English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ١٠ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی کتاب در الجزایر؛

کتاب «ایران، دین و تمدن»/ نور الدین بولحیه

در این کتاب تلاش شده است، دکترین ایران در زمان حال را که ادامه همان راه و روش سابق  و در خدمت به  اسلام است، تبیین شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کتاب «ایران، دین و تمدن» به نگارش «نور الدین بولحیه» توسط انتشارات «مؤسسه العرفان و الثقافه الاسلامیه» درالجزایربه چاپ رسیده است.

معرفی و ترجمه فهرستی این کتاب را رایزنی فرهنگی کشورمان در الجزایر انجام داده است.در این کتاب بسیاری از دلایل و شواهد را بر این مطلب ارائه کردیم؛ از اهتمام تاریخی و فعلی آنان بر قرائت، تفسیر و پیاده سازی قرآن در تمامی جنبه های زندگی تا همت گماشتن به حفظ سنت پیامبر گرامی اسلام همان گونه ای که به دستشان رسیده بود، به همین علت آنها هم به باورهای اسلامی ایمان دارند و هم به اجرای احکام آن پای بندند و هم به ارزش های اخلاقی، معنوی و تمدنی آن در حد توان آراسته شده اند.

کتاب«ایران، دین و تمدن» که اولین جزء از زنجیره مباحث ما درباره ایران است به دو جنبه مهم از تاریخ و واقعیت ایران می پردازد.

اول: ایرانیان از ابتدای فتح اولیه مسلمان اند و به اندازه سر مویی از اسلام فاصله نگرفته اند، آنان همانگونه که پیامبر اکرم (ص ) خبر داده است‌،در اسلام خود صادق بوده‌اند  و بر خلاف گفته غرض ورزان، نه با تحریف احکام ، بر علیه اسلام توطئه کردند و نه با اعلام جنگ ، به مسلمانان خیانت نمودند.

دوم: تمسک ایرانیان به دین خود خواهانه نیست و آن را در انحصار خود قرار نداده اند ، بلکه از همان قرن اول تمام ابزارها و وسایل را در خدمت اسلام و مسلمانان به کار گرفته اند و سرزمینشان منبع تمام دانش های اسلام و محل تدریس و تألیف آن بوده است.

بزرگترین تفسیرهای قرآن ، بیشترین مجامع حدیثی و برترین کتب اعتقادی ، فقهی ، اخلاقی ، عرفانی ، علوم عقلی و جهان شناسی در این سرزمین پدیدار شده است .

در این سرزمین مدارسی بوده که علما و دانشمندان بزرگ را پرورش داده که نسل های بسیاری از مسلمانان در محضرشان شاگردی کرده اند ؛ همان کسانی که اسلام به دست آنان استقرار یافته و  هدایت الهی  در هر زمان متناسب با شرایط ومقتضیات، جامه عمل  به تن کرده و به سراسر زمین راه یافته است.

در این کتاب تلاش کردیم دکترین ایران در زمان حال را که ادامه همان راه و روش سابق  و درخدمت به  اسلام است، تبیین نماییم.

این طرح تلاش می کند از تمامی عبرت های تاریخی بهره گرفته، تا دولتی اسلامی و قوی پایه ریزی کند تا ارزش های اسلامی را به طور حقیقی و واقعی به دور از تحریف هایی که در طول تاریخ به آن دچار شده تحقق بخشد.

تلاش کردیم تا با بررسی این دکترین ، تمامی شبهه هایی را که توسط غرض و رزان مطرح می شود ، باطل سازیم، همان شبهه هایی که بر مبنای آن از ایران ، دولتی در حال دشمنی  با اسلام ونه خدمت گزار آن جلوه داده اند. مستند ما در این بررسی گفته های رهبران فکری این اندیشه، با مراجعه به کتاب ها و اظهار نظرهای مختلف شان بوده است.

کتاب را به هفت فصل زیر تقسیم کرده ایم : 

ایران و قرآن کریم : در این فصل از تعلق خاطر ایرانیان به قرائت ، حفظ تدبر و تفسیر قرآن کریم یاد شده است و به تفصیل این شبهه مغرضانه که تصور می شود ایرانیان قرآنی به جز قرآن سایر مسلمانان دارند ، پاسخ داده شده است  و نیز توضیح دادیم که طرح جدید ایران ،چیزی جز تلاش برای تحقق ارزش های قرآنی در تمامی عرصه های زندگی نیست. 

ایران و سنت نبوی: در این فصل مغالطه هایی را که مغرضان بکار می گیرند تا چهره ایران را مشوه جلوه داده و آن را سرزمین بدعت و گمراهی معرفی کنند ، که هیچ رابطه ای با سنت رسول الله ندارد ؛ باطل کرده و بیان کرده ایم که ایران نه تنها در زندگی واقعی خود پای بند به سنت رسول خدا است ، بلکه در طول تاریخ خود بزرگترین خدمت ها را به رسول خدا نموده است و بیشتر کتاب های حدیثی ، چه در نقل و روایت حدیث و چه از لحاظ فهم و درایت آن از سوی شخصیت های بزرگ ایرانی نوشته شده است. 

ایران و عقیده اسلامی: در این فصل با دلایل بسیار میزان پای بندی ایرانیان به اعتقادات اسلامی و حمایت و پشتیبانی از آن را بیان کرده ایم . از این کشور متکلمان بزرگی برخاسته اند که در تمامی جهان اسلام نظیر ندارند
      همچنین به شبهه های غرض ورزان که تلاش می کنند ایران را سرزمین شیطانی معرفی کرده به تکفیر ایرانیا ن  بپردازند  پاسخ داده شده است.

