English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ آبان ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار با مسئولان دیپلماسی فرهنگی اسپانیا مطرح شد؛

ظرفیت‌های فرهنگی مشترک ایران و اسپانیا برای همکاری

احمدی، رایزن فرهنگی کشورمان و مسئولان دیپلماسی فرهنگی اسپانیا درباره ظرفیت‌های فرهنگی برای همکاری‌های مشترک میان دو کشور رایزنی کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در مراسم صدمین سال تأسیس «آژانس اسپانیایی همکاری‌های بین‌المللی و توسعه» (AECID) که در محل سالن همایش‌های بنیاد هنرهای زیبای مادرید برگزار شد، شرکت کرد.

آژانس فوق الذکر که زیر مجموعه وزارت خارجه اسپانیا قرار دارد و هماهنگی نزدیکی با وزرات فرهنگ این کشور دارد، اصلی ترین نهاد دولتی برای پیشبرد اهداف مربوط به دیپلماسی فرهنگی اسپانیا به شمار می‌رود.

در ابتدای این مراسم، خوان میگل هرناندز لئون، رییس بنیاد هنرهای زیبای مادرید در سخنانی، اظهار کرد: هنرهای زیبا یکی از محورهای اصلی در سیاست‌های فرهنگی اسپانیا محسوب می‌شود که تاریخی طولانی داشته و از دوران «عصر طلایی» این کشور در قرن شانزدهم آغاز می‌شود.

وی تأکید کرد: امروز، نقش فرهنگ در توسعه روابط بین‌الملل نقشی کلیدی است و باید دانست که فرهنگ امروز عنصر تفاوت گذار میان ملت‌ها نیست بلکه عنصری برای همکاری و همسویی ملت‌ها خواهد بود.

در ادامه، میزگردی با مجری گری خانم النا گوزالس گونزالس، رئیس دپارتمان «همکاری و ارتقای فرهنگی AECID» برگزار شد. در این میزگرد چهره‌های اصلی در حوزه دیپلماسی فرهنگی اسپانیا شامل مدیر تئاتر سلطنتی اسپانیا، مدیر موزه پرادو مادرید، مدیرکل هنرهای زیبای وزارت فرهنگ و ورزش اسپانیا، رئیس مؤسسه «اقدام فرهنگی اسپانیا» و مدیر روابط بین‌الملل مؤسسه سروانتس به ارائه دیدگاه‌های خود پرداختند.

ایگناسیو گارسیا بلنگر، مدیر تئاتر سلطنتی اسپانیا در سخنان خود ابتدا به تأثیر همه‌گیری کووید 19 و تعطیلی فعالیت‌های مرکز اشاره کرد و گفت: با برداشته شدن محدودیت‌ها کم کم فعالیت‌های این مرکز نیز آغاز شده و تا امروز چندین اپرا با حضور مخاطبان در مادرید به اجرا درآمده است و امید می‌رود فضا به سمت دوران تازه‌ای از رونق فرهنگی پیش رود.

وی همچنین به اهمیت موضوع محیط زیست و بازیافت در حوزه فرهنگ اشاره کرد و افزود: پروسه‌های اداری و اجرایی در مؤسسات مختلف فرهنگی از جمله در تئاتر سلطنتی اسپانیا در حال بازبینی و به روز شدن هستند تا هم صرفه جویی در مصرف انرژی مورد توجه قرار گیرد و هم میزان استفاده از کاغذ و تولید زباله به سطحی از استاندارد که اتحادیه اروپا آن را از اعضای خود می‌خواهد برسد.

میگل فالومیر فاوس، رئیس موزه پرادو مادرید شرکت کننده بعدی بود که به بیان تجربیاتی در دوران کرونا و محدودیت‌های پیش آمده پرداخت و گفت: این محدودیت‌ها اگرچه در دوره‌ای باعث رکود در فعالیت‌ها شد، اما از طرف دیگر باعث خلق نوآوری‌هایی نیز بود. از جمله توسعه زیرساخت‌های مربوط به فضای مجازی و امکان بازدیدهای دیجیتال که باعث شد تعداد بازدیدکننده‌های موزه در زمانی کوتاه به دو برابر قبل برسد.

وی همچنین به تأسیس دپارتمان جدیدی در موزه پرادو اشاره کرد که به بحث آموزش اختصاص دارد و به طور مرتب دوره‌هایی را چه در حوزه آموزش هنر و درک آن، چه تاریخ هنر اروپا و اسپانیا و چه در مرمت و نگهداری آثار هنری برگزار می‌کند.

سومین شرکت کننده در میزگرد، مدیر روابط بین‌الملل مؤسسه سروانتس (مؤسسه بین‌المللی آموزش زبان اسپانیایی) رافائل سوریانو بود.

وی در سخنان خود، بیان کرد: روند دیجیتال شدن مسیری بود که از چند سال پیش از رخ دادن پاندمی آغاز شده بود اما کرونا به آن سرعت بخشید. به این ترتیب شعبات و دفاتر مختلف مؤسسه سروانتس در چهار گوشه جهان نیز پس از تعطیلی اولیه کلاس ها، خود را با شرایط جدید تطبیق دادند و کلاس‌های مجازی بر روی پلت فرم دیجیتال برگزار شدند.

