English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

محرم و رسم عاشقی مردمان نجیب فراسوی ارس + عکس

آیین محرم و صفر به ویژه عاشورا در جمهوری آذربایجان از آیین‌های ویژه‌ای است كه همواره نزد مردم بسیاری گرامی بوده و سینه به سینه حفظ شده و همانند نگینی گرانبها پاس داشته شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ شاید بتوان گفت آنچه اسلام و تشیع را پس از ده‌ها سال در جمهوری آذربایجان و آن هم در دل مخوف‌ترین نظام سیاسی دنیا یعنی رژیم كمونیستی محفوظ داشت، معجزه‌ای بود به نام عاشورا.

محرم در این سامان همچون نسیمی در كویر بی‌دینی، روح‌بخش و دلنشین است و هر سال زنگار رخوت را از پیكره اعتقادی مردمان این سرزمین زدوده و جلا می‌دهد. عاشورا صدها سال است که به عنوان نماد ایستادگی در اعماق وجود مردم آذربایجان نفوذ كرده و هر ساله خصوصاً در زمان شوروی نیز تحت شدیدترین تدابیر امنیتی به نحوی به پا داشته شده است.

براساس شواهد و روایت های موجود، آن زمان با فرارسیدن محرم، در كنار و گوشه این سرزمین، دینداران با حضور در محافل و دسته‌های كوچک، به صورت مخفیانه و شبانه با ذكر «وای حوسین (حسین) وای حوسین (حسین)» به سیل خروشان عاشقان سالار شهیدان امام حسین(ع) می‌پیوستند و در این میان نیز كم نبودند كسانی كه به سبب برپایی این رسم عاشقی به سیاه‌چال‌ها افتادند.

 

بزرگی می‌گفت در آن زمان در مناطق جنوبی آذربایجان، باب شده بود كه مریدان اهل بیت(ع) نذر و دعا می‌كردند كه اگر خداوند مرگ خود و عزیزانشان را در آن سال مقدر کرده، آن مرگ را در شب عاشورا فرارساند، چرا كه تنها محملی كه می‌توانستند ذكر مصیبت واقعه كربلا كنند، هنگام عزاداری برای مرگ عزیزان و نزدیكان بود. آری این گونه است داستان دینداری مردمان خوب، نجیب و دوست داشتنی فراسوی ارس.

 

قدمت ورود تشیع به این سرزمین به دوره امام صادق(ع) می‌رسد و در زمان صفوی‌ها مذهب تشیع در این مناطق گسترش یافت و از همان زمان نیز آیین‌ها و مراسم مربوط به محرم و صفر به شكل باشكوهی برپا می‌شد. حدیقة السُعَداء (کتاب مقتلی به زبان ترکی) سید محمد فضولی و اشعار بی نظیر قُمری دربندی(شاعر و مرثیه سرای داغستانی) حاكی از ارادتمندی دیرین این مردمان به مكتب عظیم عاشورا است.

هرچند منابع دقیقی از شرایط عزاداری واقعه عاشورا در زمان تزاری(امپراطوری روسیه) در منطقه آران وجود ندارد؛ اما براساس شواهد و قرائن، این روند تا سال‌ها پس از عهدنامه تركمانچای و الحاق ظالمانه بخشی از سرزمین‌های شمالی ایران به دولت تزاری، ادامه داشت و مردم آران علی‌رغم جدایی خود از سرزمین مادری، همچنان با شور و حرارت خاصی به مظاهر دینی و مذهبی خود خصوصاً واقعه كربلا و عاشورا عِرق داشته و به صورت علنی در امتداد فرهنگ اسلامی - شیعی حركت می‌كردند.

محرم و رسم عاشقی مردمان نجیب فراسوی ارس + عکسعكس فوق مربوط به مراسم عزاداری و تعزیه در روستای بالاخانی اطراف باكو (این روستا فارس‌زبان است)

در دوران كمونیستی و همزمان با ترویج مكتب الحادی و اندیشه استبدادی، اعتقادات و باورهای دینی، بیش از هر زمان دیگری محدود شد. نظام كمونیستی با به‌كارگیری ترفندهای مختلف سعی داشت اعتقادات دینی و مذهبی جامعه را به انزوا بكشاند. تهدید، ارعاب و حتی به سخره‌گرفتن دین، خصوصاً دین اسلام (مانند ساخت فیلم سینمایی مشهدی عباد) از روش‌هایی بود كه نظام برای ریشه‌كن‌ كردن اعتقادات راستین مردم تلاش می‌کرد، اما مردم همچنان در حفظ اعتقادات خود راسخ بودند.

