English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

سفر رییس دانشگاه علامه طباطبایی(ره) به هند

سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی و هیأت همراه در جریان سفر به هند با مسئولین دانشگاه‌های برتر هند در خصوص توسعه همکاری‌های علمی فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی و خانم تیشه یار، مدیر بین‌الملل این دانشگاه که به منظور دیدار با مسئولین دانشگاه‌های هند و شرکت در اجلاس «رایسینا» به هند سفر کرده‌اند، از برخی مراکز دانشگاهی دهلی بازدید و با مسئولین آن در خصوص توسعه همکاری‌های علمی فرهنگی دیدار و گفت‌وگو کردند.

در  این دیدار که احتشام حسنین، رییس دانشگاه برخی از معاونین و همچنین روسای دانشکده های دانشگاه همدرد ربانی رایزن فرهنگی ،خانم تیشه یار مدیر بین الملل دانشگاه علامه طباطبایی حضور داشتند ابتدا رئیس دانشگاه همدرد در خصوص جایگاه و وضعیت علمی این دانشگاه در میان مراکز علمی دانشگاهی هند توضیحاتی را ارائه داد و خاطرنشان ساخت: دانشگاه همدرد در رشته داروسازی و طب سنتی جزو دانشگاههای درجه اول هند بشمار می رودو در برخی رشته های علوم انسانی همانند مطالعات اسلامی و مدیریت نیز شناخته شده می باشد.

وی اظهارداشت: هم اکنون بیش از 45 دانشجوی ایرانی که عمدتا در رشته پزشگی و داروسازی تحصیل می نمایند در این دانشگاه به فعالیت های علمی مشغول می باشند.

 رئیس دانشگاه همدرد با اساقبال از هزگونه همکاری علمی با دانشگاه علامه ،اعلام آمادگی کردتا با همکاری رایزنی فرهنگی ودانشگاه علامه برخی همکاری های مشترک در خصوص برپریایی همایش های علمی ،جشنواره های فرهنگی هنری ،برپایی دوره های آموزشی وفرصت های مطالعاتی وچاپ ونشر برنامه ریزی واجرا گردد.

سلیمی نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت های همکاری های علمی این دانشگاه بویژه در حوزه های علوم انسانی ،مطالعات اجتماعی و رسانه بر تمایل این دانشگاه جهت اجرایی کردن مفاد تفاهم نامه منعقده بین دانشگاه علامه و دانشگاه همدرد وهمچنین پذیرش دانشجو واعطاء فرصت های مطالعاتی اعلام آمادگی کرد.

ربانی رایزن فرهنگی نیز با اشاره به سابقه خوب همکاری دانشگاه همدرد ورایزنی فرهنگی خواستار توسعه همکاری دانشگاه علامه وهمدرد در زمینه راه اندازی و تقویت مطالعات ایرانشناسی وهند شناسی در این دو مرکز علمی شد که مورد استقبال قرار گرفت .

وی همچنین اعلام آمادگی کرد تا ضمن تامین منابع مورد نیاز دانشگاه همدرد در زمینه ایرانشناسی وزبان فارسی ،همزمان با برنامه های ماه فرهنگی ایران در هند که در بهمن ماه آغاز خواهد شد ،با حضور هنرمندان ایرانی جشنواره فرهنگی هنری ایران در دانشگاه همدرد نیز برگزارونسبت به برپایی نشست علمی با موضوع "جهان اسلام وراهکارهای فرهنگی مواجهه با چالش های پیش رو"با حضور اساتید ایرانی وهندی در این دانشگاه برگزار گردد.

در ادامه این جلسه هر یک از روسای دانشکده های دانشگاه همدرد ضمن معرفی ظرفیت های علمی توضیحاتی ارائه داده ودر خصوص فرصت های همکاری گفتگو کردند . در پایان نیز مقرر گردید کمیته مشترکی جهت اجرای توافقات بعمل تشکیل و هماهنگی های اجرایی بعمل آید .

دیدار با پروفسور موکیش رنجن ،رئیس دانشگاه جواهر لعل نهرو

سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی به همراه ربانی رایزن فرهنگی بمنظور بررسی توسعه همکاری های علمی فرهنگی دانشگاه علامه با دانشگاه جواهر لعل نهرو دومین دانشگاه بزرگ ودولتی هند با پروفسور موکیش رنجن رئیس  وبرخی دیگر از میدیران این دانشگاه دیدار و گفتگو کرد .

طی این دیدار موکیش رنجن رئیس دانشگاه جواهر لعل نهرو با اشاره به تفاهم نامه های منعقده وبرخی همکاری های علمی این دانشگاه با مراکز علمی دانشگاهی ایران خاطرنشان ساخت: هرچند طی سال های اخیر حضور دانشجویان ایرانی در این دانشگاه بسیار کم رنگ شده است ولی مطالعات ایران وهمکاری با دانشگاههای ایرانی همواره جزو اولویت های این دانشگاه بوده و هم اکنون نیز دپارتمان مطالعات ایران و بخش زبا فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو جزو فعال ترین بخش های ایرانشناسی و زبان فارسی بشمار می رود.

