English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٦ آذر ١٤٠٠
اخبار > جشن میلاد امام رضا(ع) در مرو كهن برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور شخصیت‌های فرهنگی ترکمنستان و ایران؛

جشن میلاد امام رضا(ع) در مرو كهن برگزار شد

جشن سالروز ولادت حضرت رضا(ع) با حضور حدود ۲ هزار عاشق ولایت و برخی از مقامات کشور ترکمنستان، در شهر مرو قدیم، محل اقامتگاه ۲ ساله امام هشتم شیعیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در این مراسم كه به همت رایزني فرهنگی و با همكاري سفارت ج.ا. ایران در عشق آباد و سرکنسولگری کشورمان در مرو و با همراهی خوب دولت ترکمنستان برپا شد؛ علاوه بر جمع زیادی از مردم مشتاق ولایت ائمه اطهار (ع) از شهرها و روستاهای اطراف، تعدادی از مقامات وزارت امور خارجه ترکمنستان، مقامات استانداری و فرمانداری و شهرداری مرو، انستیتو زبان، ادبیات و نسخ خطی آکادمی ملی مختوم قلی علوم ترکمنستان و سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان نیز حضور داشتند.

اقامتگاه امام رضا (ع) در شهر مرو قدیم واقع در۴۵۰ کیلومتری شرق عشق آباد قرار دارد که اکنون از این مکان تاریخی و مقدس تنها ۲ دیوار باقی مانده است.

جشن میلاد حضرت رضا (ع) در مرو با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و  صلوات خاصه آغاز شد و با مدیحه سرایی، پخش کلیپ‌های حاوی تصاویری از حرم مطهر رضوی و سخنرانی مقامات و شخصیت‌های برجسته فرهنگی و پذیرایی از حاضران ادامه یافت.

در این مراسم پس از خوشامدگويي رسول جعفري سركنسول كشورمان در مرو، ۲ نفر از محققان و چهره‌های برجسته مؤسسه علمی و تحقیقاتی انستیتو زبان، ادبیات و نسخ خطی آکادمی ملی علوم ترکمنستان به نام های «محمدگلدي مراد محمداُف» و «قربان گلدي نظراُف» درخصوص شخصيت معنوی و فرهنگی حضرت رضا (ع) سخنرانی کردند.

«محمدگلدي مراد محمداُف» ضمن عرض تبريك ولادت امام رضا(ع) گفت: «در تاريخ گذشته بشر، بسياري از پيامبران، شخصيت هاي بزرگ، دانشمندان و علماي فرزانه ظهور كرده و ميراث فراموش نشدني از خود به جاي گذاشته اند. برخي از آن ميراث تا به امروز باقي مانده و در بين مردم به صورت نسخ خطي و كتاب حفظ شده و با گذشت اعصار به يادگارهاي مكتوب تبديل شده است. تركمن ها نيز براي كتيبه ها احترام بسياري قائل بوده و تا آن جا كه امكان داشته از آنها محافظت كرده اند.»

محمداُف در بخشي ديگر از از سخنان خود با اشاره به زندگي امام علي بن موسي الرضا(ع) به عنوان يكي از فرهيختگان اخلاق به نقل از كتب مختلف، ايشان را يكي از دانشمندترين، فرزانه ترين و كامل ترين شخصيت هاي سرشار از ميراث ادبي ناميد.

وي از كتاب هاي امام رضا(ع) كه به پند و اندرزهاي حكيمانه پرداخته اند و نگارش چنين كتاب هايي باعث اتحاد بين ملت ها مي شوند، نام برد و سخنان خود را با قدرداني از بزرگان و دولتمردان دو كشور كه فرصتي را براي گراميداشت اين شخصيت بزرگ و فرزانه فراهم كرده اند، به پايان رساند.

خواندن شعري در وصف امام رضا(ع) به زبان تركمني بخشي ديگر از مراسم يادشده بود.     

«قربان گلدي نظراُف» در سخناني با اشاره به امام رضا(ع) به عنوان دانشمند بزرگ زمان خود گفت: «همانند دوران حاضر، سرزمين تركمن مكاني پررونق براي علم و فرهنگ هاي مختلف بود. برخي از اين ميراث تا به امروز در بين مردم باقي مانده است.»

اين محقق تركمن در ادامه افزود: «بسياري از دانش پژوهاني كه در اين سرزمين رشد كرده اند با به جا گذاشتن ميراث تاريخي، ادبي، علمي و فرهنگي بسيار ارزشمند در زمينه هاي مختلف كمك شاياني به فرهنگ جهان كرده اند. همچنين با كشفيات ارزشمند و آثار شگفت انگيز خود موفق شده اند نام خود را با حروف طلايي بر صفحات تاريخ بنويسند. يكي از اين دانشمندان علي بن موسي الرضا(ع) است كه در ميان مردم تركمن به «قزل امام» معروف مي باشد.»