ایران و شریعت اسلامی: در این فصل با دلایل بسیار میزان همت گماشتن ایرانیان به اجرای شریعت اسلامی در سراسر عرصه های زندگی بیان شده و بیان کرده ایم که طرح فعلی ایرانیان که به خاطر آن جنگ ها بر علیه این کشور بپا شده چیزی جز تبلور نظامی اسلامی اجتهادی از منابع مقدس و معصوم نیست . علاوه بر این از میزان اهتمام ایرانیان به خدمتگزاری به احکام دین و نگاشتن کتب فقهی و اصولی بر طبق مذاهب مختلف ، سخن به میان آمده است.

ایران و ارزش های معنوی: در این فصل، با ارئه دلایل متعدد به بیان این نکته پرداختم که : ایرانیان با التزام به آئین های عبادی، با محتوای بلند معنوی آن تا چه حد به اسلام پای بندند و تا چه اندازه به برکت عرفای بزرگ در خدمتگذاری به دین مشارکت داشته اند . آنان در تصوف ، عرفان و زندگی معنوی کتاب های بسیار تألیف کرده اند.

ایران و ارزش های اخلاقی: در این فصل میزان پای بندی ایرانیان به رفتارهای اخلاقی و انگیزه های آنان برای این نوع پای بندی بیان  شده است . همچنان که میزان اهتمام طرح تمدنی جدید اسلامی به رشد و باروری این جنبه از حیات اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی و گسترش آن به تمامی عرصه ها مورد توجه قرار گرفته است و نیز از مشارکت ایرانیان در پایه ریزی علم اخلاق و تألیف کتابها در اینزمینه یاد شده ، نقش رهبری ایرانیان در این موضوع به خوبی بیان شده است .

ایران و ارزش های تمدنی : در این فصل به بیان میزان پای بندی ایرانیان به تمدن ، و ارزش های مربوط به آن و سابقه آنان در این زمینه پرداخته و بر آن دلایل متعدد اقامه نموده ایم . طرح تمدنی ایران برای امت اسلام یک طرح استعماری نیست؛ آنان دنبال سلطه بر جهان اسلام نیستند ،بلکه به دنبال طراحی تمدنی  پیشرفته هستند که امت اسلام را از وابستگی به بیگانگان نجات داده ، زندگی شان را بر اساس نظریه تمدنی اسلامی که انبیا به خاطر آن آمده اند سامان داده و در سرزمین واقع تحقق بخشد.

فهرست مطالب کتاب:

مقدمه 

ایران و قرآن کریم

تقدیس قرآن کریم و اثر پذیری از آن

اهتمام به تفسیر و علوم قرآن

اهتمام به فعال سازی قرآن کریم در زندگی

اهتمام به پاسخگویی شبهات درباره قرآن کریم

ایران و سنت نبوی

احترام ایرانیان به پیامبر اکرم

اهتمام ایرانیان به سنت پیامبر اکرم

عمل به سنت پیامبر اکرم نزد ایرانیان

ایران و عقاید اسلامی

پای بندی ایرانیان به عقاید اسلامی

الف : پاسخ علمای اهل سنت به دروغ پردازان

ب : روایات تحریف قرآن در کتباهل سنت

نمونه اول : موضع ایرانیان در مورد اتهام به ام المؤمنین عایشه

نمونه دوم : موضع ایرانیان درباره فیلم اهانت به صحابه

حفظ وحدت اسلامی

پاسداری از مبلغان اسلام

ایرانیان و حمایت از عقاید اسلامی

دانشمندان علم کلام از تهران

دانشمندان علم کلام از نیشابور

دانشمندان علم کلام از اصفهان

دانشمندان علم کلام از شیراز

دانشمندان علم کلام از شهرستان

دانشمندان علم کلام از طوس

ایران و شریعت اسلامی

پای بندی ایرانیان به شریعت اسلامی

خدمت ایرانیان به شریعت اسلامی

ایران و مکاتب اهل سنت

ایران و مکتب تشیع

ایران و ارزش های معنوی

الف : اهتمام ایرانیان به شعایر عبادی

اهتمام به نماز و ابعاد معنوی آن

اهتمام به قرائت قرآن و تدبر در آن

اهتمام به ذکر و دعا

اهتمام به حج و زیارت و ابعاد معنوی آن

ب : اهتمام ایرانیان به سلوک معنوی

ج : اهتمام ایرانیان به ذوقیات و معارف عرفانی

نمونه هایی از اهتمام ایرانیان به عرفان در گذشته

نمونه هایی از اهتمام ایرانیان متأخر به عرفان

نمونه هایی از اهتمام رهبران جمهوری اسلامی ایران به عرفان

نخست: ایران و ارزش های اخلاقی

ارزش های اخلاقی و میراث ایرانیان

میراث فلسفی و اخلاق

میراث دینی و اخلاق

دوم: ارزش های اخلاقی در زندگی ایرانیان

ارزش های اخلاقی در زندگی اجتماعی

الف : مؤسسات دینی و نقش آنها در گسترش ارزش های اخلاقی

ب : مؤسسات اجتماعی و نقش آن در گسترش ارزش های اخلاقی

ارزش های اخلاقی در زندگی سیاسی

ایران و ارزش های تمدنی

نخست: ایران و انفتاح تمدنی

پیشینیان ایرانی و انفتاح تمدنی

متأخران ایرانی و انفتاح تمدنی

دوم: ایران و نو آوری تمدنی

ایرانیان و نو آوری در علوم ادبی و لغت

ایرانیان و نو آوری در علوم عقلی

ایرانیان و نو آوری در دانش جهان شناسی

سوم: ایرانیان و صدور تمدن

چهارم: ایرانیان و گفتگوی تمدنی


انتهای پیام/م


١٤:٢٠ - 1398/11/27    /    شماره : ٧٤٥٦٥٠    /    تعداد نمایش : ٤٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.