English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

در کنفرانس منطقه‌ای به مناسبت روز قدس در مسکو تأكيد شد؛

ایران الگوی کشورهای اسلامی در دفاع از ملت مظلوم فلسطين است

شمیل سلطانف، نماینده پیشین مجلس دوما و رییس مرکز مطالعات راهبردی روسیه و جهان اسلام در کنفرانس ویدئویی در مسکو گفت: جمهوری اسلامی ایران با مقاومت خود در برابر دشمنان و گرامیداشت روز قدس و دفاع از ملت فلسطین به الگوی کشورهای اسلامی تبدیل‌ شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ویدئو کنفرانس بزرگداشت روز جهانی قدس و بررسی تحولات و رویدادهای اخیر فلسطین به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه و با همکاری و مشارکت رایزنی‌های فرهنگی ایران در کشورهای قرقیزستان و آذربایجان و نیز با حضور کاظم جلالی، سفیر کشورمان در فدراسیون روسیه، ماکسیم شفچنکو، فعال اجتماعی و سیاستمدار و روزنامه‌نگار روس، شمیل سلطانف، رییس مرکز مطالعات روسیه و جهان اسلام، تورسون بای باقر اولو، فعال اجتماعی و نماینده پیشین مجلس قرقیزستان و ابراهیم اوغلو، فعال اجتماعی مذهبی از جمهوری آذربایجان برگزار شد.

کاظم جلالی در ابتدای این ویدئو کنفرانس گفت: مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی باعث شد تا این رژیم نتواند طرح‌های اشغالگرانه خود در کشورهای منطقه را به اجرا درآورد، مسئله فلسطین از جهات مختلف دارای اهمیت است. مطلب اول از بعد انسانی است. ملتی در سرزمین خود زندگی می‌کرد و این سرزمین سابقه طولانی تاریخی داشت اما متأسفانه شد اشغال و مردم فلسطین مورد شکنجه و قتل قرار گرفتند.

وی در ادامه بیان کرد: مسئله دوم از جهت تمدن بشری خصوصاً تمدن در عرصه ادیان ابراهیمی است. در یک مکانی که نشانه‌های ادیان ابراهیمی وجود دارد و بسیاری از پیامبران بزرگ الهی در آن به مقام پیامبری مبعوث شده بودند و بسیاری از اماکن عبادی بندگان خدا در آن ساخته‌شده است، مورد تعرض گروهی قرار گرفت. وی افزود: مطلب سوم اینکه علی‌رغم اینکه در ۷۰ سال اخیر خیلی‌ها تلاش کردند ابتکاراتی بکار ببرند تا به صلح و آرامش برسند اما سخن امام خمینی (ره) به اثبات رسید که با رژیم صهیونیستی نمی‌توان به صلح و عدالت دست‌یافت.

جلالی در مورد دو راه‌حل فلسطین گفت: یک راه‌حل دشوار و راه‌حل دیگر آسان است. راه سخت این است که جریان مقاومت باید تقویت شود و تنها راه مبارزه با رژیم صهیونیستی مقاومت است. من معتقدم که صهیونیست‌ها همچنان آرمان از نیل تا فرات را در یاد دارند. عاملی که تحقق این آرمان رژیم صهیونیستی را به عقب انداخت جریان مقاومت بود که صهیونیست‌ها را در سرزمین‌های اشغالی گرفتار ساخت؛ اما راه دوم ابتکاری است که از سوی جمهوری اسلامی ایران و از زبان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب مطرح شد. این پیشنهاد مبتنی بر همین شعارهای دمکراسی خواهی و رای مردم و مشارکت عمومی است.

سفیر ایران مطرح کرد: بر اساس این طرح، همه مردم این سرزمین اعم از مسلمان، مسیحی، یهودی و حتی بی‌دین ساکن سرزمین‌های اشغالی در یک روند دمکراتیک شرکت می‌کنند و در مورد آینده حکومت خود تصمیم می‌گیرند این یک روند دمکراتیک است و دمکراتیک‌تر از این پیشنهاد نمی‌توان راه‌حلی برای مسئله فلسطین یافت.

