English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠
اخبار > مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در خارج از کشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان؛

مراسم عزاداری و سوگواری حسینی در خارج از کشور برگزار شد

مراسم عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایشان با حضور علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) و ایرانیان مقیم در خارج از کشور برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ارادتمندان در نقاط مختلف جهان با حضور در مراسم عزاداری و سوگواری حسینی، عشق خود را به سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) و یاران باوفایشان به نمایش گذاشتند. این مراسم‌ها به همت نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای ذیل برگزار شد:

گرجستان

همزمان با فرارسیدن ماه محرم، با برنامه ریزی اداره مسلمانان گرجستان، مساجد و سایر مراکز دینی، مراسم سوگواري شهادت سالار شهيدان حضرت امام حسين(ع) و ياران با وفايش با رعایت پروتکلهای بهداشتی و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا گرجستان در فضای باز برگزار می‌شود.

مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسين(ع) و ۷۲ تن از یاران با وفای آن حضرت با حضور گسترده شیعیان و محبان اهل بیت (ع) گرجستان از روز اول محرم در مساجد، حسینیه‌ها، زیارتگاه‌ها، اماكن مذهبی شهرها و روستاهای مسلمان نشین سراسر این كشور آغاز شده است و تا پایان دهه محرم ادامه دارد.

عزاداران حسینی مملو از جمعیت بی‌شماری می‌باشند که با حضور عاشقانه خود در این اماكن به یاد امام حسین(ع) و یاران باوفایش عزاداری می كنند و تا فرهنگ عاشورا و مکتب حسین(ع) زنده بماند.

همچنین مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسين(ع) ایرانیان مقیم تفلیس در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از روز اول محرم در حال برگزاری است.

در این مراسم ها برنامه‌های متعددی چون برگزاری نماز جماعت مغرب و عشا، قرائت آیاتی از قرآن کریم،نوحه و شعرخوانی، سخنرانی، ذکر سجایا و مناقب حضرت حسین بن علی(ع) و یاران باوفایشان، روضه خوانی، مدیحه سرایی، سینه زنی و پذیرایی پیش بینی شده است.

تصاویر و کلیپ‌های کوتاه روضه خوانی و سینه زنی و سخنرانی این مراسم ها در شبکه های اجتماعی فیسبوک و شبکه تلویزیونی اینترنتی اداره مسلمانان گرجستان به عنوان یک حرکت ارزشمند معنوی بسیار مورد توجه قرار گرفته و هر روز از سوی عزاداران و مبلغین دینی منعکس می شود.

علاوه بر این، هر روز سخنرانی شخصیت های مذهبی از کشورهای مسلمان منطقه از جمله جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و آذربایجان به زبان آذری و ترکی در این شبکه های فضای مجازی منعکس می شود.

نخجوان

همزمان با شب هشتم ماه محرم، مراسم عزاداری در سوگ سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با حضور دیپلمات‌ها و خانواده‌های آنان و نیز همکاران نخجوانی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، سید احمد حسینی، سرکنسول و ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان در نخجوان برگزار شد.

این مراسم در سالن منا سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و با قرائت قرآن کریم، زیارت عاشورا، سخنرانی و پخش کلیپ‌های مداحی آذری و فارسی همراه بود.

در این مراسم یاد و خاطره سالار شهیدان و یاران با وفایش گرامی داشته شد و در ادامه، ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان پیرامون فلسفه قیام کربلا و پیام عاشورا به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی گفت: فلسفه قیام کربلا، احیای دین اسلام و ترویج نماز وگسترش معنویات و مبارزه با منکرات است. پیروان اباعبدالله ( علیه السلام) با ایمان و عمل و تقوا و جهاد خویش، نشان می دهند که این فلسفه را شناخته و آن را پذیرفته اند و در راه آن تلاش می کنند پیام قیام امام حسین (ع) به همه ما و مردم روزگاران  چنین است که آزاده باشید و خود را از بندگی هرکسی جز خداوند رها سازید، از هیچ قدرت و شخصیت بیم و هراس به دل راه ندهید، دشمن ستمگر و  یاور ستم‌ دیده باشید. با آگاهی و شناخت زمان و مکان اقدام کنید زیرا بسیاری از افراد بدون شناخت شرایط و زمان و مکان و بدون شناخت خود و دشمن اقدام می‌کنند و شکستشان باعث ناپدیدشدن برنامه و هدف و در نهایت حق می‌شود.

