English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ مهر ١٣٩٩
اخبار > آیت‌الله مبلغی: تشکیل نشست علمایی ایران و ترکیه هوشمندانه‌اي است


  چاپ        ارسال به دوست

نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران و ترکیه/ 3

آیت‌الله مبلغی: تشکیل نشست علمایی ایران و ترکیه هوشمندانه‌اي است

آیت‌الله مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری در نشست دینی اندیشمندان و علمای ایران و ترکیه گفت: زمان به حاشیه راندن علمای مسلمان در جوامع تمام شده است و تشکیل نشست شورای علمایی ایران و ترکیه گام هوشمندانه‌اي است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت‌الله مبلغی در نشست کمیته علما و اندیشمندان ایران و ترکیه مطالبی را درخصوص بانکداری اسلامی بدون ربا و علوم جدید ارائه نمود. وی افزود: در خصوص جهانی شدن دومقوله سعی می کندتا بریکدیگر برتری پیداکندیکی دین و دیگری هویت است.

وی درادامه به تشریح ابعاد دین و هویت درمبحث جهانی شدن اشاره کرد واظهارداشت:مقایسه حرکت های دینی دردهه های گذشته این موضوع را نمایان می سازد که کشورهای که درگذشته بادین مبارزه می کردند.امروزه کوشش فراوانی می نمایند که زمینه ظهور دین در حرکت ها و فعالیت های اجتماعی را فراهم سازد. واین حرکتی توحیدی و تاریخی است که به سمتی خود نمایان سازد.

حضرت آیت الله مبلغی درادامه سخنان خود به بحث هویت اشاره کرد و افزود :بسیاری ازکشورها به دنبال برجسته کردن هویت خود هستند واین درحالی است که موضوع جهانی شدن برپایه برداشته شدن مرزها شکل گرفته ولی هویت به سمت برجسته شدن مرزهای خود حرکت می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ،گام هوشمندانه ایران و ترکیه را درجهت تشکیل نشست علمایی دقیقا درحرکت جهانی شدن ارزیابی کرد وافزود :مادر منطقه ای هستیم که دو کشورایران و ترکیه نقش بسیارمهم و برجسته ای دراین خصوص ایفا می نمایند.

وی گفت: همکاری های دو کشور درمسائل مشترک  فرصتی برای تقویت هویت اسلامی است. امروزه امکانات ما برای پیوستن دو کشور به یکدیگر و همکاری مشترک درحوزه های مختلف فراهم می باشد.

عضو هیئت خبرگان رهبری ،حضور هیئت علما و اندیشمندان ایران و ترکیه و امضا یادداشت تفاهمنامه میان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وسازمان دیانت ترکیه رازمینه ای برای ایجاد زیر ساخت همکاری های مشترک برای دو کشور برشمرد.

وی افزود:زمان به حاشیه راندن علما تمام شده است وایران و ترکیه می توانند نقش مهمی درراستای حضوردین دراداره امور کشور فراهم آورند.وی در پایان سخنان خود به بانکداری بدون ربا اشاره کرد و ابعاد مختلف بانکداری بدون ربا را تبیین نمود.

اندیشمندان دوکشور می توانند درزمینه های فکری و دینی همکاری کنند

در ادامه این نشست دکتر سید مهدی مصطفوی نماینده معاونت ارتباطات دفتر مقام معظم رهبری در سخنانی اظهار داشت : امیدوارم این نشست ها زمینه را برای جلسات مستمر فراهم آورد.

وی با اشاره همکاری مشترک فکری و دینی میان دو کشور افزود: فهرستی از زمینه های همکاری فکری و دینی میان دو کشور وجود دارد که اندیشمندان دوکشور می توانند برروی آن همکاری های مشترکی را انجام داده و از نتایج آن جامعه دو کشور را بهره مند سازند.درادامه این نشست ،حاج ابوالقاسم دولابی نماینده مجمع تقریب مذاهب اسلامی به بررسی چالشهای اعتقادی جوانان اشاره کرد.

غرب باید به قرآن بازگردد

حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی معاونت حوزه های علمیه قم از دیگر سخنرانان این نشست بود که به بررسی نقش قرآن در هدایت جامعه بشری پرداخت.

 وی گفت: یکی از موضوعاتی که در جلسه مطرح شد تحت عنوان این بود که باید برای عمل به اندیشه های قرآنی ،غرب باید به قرآن برگردد. اگر به قرآن بازگشت کنیم و اگر به قرآن برگردیم بهترین دستورالعمل های زندگی را به ما می دهد.

وی در ادامه سخنان خود گفت : انسان قرآنی احسن عمل و احسن گفتار است .در مقابله با تمدن غرب باید با مخالف خودش با جدال احسنت برخورد کرد. قرآنی که احسن الحدیث هست و قرآنی که احسن القصص است ،قرآنی که احسن قول و احسن عمل را دعوت می کند اگر ما به قرآن برگردیم و در رفتار و عمل احسن عمل بشویم دنیا تشنه عمل قول و عمل زیبا است. ما می توانیم بدون سخنرانی اما با عمل دنیا را دعوت به اسلام و قرآن نماییم .

ملکی درادامه افزود:یکی از مشکلات ما این است که به نسخه شفابخش قرآن و دستورات قرآنی عمل نمی کنیم و قرآن در بین ما مهجور است و اگر بخواهیم قرآن را از مهجوریت دربیاوریم . باید اهل ورع و تلاش باشیم نه اهل تنبلی و سستی و اهل به ظهور رساندن نماد توحید که نماز است باشیم . وی در پایان سخنان خود گفت:یکی از راهکارهای قرآنی که جامعه بشری را از شر فرهنگ شیطانی نجات دهیم بازگشت دوباره به قرآن و عمل کردن به آیه ایه های آن است.

اولین نشست کارشناسان شورای عالی امور مذهبی با موضوع «بررسی مسائل مستحدثه» به ریاست ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اکرم کلش، رئیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه  و جمعی از اساتید دینی دو کشوردرسالن کنفرانس این سازمان برگزار شد. انتهای پیام/م


١١:٤١ - 1398/10/06    /    شماره : ٧٤١٦٤٤    /    تعداد نمایش : ١٢٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.