حاج سلطان علیزاده یكی از شعرای اهل بیت(ع) و امام جماعت كنونی منطقه بوزونای جمهوری آذربایجان در خاطرات خود می‌نویسد: دوران شوروی، فیلم ایرانی «ببر مازندران» در برخی از سینماهای شهر باكو به نمایش درآمد. این فیلم به شکل بی نظیری مورد استقبال مردم قرار گرفت تا حدی كه هم اكنون نیز مردان و زنان مسن در جمهوری آذربایجان، سینمای ایران را با این فیلم می‌شناسند. پس از مدتی مشخص شد كه اقبال بی‌نظیر مردم این كشور به این دلیل بود كه در این فیلم، صحنه‌هایی از حرم امام رضا(ع) و زیارت مشتاقان آن امام، نمایش داده می‌شد و مردمی كه ده‌ها سال از زیارت مشهد مقدس محروم بودند به عشق این صحنه‌ها به سینما رفته و به نوعی ارادت خود را به اهل بیت(ع) اعلام می‌کردند كه نشان از علاقه و گرایش مردم به مذهب تشیع داشت و نهایتاً رژیم كمونیستی از ادامه اكران این فیلم جلوگیری کرد.

مردم آذربایجان براساس پیشینه اعتقادی و مذهبی خود، همواره نسبت به موضوع محرم و خصوصا عاشورا حساس بوده‌اند و علیرغم جو پلیسی و خفقان حاكم در گذشته، آیین‌های عاشورا و اربعین امام حسین(ع) را به صورت بسیار مخفیانه به پا می‌داشتند. دینداران در آن ایام با فرارسیدن محرم، داخل خانه‌های خود را سیاه پوش كرده و در روز عاشورا برخی روستاییان دور از چشم عوامل رژیم به دشت‌ها و مزارع رفته و ضمن قربانی کردن، مراسم عاشورای حسینی را به صورت خاصی برگزار می‌كردند. در شهرها نیز براساس اعتقادات بیشتر مردم، روز عاشورا، علی‌رغم وجود نظارت شدید امنیتی، به بهانه‌های مختلف، دست از كار می‌كشیدند، هرچند در برخی اوقات، امكان و شرایط برگزاری عزاداری هم به وجود نمی‌آمد ولی به هر شكل ممكن این آیین مقدس را پاس می‌داشتند.

پس از استقلال جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۱ با وجود شرایط سخت اقتصادی و امنیتی، بخشی از محدودیت‌های برپایی آیین‌های دینی و مذهبی، خصوصا مراسم عاشورا، برچیده و آرزوی دینداران برای برافراشتن بیرق عزاداری امام حسین(ع) محقق شد. هرچند ده‌ها سال خفقان، شكل و شمایل و محتوای عزاداری‌ها را كم رمق كرده بود، لكن بازشدن مرزها و حضور برخی روحانیون و مداحان آذری زبان كشورمان، شور و شوق مجددی به این آیین مذهبی بخشید. احیای مساجد و حسینیه‌ها، تشكیل خودجوش دسته‌جات سینه‌زنی و زنجیرزنی، برگزاری روضه خوانی و مداحی از نتایج این فضای به وجود آمده بود.

 

محدودیت‌های امروز

علیرغم فراگیر شدن موضوع عزاداری ایام دهه اول محرم به ویژه روز عاشورا، متأسفانه شاهد اعمال برخی محدودیت‌ها، برای برپایی این مراسم آیینی در جمهوری آذربایجان هستیم. در چند سال اخیر جریان‌سازی‌های هدایت‌شده در این كشور، همواره سعی داشته‌اند موضوع برگزاری آیین‌های عاشورایی را خرافات جلوه داده و گاه قوانینی از قبیل منع حضور كودكان در مجالس، ممنوعیت زنجیرزنی و محدودیت‌های دیگر از قبیل نصب پرچم عزا بیرون از مساجد و حركت دسته‌جات در خیابان‌ها را در پارلمان جمهوری آذربایجان وضع کنند.

از لحاظ پراكندگی جغرافیایی، مناطقی همچون باكو، گنجه، لنكران و دیگر مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان از مناطقی محسوب می‌شود كه بیشترین تقید و مداومت در برگزاری و برپایی مجالس عزاداری امام حسین(ع) را دارند.