وابسته فرهنگی کشورمان افزود: امام حسین (ع) با هوشیاری تمام و با شناخت زمان و مکان به سرانجامی که در انتظار است، اقدام می‌کند و در برابر هرگونه ستمگری و خودکامگی پایداری می‌ورزد و کشته  شدن در راه خداوند را انتخاب می‌کند. نباید شکست جبهه حق را ظاهری بدانیم و باید یقین داشته باشیم که پیروزی حق و نابودی باطل به مشیت الهی حتمی است اگر چه به درازا بکشد و سال ها به طول بیانجامد. حق را بشناسید و پیوسته طرفدار حق باشید زیرا آینده از آن حق و حق‌خواهان است. یکی دیگر از بارزترین پیام ها و فضائل اخلاقی  عاشورا و کربلا جوانمردی است.

 وی اظهار کرد: یاران امام حسین علیه‌السلام زیباترین جلوه‌های جوانمردی و فتوت را در حماسه عاشورا از خود نشان دادند، چه با حمایتشان از حق، چه با جانبازی در رکاب امام تا شهادت، چه در برخورد انسانی با دیگران و حتی دشمنان. اباعبدالله الحسین (ع) خود مظهر اعلای فتوت بود.

سخنران بعدی میریعقوب سید اف در خصوص شاعر مرثیه سرای بزرگ اردبیلی مرحوم عباسقلی یحیوی مشهور به تاج الشعرای اردبیل و زندگی نامه ایشان صحبت کرد و شعری جانسوز از این شاعر حماسی سرای اهل بیتی درباره به تصویر کشیدن صحنه عاشورا و حالات حضرت زینب (س) به زبان آذری برای حضار خواند.

حسینی، سرکنسول کشورمان در سخنرانی خود، بیان کرد: سراسر واقعه کربلا و قیام عاشورا برای همه انسان ها در طول تاریخ و در ابعاد مختلف زندگی درس و عبرت است و جریانی است که با گذشت زمان بیشتر آشکار و نمایان می شود و رمز ماندگاری آن از خودگذشتگی و  جهاد در راه خدا و حق طلبی است و در نهایت شهادت بهترین پاداش بندگی خدا بود که امام حسین (ع) و یاران با وفایش به آن نایل آمدند.

پخش کلیپ‌های مداحی آذری و فارسی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

همزمان با تاسوعا و شب عاشورای حسینی، برنامه عزاداری و سوگواری محرم ویژه ایرانیان مقیم و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در نخجوان با حضور جمعی از شهروندان نخجوانی به همراه کارکنان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نخجوان برگزار شد.

مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالحسین (ع) با حضور حجت الاسلام والمسلمین هادوی، امام جمعه شهر جلفا، احمدی فرماندار شهر جلفا و هیأت همراه، سید احمد حسینی سرکنسول و ابوالفضل ربیعی وابسته فرهنگی در نخجوان برگزار شد.

این مراسم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در فضای باز و با قرائت قرآن کریم، نماز جماعت، سخنرانی و روضه و ذکر مصیبت همراه بود. در این مراسم یاد و خاطره سالار شهیدان و یاران با وفایش گرامی داشته شد.

سرکنسول کشورمان ضمن خیر مقدم و تسلیت ایام عزای حسینی به حضار پیرامون قیام کربلا و واقعه عاشورا به ایراد سخنرانی پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا هادوی پیرامون شخصیت و قیام امام حسین (ع) به سخنرانی پرداخت. وی درباره جایگاه حدیث شریف «حسین منی و انا من حسین » در شناخت مقام امام عنوان کرد: آنچه که در میان میراث نبوی بسیار معروف است روایت " حسین منی و انا من حسین" است .

