English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ آبان ١٤٠٠
اخبار > بررسی «تفسیر عرفانی و تناسب اجتماعی آن» در اندونزی


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی «تفسیر عرفانی و تناسب اجتماعی آن» در اندونزی

نشست قرآنی «تفسیر عرفانی و تناسب اجتماعی آن» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری دانشگاه علوم قرآن جاکارتا، نشست تخصصی قرآنی با موضوع «تفسیر عرفانی و تناسب اجتماعی آن» با حضور دانشجویان، اساتید و علاقه‌مندان به این موضوع و سخنرانی اساتید و شخصیت‌های برجسته در این حوزه بصورت وبینار و از طریق سیستم زوم و پخش از یوتیوب برگزار شد.

اسکندر به عنوان مدیر برنامه، ضمن بیان کوتاهی از کلیات و اهداف برگزاری این نشست به معرفی سخنرانان پرداخت.

در ادامه، مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی گفت: یکی از اساسی ترین مباحث عرفان نظری، بحث از شناخت جهان و رابطه خدا و خلق است. از منظر عرفا، حقیقت هستی، عبارت است از وجود حضرت حق که خویش را در مراتب جهان بازمی‌نماید و به تجلی می‌گذارد.

وی اظهار کرد: از نگاه عرفان اسلامی، مجموع جهان، چیزی جز ظهور حضرت حق نیست و اساسا جهانی متمایز از خداوند وجود ندارد و جز خداوند شأنیت وجود را ندارد و همه آنچه غیر الله خوانده می‌شود، مظاهر و مجالی تجلیات وجود الهی هستند، وجودی که خویش را در آیینه‌های متفاوت به نمایش می‌گذارد. بنابراین اگر از چشم انداز عرفان به جهان بنگریم، جهان را جلوه گاه اسما و صفات الهی خواهیم دید.

رخشنده تأکید کرد: نگرش قرآن کریم نسبت به جهان، شباهت‌های درخور توجهی با نگرش عرفانی دارد و بلکه می‌توان گفت پیدایش و شکل گیری و تکامل چشم انداز عرفانی در فرهنگ اسلامی، تحت تأثیر مستقیم آموزه‌های قرآنی بوده است.

وی پیدایش و شکل گیری و تکامل چشم اندازهای عرفانی امام خمینی(ره) را تحت تأثیر آموزه‌های قرآن کریم دانست و گفت: هدف و غایت در هستی شناسی عرفانی نیز، عروج سالك از مراحل و منازل سلوک تا منزل وصال و فنا و رسیدن به مقام انسان کامل است.

رخشنده خاطرنشان کرد: انسان، موضوع و کانون نگاه اکثر عرفا در تفسیر عرفانی جهان است، زیرا انسان، هدف و ثمرة اصلی آفرینش همه کائنات و افلاک آسمانی و ارکان زمینی است، موجودی که آغاز سیر نزولی اش از عالم الهی با گذر از همة مراتب و طبقات هستی بوده و سرانجام او در بازگشت و سیر صعودی اش نیز با عبور از همان مراتب و طبقات و وصال به حضرت حق است. این اشرفیت انسان، ویژگی تنها انسان‌های هدایت یافته به نور الهی است، زیرا انسان کامل مخلوق خداوند و ساخته شده برای ذات مقدس حق است.

سخنران بعدی نشست نصرالدین عمر، رئیس دانشگاه علوم قرآن (PTIQ) جاکارتا و امام بزرگ مسجد استقلال بود. وی اظهار کرد: قرآن باید تعمیق شود، زیرا جیرئیل زمانی که به پیامبر اکرم (ص) نازل شد، آیه إقرأ را برای پیامبر چند بار تکرار کرد و تا به مرحله عمیق إقرأ نرسیم، نمی‌توانیم درباره قرآن صحبت کنیم.

درویش هود، مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم قرآن (PTIQ) جاکارتا در سخنرانی خود، گفت: آیات قرآن پیام‌هایی برای تمام ابعاد زندگی بشر دارد که باید بدان عمل کنیم. علم تفسیر قرآن باید توسعه یابد که در زندگی عملکردی داشته باشد.

انتهای پیام/ص


١٠:٥٥ - جمعه ١ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٦٣٤    /    تعداد نمایش : ٤٥٧خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.