همچنین روز عاشورا در جمهوری آذربایجان تعطیل رسمی محسوب نمی‌شود، لكن بیشتر اصناف و مراكز غیردولتی تعطیل یا نیمه‌تعطیل است و مردم با حضور در مساجد خصوصا در زیارتگاه‌های دینی همانند بی‌بی رحیمه (نارداران) و بی‌بی حكیمه شهر باكو و امامزاده ابراهیم شهر گنجه به عزاداری می‌پردازند.

برگزاری مراسم عاشورا در منطقه نارداران

بیشتر مردم جمهوری آذربایجان چه دیندار و چه غیردیندار، سال‌هاست به حرمت ماه محرم، مراسم عروسی و جشن و شادی برگزار نمی‌كنند. البته چند سالی است جریان‌های وهابی برای بی اعتبار كردن روز عاشورا و ماه محرم، با به راه انداختن كاروان‌های عروسی (ساختگی) در خیابان‌ها به دنبال اهداف خاص خود هستند.

در سال‌های اخیر شعرای اهل بیت(ع) هم از لحاظ كمی و كیفی رشد قابل توجهی داشته‌اند، گروه‌های آوازخوانی دینی و مداحان اهل بیت(ع) ارتقاء یافته و در ایام محرم و خصوصا روز عاشورا برنامه‌هایی مناسبتی را به اجرا می‌گذارند. همچنین در سال ۹۷ با معرفی رایزنی فرهنگی كشورمان در باكو، مرحوم سید‌رحیم بخشی‌اف شاعر بزرگ حسینی به عنوان اولین پیر غلام از جمهوری آذربایجان (در شهر اصفهان) معرفی شد.

همچنین در این میان برخی مداحان و شعرای دینی، از سوی هیئت‌های ایرانی برای اجرای برنامه به كشورمان دعوت می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به الشن خزر (شاعر) و سیدطالح بردگاهی (مداح) اشاره كرد.

مراسم شب عاشورا در مسجد مشهدی داداش در مركز باكو

اگر روز عاشورا گشتی در پایتخت جمهوری آذربایجان بزنیم، نشانه‌های مربوط به پاسداشت این روز به وضوح مشهود است، بعضی خودروها و حتی منازل پرچم مشكی نصب كرده، برخی از تاكسی‌های سطح شهر، مسافرین را بدون دریافت كرایه جابه‌جا می‌كنند، تعدادی از مغازه‌ها با كشیدن پارچه روی مشروبات الكلی و نوشته‌هایی مبنی بر عدم فروش مشروبات الكلی در روز عاشورا، حرمت این روز را نگه می‌دارند، چسباندن برچسب‌های «یا حسین» به زبان آذری در پشت شیشه خودروها نیز از مواردی است كه در روز عاشورا به چشم می‌خورد.

از نكات جالب در برپایی مراسم عزاداری روز عاشورا، شركت فعال اهل سنت، در این مراسم است كه پا به پای برادران و خواهران شیعه خود در مراسم آیینی شركت داشته و با برپایی سفره‌های احسان، محبت قلبی خود را به امام حسین(ع) و خاندان پاكش اعلام می‌دارند.

 

مراسم ظهر عاشورا در صحن مسجد حضرت زهرا(س) در منطقه گونشلی

یكی دیگر از مظاهر عاشورایی، حضور پررنگ جوانان و عزاداران حسینی در شبكه‌های مجازی است كه با ارسال كلیپ‌های مناسبتی، دل‌نوشته‌های حسینی و پخش برخی از مداحی‌ها ارادت خود را به نمایش می‌گذارند و در صحنه عمل نیز تعداد زیادی از علاقه‌مندان مكتب عاشورایی به صورت گسترده در همایش میلیونی پیاده‌روی اربعین شركت كرده و خوشبختانه هر ساله به تعداد شركت‌كنندگان این مراسم نیز افزوده می‌شود.

 

همچنین در سال های اخیر مراكز بیمارستانی و درمانی پذیرای هزاران نفر در روز عاشورا برای اهدای خون هستند كه برخی از مقامات رسمی نیز در همین ارتباط مشاركت دارند.

سخن آخر اینكه، مردم جمهوری آذربایجان با همه فراز و نشیب‌های تاریخی و سیاسی از ده‌ها سال قبل همچنان از ارادتمندان امام حسین(ع) بوده و این جاذبه معنوی هر ساله بیشتر و بیشتر گشته و این چراغ پرنور هدایت، همچنان درخشان و استوار به راه خود ادامه می‌دهد.