وی افزود: بخشی از روایت تحت عنوان " حسین منی"  که رسول اکرم (ص) در آن می‌فرمایند حسین از من است زیرا فرزند من است و در بخش دیگر " انا من حسین" که می‌فرمایند من از حسین هستم بدین معنا که درست است که اسلام را رسول الله رقم زدند و فرمان خداوند را به مردم ابلاغ کردند و این آیین به نام و از آن رسول الله (ص) است اما از سوی دیگر با کنش‌های گوناگونی مواجه شد و در یک برهه زمانی در آستانه فروپاشی بود که با قیام امام حسین (ع) بقای آن تضمین شد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا هادوی تصریح کرد: زمانی که امام حسین (ع) فرمودند حرکت من در این قیام بر پایه سیره جدم است، یعنی بر پایه همان سیره‌ای که انبیا حرکت کردند است و سرلوحه این قیام آگاه و بیدار کردن مردم است. روشنگری ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد که یکی از این ابعاد اصلاح و تحریف زدایی است که این خود داستان جداگانه‌ای دارد. وی افزود احیاگر دین پیامبر الهی ،‌ نهضت امام حسین (ع) می باشد. اباعبدالله(ع) در خطبه ای که فلسفه قیام خویش را بیان کرد، اشاره فرمود که هدف، حرکت در مسیر سیره پیامبر(ص) و علی(ع) و امر به معروف و نهی از منکر می باشد. این گونه است که انحراف ها زدوده شده و دین استوار و پا برجا می ماند.

در پایان این مراسم عزاداری با ذکر مصیبت در سوگ حضرت ابا عبدالله الحسین دلها راهی کربلا شد.

اوگاندا

همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی، مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور شیعیان و محبان اهل البیت(ع) در برخی مساجد، مدارس، سازمان ها، انجمن ها و مراکز مختلف اوگاندا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.

خانم هاجر ناموتامبا، معلم تعلیمات دینی مدرسه ابتدایی امام حسن(ع) واقع در منطقه لوبانی شهرستان جینجای اوگاندا طی مراسمی که در روز عاشورا در مسجد امام حسین(ع) آن منطقه برگزار شد ضمن توضیح علل و اهداف قیام کربلا، آنچه را که در عاشورای سال شصت و یک هجری قمری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و هفتاد و دو نفر یاران با وفای امام سوم مسلمانان جهان از مدینه تا صحرای کربلا روی داد به زبان ساده برای جمعی از معلم ها و دانش آموزان آن مدرسه تبیین و تشریح کرد.

قرائت زیارت عاشورا، سوال و جواب، نوحه خوانی، سینه زنی و پذیرانی از عزاداران بخشی از مراسم بود.

مراسم بزرگداشت عاشورا با حضور و سخنرانی رایزن فرهنگی و جمعی از علماء و شخصیت های علمی، دینی، شیعیان و محبان اهل البیت(ع) در کامپالا در سالن اجتماعات سازمان اسلامی قرآن و عترت اوگاندا با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار شد.

در این مراسم، شیخ یوسف مولومبا، رئیس سازمان قرآن و عترت اوگاندا، موسی سوئد، از دانشگاه ماکِرِره و ... در سخنانی به توضیح اهداف قیام عاشورا و ذکر مصائب سالار شهیدان و اهل البیت امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و ... پرداختند.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی با بیان اینکه تنها راه نجات بشریت از انواع بحران ها و چالش های بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ...  عمل به قرآن مجید و اسلام ناب است، گفت: احادیث و روایات صادر شده از سوی پیامبر اکرم (ص) و اهل البیت(ع) مطابق با فطرت انسان بوده و فرمول های زندگی موفقیت آمیز همه جانبه در این دنیا هستند.

وی در بخشی از سخنان خود، با قرائت و ترجمه چند حدیث نورانی از سالار شهیدان امام حسین(ع) به تشریح نقش آن ها در ساخت یک جامعه مبتنی بر عدالت و ارزش های انسانی پرداخت.

عزاداران سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در کامپالا از قرائت زیبا و جذاب زیارت عاشورا توسط محمد لطفی، مداح کشورمان استقبال گرم به عمل آوردند.

انجمن اسلامی شیعیان اثنی عشری اوگاندا  همزمان با عاشورای امام سوم مسلمانان و آزادگان جهان به منظور ترویج پیام‌های قیام سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور رایزن فرهنگی و جمعی از شخصیت های دینی، علمی و فرهنگی مراسم ویژه ای در کامپالا برگزار کرد.

در این مراسم محمد لطفی، مداح ایرانی مقیم اوگاندا ضمن قرائت زیارت عاشورا به ذکر برخی از مصائب وارده بر سالار شهیدان، اهل البیت امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و یاران با وفایشان را پرداخت.