 نظراُف در بخشي ديگر از سخنان خود ضمن اشاره به زندگينامه آن حضرت، افزود: «امام رضا(ع) از اعتبار زيادي به عنوان دانشمند در بين مردم برخوردار بودند. ايشان در بين مردم به انسانيت، پاكدامني، فروتني و... مشهور بودند. بسيار وقت خود را صرف مطالعه و تدريس مي كردند و در طبابت بسيار حاذق بودند. امام رضا(ع) شاگردان بسياري را پرورش داده اند و تأثير بسزايي در ارتقاي سطح علمي مردم داشته اند.»

اين محقق برجسته مؤسسه علمی و تحقیقاتی انستیتو زبان، ادبیات و نسخ خطی آکادمی ملی علوم ترکمنستان با اشاره به آثار ارزشمند امام رضا(ع) كه براي نسل هاي آينده به جاي گذاشته اند، گفت: «آثار ايشان در برگيرنده پندهايي مانند احترام به پدر مادر، استاد، راستگويي، نيت درست، وفاداري، خوش خلقي و... است.» 

 قربان گلدي نظراُف در پايان با اشاره به زندگي مثال زدني امام رضا(ع) كه تا به امروز با علاقه زيادي از سوي دانشمندان شرق و غرب مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته است از رئيس جمهوري تركمنستان به خاطر ايجاد فرصت هاي متعدد براي مطالعه آثار برجسته به جاي مانده از دانشمندان و شاعران به منظور تعميق و گسترش ميراث علمي سپاسگزاري كرد.

غلامعباس ارباب خالص سفیر ج.ا. ایران در ترکمنستان طی سخنانی در این مراسم گفت: «بر اساس اسناد تاریخی، حضرت امام رضا (ع) بعد از هجرت از مدینه و سفر به سوی خراسان بزرگ، به مدت ۲ سال در شهر مرو اقامت داشتند که اکنون این محل به عنوان یک مکان زیارتی مورد توجه شیعیان و علاقه مندان آن حضرت در ترکمنستان قرار دارد.»

 وي در ادامه افزود: «خوشبختانه از سال ۱۳۸۶ هر سال از سوی سفارت ایران در ترکمنستان و با همکاری دولت این کشور، همزمان با زاد روز امام هشتم (ع)، مراسم جشنی در محل اقامت آن بزرگوار در مرو، برگزار می‌شود.»

ارباب خالص با اشاره به همکاری های فرهنگی و مشترکات غنی بین دو کشور ایران و ترکمنستان ادامه داد: «با توجه به سیاست‌ها و مناسبات خوب جمهوری اسلامی ايران و ترکمنستان، امیدواریم این همکاری ها روز به روز گسترده‌تر، عمیق‌تر و مبسوط تر شود که جشنواره مذکور یکی از اقدامات سازنده در چارچوب همکاری های فرهنگی دو کشور به شمار می‌رود.»

سفیر ایران در ترکمنستان با بیان این که همکاری های فرهنگی زیرساخت و بسترساز بیشتر همکاری ها در روابط خارجی از جمله همکاری های اقتصادی و سیاسی خواهد بود گفت: «همکاری های فرهنگی تسهیل کننده همکاری های اقتصادی است که مصداق آن را در توسعه همکاری های فرهنگی بین استان خراسان رضوی و ترکمنستان که منجر به تعاملات اقتصادی و علمی طرفین شده است شاهد هستیم.»

ارباب خالص در پایان مراتب قدردانی خود را از دولت ترکمنستان بابت اتخاذ تمهیدات برای برپایی جشن میلاد امام هشتم شیعیان (ع) اعلام کرد و افزود: «ضرورت برقراری سفرهای زیارتی بین خراسان رضوی و مرو مورد تأکید است و امیدواریم در آینده نزدیک کاروان های زیارتی و گردشگری از خراسان رضوی به محل اقامتگاه مرو برقرار شود و این مکان مقدس مورد بازدید عاشقان حضرت قرار گیرد و همچنین شاهد سفرهای زیارتی اتباع ترکمنی به ایران برای زیارت حرم مطهر امام رضا (ع) باشیم و از اتباع همسایه خوبمان میزبانی کنیم.»

پذيرايي از ميهمانان آن حضرت بخش پاياني مراسم بود.

قدمگاه امام رضا (ع) در شهر مرو قدیم در فاصله ۴۰ کیلومتری شهر ماری (مرو جدید) قرار دارد. شهر مرو دومین شهر پرجمعیت ترکمنستان پس از پایتخت است و عمده فعالیت‌های اقتصادی این کشور در منطقه مرو انجام می‌شود.

انتهای پیام/م


١٠:٠٧ - پنج شنبه ٣ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٦٢٨    /    تعداد نمایش : ٨٨٨خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.