع ریشه دوانیده است زندگی واقعی و سیرت حضرت محمد(ص) را بشناسانیم و ثابت کنیم که اسلام دین رحمت، صلح و آشتی است.

وی با بیان اینکه اسلام هراسان به بهانه مبارزه با تروریسم و افراطی گری کشتارهای بزرگی در کشورهای اسلامی از جمله در عراق، افغانستان، سوریه، فلسطین اشغالی و کشمیر به راه انداختند گفت: اتحاد اسلامی تنها راه برون رفت از مشکلات و چالش هایی است گه جهان اسلام با آن روبروست.

علامه اشرفی با حمایت از شعار دولت مرکزی پاکستان در تبعیت از حکومت محمدی و صدر اسلام گفت: در پاکستان هیچ قانونی که با اسلام در تضاد باشد به تصویب نخواهد رسید و دولت اجازه نخواهد داد تا پیش نویس، اصلاحیه و یا لایحه ای که مغایر با احکامات و قوانین اسلامی باشد در مجالس ملی یا ایالتی به قانون تبدیل شود.

حضرت محمد(ص) سرآمد رحمت الهی است

محمد حسین اکبر، رئیس اداره منهاج الحسین با بیان اهمیت هفته وحدت در تقویت تقریب مذاهب اسلامی گفت: دهه رحمت للعالمین نیز ادامه دهنده مسیر هفته وحدت است.

وی از مسلمانان پاکستان خواست هوشیاری خود را حفظ کنند تا بتوانند با عوامل اختلاف انگیز به خوبی مقابله کنند زیرا که اسلام هراسان با اقدامات ضد اسلامی به دنبال تحریک احساسات مسلمانان برای ایجاد آشوب و خشونت در جوامع اسلامی هستند.

علامه زبیر احمد زهیر، رئیس جماعت اهل حدیث پاکستان صلوات بر پیامبر گرامی اسلامی را رکن اسلامی اسلام دانست و گفت: پیامبر گرامی اسلام تنها برای ترویج اسلام ظهور نکردند بلکه ایشان برای غیر مسلمانان نیز رحمت و برکت بودند به نحوی که حقوق اولیه اقلیّت‌های مذهبی را تعیین کردند.

پیر سید سعید الحسن شاه، وزیر امور مذهبی ایالت پنجاب نیز اتحاد و همبستگی اسلامی را تنها راه مقابله با اقدامات اسلام هراسی، توهین به مقدسات اسلامی، افراطی گری و اقدامات تروریستی دانست.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام زمانی که به پیامبری رسید نوزادان دختر بی رحمانه زنده به گور می‌شدند، زنان از کوچکترین حقوقی محروم بودند و جنگ و خونریزی و آدم کشی برای اعراف افتخار محسوب می شد اما پیامبر رحمت با آمدن خود ارزش‌های انسانی را در شبه جزیره عربستان زنده کرد.  

در حاشیه این نشست عثمان احمد خان بزدار در دیدار با جعفر روناس، وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور ضمن تمجید از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در برگزاری چهار دهه هفته وحدت، اقدام دولت محلی پنجاب در بزرگداشت دهه رحمت للعالمین را نیز عامل تحکیم وحدت بین مذاهب و ادیان الهی در پاکستان قلمداد کرد.

انتهای پیام/ص

 

 


١١:٢٢ - شنبه ١ آبان ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٧٦٨خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
روز افسران سپاه پیشرفت کشور/ کرونا و آشنایی والدین با مشقت معلمی
وحدت مسلمانان؛ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی
ترجمه ژاپنی کتاب «داستان راستان» منتشر می‌شود
تایلندی‌‌ها به تماشای «به وقت شام» نشستند
تعاملات علمی و فرهنگی ایران و گرجستان توسعه یابد
کتاب «رسول مولتان» تندیس جشنواره ملی ترجمان فتح را دریافت کرد
جنگ امروز، جنگ روایت‌ها است/ لزوم توجه به ذائقه مخاطب در کارهای ترجمه
نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مسلمانان برای وحدت امت اسلامی تلاش کنند
رايزنان فرهنگي ايران می‌توانند به مثابه قرارگاه مردمی برای توسعه گردشگری باشند
نمادی برای قرن جدید در شهرهای جهانی ساخته شود
توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.