قدس محل همزیستی مسالمت‌آمیز همه ادیان است

در ادامه، قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه در این کنفرانس ویدئویی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی بزرگ‌ترین ناقض تصمیمات سازمان ‌ملل و قطعنامه‌های شورای امنیت است، اظهار کرد: قدس محل همزیستی مسالمت‌آمیز همه ادیان بوده است اما رژیم صهیونیستی آرامش این سرزمین را مختل کرده است.

رایزن فرهنگی ایران در روسیه گفت: مسئله فلسطین، مسئله جامعه جهانی است. ممکن است حساسیت به آن در بین کشورهای اسلامی و عربی بیشتر باشد اما این واقعیت به‌هیچ‌وجه از مسئولیت جامعه جهانی در این مسئله بغرنج نمی‌کاهد. وجدان جامعه جهانی در مسئله فلسطین همیشه معذب بوده که نتوانست برای آن راه‌حلی بیابد.

سلیمانی خاطرنشان کرد: روز جهانی قدس روزی است که به جامعه جهانی یادآوری می‌کند که همه ما در برابر سرنوشت مردم فلسطین مسئولیت داریم. برگزاری این میزگرد هم نشانه آن است که همه ما نسبت به مسئله فلسطین احساس درد و ناراحتی می‌کنیم.

ماکسیم شوچنکو، نماینده سابق مجلس اجتماعی روسیه نیز در این کنفرانس ویدئویی گفت: روز قدس نه‌تنها علامت همبستگی با مردم فلسطین بلکه مقابله با شیطان و خادمین آن بر روی زمین است و مربوط به ایران، ونزوئلا و هر کشور دیگری ‌می‌شود که با ابلیس مقابله می‌کند. از مردم و دولت ایران برای اینکه هرساله مبارزه برای احقاق حقوق فلسطین را یادآوری می‌کنند تشکر می‌کنم.

وی افزود: روز جهانی قدس، روز مبارزه برای کسب حقوق فلسطین و عدالت و آزادی مردم این سرزمین است.

ماکسیم شوچنکو گفت: مبارزه مردم فلسطین، صرفاً مبارزه یک ملت برای جایگاه خود بر روی کره زمین نیست هرچند که می‌تواند این‌گونه نیز تفسیر شود. مبارزه مردم فلسطین درواقع مبارزه نیکی با پلیدی و شر و مبارزه ملت‌ها با امپریالیسم است که ابزار در دست شیطان برای بردگی انسان‌هاست. امپریالیسم پول و ثروت را در جایگاه برتر بر انسان‌ها قرار می‌دهد و استکبار را هدف خود قرار می‌دهد. سران کشورهای امپریالیستی به خود حق می‌دهند سرنوشت کشورهای دیگر را تعیین کنند.

شفچنکو خاطرنشان کرد: مبارزه مردم فلسطین، مبارزه همه نیروهای سالم و مبارزه مردم ایران است که در واقع در خدمت مقدم مقابله با محور شرارت قرار دارد و با ابلیس و آمریکا مبارزه می‌کند و نیروهای حامی فلسطین در روز قدس متحد می‌شوند. مبارزه برای حمایت از مردم فلسطین، مبارزه علیه نیروهای اشغالگر و امپریالیستی و نیروهایی است که می‌خواهند بشریت را به بردگی درآورند.

وی افزود: آنان فکر می‌کنند که فلسطین، ایران، روسیه و کشورهای دیگر بازار آن‌ها است که می‌توانند بیایند تجارت کنند. از نظر آنان (سران امپریالیست‌ها) ما منابع کاری هستیم و باید برای آنان کار کنیم. این آرزوی انگلیس استعمارگر است.

