English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
اخبار > کنفرانس مجازی «پارادایم چشم‌انداز رسانه‌ای در حال تغییر» برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو؛

کنفرانس مجازی «پارادایم چشم‌انداز رسانه‌ای در حال تغییر» برگزار شد

دانشکده رسانه، فیلم و سرگرمی دانشگاه شاردا با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، نهادها و نخبگان هند، کنفرانس بین‌المللی رسانه‌ای مجازی دو روزه با عنوان «پارادایم چشم‌انداز رسانه‌ای در حال تغییر» را برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جلسه افتتاحیه این کنفرانس، سیبرام کارا، رییس دانشگاه شاردا در مورد چگونگی استفاده از دانشگاه شاردا گفت: در این زمان چالش برانگیز درهای فرصت را برای دانشجویان خود از طریق یادگیری مجازی باز نگه داشته است.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌‎نو نیز به دعوت دانشگاه مورد نظر در این کنفرانس بین‌المللی حضور داشت. وی یادآور مشترکات تاریخی، فرهنگی و هنری و لزوم حفظ روابط نزدیک این دو کشور شد.

وی گفت: آمادگی داریم برای کمک به همدیگر در گسترش تعاملات علمی و فرهنگی و تبادل تجربه‌های آکادمیک همکاری‌های لازم را داشته باشیم.

ربانی تأکید کرد: پدیدار شدن شکل‌های جدید رسانه دیجتالی محققان را تشویق نموده است تا از نظریه‌پردازی رسانه‌ای جدید و تاثیر آن بر جوانب رفتارها و کنش‌های بحث کنند.

وی افزود: چندین ویژگی ارتباطی رسانه‌ای جدید که مورد توجه قرار گرفته است عبارتند از همزمان سازی، غیر هم زمان سازی، تأثیر متقابل، فردگرایی، جهانی سازی، گفتگو و برابری که تغییرات بسیاری را در الگوهای ارتباطی میان انسان‌ها به دنبال داشته است.

ربانی اظهار کرد: فناوری نوین اطلاعاتی و ارتباطات زمینه ساز پیدایش نوعی رسانه‌های اجتماعی شده که توانسته بسترهای مناسبی را برای تغییرات اجتماعی ایجاد کند. این رسانه با دارا بودن ویژگی های تعاملی و اشتراک گذاری فضای نوین را در عرصه کنشگران ایجاد کرده است. فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه دیجیتالی در جنبش‌های اجتماعی تأثیر گذار بوده و مؤلفه‌های تأثیرگذار این پادارایم در سطح شبکه‌های اجتماعی شامل اینترنت و تغییرات اجتماعی با تأکید بر سه عنصر اشتراک گذاری، تعامل و اشتراک محتوا شکل گرفته است، چراکه تعامل و انتشار محتوا در محیط اینترنت از طریق تعامل اجتماعی توانسته است دسترسی پذیری بسیار بالایی را برای انسان‌ها ایجاد کند.

رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو خاطرنشان کرد: فضای سایبری تعامل انسانی را با بهره گیری از فضاهای نوین ارتباطات بدون در نظر گرفتن زمان و مکان تسهیل کرده است، لذا دنیای سایبری و دیجیتالی یک دنیای جدید و یک دنیای موازی است که در آن واقعیت‌های مجازی و شبیه سازی واقعیت ها، محیط تعاملی انسان ها را توسعه داده و فضای روانی و خیالی، دنیای مفهومی جدیدی را در تعاملات رقم زده است و به نحوه اندیشه و تفکر بشر تأثیر گذاشته است.

وی در ادامه، گفت: فناوری ارتباطات و اطلاعات و رسانه دیجیتالی، پارادایم در زندگی فردی و اجتماعی انسان شکل داده که در آن حتی مفاهیم کهن تغییر یافته و هندسه معرفتی جدیدی ظهور یافته و تغییرات اجتماعی را شناسه و شدت بخشیده است.

ربانی اظهار کرد: ویژگی مهم عصر کنونی را می‌بایستی دگرگونی فرهنگ مادی دانست که بر پایه پارادایم فناوری جدید ارتباطات رسانه‌ای در محور فناوری اطلاعات و شبکه‌های مجازی سامان یافته است.

ربانی افزود: با بازنگری نظریه رسانه و جامعه از مسیری که در گذشته، تعریف شده بود موجب شکل گیری واقعیت جدیدی به نام واقعیت مجازی که منجر بر روابط جدید ما با دانش و در نتیجه نگاه جدید به خود شده است.

ریتو سود، رییس دانشکده رسانه و فیلم دانشگاه شاردا بر لزوم کار با همکاری هر دو سازمان داخلی و جهانی تأکید کرد.

سوباراو، مشاور ارشد اقتصادی وزارت توسعه منابع انسانی در مورد سناریوی فعلی اشتغال در هند سخنرانی کرد و فضای مجازی را فرصت رو به رشد در صنعت رسانه و سناریوی پس از همه گیری مرتبط دانست.

مظفرعلی، فیلم ساز و کارگردان در مورد بازنمایی هنر با اشاره به دوره زمانی مشخص و اینکه چگونه به تدریج مردم یاد می‌گیرند از رسانه‌های جدید برای نشان دادن واقعیت یاد بگیرند، صحبت کرد.