 

علیرضا بهبودی، كارشناس فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

 

 


٠٨:٣٦ - 1398/06/17    /    شماره : ٧٣٥٣٦٩    /    تعداد نمایش : ٨١٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
  هفته بزرگداشت زبان و ادب فارسی در ایالت پنجاب پاکستان + عکس (خبر)
 نگاهی به کیفیت آموزش زبان فارسی‌ در خانه فرهنگ ايران در لاهور (خبر)
 مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 روایتی از سرزمین مردمان نجیب و اصیل/ امام طلایی ترکمنستانی‌ها کیست؟ (خبر)
 افتتاح رسمی کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه کامپالا (خبر)
 برگزاری نخستین جلسه رسمی انجمن فارسی بنگلادش (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه 176 ایروان (خبر)
 نمایشگاه عکس عشایر ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برپایی نمایشگاه «عشایر زاگرس، زندگی آزاد» در بلغارستان (خبر)
 برپایی دوره جدید آموزش زبان فارسی در قطر (خبر)
 برگزاری نخستین دوره برخط (آنلاین) آموزش زبان فارسی (خبر)
 فارسی‌آموزان تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند (خبر)
 اطلاعات مفید درباره بیماری کرونا به زبان فارسی (خبر)
 برگزاری کلاس‌های آنلاین زبان فارسی در آتن (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی در گرجستان آغاز شد (خبر)
 برگزاری آنلاین دوره‌های آموزش زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 درآمدزایی زنان اتیوپیایی از بافت فرش ایرانی/ برگزاری نمایشگاه عکس میراث جهانی ایران در اتیوپی (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس «نگاه من» (خبر)
 برگزاری آزمون اعطاي گواهينامه آموزش زبان فارسي (خبر)
 برگزاری امتحانات پایان دوره زمستان سال 98 زبان فارسی (خبر)
 دوره مقدماتي آموزش زبان فارسی پایان یافت (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در تركمنستان (خبر)
 برگزاری المپیاد زبان فارسی در دانشگاه آبلای خان (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در كاما پارک هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی با کمک ابزار موسیقی (خبر)
 تأسیس انجمن فارسی‌آموزان «افتخار» به سومین سال رسید (خبر)
 بررسی «تأثیر زبان و ادب فارسی در همگرایی و اتحاد جهان اسلام به ویژه شبه قاره» (خبر)
 توافق برای امضای تفاهمنامه دانشگاهی و کلاس‌های آموزش زبان فارسی (خبر)
 نشست رونمایی از کتاب دستور زبان فارسی معاصر برگزار شد (خبر)
 برپايی نمایشگاه عکس «تورک من» در پاریس (خبر)
 برگزاری دومین دوره آموزش خط و خوشنویسی فارسی (خبر)
 شركت عكاسان ايرانی در مسابقه بین‌المللی عکس در عمان (خبر)
 برگزاری کنفرانس زبان و ادبیات فارسی در حیدرآباد هند (خبر)
 افتتاح دوره مقدماتی آموزش زبان و ادبیات فارسی در بمبئی (خبر)
 نخستین دوره آموزش ترجمه از فارسی به عربی در دمشق (خبر)
 پایان شانزدهمین دوره آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 آغاز دوره زمستانه آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در استانبول برگزار می‌شود (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از نمایشگاه عکس و نقاشی در بلاروس (خبر)
 اهدای لوح عضویت افتخاری در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به اساتید پاکستانی (خبر)
 بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان (خبر)
 فارسی‌آموزان خانه فرهنگ ایران در لاهور تجلیل شدند (خبر)
 سمینار «بازتاب ادبیات فارسی در دوره گورکانیان» در هند برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید مقدماتى آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 پایان دوره مقدماتى آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 بازدید مسئولان وزارت آموزش و پرورش عمان از مرکز آموزش زبان فارسی در مسقط (خبر)
 کنفرانس «بررسی ادبیات فارسی در سند» در حیدرآباد برگزار شد (خبر)
 افتتاح کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشکده زبان‌های خارجی کارتاژ (خبر)