رایزن فرهنگی کشورمان ضمن اشاره به علل قیام کربلا گفت احياي نماز و فريضه امر به معروف و نهي از منكر، استقامت و آزادي‌خواهي، حفظ كرامت و عزت نفس، بصیرت ، بيداري، شجاعت، اخلاص، آزادگي و ايثار از جمله درس ها و پيام‌هاي قيام حضرت ابا عبدالله الحسين(ع) هستند.

وی ضمن قرائت و ترجمه چند حدیث انسان ساز و تمدن آفرین از سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: تنها راه نجات از همه مشكلات و بحران های اجتماعي، اقتصادي، سياسي، فرهنگي، رسيدن به سعادت دنيوي و اخروي، ایمان و عمل به تعالیم عالیه فرهنگ و معارف قرآن مجید ، پبامبر اکرم (ص) و اهل البيت(ع) است.

قزلسفلی با اشاره به نقش و رسالت حیاتی حضرت زينب(س) در قیام عاشورا گفت بانوی قهرمان کربلا با تحمل مصائب و سختی های فراوان به عنوان پیام آور ، قیام امام حسین(ع) به ثمر رسانده، حقيقت ، ماهیت و پیام های نهضت عاشورا را به امت اسلامی و آزادگان جهان رساند.

وی با بیان اینکه زنان با پیروی از حضرت زینب (س) می توانند در ترویج تعالیم عالیه ، فرهنگ و معارف قرآن مجید و اسلام ناب نقش سازنده ای در جامعه داشته باشند به تبیین مقام و منزلت زن در اسلام و جایگاه زنان در توسعه انسانی پرداخت.

به مناسبت ماه محرم، مراسمی با حضور معارفی، عضو هیأت علمی و رئیس پژوهشکده علوم انسانی المصطفی(ص)، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا، جمعی از اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها، امام جمعه بوکوتو کامپالا، مدیران و اعضای سازمان های فعال اوگاندا اعم از شیعه و سنی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در کامپالا برگزار شد.

مصائب سالار شهیدان و اهل البیت امام حسین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع)، علی اصغر(ع)، نوحه خوانی و سینه زنی نیز بخشی از مراسم فوق الذکر بود. 

عبدالمالک کلما، فعال اجتماعی و سیاسی در اوگاندا ضمن ارائه تعریفی از بدعت گفت: کسانی که برگزاری مناسبات اسلامی را بدعت و شرک می دانند شناخت کافی از اسلام نداشته و زمینه را برای عملی کردن نقشه های شیاطین و دشمنان اسلام آماده می کنند.

آدم سبیالا، استاد دانشگاه و فعال رسانه ای اوگاندا سخنان خود را به تبیین اثرات قیام امام حسین (ع) در حفظ و گسترش تعالیم انسان ساز اسلام ناب محمدی (ص)، بیداری امت اسلامی، درس ها و عبرت های عاشورا، نگاه اندیشمندان غیر مسلمان به حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از جمله ماهاتما گاندی و ... اختصاص داد.

وی ضمن اشاره به ویژگی های منحصر به فرد اصحاب و یاران امام حسین(ع) گفت: آن حضرت در طول تاریخ بشریت و از ابتدای خلقت انسان با ایمان ترین و شجاع ترین یاران داشته است که تا لحظه شهادت همراه امام خود بودند.

معارفی در بخشی از سخنان خود به استناد منابع سنی و شیعه با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) امام حسین (ع) را زیاد دوست داشت به تشریح مفهوم روایت " حسین منی و انا من حسین"  پرداخت و ضمن اشاره به واقعه مباهله گفت: حضرت محمد(ص) از طریق روایت مذکور می خواستند نقش خاص امام حسین (ع) در حفظ اسلام ناب را به امت اسلامی بیان کنند.

کاکایره فاضل، دانشجوی دانشگاه بین المللی المصطفی در قم بخشی از سخنان خود را با استناد به منابع سنی و شیعه به تبیین جایگاه امامت در قرآن مجید، شرع و عقل بر اساس دلائل نقلی و عقلی از جمله حدیث ثقلین اختصاص داد.

