English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٥ مهر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

دبیرکل بنیاد فرهنگ اسلامی:

زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط ایران و اسپانیا وجود دارد

خانم انکارنا گوتیرس در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا، اظهار کرد: زمینه‌های فرهنگی و تاریخی غنی در روابط دو كشور ایران و اسپانیا وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدمهدی احمدی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا از مرکز «بنیاد فرهنگ اسلامی» بازدید و خانم انکارنا گوتیرس، دبیرکل این بنیاد و دنیل خیل بنامیو، معاون علمی دیدار کرد.

مسیحیان اسپانیا و مسلمانان تاریخ مشترک دارند

خانم اینکارنا گوتیرس در سخنانی، اظهار کرد: بنیاد فرهنگ اسلامی به جز دفتر مادرید، دفتری نیز در شهر رباط در مراکش دارد. این مرکز یک مؤسسه غیر انتفاعی است که به هیچ مرکز اسلامی و یا نهاد سیاسی و دولتی وابسته نیست.

دبیرکل بنیاد فرهنگ اسلامی گفت: برای بنیاد فرهنگ اسلامی، اسلام یک گزینه تاریخی برای گذشته نیست و نگاه ما به اسلام نگاهی رو به آینده است. بر این اساس مطالعات ما درباره اندلس نیز مبتنی بر این ایده است که آنچه امروز هستیم برآمده از این تاریخ است.

وی سپس به معرفی پروژه‌های این مرکز پرداخت و بیان کرد: در طول سال‌های اخیر برنامه‌های مختلفی را طراحی و اجرا کرده‌ایم. مثلا پروژه MedOmed یک پروژه توسعه‌ای است که از چند سال پیش آن را در کشورهای مختلفی در حوزه مدیترانه و خاورمیانه آغاز کرده‌ایم. در این پروژه به عنوان یک قدرت گردشگری تلاش می‌کنیم میراث فرهنگی را مورد توجه قرار داده و حول این محور در کشورهای مدیترانه و خاورمیانه همکاری مشترک جهت توسعه داشته باشیم.

خانم اینکارنا گوتیرس اضافه کرد: ما با جمهوری اسلامی ایران در رابطه با موضوع «باغ ایرانی» در ارتباط هستیم. می‌دانیم که باغ اندلسی در واقع الهام گرفته شده از باغ ایرانی است و مشغول انجام مطالعاتی در این زمینه هستیم.

وی به بحث محیط زیست به عنوان یک محور دیگر در فعالیت‌های این بنیاد اشاره کرد و گفت: بر اساس تعالیم قرآنی انسان نسبت به طبیعت و محیط زیست خود مسئول است. به همین دلیل ما این موضوع را به عنوان یکی از ماموریت‌های بنیاد تعریف کرده‌ایم و در تمام کشورهای حوزه مدیترانه، خاورمیانه و شمال آفریقا کوشیده‌ایم این حساسیت را ایجاد کنیم و از دولت‌های کشورهای اسلامی نیز بخواهیم تا به محیط زیست هم به عنوان موضوعی علمی نگاه کنند و هم به عنوان امری دینی که در قرآن نیز بر آن تصریح شده است.

خانم گوتیرس با اشاره به اینکه پدیده اسلام هراسی سال‌ها در اسپانیا وجود داشته اما هنوز کسی نامی برایش نگذاشته بود و حالا چند سال است که آن را با عنوان «اسلام هراسی» می‌شناسند افزود: این بنیاد برای مقابله با این پدیده دوره‌های آموزشی، کارگاه‌ها و فعالیت‌های مختلفی داشته است و اخیرا نیز، روی وب سایت بنیاد پروژه Twist Islam را آغاز کرده‌ایم که کارش اطلاع رسانی درباره همین موضوع است.

اجرای پروژه مادرید اسلامی

دبیرکل بنیاد فرهنگ اسلامی سپس، به مضمون مادرید اسلامی پرداخت و یادآور شد: یکی دیگر از فعالیت‌های مهم ما که اخیرا نیز کنفرانسی درباره آن برگزار کرده‌ایم، موضوع مادرید به عنوان یک شهر اسلامی است و آن را در «مرکز مطالعات مادرید اسلامی» و با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه دنبال می‌کنیم. این پروژه تلاش می‌کند مادرید را به عنوان تنها پایتخت اروپایی ساخته شده به دست مسلمانان بازخوانی کند.

وی همچنین، مطرح کرد: نشانه‌های اسلامی زیادی در گوشه و کنار این شهر هستند که مدت‌ها نادیده گرفته شده بودند. دلیل تأکید ما بر این پروژه پژوهشی این است که نشان بدهیم مسیحیان اسپانیا با مسلمانان تاریخ مشترک دارند و سال‌ها همزیستی کرده‌اند و این همزیستی می‌تواند امروز هم در آرامش برقرار باشد.

