English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

رایزنی فرهنگی ایران برگزار کرد؛

وبینار «بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی» در ایتالیا

رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا، با مشارکت پایگاه اطلاع رسانی اینترنتی ایتالیایی زبان  اخبار اجتماعی ـ فرهنگی ایران، وبینار «بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این وبینار با هدف بزرگداشت خانم پروفسور بیانکا ماریا اسکارچا آمورِتّی، (Biancamaria Scarcia Amoretti)؛ شیعه شناس فقید ایتالیایی که (29 شهریور 1399) در سن 82 سالگی بدرود حیات گفت ،برگزار شد.

"آنتونلو ساکتی" (Antonello Sacchetti) مدیر پایگاه اطلاع رسانی (Diruz) مجری و محمد تقی امینی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا و " راافائله مائوریِلّو " (Raffaele Mauriello) استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، سخنرانان این وبینار بودند.

در آغاز این وبینار، رایزن فرهنگی  ایران در ایتالیا، ضمن تسلیت درگذشت خانم پروفسور اسکارچا به بازماندگان و جامعه علمی ایتالیا اظهار كرد: حوزه تخصصی تحقیقات و تألیفات خانم پروفسور اِسکارچا یعنی اسلام شناسی در شاخه اسلام سیاسی به ویژه شیعه شناسی در حوزه علایق بسیاری از دانشکده‌ها و مراکز تحقیق در ایران نیز هست و این اشتراک، موجبات رصد تألیفات و همکاری های علمی را با ایشان فراهم آورد که پیگیری و هماهنگی آن‌ها توسط رایزنی فرهنگی ما را به آشنایی بیشتر با ایشان مفتخر ساخت.

رایزن فرهنگی  ایران در ایتالیا تصریح کرد: همکاری رایزنی فرهنگی با خانم پروفسور اسکارچا در مقام استاد اسلام شناسی دانشگاه ساپینزا شهر رم حتی در دوره بازنشستگی ایشان در قالب شرکت مشارالیها در همایش‌های برگزار شده توسط رایزنی فرهنگی با پیگیری و هماهنگی سفر و تحقیقات نامبرده و دانشجویانشان در ایران و...  تحقق یافت و در سایه آن، لااقل برای متخصصین ایرانی، نام کتاب‌های  (سازگاری و جنگ مقدس در اسلام)، (دنیای اسلام. درک واقعیات امروز با نگرشی تاریخی)، (شیعیان در جهان)، (پانزده قرن تاریخ جهان اسلام) و (نقش آفرینی های زنان در جهان اسلام: مطالعات تاریخی - سیاسی)، عناوین ناآشنایی نیست.

امینی در ادامه با اشاره به این که وی شاگرد شایسته آلساندرو بائوزانی (Alessandro Bausani)؛ اسلام شناس فقید ایتالیایی بود در کنار تحقیقات، کارنامه درخشانی در فعالیت های آموزشی نیز داشت تاکید کرد:به عنوان نمونه، گواه آن، آشنایی مخاطب فارسی زبان با اندیشه وی، به واسطه ترجمه گزیده ای از مقالات ایشان توسط یکی  از شاگردان شان خانم لیلی کرمی است که با عنوان (مطالعات شیعه شناسی در ایتالیا) سال 1397 توسط انتشارات آرما، در شهر اصفهان به چاپ رسیده است.

وی در ادامه افزود: از دیگر شاگردان ایشان مائوریِلّو که در این وبینار مشارکت دارند دانش نامه دکترایی که در فاصله زمانی سال های 2009 - 2005 م. زیر نظر خانم پروفسور تألیف كرده را سال 2012 م. با عنوان (سادات در تاریخ معاصر: بررسی موردی خاندان‌های صاحب نفوذ شیعی نجف (عراق)) منتشر و سال 2013 م. جایزه بخش بین الملل جایره جهانی کتاب سال ایران در حوزه مطالعات اسلامی را بابت آن دریافت كرده است.

در ادامه، مائوریِلّو، استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران طی سخنانی پس از قدردانی از رایزنی فرهنگی بابت برگزاری این وبینار و توجه به مساعی ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی آشنایی و دوستی با استاد خود را خوش اقبالی ای خواندکه بیست سال به طول انجامیده و طی آن حضور مستمر وی در خانه خانم پروفسور "اسکارچا" و همسر متوفای وی ،پروفسور "جان روبرتو اسکارچا" (Gianroberto Scarcia)؛ ایران شناس فقیدکه نزد دانشجویان و اساتید ایران شناسی و اسلام شناسی در ایتالیا به "خانه اسکارچا" شهرت داشته و محفل ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی بوده چشم اندازی به شرق و اسلام را پیش چشم وی گشودکه حتی برای جامعه روشنفکری ایتالیا نیز ناآشنا بوده و از این رو، این زوج را می توان در زمره برجسته ترین روشنفکران نیم قرن اخیر ایتالیا جای داد.

وی در ادامه سخنان خودگفت: کتابخانه شخصی خانواده "اسکارچا" بزرگ ترین و جامع ترین کتابخانه ایران شناسی و اسلام شناسی در ایتالیا است و بخشی از همکاری هایی که با هر دو پروفسور داشته از جمله بهره مندی از راهنمایی های پروفسور "اسکارچا" در ترجمه کتاب "جویبار لحظه ها" تألیف دکتر محمد جعفر یاحقی که با پشتیبانی رایزنی فرهنگی به ایتالیایی ترجمه و به چاپ رسید.