رایزن فرهنگی کشورمان در کامپالا ضمن اشاره به برخی از احادیث انسان ساز و تمدن آفرین از امام حسین(ع) با بیان اینکه کلیدهای زندگی موفقیت آمیز دنیوی و اخروی در دستان اهل البیت (ع) و سومین امام مسلمانان و آزادگان جهان هستند، گفت: در قیام کربلا صحنه هائی از انسانیت، شجاعت، غيرت، عرفان، حق‏ خواهى و حق ‏پرستى، فضائل و مکارم انسانى در مقابل پستى، زبونى، حرام ‏خوارى، فساد، توحش، سنگدلى و خونخوارى و ... و تمام  رذائل به نمایش گذاشته شد.

مراسم ویژه عزاداری برای ایرانیان مقیم کامپالا اعم از کارمندان دولت و بخش خصوصی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دهقانی، رئیس دانشکده اسلامی المصطفی(ص) در کامپالا، قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان و معارفی، رئیس پژوهشکده علوم انسانی جامعةالمصطفی(ص) در قم  به ترتیب در خصوص فلسفه، اهداف، درس ها، عبرت های قیام کربلا، معرفی اصحاب و یاران حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، ترجمه و تفسیر احادیث انسان ساز و تمدن آفرین سومین امام مسلمانان و آزادگان جهان و.... ، روابط انسان با طبیعت، با خود، با همنوعان و با خداوند متعال بر اساس آموزه های اسلامی و ... سخنرانی کردند.

این مراسم با قرائت زیارت عاشورا شروع و با مداحی محمد لطفی، مداح اهل البیت (ع) و مقیم اوگاندا به پایان می رسید. معارفی، عضو هیات علمی و رئیس پژوهشکده علوم انسانی جامعه المصطفی(ص) گفت: ما باید از این مجالس برای عمیق تر شدن معرفت و شناخت خودمان به اسلام بهره بگیریم.

وی در بخشی از سخنان خود با مروری به مهم ترین آموزه های اسلامی در حوزه های مختلف فقه، اخلاق و عقاید اظهار کرد: تمام آموزه های اسلامی ناظر به یکی از موضوعات رابطه انسان با طبیعت،  رابطه انسان با خودش، رابطه انسان با همنوعان، رابطه انسان با خداوند است.

رئیس پژوهشکده علوم انسانی دانشگاه المصطفی(ص) با بیان اینکه بخش مهمی از معارف اسلامی درباره رابطه انسان با خودش است، گفت: در مکتبی که هدفش انسان سازی است، نوع نگاه و تعامل انسان با خودش بسیار مورد عنایت قرار گرفته است.

وی بخشی از سخنان خود را به تشریح توصیه های اخلاقی مبتنی بر آیات و روایات درباره نحوه ارتباط انسان با دیگران از جمله مدارا کردن، نادیده گرفتن خطاها، فرو بردن خشم، رعایت ادب و جواب بدی را با خوبی دادن، مهربانی کردن با همه و ... اختصاص داد. 

معارفی مطرح کرد: بر اساس آموزهای اسلامی همه مخلوقات با خداوند رابطه داشته و همواره در حال حمد و تسبیح خالق منان هستند.

وی ادامه داد: مهم ترین رابطه انسانی که باید سامان یابد رابطه انسان با خداوند به عنوان پشتوانه اخلاق و رفتار و بینش انسانی است.

استانبول

همزمان با اولین جمعه ماه محرم مراسم روز جهانی حضرت علی اصغر(ع) با حضور بانوان، مادران، دستجات عزاداری کودکان، شیرخوارگان حسینی، محبان اهل بیت (ع)، حجت الاسلام سید سجاد کارکوش، رئیس اتحادیه علمای شیعیان ترکیه (جابر) خانم مفتونه آتام، رئیس انجمن همبستگی بانوان زهر آنا و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول از سوی انجمن همبستگی بانوان زهرا آنا در سالن یحیی کمال بیاتلی منطقه هالکالی استانبول با رعایت تدابیر بهداشتی برگزار شد.

در این مراسم، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام مجید خانم مفتونه آتام، رییس انجمن زهر آنا با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) درباره فعالیت‌های صورت گرفته ازسوی این انجمن و نمایندگی ستاد جهانی بزرگداشت روز علی اصغر (ع) در ترکیه مطالبی را ارایه داد.

سپس حجت الاسلام سید سجاد کاراکوش، رئیس اتحادیه علمای شیعیان ترکیه در سخنانی گفت: نقش علی اصغر آن شهید بزرگ چه بود؟ او در طول تاریخ صدای وجدان ها شد، با وجدان و احساسات تاریخ سخن گفت، پیامش آن بود که هیچگاه در مقابل ظلم سر فرود نیاورید.