 تبیین اهمیت زبان و ادبیات فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 اعطای گواهینامه زبان فارسی به فارسی‌آموزان کراچی (خبر)
 پنجاه‌وسومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 سمینار «تاریخ‌نگاری دوره فارسی دوره مغولان» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 مردم شبه قاره با زبان فارسی پیوندی ناگسستنی دارند (خبر)
 نمایش دستاوردهای چهل‌ویک ساله انقلاب اسلامی در اوگاندا + عکس (خبر)
 نمايشگاه «نقش ایران و زبان فارسی در کتیبه‌های جهان» در اسلام‌آباد برپا شد (خبر)
 نمایشگاه عکس «هنر بدون مرز» در ارمنستان برپا شد (خبر)
 دهمين نمايشگاه نقاشي دانش‌آموزان مدارس گرجي و ايراني در تفليس (خبر)
 پایان دوره زمستانی آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
 نمایشگاه عکس و کتاب در بغداد برپا شد (خبر)
 پذیرش دانشجوی زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاری امتحانات پایان آموزش زبان فارسی در آتن (خبر)
 مقاله «عکس‌العمل‌های ایجاد شده به معامله قرن ترامپ» منتشر شد (خبر)
 آيين بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد (خبر)
 پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در یونان (خبر)
 سیزدهمین نشست دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 عکاس جانباز : عکس یک زبان بین‌المللی است (خبر)
 مشاور وزیر فرهنگ لبنان: نمایشگاه عکس بیروت نمایانگر هنر ایرانیان است (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در لاهور (خبر)
 ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (خبر)
 سمینار «نقش ایران در پویایی خاورمیانه و خلیج فارس» در اندونزی برگزار شد (خبر)
 آغاز ترم جدید آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 مرکز آموزش‌های هنری شهرداری استانبول خواستار آموزش زبان فارسی شد (خبر)
 آغاز نهمین دوره آموزش زبان فارسی در روسیه (خبر)
 مدیران و اساتید مدارس افغانستان به ایران اعزام شدند (خبر)
 پنجاه‌ودومین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 مراسم اختتاميه بیست‌وهفتمین دوره کلاس‌های زبان فارسی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 بررسی علل کشمکش بین امریکا و ایران و تأثیر آن بر فیلیپین (خبر)
 بازگشایی مرکز آموزش زبان فارسی در مسقط (خبر)
 پایان هشتمین دوره آموزش زبان فارسی در مسكو (خبر)
 سفیر ترکیه در ایران عضو افتخاری فرهنگستان زبان فارسی شد (خبر)
 مراسم سوگواری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در بلغارستان (خبر)
 سمینار بین‌المللی «خدمات پادشاهان اوده به زبان فارسی و اردو» (خبر)
 پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از جلسه آزمون زبان فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 اسدی‌موحد: زبان فارسی تأثیر بسزایی بر زبان و فرهنگ سواحیلی دارد (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 حدادعادل: زبان فارسی، اعتقادات و فرهنگ ما اساس زیست‌بوم فرهنگی است (خبر)
 نمایش فیلم سینمایی «قصر شیرین» در بلغارستان (خبر)
 کتاب آموزش زبان فارسی «گام اول» در لاهور پاکستان رونمایی شد (خبر)
 برگزاری آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های فارسی در سلیمانیه (خبر)
 برگزاری آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های فارسی در بغداد (خبر)
 ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان برگزار می‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسی ویژه اردو زبانان در دانشگاه پنجاب (خبر)
 کتاب آموزش زبان فارسی «گام اول» در لاهور پاكستان رونمايي شد (خبر)
 گسترش کرسی‌های ایرانشناسی و آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 دانشگاه یلدیز تکنیک استانبول خواستار راه‌اندازی کلاس‌های زبان فارسی شد (خبر)
 تأکید بر گسترش زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب (خبر)
 نگاهی به زبان و ادبیات فارسی از گذشته تا به امروز در شبه قاره هند (خبر)
 ایران از نگاه یک معمار ایتالیایی + عکس (خبر)