دفاع از آرمان فلسطین و ملت این کشور وظیفه مسلمانان جهان است

تورسون بای باقر اولو، نماینده سابق مجلس قرقیزستان، مدافع سابق حقوق بشر نیز در این کنفرانس ویدئویی اظهار کرد: دفاع از آرمان فلسطین و ملت این کشور وظیفه تمام مسلمانان جهان است اما متأسفانه بسیاری از مسلمانان به این مهم آگاه نیستند که در این زمینه باید کارهای بیشتری در کشورهای مختلف انجام شود. قرقیزستان از جمهوری‌های شوروی سابق است و اتحاد جماهیر شوروی از فلسطین حمایت می‌کرد.

وی ادامه داد: قبلاً در دوره شوروی مانع اقدامات غارتگرانه و وحشیانه اسراییل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین می‌شدیم. متأسفانه چهار کشور ضمانت دادند که دو کشور اسراییل و فلسطین به وجود بیاید اما در سال 1948 اسراییل تأسیس شد اما حکومت فلسطین به وجود نیامد، ما از روسیه به‌عنوان میراث‌دار شوروی آزرده‌خاطر هستیم چون چهار کشور ازجمله انگلیس، فرانسه و آمریکا وعده خود را نقض کردند و حکومت فلسطین تأسیس نشد. این کشورها که تأسیس حکومت فلسطین را تضمین کرده بودند با آرامش خاطر نظاره‌گر اقدامات اشغالگرانه اسراییل هستند و پس از روی کار آمدن ترامپ اسراییل به غصب بیشتر اراضی فلسطینیان می‌پردازد و پایتخت اسراییل به اورشلیم (بیت‌المقدس) منتقل شد.

تورسون بای باقر اولو افزود: ما از به رسمیت شناختن اورشلیم (بیت‌المقدس) به‌عنوان پایتخت اسراییل خودداری می‌کنیم و معتقدیم که موقعیت بین‌المللی این شهر باید حفظ شود. فلسطین حق دارد که اورشلیم (بیت‌المقدس) را پایتخت خود کند. ما با اشغالگری سرزمین‌های فلسطین مقابله می‌کنیم و به نشانه اعتراض به این اقدامات، در بیشکک پایتخت قرقیزستان کنفرانس‌ها و اجتماعات اعتراضی برگزار می‌شود. مسلمانان قرقیزستان که احساس می‌کنند باید در مبارزه مردم فلسطین مشارکت کنند در روز جهانی قدس به حمایت از مردم مظلوم این سرزمین می‌پردازند و خدا را شکر سفارت ایران در قرقیزستان، در این عرصه بسیار فعال است.

وی ادامه داد: متأسفانه بسیاری از مسلمانان فکر ‌می‌کنند مسئله فلسطین به آنان هیچ ارتباطی ندارد و برای اینکه به این وضع پایان داده شود دو سال پیش در قرقیزستان انستیتوی بین‌المللی دفاع از حقوق مردم فلسطین ایجاد شد.

تورسون بای باقر اولو با بیان اینکه در بین کشورهای آسیای مرکزی، قرقیزستان به حمایت از مردم فلسطین ‌می‌پردازد، اظهار کرد: ما از طریق کمیته بین‌المللی مسلمانان در این جمهوری صدای خود را در حمایت از مردم فلسطین بلند کردیم و امروز شاهدیم که مسلمانان قرقیزستان در همایش‌ها برای حمایت از فلسطین مشارکت می‌کنند و ما به‌طور جمعی به دفاع از مبارزات مردم فلسطین می‌پردازیم.