مهمان دیگر، موهیت سونی، مدیرعامل شورای مهارت‌های رسانه و سرگرمی با شرکت کنندگان در تعامل بوده و به سؤالات مربوط به سیستم عامل‌های رسانه‌ای OTT (فراتر از حد) و سانسور آن پاسخ داد.

آوجیتدوت فیلمساز، بازیگر و کارگردان تئاتر در مورد جنبه‌های مختلف ساخت فیلم و ارتباط از طریق فیلم‌ها بحث و گفتگو کرد و با تمرکز بر تغییر پارادایم در صنعت فیلم، جایی که سینمای موازی شروع به چالش کشیدن سینمای تجاری کرده و مخاطبان به تدریج به دنبال آن هستند حرف زد. روز اول کنفرانس با سخنان ویویک واسوانی، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده و معاون اکادمی پرل به پایان رسید.

روز دوم همایش با جلسه فنی پانكاچ پاچاوری، روزنامه نگار برجسته آغاز شد. وی در خصوص چگونگی تغییر پارادایم از چاپ به رسانه دیجیتال در شرایط تسریع شیوع کرونا صحبت کرد و کاهش رسانه‌های سنتی ارتباطات را پیش‌بینی کرد.

شوما چاترجی، روزنامه نگار برجسته هندی، بر لزوم صداقت، بی طرفی و مثبت بودن در روزنامه نگاری تأکید کرد.

 آشیش کولکرنی در مورد تغییر پارادایم در صنعت انیمیشن و اینکه چگونه صنعت انیمیشن هندی از سطح فعلی بالا برود صحبت کرد.

در این کنفرانس بر روش‌شناسی‌های سینمایی تطبیقی ساخت فیلم‌های هندی و ایرانی توسط بهروز چاهل، فیلم‌ساز ایرانی که هم اکنون برخی از فیلم‌های کارگردانی وی را به نمایش گذاشته‌اند، تأکید شد.

بهروز تأکید کرد: هند و ایران مبانی تاریخی و فرهنگی مشابهی با یکدیگر دارند و هر دو می‌توانند ارزش‌های دانشمندانه و تمدنی را برای همدیگر به اشتراک بگذارند و در بستر فضای مجازی می‌تواند در این زمینه نقش مهمی را در شرایط کنونی ایفا کنند.

وی افزود: هر دو صنعت فیلم هند و ایران می‌توانند به طور مشترک از لحاظ تکنولوژیکی و هم از لحاظ فرهنگی مشارکت‌های فعال و مستمر داشته باشند.

این کنفرانس میزبان بیش از 500 شرکت کننده از چندین کشور مانند هند، بنگلادش، آلمان، ایران، افغانستان، نیجریه، مغولستان، انگلیس، ایالات متحده آمریکا و چند کشور دیگر بود.

کنفرانس رسانه‌ای دو روزه مجازی با هدف بحث در مورد تغییر پارادایم‌های چشم انداز رسانه‌ها به ویژه با معرفی رسانه‌های دیجیتالی مورد بررسی قرار گرفت. همچنين، موضوعات و نشانه‌های مربوط به تغییرات و پارادایم را در چشم انداز رسانه‌ها مشخص کرد و زمینه‌ای را برای متخصصان صنعت و دانشگاهیان فراهم کرد.

محققان و دانشجویان رسانه برای تبادل ایده و افکار برای ایجاد یک فضای بهتر در صنعت رسانه و ایجاد مکانیسم مشترک بین دانشگاه‌ها و سایر سازمان‌های ملی و بین‌المللی برای تدوین سیاست مشترک  تبادل نظر کردند.

 

روابط هند و ایران در شرایط تعطیلی کرونایی

خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو با همکاری اتاق بین‌المللی صنعت رسانه و سرگرمی (ICMEI) شهرک فیلم، نویدا، روابط هند و ایران در شرایط تعطیلی کرونایی را در معرض نمایش قرار داد.

انجمن فیلم و  فرهنگ هند و ایران اتاق بین‌المللی رسانه‌ها و صنعت سرگرمی شهر نویدا با همکاری خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو در سازماندهی وبیناری با عنوان «نقش فرهنگ در مقاوم سازی جوامع در مقابل پدیده کرونا» مشارکت کرد.

فعالیت انجمن فیلم و فرهنگی هند و ایران به منظور توسعه و تحکیم روابط بین دو کشور آغاز شده است و تاکنون این دو مرکز فعالیت‌های مشترک زیادی داشتند که از جمله آنها برگزاری جشنواره فیلم سینمایی ایران، نمایشگاه نقاشی‌های ایرانی، کارگاه کارگردانی فیلم‌های معروف ایرانی، حضور و مشارکت نمایندگان ایرانی در برنامه‌های مختلف چون جشنواره جهانی فیلم، جشنواره جهانی ادبیات، جشنواره جهانی روزنامه نگاری و اخیراً یک هفته فرهنگی ایران در آکادمی فیلم و تلویزیون آسیا را می‌توان نام برد.

حبیب رضا ارزانی، متخصص مطالعات تطبیقی ادیان، ایران؛ محمود کریمی از دانشگاه امام صادق تهران؛ شیرین احمدی نیا، استادیار جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی تهران و عذرا عابدی از گروه جامعه شناسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی نو نیز از هند سخنرانی کردند. مهدی باقر خان اجرای این برنامه را به عهده داشت.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

انتهای پیام/ص


٠٧:٠٠ - 1399/04/07    /    شماره : ٧٥٣١٤٤    /    تعداد نمایش : ٤٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.