خانم گوتیرس خاطرنشان کرد: بازمانده‌های در حال تخریبی از یک قنات در مرکز شهر مادرید پیدا شده است. قنات یکی از نمادهای ایران است و اینکه چنین ساختاری در مادرید نیز وجود داشت نشان دهنده ارتباط فرهنگی و تاریخی میان ماست.

احمدی ضمن استقبال از فعالیت‌های مختلف انجام گرفته در بنیاد فرهنگ اسلامی و تأکید بر اهمیت موضوعاتی مثل محیط زیست، مطالعه تاریخ، معماری و باغ‌های ایرانی و نیز مبحث اسلام هراسی بیان کرد: رایزنی فرهنگی ایران به عنوان یک مرکز فرهنگی ایرانی آمادگی کامل دارد تا در این پروژه‌ها حضور یابد و در آینده همکاری‌های مشترک با بنیاد فرهنگ اسلامی را در دستور کار خود قرار دهد.

رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا با بیان اینکه در دو حوزه سبک زندگی اسلامی و تاریخ اسلام فعالیت‌های مختلفی را می‌توان برنامه ریزی کرد، پیشنهاد داد: هر کدام از طرفین در روزهای آینده فهرستی از برنامه‌ها و رخدادهای مورد نظر خود را اعلام کنند تا در جلسات بعدی با تمرکز بر جزئیات موضوعات، امکان برگزاری برنامه‌های فرهنگی مشترک فراهم آید.

وی در ادامه این دیدار، از ساختمان این بنیاد و کتابخانه آن نیز بازدید به عمل آورد و یک جلد کتاب نفیس ایرانشناسی نیز به دبیر کل بنیاد فرهنگ اسلامی اهدا کرد.

گفتنی است؛ بنیاد فرهنگ اسلامی در سال 1982 تأسیس شده است. به لحاظ جایگاه سازمانی در ساختار دولتی و اداری اسپانیا، این بنیاد که دفتر مرکزی آن در مادرید قرار دارد و شعبه‌ای نیز در شهر رباط در مراکش تأسیس کرده است، مجوز خود را از مرکز حمایت از بنیادهای فرهنگی وزارت فرهنگ اسپانیا دریافت کرده است.

همچنین به عنوان یک سازمان غیر دولتی ارتباطی نزدیک با آژانس اسپانیایی توسعه همکاری‌های بین‌المللی (AECID) که زیرمجموعه وزارت خارجه اسپانیا است، دارد. نهاد AECID همان مجموعه‌ای است که کتابخانه اسلامی اسپانیا بخشی از آن به شمار می‌آید.

در سطح اروپایی، این بنیاد ارتباطات اصلی خود را با شورای اروپا، مرکز یونسکو، موسسه جهان عرب پاریس و بخش فرهنگی کمیسیون اروپا تعریف کرده است. همچنین بنیاد فرهنگ اسلامی کنگره ای را در سال 1991 برگزار کرد با عنوان «مشارکت تمدن اسلامی در فرهنگ اروپایی» که برنده جایزه ویژه از سوی اتحادیه اروپا شد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٣٦ - 1400/03/25    /    شماره : ٧٧٠٣٠٨    /    تعداد نمایش : ٨١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ایثارگران، یادگاران دوران‌های جهاد سخت و آموزگاران عمل مخلصانه‌اند
قرارداد چاپ ترجمه ژاپنی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» منعقد شد
تقدیر از ناشران و مترجمان حوزه دفاع مقدس در استانبول
مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین مفيد و راهگشا است
شکوه سینمای ایران در قلب ایروان/ اشک ارامنه با تماشای «بادیگارد»
دیدگاه‌های چهل تن از اهالی قلم پیرامون ادبیات مقاومت
بسته‌ محتوایی ویژه اربعین حسینی(ع) منتشر شد
نمايشگاه نقش دلاورمردان انقلاب اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس
بازنمایی پیاده روی اربعین در فضای مجازی
نمایش «منطقه پرواز ممنوع» به مناسبت هفته دفاع مقدس
جوایز شعر مقاومت به شاعران اسپانیایی رسید
روایت زندگانی مادران چهارده معصوم(ع) در شماره جدید نشر بنگال
گراميداشت هفته دفاع مقدس از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
نویسنده و روزنامه‌نگار مشهور پاکستانی درگذشت
گالری‌گردی در فضای مجازی با محوریت شهدای ارمنی
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.