در پایان این مراسم، امیر حسینی و سید فاروق برادیگاهی از مداحان اهل بیت(ع) به مرثیه سرایی پرداختند.

گفتنی است؛ مراسم روز جهانی حضرت علی اصغر(ع) از سال 2011 میلادی از سوی انجمن همبستگی بانوان زهرا آنا، ستاد جهانی بزرگداشت روز علی اصغر و مرکز دینی و فرهنگی زینبیه هر ساله همزمان با اولین جمعه ماه محرم در استانبول برگزار می‌شود.

در سال جاری علاوه بر استانبول این مراسم در شهر اغدیر و برخی از شهرهای دیگر از سوی تشکل ها و مساجد شیعیان ترکیه برگزار شد.

به مناسبت  فرارسیدن تاسوعا و عاشورای  حسینی با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در استانبول مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در مسجد والده خان(ایرانیان) استانبول با حضور ایرانیان مقیم، مشتاقان، محبان و پیروان اهل بیت (ع) از کشورهای ترکیه ، آذربایجان و افغانستان  برگزار شد.

این مراسم با اقامه نماز جماعت  و قرائت قرآن کریم  آغازشد سپس حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد ذوالفقاری، معاون بین الملل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و حجت الاسلام والمسلمین فرید عصر، امام جماعت مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول درباره فلسفه قیام عاشورا و اهداف  نهضت حسینی به سخنرانی پرداختند

مداحین اهل بیت (ع) سعید  خدایی و حاج شهروز حبیبی به مرثیه خوانی و روضه خوانی پرداختند .

همچنین، مراسم ظهر عاشورای حسینی با حضور پرشور  ایرانیان مقیم و عاشقان اهل بیت (ع) در محل سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با سخنرانی  حجت‌الاسلام والمسلمین سید سجاد کاراکوش از علمای شیعه ترکیه و حجت الاسلام والمسلمین فرید عصر، امام جماعت مسجد والده خان استانبول و مداحی حاج شهروز حبیبی از مداحان اهل بیت (ع) برگزار شد.

گفتنی است مراسم و تجمع بزرگ  عاشورای حسینی با حضور گسترده شیعیان و پیروان اهل بیت (ع) در ترکیه و برخی از شخصیت ها و مقامات سیاسی ترکیه از جمله قائم مقام رئیس مجلس ترکیه از سوی مرکز دینی و فرهنگی زینبیه در منطقه هالکالی استانبول برگزار شد.

بمبئی هند

همزمان با فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر همانند سنوات گذشته مجالس عزاداری و سوگواری سید و سالار شهیدان ایرانیان مقیم شهر بمبئی به صورت برخط و مجازی از سوی امامباره شوشتری و امامباره امین برگزار می‌شود و عده کثیری از ایرانیان مقیم بمبئی و دیگر نقاط جهان به صورت مجازی در این مراسم شرکت و از آن بهره مند می‌شوند.

همانند سنوات گذشته مجالس امامباره امین در ساعت 10 صبح به وقت هند با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز می‌شود و پس از آن اولین سخنرانی توسط حجت الاسلام و المسلمین شباب  نقوی به زبان  اردو ایراد می‌شود.

در ادامه، دو اندیشمند فارسی زبان از شهرهای قم و یزد حجت الاسلام والمسلمین حسین احمدی شاهرودی از شهر قم و حجت الاسلام والمسلمین سید جمال الدین نجم الهدی از شهر یزد سخنرانی می‌کنند. مجالس امامباره امین تا سیزدهمین روز محرم الحرام همچنان ادامه خواهد داشت.

مجالس شبانه در امامباره شوشتری نیز همانند سنوات گذشته از ساعت 8:30 شب با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز می‌شود و در ادامه حجت الاسلام و المسلمین گیلانی از شهر مقدس قم سخنرانی  می کند.

در ادامه مداح اهل بیت(ع) مهدی مجاهد فر و حجت الاسلام و المسلمین شعبان زاده از قم نیز به ایراد سخنرانی می پردازند که همواره مورد استقبال عزاداران قرار گرفته است.

