English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين/ 2

وانگ لین گوی: ایران حامی اصلی طرح «یک کمربند و یک جاده» است

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین تأکید کرد: ایران حامی اصلی طرح «یک کمربند و یک جاده» است و چین هم، شریک اصلی طرح راهبردی نگاه به شرق ایران است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وانگ لین گوی، معاون آکادمی علوم اجتماعی چین در سخنرانی خود در ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و چين، گفت: در‌ تاریخ، آسیا منشا تمدن‌های بشری بوده است. در طول تاریخ، تمدن‌های آسیا که از تاریخ دیرینه درگیری‌های اندک و خدمت‌های بزرگ برخوردار بود در مدت‌های زیادی جایگاه اصلی در صحنه تاریخی جهان به خود گرفت.

وی اظهار کرد: تمدن‌های آسیا در زمینه‌های اقتصاد، فناوری و فرهنگ جهان همیشه در جایگاه پیشرو قرار بوده و مرکز صحنه تاریخی جهان است.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین افزود: در طول تاریخ، تمدن‌های آسیا همیشه دارای ویژگی‌های چند مرکزیت و چند جانبه گرایی بوده‌اند. این ویژگی نه تنها برخورد تمدن‌ها را ایجاد‌ نکرد بلکه بر عکس، الگویی را برای ارتقای تبادل تمدن‌ها و یادگیری متقابل بشر محسوب می‌شود. همچنین در فرآیند یادگیری و تبادل متقابل، تمدن‌های آسیا نیز توانستند از سنت‌ها و قدرت را که به آنها امکان پیشرفت مستمر می‌داد حفظ کنند.

وانگ لین گوی مطرح کرد: امسال مصادف با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی دو کشور چین و ایران است. در ۱۶ اوت ۱۹۷۱ چین و ایران رسما روابط دیپلماتیک را برقرار کردند. در نیم قرن گذشته، اعتماد سیاسی متقابل دو ملت تقویت شده و همکاری‌های دو طرف در زمینه‌های مختلف پیشرفت زیادی کرده است.

وی با ابراز خرسندی از برگزاری ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین بیان کرد: در این وهله تاریخی همایش گفت‌وگوهای فرهنگی دو کشور را برگزار می‌کنیم تا متخصصان و محققان در باره همکاری‌های دو کشور بررسی و دوستی دو ملت را مشاهده کنیم. از ‌این‌رو این همایش حائز اهمیتت است.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین به موضوع اقتباس تغذیه از تاریخ روابط دو ملت برای دوستی چین و ایران اشاره کرد و گفت: چین و ایران دو کشور متمدن ‌هستند و دوستی دو ملت مانند درخت تنومند است که از روابط دوستی هزاران سال دو ملت تغذیه می‌کنند. این دوستی دیرینه اساس و شالوده توسعه مشارکت جامع راهبردی دو ملت محسوب می‌شود.

جاده ابریشم باستان، چین و ایران را به هم نزدیک کرد

وی اضافه کرد: تاریخ توسعه فرهنگی پنج هزار ساله چین و ایران به پیشرفت تمدن جهان در تاریخ خدمت ارزنده کردند. جاده ابریشم باستان، چین و ایران را به هم نزدیک کرد و بسیاری از سفراء و تاجران ایران این جاده را طی کردند و  به چین آمدند و اثر پایه‌ای آنان در شهرهای پکن، شین آن، گوانگ جو، چوان جو، جینگ جیانگ و دون هوانگ به جا گذاشته شد.

وانگ لین گوی در ادامه سخنانش، افزود: چین و ایران از دو جاده ابریشم زمینی و دریایی در زمینه‌های مختلف تبادل کردند و بر دوستی دو ملت تأثیر زیادی داشتند. هنر معماری و موارد مورد استفاده در ساخت سازی از ایران به چین وارد شد و ما امروز کاشی لعابدار روی سقف شهر ممنوعه پکن مشاهده می‌کنیم که روش ساختن آن از ایران بود.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین تأکید کرد: روابط و تعامل متقابل دو کشور متمدن چین و ایران سابقه درخشان را در تاریخ تمدن بشر به جا گذاشت و اساس توسعه روابط دوستی دو کشور در معاصر را محکم ساختند.

