English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در دهلی‌نو انجام شد؛

رونمایی از سه اثر ادبی درباره شخصیت و اندیشه امام علی(ع)

سه اثر ادبي با عناوين هماری علی(ع)، نثراللالی و مناجات منظوم حضرت علی(ع) به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو و مرکز میکروفیلم نور رونمایی شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو و مرکز میکروفیلم نور، مراسم رونمایی از کتاب هماری علی(ع)، نثراللالی و مناجات منظوم حضرت علی(ع) با حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی هند در محل رایزنی فرهنگی کشورمان برگزار شد.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو با اشاره به شخصیت فرامذهبی و فراقومی امام علی(ع) اظهار کرد: جایگاه والای انسان در اندیشه و سیره عمای امام علی(ع) و عدالتخواهی آن حضرت جاذبه‌هایی بود که در طول تاریخ گذشته اندیشمندان غیر مسلمان را به این شخصیت برجسته اسلام جلب کرد.

وی افزود: دهرمندر نات، نویسنده هندو مذهب هند نیز که عمر خود را صرف تألیف آثاری در معرفی شخصیت پیامبر اکرم(ص)، امام علی(ع) و اهل بیت(ع) کرد، پیامبر(ص) و اهل بیتش را متعلق به بشریت می‌دانست و در زندگی شخصی خود نیز از آنان الگو می‌گرفت.

ربانی همچنین، ضمن تشکر از خدمات ارزشمند مرکز میکروفیلم نور در احیاء میراث اسلامی، آشنایی و الگو گیری از اندیشه‌های امام علی(ع) را نیاز امروز جوامع بشری خواند و ابراز امیدواری کرد فرهنگ همزیستی و درک متقابل مسلمان - هندو که دهرمندر نات، مروج آن بود مبنایی جهت تعاملات در جامعه هند باشد.

عزیز الدین همدانی نیز در سخنانی، تلاش‌های افراد غیر مسلمانان مانند دهرمیندر نات برای معرفی اهل بیت(ع) را نتیجه زحمت‌های صوفیان مسلمان قرن 12 در هند دانست که آنها به زبان‌های محلی به ترویج تعالیم دین پرداختند.

وی ادامه داد: فرید الدین گنجشکر، صوفی مشهور، شاعران پنجابی به مدح حضرت علی(ع) پرداختند و امروز در آثار شُعرای پنجابی به وفور مدح اهل بیت(ع) مشاهده می‌شود.

مولانا کلب رشید، از علمای شیعه و رئیس مجمع وعاظ مطرح کرد: سرزمین هند در طول تاریخ گذشته  سرزمین همزیستی پیروان مذاهب و ادیان مختلف و پذیرای صوفیای کرام بوده و مردم بر اثر تبلیغ آنها به  اسلام گرویدند.

علیرضا قزوه، معاون رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو نیز در سخنان خود، به ذکر خاطراتش با دهرمیندرنات و مراحل چاپ آثار این نویسنده و شاعر هندو پرداخت و یادآور شد: سه اثر دهرمیندرنات در مرکز تحقیقات زبان فارسی و در دوره مدیریت وی منتشر شد و در یکی از سه سفرش به ایران همراه با  شاعران ایران و جهان با  رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد.

وابسته فرهنگی کشورمان در دهند، به تشریح شخصیت علمی و ویژگی‌های شخصیتی این نویسنده هندو پرداخت و اظهار کرد: دهرمیندرنات فردی بسیار زاهد بود. پدر ایشان نیز علیرغم اینکه  وزیر توسعه در دولت جواهر لعل نهرو بود ولی از خودرو  و خانه و امکانات دولتی استفاده نمی‌کرد.

وی بیان کرد: جالب آن که با وجود هندو بودن آنها به شیوه مولاعلی(ع) زندگی می‌کردند و الگوی واقعی آنها مولا علی(ع) بود. من با توجه به شناخت زیادم از ایشان و ارتباط گسترده‌ام با ایشان اگر خدا قسمت کنم کتاب «حکایت آقای نات» را خواهم نوشت که مطمئنم کتاب تأثیرگذاری خواهد بود؛ چرا که بسیاری از مدیران و مسئولان و حاکمان ما باید از این فرد و پدرش درس راستین انقلابی بودن و انسان بودن و علی وار زیستن را یاد بگیرند.