صربستان

به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم و ایام سراسر اندوه و مصیبت و سوگ سرور و سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه السلام، به همت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان مراسم سوگواری با رعایت پروتکل ها و موازین بهداشتی در محل نمایندگی فرهنگی کشورمان در بلگراد برگزار شد.

در این مراسم، تنی چند از کارکنان سفارت و نمایندگی فرهنگی و خانواده های آنها و همچنین جمعی از دانشجویان مقیم و ارادتمندان به مکتب عاشورا حضور داشتند و طی سه شب عاشقان اباعبدالله به و عزاداری پرداختند.

در این رویداد پس از قرائت کلام الله مجید، آقایان رشید حسن پور سفیر محترم ج.ا.ایران در صربستان و سعید صفری رئیس مرکز مطالعات فارسی در دانشگاه بلگراد در زمینه تاریخچه، فلسفه و وقایع ماه محرم و حماسه عاشورا ایراد سخن کرد.

این مراسم با مدّاحی، مرثیه سرائی و نوحه خوانی دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت و سینه زنی و قرائت زیارت عاشورا دنبال شد.

حُسن ختام و پایان بخش این آیین معنوی نیز برپایی نماز ظهر عاشورا در روز دهم محرم و دعا برای سلامتی و عزّت مسلمانان بود.

لاهور پاکستان

همزمان با برپایی آیین‌های مختلف معنوی عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و یاران وفادارش در مناطق مختلف ایالت پنجاب پاکستان، مراسم عزاداری محرم توسط ایرانیان مقیم لاهور تحت عنوان «هئیت محبان اهل بیت لاهور» با حضور محمدرضا ناظری؛ سرکنسول، جعفر روناس؛ وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور و دیگر دیپلمات ها و کارکنان اعزامی و محلی کنسولگری و خانه فرهنگ با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سلمان نقوی از ششم تا دهم محرم در محل خانه فرهنگ برگزار شد.

قرائت قرآن، ادعیه، زیارت عاشورا، سخنرانی و مداحی از برنامه های این لیالی بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سلمان نقوی؛ رئیس مدرسه امام علی(ع) قم، هر شب با موضوعات مختلف به سخنرانی پرداخت.  وی در این سخنرانی‌ها هدف حرکت عظیم ابا عبدالله الحسین (ع) را مبارزه با طاغوت و اصلاح جامعه اسلامی عنوان کرد.

رئیس مدرسه امام علی(ع) قم گفت: همانطور که امام حسین(ع) به عنوان مصلح برای قیام خود علیه نظام فاسد یزید، افراد صالح را از قبل تربیت و آماده کرده بود، برای تشکیل جامعه اسلامی در عصر حاضر ، تربیت افراد صالح و نقش مصلح بسیار حائز اهمیت است.

علامه نقوی با اشاره به ضرورت امر به معروف و نهی از منکر برای تمدن سازی اسلامی افزود: ارتباط با خدا، ارتباط با خود، ارتباط با جامعه و ارتباط با محیط زیست یا عالم خلفت روابط مهم و چهارگانه زندگی بشر است که مدیریت صحیح آن میتواند انسان را به مرحله صالح شدن و مصلح بودن برساند.  

حجت‌الاسلام  والمسلمین نقوی با بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران پس از 42 سال به رشد و شکوفایی خود رسیده است گفت: استفاده از ظرفیت های دوستان و محبان انقلاب در دیگر کشورهای اسلامی بویژه پاکستان برای پویایی و بالندگی اهداف انقلاب اسلامی در منطقه ضروری است زیرا که انقلاب اسلامی ایران اهداف جهانی دارد.

ضرورت اتحاد و همبستگی بین مذاهب مختلف اسلامی شیعه و سنی و خودداری از پرداختن به اختلاف ها، تبلیغ و ترویج فرهنگ عاشورایی و حسینی در جوامع اسلامی و همچنین شناخت توطئه های دشمنان اسلام و خنثی سازی آن از جمله دیگر محورهای سخنرانی علامه سلمانی نقوی در ایام دهه اول محرم بود.

مراسم عزاداری ایرانیان مقیم لاهور در محل خانه فرهنگ تا ظهر عاشورا در دهم ماه محرم با آیین مداحی و سینه زنی ادامه یافت.