وی همچنین، به تعیین جهت روابط دوستی چین و ایران در سایه همکاری اشاره و تصریح کرد: امروز، روابط دوستی دو کشور که به خاطر جاده ابریشم ایجاد شد ادامه دارد و همکاری عملی دو ملت به خوبی جلو می‌رود و ایران حامی اصلی طرح یک کمربند و یک جاده است و چین هم شریک اصلی طرح راهبردی نگاه به شرق ایران است.

وانگ لین گوی با اشاره به امضای سند جامع همکاری‌های 25 ساله بین ایران و چین افزود: دو کشور این سند جامع را امضا کردند تا ظرفیت‌های همکاری بالقوه در زمینه‌های اقتصادی، علوم انسانی و ... را نمایان سازند و مسیر همکاری دو ملت را در آینده ترسیم کنند. ما معتقدیم که برنامه جامع همکاری چین و ایران نه تنها به سود دو ملت است، بلکه خدمت ارزنده‌ای برای حفظ صلح در منطقه و جهان محسوب می‌شود.

معاون آکادمی علوم اجتماعی چین با تأکید بر ضرورت ایجاد زمینه دوستی چین و ایران در سایه همبستگی و کمک رسانی متقابل گفت: دو کشور متمدن همواره در باره منافع اصلی مشترک و مسائل مهم مربوط به دو ملت، همدیگر را کمک و درک می‌کنند و اعتماد راهبرد متقابل و حمایت از صلح و عدالت بین‌‌المللی را تقویت می‌کنند.

وی در پایان سخنانش، خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوی امروز تنوع و فراگیری تمدن‌ها به عنوان کلمات کلیدی استفاده می‌شود که از لحاظ نظری و ارزش عملی حائز اهمیت بسیاری است. امید است دانشمندان و پژوهشگران در باره ویژگی‌های مشترک تنوع، چند جانبه گرایی و فراگیری در تمدن‌های چین و ایران آزادانه صحبت کنند تا تبادلات و یادگیری متقابل بین دو تمدن و عزم اراده‌ برای همکاری پایدار دو ملت بیش از پیش تقویت شود.

بر اساس این گزارش، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار و سخنرانان مقالات خود را در مورد ابعاد گوناگون ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی ایران و چین برای همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه ارایه کردند.

این برنامه با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چین و مرکز مطالعات آسیایی دانشگاه تهران تا پایان روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) نیز ادامه می‌یابد.

انتهای پیام/ص

 

 


١٣:٢٢ - سه شنبه ٢٣ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٥٥٦    /    تعداد نمایش : ٢٧٦خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایرانیان مقیم اوگاندا عید هفده ربیع الاول را گرامی داشتند
خوهان همکاری ایران در ترویج هنر خوشنویسی در هند هستیم
اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبی
میراث مارکسیسم در تونس/ نقش چپ‌ها در مبارزه با استعمار فرانسه
فصلنامه علمی، پژوهشی «دانش» در پاکستان منتشر شد
وبینار «وحدت اسلامی؛ کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام» در هند برگزار شد
شیعه و سنی جشن‌های میلاد پیامبر(ص) را برگزار کردند
ایران شناس برگزیده جهان ازاسپانیا معرفی شد
شب فرهنگی پاکستان با طعم غذا، موسیقی و ادبیات
مراسم میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) در ارمنستان
علمای مذاهب اسلامی بر همبستگی امت اسلامی تاکید کردند
همایش ایران شناسی در دانشگاه پکن برگزار شد
کنفرانس بین المللی « فرش و هنرمند ، امروز و فردا»برگزارشد
برگزاری کارگاه دانش افزایی اساتیدزبان فارسی دربغداد
بیست و دومین دور از مسابقات سراسری قرآن کریم افتتاح شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.