 کارگاه آموزش زبان فارسی در دانشگاه جی سی لاهور برگزار شد (خبر)
 انتشار فرهنگ لغت آذربایجانی به فارسی در باکو (خبر)
 پنجاه‌ویکمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 برگزاری دوره مقدماتى آموزش زبان فارسی در بغداد (خبر)
 راهبرد گسترش بین‌المللی زبان فارسی و موانع پیش‌رو (خبر)
 چهاردهمین دوره آموزش زبان فارسی در ژاپن آغاز شد (خبر)
 فارسی‌آموزان گفتندکه صحبت با ایرانیان میهمان نواز، انگیزه یادگیری زبان فارسی را بیشتر کرد (خبر)
 دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم منار در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 تأکید بر توسعه ترجمه و نشر کتب به زبان فارسی در پاکستان (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در قزاقستان برگزار می‌شود (خبر)
 هفتادمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش آغاز شد (خبر)
 رییس دانشکده مهاراشترا هند خواستار توسعه آموزش زبان فارسی شد (خبر)
 برگزاری کارگاه «معرفی آیین و نمادهای تعزیه» و «کتیبه‌های فارسی در گستره جهان» (خبر)
 با تأکید بر یادآوری میراث پیامبر اکرم(ص) (خبر)
 آغاز صدمین دوره آموزش زبان فارسی در دمشق (خبر)
 امضای دفتر یادبود سرداران مقاومت سلیمانی و المهندس در پاکستان + عکس (خبر)
 تأکید مردم استانبول بر ادامه راه شهید مقاومت سردار حاج قاسم سلیمانی + عکس (خبر)
 نمایشگاه عکس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در ابوجا برپا شد (خبر)
 تجمع اعتراض‌آمیز آزادی‌خواهان بمبئی در مقابل سرکنسولگری آمریکا (خبر)
 عکس‌های روستای ابیانه و برگزاری مراسم عاشورا در لرستان زینت بخش نمایشگاه بود (خبر)
 برگزاری محفل شعربرای حفظ هویت زبان وادبیات فارسی درایالت خیبرپختونخوا (خبر)
 نخستین نمایشگاه عکس سردار سلیمانی در ژاپن برپا شد (خبر)
 دوره جدید آموزش زبان فارسي در ترکمنستان آغاز شد (خبر)
 دوره‌های آموزش زبان فارسی در کراچی برگزار شود (خبر)
 آغاز پنجاه‌ودومین دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش پایان یافت (خبر)
 فعالیت 54 مرکز آموزش زبان فارسی در هند/ زبان فارسی؛ پُل تحكيم روابط فرهنگی ایران و هند (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در مجتمع‌های پارسیان هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی ویژه طلاب حوزه‌های علمیه نجف (خبر)
 مقام فارسی زبان پاکستانی: نظام سلامت ایران پیشگام جهان اسلام است (خبر)
 پایان سیزدهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن (خبر)
 برگزاری کارگاه هنری تذهیب در کنار درس تاریخ هنر ایران (خبر)
 نخستین دوره دانش‌افزایی زبان‌ فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 حجاب زنان در قرقیزستان؛ از تنوع در رنگ تا پایبندی به سنت‌های ماندگار + عکس (خبر)
  آیین «شب یلدا» درمرکزآموزش زبان فارسی استانبول (خبر)
 نمایشگاه دستاورد‌های 100 ساله آموزش زبان ‌فارسی و مطالعات ایران‌شناسی در تفلیس (خبر)
 گردهمایی استادان زبان فارسی در لبنان (خبر)
 نمایشگاه عکس «میراث مشترک ـ از سیراف تا مسقط» گشایش یافت (خبر)
 دومین گرهمایی اساتید زبان و ادبیات فارسی ایالت پنجاب پاکستان (خبر)
 پايان دوره پاييزي آموزش زبان فارسي در تركمنستان (خبر)
 ایران‌شناس قرقیز: با فعالیت رایزنی‌های فرهنگی ایران، توجه بیشتری به یادگیری زبان فارسی شد (خبر)
 چهل‌ونهمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 کارگاه آموزش زبان‌ فارسی در دانشگاه بلگراد برگزار شد (خبر)
 شناخت فرهنگ ایرانی رمز موفقیت فارسی‌آموزان خارجی است (خبر)
 مراسم بزرگداشت مرحوم کلیم سهسرامی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 اجرای برنامه‌های مشترک بین رایزنی فرهنگی ایران و انجمن پارسیان دهلی‌نو (خبر)
 پایان نخستین دوره آموزش زبان فارسی در بیروت (خبر)
 نقش و نگار ایرانی در معماری پاکستان (خبر)
 بسیاری از متون حقوقی و اداری هند به زبان فارسی است (خبر)
 کتاب «تاریخ هنر ایران» در بلغارستان رونمایی شد (خبر)
 آغاز دور جدید کلاس‌های زبان فارسی و ایرانشناسی در اتیوپی (خبر)