شمیل سلطانف، نماینده پیشین مجلس دوما و رییس مرکز مطالعات راهبردی روسیه و جهان اسلام هم در این کنفرانس ویدئویی گفت: جمهوری اسلامی ایران با مقاومت خود در برابر دشمنان و گرامیداشت روز قدس و دفاع از ملت فلسطین به الگوی کشورهای اسلامی تبدیل‌شده است. روز جهانی قدس حتی پس از پیروزی فلسطین برای همیشه جشن گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: روز قدس نماد پیام باطنی است و هر مسلمان هدفی دارد و درراه رسیدن به این هدف موانع و دشمنانی وجود دارد. ایران نشان می‌دهد که چگونه باید مبارزه کنند و چگونه باید به اورشلیم (بیت‌المقدس) رسید و چگونه باید با دشمنان خارجی و داخلی مبارزه کرد.

وی افزود: بعد دیگر اقدام امام خمینی (ره) در مورد تعیین روز جهانی قدس، این است که نیاز به همبستگی و ایجاد انسجام در بین تمام مسلمانان وجود دارد و باید با دشمنان اسلام مبارزه کرد. پس از پیروزی فلسطین نیاز به همبستگی مسلمانان جهان همچنان وجود خواهد داشت و روز قدس برای همیشه جشن گرفته خواهد شد.

ایلقار ابراهیم اوغلو، کارشناس الهیات و رییس مرکز دفاع از آزادی اعتقاد دینی و وجدان جمهوری آذربایجان نیز در این کنفرانس ویدئویی گفت: روز جهانی قدس روز همه مستضعفان و مظلومان جهان است به همین دلیل می‌توان آن را روز مخالفت با اشغال قره‌باغ (منطقه‌ای که جمهوری آذربایجان و ارمنستان باهم اختلاف‌نظر دارند)، عراق، کشمیر، افغانستان و میانمار خواند. تصادفی نیست که آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به‌عنوان روز قدس تعیین‌شده است.

وی افزود: در شرایطی که مسلمانان در ضیافت الهی قرار دارند در پایان سه شب قدر، روز قدس برگزار می‌شود. روز قدس روز مخالفت با اشغال قره‌باغ، عراق، کشمیر، افغانستان و میانمار است، این روز، روز حفظ مسئولیت و روز شکستن بت‌های معاصر ازجمله رژیم صهیونیستی است. روز قدس روز بیداری و روز بازگشت بشریت به خود است و برای حل مشکلات واقعی بشریت و مقابله خیر با شر است زیرا استکبار جهانی می‌خواهد انسان‌ها را به موجودات بی‌اختیار تبدیل کند.

اصغر فارسی، رایزن فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان هم در این کنفرانس ویدئویی اظهار کرد: برای رهایی قدس از اشغال رژیم صهیونیستی، همه آزادگان جهان و پیروان ادیان ابراهیمی باید هم‌صدا شوند. هیچ‌یک از پیروان ادیان الهی حق ندارند سرزمین فلسطین را مصادره کنند. بین صهیونیسم و یهود باید تفاوت قائل شد و جنبش صهیونیستی یک جنبش سیاسی است که از یهود استفاده ابزاری می‌کند. متأسفانه امروز شاهد رویدادهای عجیب و ناگوار در جهان هستیم و هرکسی که بیشتر از صلح دم می‌زند در عمل صلح را بیشتر از دیگران زیر پا می‌گذارد. هزاران سال است که ادیان الهی به آن می‌نگرند و مقصد بندگی همه پیروان ادیان الهی است و از زمان شکل‌گیری این مکان، هر گروه پلیدی تلاش کرده است آن را به بندگی خود بکشاند. آزادی قدس و تبدیل آن به بردگی با یکدیگر ارتباط داشته است.

وی در پایان سخنانش، گفت: علامت آزادی قدس، آزادی عبادت همه پیروان ادیان است و نشانه اسارت و بردگی، قرنطینه شدن آن از سوی عده‌ای عنادگر و نژادپرست خصومت جو است.

پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران در قرقیزستان نیز در این کنفرانس ویدئویی ضمن تشکر از اهتمام رایزنی فرهنگی ایران در روسیه برای برگزاری این کنفرانس در سخنرانی خود به فرصت‌های روز جهانی قدس پرداخت و به زبان روسی گفت: طرح فلسطین اولویت جهان اسلام است. روز جهانی قدس تاکنون نشان داده که جوامع اسلامی نسبت به اولویت فلسطین حساسیت بالایی دارند. حضور مسلمانان هرساله در تظاهرات روز قدس نشانگر این است که جوامع اسلامی انگیزه‌های ضد صهیونیستی قوی دارند و خواهان آزادسازی فلسطین هستند.

وی افزود: قدس قلب فلسطین و اسلام است. از این‌رو همواره در صدر تحولات جهان اسلام باقی می‌ماند و از اولویت نخست جهان اسلام هرگز خارج نخواهد شد. بنابراین، گذشت زمان نمی‌تواند ذره‌ای از اهمیت روز جهانی قدس بکاهد و این مسئله از ویژگی‌های مهم این روز است؛ روزی که مسئله فلسطین را به محوری‌ترین موضوع امت اسلام تبدیل و حتی از مرزهای امت اسلام نیز عبور کرده، به اهمیت آن در میان امت‌های جهان افزوده، اسرائیل و سردمداران آن را با بحران موجودیت مواجه ساخته و این مهم‌ترین دستاورد جنگ روانی است که در روز جهانی قدس علیه اسرائیل رقم می‌خورد.

وی در پایان فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری در موضوع فلسطین «مسئله فلسطین یک راه‌حل بیشتر ندارد و آن تشکیل دولت فلسطینی در تمام سرزمین فلسطین است‏» ؛ «مهم‌ترین مسئله امروز؛ مسئله فلسطین است که در نیم‌قرن اخیر همواره مهم‌ترین مسئله جهان اسلام و شاید مهم‌ترین مسئله بشریت ‏بوده است، اینجا سخن از محنت و آوارگی و مظلومیت ‏یک ملت است، سخن از غصب یک کشور است، سخن از ایجاد غده‏ای سرطانی در قلب کشورهای اسلامی... است، سخن از ظلم مستمری است که اکنون دو نسل‏ پی‌درپی از ملت فلسطین را فراگرفته است‏»  و روز جهانی قدس:  روز قدس روز آزمایش بزرگ ملت‌های مسلمان و عامل زنده ماندن نام فلسطین است را به زبان روسی قرائت کرد.

انتهای پیام/ص

 

 


١٤:٤١ - 1399/03/03    /    شماره : ٧٥١٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٨٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
از مکرون بپرسید چرا تردیددر هولوکاست جرم واهانت به پیامبر آزاداست
دین مهم‌ترین پشتیبان انسان در بحران کروناست
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن روز ملی یونان را تبریک گفت
بازتاب واکنش مسلمانان بنگلادش به توهین اخیر به ساحت پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در فرانسه
امیدوارم همکاری‌های دو جانبه،توسعه و پیشرفت را برای مردم دو کشور در حال و آینده به ارمغان آورد
زنان دارای نقشی بی بدیل در ایجاد جامعه ای مدرن و مبتنی بر اخلاق هستند
کنفرانس منطقه ای وحدت اسلامی درتونس برگزارمی شود
تفاهمنامه همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت بهداشت امضاء شد
«مشکل واقعی ماکرون با ارزش‌های فرانسه مرتبط است تا اسلام»
سومین کارگاه آنلاین کلاس‌های آموزش زبان فارسی برگزار شد
ایجاد پروژه‌های مشترک فرهنگی در حوزه پویانمایی
برگزاري وبینار «چشم‌انداز همکاری­‌های ایران و روسیه پس از دوره کرونا»
آثار ادبيات کلاسیک فارسی به زبان چینی ترجمه شود
پنجمین کنفرانس روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان برگزار می‌شود
تأکید مفتی عمان بر تحریم اهانت‌کنندگان به ساحت مقدس پیامبر(ص)
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.