سلیمی رئیس دانشگاه علامه نیز با تشریح فعالیت ها و ظرفیت های دانشگاه علامه جهت همکاری های دانشگاهی با هند افزود: هندبه دلیل سابقه تاریخی وفرهنگی در تعاملات با ایرانیان وهمچنین قرابت ها و فرصت های مشترک ،از اهمیت ویژه ای در مناسبات علمی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برخوردار می باشد و دانشگاه علامه نیز آمادگی دارد تا در زمینه تبادل هیئت های علمی ،فرصت های آموزشی ،دوره های بازآموری زبان فارسی و مطالعات ایرانی با دانشگاه جواهر لعل نهرو همکاری نماید.

در ادامه این دیدار ربانی رایزن فرهنگی با اشاره به اهمیت و تاثیرگذاری گفتگوهای نخبگی ایران وهند بر ضرورت نقش فعال  وسازنده دانشگاه علامه و دانشگاه جواهر لعل نهرو در گفتگوهای فرهنگی اشاره کرد و خواستار برپایی دور بعدی گفتگوهای فرهنگی با محوریت این دو دانشگاه شد.

در این دیدار مقرر گردید دانشگاه علامه علاوه بر میزبانی تعدادی از دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی این دانشگاه جهت گذراندن دوره های بازآموری زبان فارسی و ایرانشناسی ، در خصوص هماهنگی های مربوط به اعزام هیئت ایرانی شرکت کننده در گفتگوهای فرهنگی ایران وهند اقدام واین برنامه با همکاری دانشگاه جواهر لعل نهرو ،رایزنی فرهنگی ،شورای روابط فرهنگی هند ودیگر نهادهای علمی فرهنگی ایران وهند در اوائل اسفند ماه سالجاری در دهلی برگزار گردد.

در ادامه این دیدار از مرکز ایرانشناسی ودپارتمان زبان فارسی و همچنین دانشکده روابط بین الملل دانشگاه بازدید و با مسئولین این مراکز گفتگو بعمل آمد.

دیدار با نائب رئیس دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه

 در دیدار سلیمی با پروفسور الیاس حسین نائب رئیس دانشگاه اسلامی جامعه ملیه هند طرفین در خصوص تمدید تفاهم نامه منعقده بین دو دانشگاه ،حمایت و مشارکت دانشگاه علامه در برپایی سمینارهای علمی مشترک، برپایی دوره های بازآموزی زبان فارسی ،همکاری در پایان نامه های دانشجویی و مبادله استاد و دانشجو تباددل نظر کردند.همچنین مقرر شد دانشگاه علامه طباطیایی در خصوص تامین فصلی اساتید زبان فارسی این دانشگاه همکاری نموده و تامین هزینه های اسکان وپذیرایی استاد اعزامی برای یک ترم در سال بر عهده دانشگاه جامعه ملیه باشد.  در ادامه این دیدار ،هیئت ایرانی از بخش های مختلف این دانشگاه از جمله دپارتمان زبان فارسی بازدید بعمل آورده وبا اساتید و دانشجویان آن گفتگو کردند.

انتهای پیام/م


٠٨:١٥ - 1398/10/28    /    شماره : ٧٤٣٠٥٦    /    تعداد نمایش : ٩٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
ترجمه جلد دوم کتاب «انسان 250 ساله» به زبان تایی
برگزاری نمایشگاه مجازی سه بعدی عکس "فراق یار"دربلگراد
شماره 268 نشریه «اکو آو اسلام» منتشر شد
کتاب‌هاي «الرسائل العائلیة» و «الاخلاق الاسریة» در عراق منتشر شد
برگزاری شانزدهمین دوره شاهنامه‌خوانی در لاذقیه
ششمین شماره ماهنامه «نشر بنگال» در بنگلادش منتشر شد
معرفی فرهنگ و هنر ایران در برنامه عیدانه تلویزیون اینترنتی دوحه 360
انتشار چهار مقاله در رسانه های اوگاندا مربوط به فلسطین و قدس شریف
شماره 142 نشریه «زمزم» منتشر شد
مسابقه نقاشی «تصویر ایران» در اتیوپی
شعر «روح فناناپذیر مقاومت» در اوگاندا منتشر شد
نمایشگاه مجازی عکس «سلام بر آفتاب» در قزاقستان برگزار می‌شود
پخش سخنرانی مقام معظم رهبری به مناسبت روز جهانی قدس در نیجریه
وبینار «همکاری­‌های متقابل فرهنگی و غلبه بر پیامدهای همه‌گیر کرونا» برگزار می‌شود
بازتاب بیانات روز قدس رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های پاکستان
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.