English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

فراهانی در دیداربا رئیس بخش مبارزه با همه اشکال تبعیض و فرصت‌هاي برابر وزارت امور زنان تونس؛

زنان ایرانی، نقش پیشتازی در عرصه علمی ،سیاسی و فرهنگی ایران دارند

میثم فراهانی، رايزن  فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس، با خانم لطیفه التاجوری ، رئیس بخش مبارزه با همه اشکال تبعیض و [ایجاد] فرصت‌هاي برابر وزارت امور زنان تونس، دیدار و در خصوص همکاری های دوجانبه و مسائل مورد علاقه طرفين بحث و تبادل نظر نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در این دیدار، فراهانی به اهمیت طرح موضوع "‌مسائل زنان"‌ در عصر کنونی پرداخت و با برجسته سازی نقش زنان ایرانی و تونسی در رشد دادن جامعه و توسعه چشم‌اندازهای آن، از نقش زنان در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تمجید و تأکید کرد که امروز، زنان ایرانی، مناصب مهمی را در کشور در اختیار دارند، به طوری که آنها را در موقعیت‌هایی همچون معاونت رئیس جمهور، نمایندگی در پارلمان و نیز در موقعیت‌های برجسته علمی در عرصه دانشگاهی و امور اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... می‌بینیم.

رايزن فرهنگی ج.ا.ایران  با تاكيد بر اينكه امروز، زنان، نقش پیشتازی در عرصه علمی دارند،بيان داشت:زنان در جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، هنری و ... حضوری فعال دارند و به ویژه در عرصه های علمی و پژوهشی از جایگاه ویژه و برجسته ای برخوردارند به گونه ای که ریاست برخی از دانشگاه های مهم همچون دانشگاه الزهراء که مختص تحصیلات بانوان است بر عهده بانوان اندیشمند و برجسته علمی کشور است و همچنین در دیگر دانشگاه ها نیز توجه ویژه ای به حضور و رشد علمی زنان در رشته های مختلف می شود. به گونه ای که بسیاری از دانشمندان ایرانی در عرصه های علوم نوین ، تکنولوژی ، نانوتکنولوژی و ... را بانوان ایران زمین تشکیل می دهند.  و این، علاوه بر باز شدن درب‌های عرصه هاي جهانی به روی زنان ایرانی و مشارکت آنها در جشنواره‌ها و برنامه‌های بین‌المللی در حوزه‌های مختلف است که به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 رقم خورد، انقلابی که حقوق مشروع بانوان را به آنها بازگرداند و ارزش‌ آنها را در درون جامعه اسلامی احیا کرد، به طوری که امروز، آنها را به عنوان بخش مهم تاثير گذار جامعه در عرصه های مختلف می بینیم.

در ادامه، میثم فراهانی به توسعه و اهمیت حوزه زنان در تونس اشاره و تأکید کرد که جامعه تونس، یک جامعه فرهیخته است که درب آن به روی فرهنگ‌های مختلف جهانی باز است كه يكي از دلایل این امر به توجه گسترده دولت این کشور به زنان و فعال سازی حقوق قانونی ایشان و حمایت از دستاوردهای زن در حوزه‌های مختلف باز می‌گردد ، ضمن اینکه مؤسسه "‌کریدیف"‌ نیز در رشد حضور زنان در جامعه و حمایت از این امر، به خوبی فعالیت می‌کند. وي تاكيد کرد : با توجه به اهمیت موضوع زنان و خانواده و در راستای تبادل تجربیات در عرصه های مختلف حوزه زنان ، رایزنی فرهنگی سفارت ج.ا.ایران آمادگی دارد ضمن برگزاری جلسات تخصصی با وزارت امور زنان و خانواده تونس ، عرصه های همکاری مشترک بین بخش های مختلف وزارتخانه مذکور با معاونت امور زنان ریاست جمهوری اسلامی ایران را فراهم نماید. همچنین آمادگی داریم با برگزاری سلسله نشست های تخصصی با موضوع نقش زنان در جامعه ، به بررسی هرچه بیشتر این مهم پرداخته و زمینه آشنایی فعالان عرصه بانوان دو کشور از دیدگاه ها و نظرات یکدیگر را فراهم نماییم.

در ادامه این دیدار ، خانم لطیفه التاجوری،ضمن ابراز خشنودی از دیدار با رایزن فرهنگی ج.ا.ایران در تونس ، به تبیین اهمین نقش بانوان در جامعه و لزوم حمایت های حقوقی و قانونی از آنان در عرصه های مختلف پرداخت و بیان داشت : زنان به عنوان عنصری مهم در فرهنگ سازی جامعه نقشی حساس ، ماندگار و اثرگذار دارند از این رو توجه به استعدادها و توانمندی های مختلف آنان به عنوان اصلی مهم در رشد و شکوفایی جامعه در زمینه های مختلف به شمار می رود.وی با تأکید بر اهمیت موضوع این جلسه، به نقش وزارت امور زنان و خانواده در فعال سازی این برنامه‌ها و توسعه آن اشاره کرد .

رئیس بخش مبارزه با همه اشکال تبعیض و [ایجاد] فرصت های برابر وزارت امور زنان تونس با اشاره به نقش زن در ایجاد تغییرات محیطی و با تأکید بر اهمیت حقوق زنان روستایی و موضوع "اقتصاد سبز" که به طرح پروژه‌های اقتصادی بزرگ و حوزه خدمات و محیط زیست منجر مي شود پیشنهاد کرد که یک جایزه علمی برای پژوهش‌ها و مطالعات تخصصی در حوزه زنان بین تونس و ایران تعریف و یک نشست با موضوع زن، صلح و امنیت با مشارکت سازمان‌های پیشگام ایرانی در حوزه امور زنان در محور "‌زن و نقش او در رهبری و کارآفرینی" ‌برگزار شود.

در پایان این جلسه، مقرر شد که نخستین جلسه علمی، رأس ساعت 15 روز پنج‌شنبه، 21 اکتبر 2021، برابر با 29 مهر 1400 با عنوان "‌نقش زنان در گسترش فرهنگ و صلح اجتماعی"‌ در محل رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس برگزار شود.

  انتهای پیام/م


١٠:٣٤ - چهارشنبه ٣١ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٧٠٥    /    تعداد نمایش : ٦٩٠خروج
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.