وی ادامه داد: 88 مرکز سروانتس در 56 کشور جهان شکل برگزاری کلاس‌های آموزش زبان را تغییر دادند و این تغییر باعث شد حتی فعالیت‌ها و خدمات این مراکز توسعه بیشتری پیدا کند.

شرکت کننده بعدی آندرس تورس مورا، رئیس مؤسسه «اقدام فرهنگی اسپانیا» بود. وی به رخدادهای بین‌المللی پیش رو و حمایت «مؤسسه اقدام فرهنگی اسپانیا» در حمایت از شرکت بخش فرهنگ اسپانیا در آنها اشاره کرد.

آخرین شرکت کننده در میزگرد، خانم ماریا دولورس خیمنز بلانکو، مدیرکل بخش هنرهای زیبای وزارت فرهنگ فرهنگ و ورزش بود. وی بر موضوع اهمیت «چرخه بازیافت» و مصرف انرژی حوزه فرهنگ اشاره و تصریح کرد: این چالش به ویژه در موزه‌ها و سایت‌های میراث فرهنگی در مقابل ما قرار دارد. از جمله تدابیری که در این زمینه اندیشیده شده است ارتقای مدیریت نگهداری موزه‌ها، زمانبندی بهتر در بازدید، مدیریت بخش‌های نمایشگاهی، تغییر روزهای اجرایی برای پروژه‌های فرهنگی، مدیریت روندهای مکاتبات و ارتباطات میان بخش‌های مختلف سازمانی در حوزه فرهنگ، مدیریت بودجه و سیاست‌های مالی و در نهایت آموزش دادن کارکنان فعال در این حوزه و نیز آموزش عمومی برای جامعه بوده‌اند.

برگزاری هفته فرهنگی ایران و اسپانیا

در حاشیه این مراسم، احمدی، رایزن فرهنگی کشورمان به دیدار و گفتگو با برخی از چهره‌های حاضر در جلسه پرداخت. وی در گفتگو با فاستو، مدیرکل روابط بین‌الملل وزارت فرهنگ به دیدار دو ماه پیش خود در محل وزارت فرهنگ اشاره و موضوع برگزاری هفته فرهنگی ایران و اسپانیا را از وی پیگیری کرد.

فاستو نیز ضمن استقبال از این موضوع بیان کرد: در ماه جاری دولت بودجه‌های فرهنگی مربوطه را به وزارتخانه ابلاغ خواهد کرد و سپس برنامه ریزی برای سال پیش رو آغاز می‌شود که برگزاری رخداد هفته فرهنگی نیز در همین برنامه ریزی مورد توجه خواهد بود.

وی همچنین با سه تن از شرکت‌کنندگان در میزگرد به عنوان چهره‌های اصلی دیپلماسی فرهنگی اسپانیا به گفتگو پرداخت. خوان میگل هرناندز لئون، رییس بنیاد هنرهای زیبای مادرید، میگل فالومیر فاوس، رئیس موزه پرادو مادرید و آندرس تورس مورا، رئیس مؤسسه «اقدام فرهنگی اسپانیا» افرادی بودند که رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا با آنان به گفتگو پرداخت.

احمدی در این دیدار در زمینه ظرفیت‌های همکاری مشترک با این نهادها با آنان رایزنی کرد تا در ملاقات رسمی در آینده با این افراد، برنامه‌هایی برای همکاری میان بخش فرهنگی اسپانیا و ایران طراحی شود.

انتهای پیام/ص

 


١٠:١٩ - سه شنبه ١٦ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٤٢٠    /    تعداد نمایش : ٦١٣خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایرانیان مقیم اوگاندا عید هفده ربیع الاول را گرامی داشتند
خوهان همکاری ایران در ترویج هنر خوشنویسی در هند هستیم
اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبی
میراث مارکسیسم در تونس/ نقش چپ‌ها در مبارزه با استعمار فرانسه
فصلنامه علمی، پژوهشی «دانش» در پاکستان منتشر شد
وبینار «وحدت اسلامی؛ کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام» در هند برگزار شد
شیعه و سنی جشن‌های میلاد پیامبر(ص) را برگزار کردند
ایران شناس برگزیده جهان ازاسپانیا معرفی شد
شب فرهنگی پاکستان با طعم غذا، موسیقی و ادبیات
مراسم میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) در ارمنستان
علمای مذاهب اسلامی بر همبستگی امت اسلامی تاکید کردند
همایش ایران شناسی در دانشگاه پکن برگزار شد
کنفرانس بین المللی « فرش و هنرمند ، امروز و فردا»برگزارشد
برگزاری کارگاه دانش افزایی اساتیدزبان فارسی دربغداد
بیست و دومین دور از مسابقات سراسری قرآن کریم افتتاح شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.