 کارگاه «شعر و عروض فارسی با شیوه‌ای نوین» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 جذابیت زبان فارسی بر نقش آن در شعر و ادب جهانی تأثیرگذار بوده است (خبر)
 راه‌‎اندازی بخش فارسی در دانشگاه تشرین/ خواهان بهره‌مندی از دانش اساتید ایرانی هستیم (خبر)
 نمایشگاه «عکس ایران» در استانبول افتتاح شد (خبر)
 تألیف کتاب داستان‌های فارسی ویژه کودکان در هند (خبر)
 آغاز نخستین کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در لاهور (خبر)
 بیش‌از 10 هزار نسخ خطی فارسی در کتابخانه دانشگاه علیگر هند موجود است (خبر)
 دومین نشست اساتید زبان فارسی دانشگاه و دانشکده‌های ایالت پنجاب (خبر)
 زبان فارسی ماهیت فرهنگی ـ عرفانی و سرمایه بزرگي برای ملت‌هاست (خبر)
 وجود سه هزار و 405 نسخه خطی فارسی در آلمان (خبر)
 استقبال از غرفه ایران در بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان (خبر)
 نمایشگاه «پارسی یک میراث بی انتها» برپا شد (خبر)
 برگزاری نخستین آزمون بسندگی زبان فارسی در روسیه (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزش زبان فارسی در داکا (خبر)
 مفاهیم ادبی در ادبیات نمایشی فارسی و ایرانی تشریح شد (خبر)
 هم‌انديشی استادان زبان فارسی در تركمنستان (خبر)
 برگزاری نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در لاهور (خبر)
 آموزش خوشنویسی زبان فارسی در گرجستان (خبر)
 رونمایی از سردیس «پروفسور الکساندر فدوتوف» در بلغارستان (خبر)
 اعطای گواهینامه پایان دوره به دانش‌آموختگان زبان و ادبیات فارسی در هند (خبر)
 برگزاری چهل‌وهشتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 توسعه آموزش و گسترش زبان فارسی در خارج از کشور (خبر)
 نمایش صنایع دستی ایران در بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان (خبر)
 حضور ایران در نمایشگاه عکس «عمان از نگاه سفرا» در مسقط (خبر)
 انتشار فرهنگ لغات چکی به فارسی (خبر)
 برگزاری نخستین آزمون بین‌المللی مهارت زبان فارسی «آمفا AMFA» در عراق (خبر)
 دهمین نشست دوستداران زبان و ادبیات فارسی در لاذقیه (خبر)
 اختتاميه نخستین دوره بازآموزی اساتيد فارسی در قرقیزستان (خبر)
 بررسی روابط علمی و ادبی فارسی ـ تاجیکی و ازبکی در تاشکند (خبر)
 پایان آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 سومین همایش «زبان و ادبیات کردی و فارسی ـ تعامل و تأثیرات» برگزار شد (خبر)
 شانزدهمین دوره ایرانشناسی و زبان فارسی در اتیوپی برگزار می‌شود (خبر)
 یادداشت‌های شب شعر فارسی در دانشگاه دولتی بیشکک (خبر)
 نمایشگاه عکس «عشایر ایران» در ایتالیا برپا شد (خبر)
 تقدیر از ایرانشناسان، مترجمان و استادان زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 بازدید سفیر ایران در ترکیه از گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول (خبر)
 گردهمایی اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دمشق (خبر)
 افتتاح اتاق آموزش زبان فارسی در مدرسه شماره 51 بیشکک (خبر)
 شب شعر فارسی در دانشگاه دولتی بیشکک (خبر)
 نشست‌های فرهنگی «اشعار فارسی و آلمانی» برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز نخستین دوره زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان (خبر)
 کارگاه آموزش زبان و ادبیات فارسی در حیدرآباد هند برگزار شد (خبر)
 کارگاه آموزشی زبان و ادبیات فارسی در هند برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «بررسی زبان وحدت و همدلی در بیان برخی از شُعرای پارسی‌گو» در هرات (خبر)
 برگزاری چهل‌وهفتمین نشست دوستداران زبان فارسی در دمشق (خبر)
 اعزام فارسی‌آموزان مدرسه‌های گرجستان به ایران (خبر)
 اعزام فارسی‌آموزان مدارس گرجستان به ایران (خبر)
 گردهمایی شعرای فارسی‌‎گوی ایالت سند (خبر)
 کلاس‌های آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در مولتان پاکستان (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در استانبول (خبر)
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.