سپس "مائوریِلّو" پس از ذکر نمونه هایی از سجایایی اخلاقی و علمی خانم پروفسور "اسکارچا"؛ خاطر نشان ساخت؛ وی نه تنها راهنمای محققین در حوزه تخصصی خود بلکه راهنمای فعالان اجتماعی به ویژه زنان مسلمان در کشورهای اسلامی نیز بود.

"مائوریِلّو" در ادامه، پس از یادآوری خاطراتی از خانم پروفسور "اسکارچا" توسط آقای "ساکتی"  دکتر "مائوریِلّو" به اختصار آثار و تألیفات خانم پروفسور "اسکارچا" را معرفی و تأثیر آثار اولیه وی از آن چه پروفسور "بائوزانی" فقید مکتب ایتالیایی شرق شناسی می نامید و گوشه هایی از ویژگی های این مکتب، در تقابل با "فاشیسم" آموزش در کشورهای شرقی و ارتباط با روزنامه نگاری را تشریح نمودو خاطر نشان ساخت؛ حتی امروزه اگر از ایران در برخی رسانه ها در غرب صادقانه سخت بگویید ممکن است با برخورد دوستانه ای مواجه نشوید و بیان نتایج تحقیقات تان در خصوص ایران، تبلیغ و جانبداری از ایران قلمداد شودکه "ساکتی" نیز در پاسخ؛ با انتقاد از نحوه پوشش خبر  ترور سردار سلیمانی در غرب؛ آن را به عنوان مصداقی از چنین تحریف رسانه ای برشمرد.

دکتر "مائوریِلّو" در ادامه، با معرفی کتاب گزیده مقالات خانم پروفسور "اسکارچا"  که توسط دکتر لیلی کرمی ترجمه و با عنوان (مطالعات شیعه شناسی در ایتالیا سال 1397 توسط انتشارات آرما، در شهر اصفهان به چاپ رسیده این کتاب را منبع مهمی برای آشنایی مخاطب فارسی زبان با اندیشه های خانم پروفسور "اسکارچا" ارزیابی نمود و خاطر نشان ساخت؛ خود در قالب درسی با محتوای شیعه شناسی در آثار مستشرقین، از این کتاب به عنوان منبع درسی بهره می گیرد.

 وی همچنین یادآور شد؛ خانم پروفسور "اسکارچا" برای نخستین بار، ده سال پیش، مجموعه ای ساختارمند از شیعه شناسی تألیف و در مقام یک محقق - فعال اجتماعی از چند دهه پیش، مقالاتی در خصوص مسأله فلسطین تألیف و تدوین و مسأله فلسطین و شیعه شناسی را به موازات هم در نسبت با تاریخ استعمار واکاوی نموده و با نامیدن مسأله فلسطین با عنوان "مسأله مسأله ها از استعماری نوین سخن گفته که پشت نقاب"مراقبت" در جریان است که "ساکتی" نیز  در تأیید این سخن، "مسأله فلسطین" را کلید صلح خاورمیانه؛ و حتی جهان معرفی نمود.

این استاد دانشگاه علامه طباطبایی در معرفی مجموعه (ایران پس از تحریم ها)یاد آور شد؛ در اندیشه خانم پروفسور "اسکارچا"، اسلام و ایران، متعلق به یک نمونه واره(پارادایم) است و خود من به عنوان ایران شناس و مدرس دانشگاه در ایران، به عمق تحریف رسانه ای علیه ایران واقف هستم و تحریف رسانه ای علیه اسلام نیز برای من قابل برآورد است و این خود، چشم انداز هولناکی است که باعث می شود من حتی به اخبار در خصوص چین نیز شک نمایم.

وی در خاتمه سخنان خود خاطر نشان ساخت؛ اگرچه خانم پروفسور "اسکارچا"، برجسته ترین شیعه شناس ایتالیا بوداما علایق تحقیقاتی او فراتر تر از شیعه شناسی می رفت و او اسلام شناسی زبده و به ویژه یک مورخ برجسته اسلام بود که شیعه شناسی را به عنوان شاخه ای از اسلام شناسی لازمه شناخت ایران می دانست که خود مطابق آن چه گذشت، با اسلام متعلق به یک نمونه واره است.  

این وبینار، با طرح پرسش های مخاطبین، و پاسخ سخنرانان به این پرسش ها خاتمه یافت.

انتهای پیام/م


٠٧:٥١ - 1399/07/10    /    شماره : ٧٥٧٧٣١    /    تعداد نمایش : ١٢٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
کتاب «گزیده‌ای از بیانات مقام معظم رهبری» به زبان صربی منتشر شد
دانش‌آموز و کتاب، غرق در خون/ وقتی جهل جنایت ‌آفرید
سومین همایش بین‌المللی «پیوندهای زبانی و ادبی ایران و ترکیه» برگزار می‌شود
بیانیه شورای عالی مسلمانان کنیا در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها در غزه
بررسی آخرین کتاب میشل کعدی درباره امام رضا(ع)
دولتی تشکیل شود که انقلابی، عدالتخواه، ضد فساد و معتقد به تحول و جوانان باشد
رونمايی از كتاب «مسئله فلسطين» اثر مقام معظم رهبري در بيروت
نشست «فردوسی شاعر بزرگ حماسه سرای ایران زمین»
چهارمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن آغاز شد
آزادی قدس شریف دور نیست
نشست اضطراری مسجدالاقصی و بیت‌المقدس در ترکیه پایان یافت
زمینه‌های همکاری موسیقیایی ایران و ارمنستان بررسی شد
معرفی زندگی نابغه شعر فارسی بنگال
بررسی آداب و سنن عید فطر در پاکستان و کشورهای اسلامی
رویای زنده ماندن دولت صهیونیست در منطقه در حال نابودی است
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.