علی چگنی، سفیر کشورمان در هند نیز در این مراسم با استناد به بخش‌هایی از نهج البلاغه و نامه امام علی(ع) به مالک اشتر به تشریح نظام حکومت داری و مردم داری در اندیشه سیاسی اجتماعی علی(ع) پرداخت و سیره و سنت آن حضرت را شخصیتی جهانی و بهترین الگو جهت حکومت داری برشمرد.

وی دهرمیندر نات را نابغه‌ای خواند که توانست علیرغم اینکه یک هندو بود ولی به درستی به درک درست مکتب علوی و اندیشه‌های آن بپردازد و از آن الگو بگیرد.

ناصر حسین، نماینده پارلمان نیز در سخنرانی خود در این برنامه، با اشاره به مراودات تاریخی تعاملات فرهنگی و دینی ایران و هند، کتاب هماری علی و شخصیت و اندیشه‌های دهرمیندرنات را حاصل آمیختگی و تعامل فرهنگی و دینی اسلام و هندو و همچنین، هندی ایرانی برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ گذشته، عارفان و صوفیان مسلمان با بهره گیری و ترویج اندیشه‌های بزرگانی چون علی(ع)، مکتب عشق و محبت وصلح را در جامعه ترویج کردند.

فرزند مرحوم دهرمیندرنات در سخنانی در این مراسم، با اشاره به خاطرات و ویژگی‌های شخصیتی پدرش اظهار کرد: پدرم عشق و علاقه وافری به شخصیت امام علی(ع) داشت و همواره ما را به خواندن آثار و درک کلمات و اندیشه‌های امام علی(ع) تشویق می‌کرد و سعیش بر آن بود تا امام علی(ع) را به عنوان الگو در زندگی بما معرفی کند.

شاهد مهدی، عضو هیأت امنا دانشگاه همدرد هم در سخنان خود، عشق و محبت به خاندان رسول اکرم(ص) را در میان جامعه هند اعم از مسلمان و هندو یک سنت و سیره تاریخی خواند و حفظ این سنت‌ها را نیز یک ضرورت برای جامعه هند برشمرد.

در ادامه برنامه، دو کلیپ از زندگی و شعرخوانی دهرمیندرنات در محضر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به نمایش درآمد و در کلیپ دیگری نیز مهدی خواجه پیری که چند ماه است در ایران است سخنانی در باره عطمت مولا علی(ع) و سترگ بودن کار دهرمیندرنات و همچنین، نسخه‌های همانند نهج البلاغه، نثر اللالی و مناجات امام علی(ع) که از قدیمی ترین نسخه‌های خطی موجود در کتابخانه‌های هند، ترکیه و برخی دیگر از کشورها تهیه و توسط مرکز میکروفیلم نور همانند سازی شده است، توضیحاتی ارائه کردند.

در پایان برنامه، از کتاب هماری علی تألیف روانشاد دهرمندر نات و دو نسخه همانند نثر اللالی و مناجات حضرت علی(ع) رونمایی به عمل آمد.

انتهای پیام/ص

 

 


١١:٢٣ - چهارشنبه ١٣ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٨٢٣    /    تعداد نمایش : ٧٢٦خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایرانیان مقیم اوگاندا عید هفده ربیع الاول را گرامی داشتند
خوهان همکاری ایران در ترویج هنر خوشنویسی در هند هستیم
اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبی
میراث مارکسیسم در تونس/ نقش چپ‌ها در مبارزه با استعمار فرانسه
فصلنامه علمی، پژوهشی «دانش» در پاکستان منتشر شد
وبینار «وحدت اسلامی؛ کلید رشد و پیشرفت جهان اسلام» در هند برگزار شد
شیعه و سنی جشن‌های میلاد پیامبر(ص) را برگزار کردند
ایران شناس برگزیده جهان ازاسپانیا معرفی شد
شب فرهنگی پاکستان با طعم غذا، موسیقی و ادبیات
مراسم میلاد حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع) در ارمنستان
علمای مذاهب اسلامی بر همبستگی امت اسلامی تاکید کردند
همایش ایران شناسی در دانشگاه پکن برگزار شد
کنفرانس بین المللی « فرش و هنرمند ، امروز و فردا»برگزارشد
برگزاری کارگاه دانش افزایی اساتیدزبان فارسی دربغداد
بیست و دومین دور از مسابقات سراسری قرآن کریم افتتاح شد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.