ایروان

مسجد جامع کبود ایروان که چون نگینی گرانبها بر تارک این شهر می‌درخشد در ایام عزای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران فداکارش میزبان عاشقان آن حضرت و دلدادگان اهل بیت نبوت و امامت بود که با حضور پرشور خود حلاوتی دیگر به مراسم سوگ و عزای حسینی بخشیدند.

مراسم عزای حسینی در مسجد کبود ایروان از شب اول محرم و با اقامه نماز و مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین موحدی فر، امام جماعت مسجد آغاز می‌شد و پس از اقامه نماز جماعت و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، دل‌های شیفتگان اباعبدالله با قرائت زیارت عاشورا روانه صحن و سرای آن حضرت در کربلای معلی می‌گشت.

مراسم هر شب با سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین موحدی فر و نوحه خوانی ذاکر اباعبدالله الحسین(ع) حسن ثابت جو ادامه می‌یافت و عاشقان حسین(ع) در فضائی سرشار از معنویت و آغشته به عطر یاد و نام سرور و سالار شهیدان و یاران فداکارش با چشمانی اشکبار در سوگ و ماتم خاندان عصمت و طهارت می نشستند.

اوج عزا و شور و حال شیعیان و مسلمانان مقیم ارمنستان شب عاشورا بود که با وجود شرایط ناشی از ویروس کرونا جمع زیادی را در محفل حضرت اباعبدالله سلام الله علیه گرد آورد و ساعاتی سرشار از عشق و دلدادگیِ شیفتگان آن حضرت و خاندان پاک و یاران فداکارش را رقم زد.

عزای ظهر عاشورای حسینی با مراسم سینه زنی در حیاط مسجد جامع کبود ایروان آغاز شد و عزاداران پس از آن با قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی امام جمات مسجد و نوحه خوانی و عزاداری مداح اعزامی به استقبال نماز ظهر عاشورا رفتند تا با اقامه نماز جماعت پاسدار میراث گرانبهائی باشند که از حسین(ع) و یاران مظلومش برای همیشه تاریخ به یادگار مانده است.

لبنان

هر ساله مراسم تعزیه، سوگواری و اقامه عزای سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام با عظمت و شكوه خاصي توسط حزب‌الله برگزار مي‌شود و حجت‌الاسلام و المسلمين سيد حسن نصرالله، دبير كل حزب‌الله يك شب در ميان در اين مراسم سخنراني دارند.

روضه‌خوان اين مراسم، شيخ علي سليم يكي از روحانيون برجسته لبناني است كه با صداي دلنشين خود مصيبت امام حسين‌(ع) را حضار قرائت مي‌کند.

رايزن فرهنگی کشورمان در بیروت در مراسم تعزيه و سوگواري حسینی در حسينيه «سيد الشهدا» حضور یافت و همچنین، در مراسم عزاداري مركزي برگزار شده توسط جنبش أمل که به سرپرستي نبيه بري، رئيس مجلس لبنان برگزار می‌شود، شرکت کرد.

مراسم عزاداري حسینی با حضور رايزن فرهنگي کشورمان توسط مجلس اعلاي شيعان برگزار و شيخ علي الخطيب در باره قیام امام حسین(ع) سخنرانی کرد.

عباس خامه یار، رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم عزاداري توسط نمايندگي مرجع اعلاي عراق آيت‌الله سيد علي سيستاني، مراسم عزاداري توسط جمعيت آموزش ديني ، مراسم عزاداري در حسينه «امام علي(ع)» در منطقه برج‌البراجنه، مراسم عزاداري در مدارس «شاهد» وابسته به حزب‌الله، مراسم عزاداري در منطقه ششم حزب‌الله و مراسم سوگواری در مجتمع فرهنگي امام خميني(ره) كه توسط ايرانيان مقيم و به سرپرستي حجت‌الاسلام و المسلمين سيد عيسي طباطبايي برگزار ‌شد شرکت کرد.

جمهوری آذربایجان

در راستای ترویج فرهنگ اهل البیت(ع)، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو مسابقه فرهنگی عاشورا را در فضای مجازی برگزار کرد. در این مسابقه مجازی بیش از 350 نفر از آذری‌ها شرکت کرده بودند و به 20 سوال طرح شده در مورد تاریخ و فلسفه عاشورا پاسخ دادند.

مراسم قرعه کشی به صورت مجازی انجام شد و بعد از سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان در موضوع عاشورا که از طریق فیسبوک و اینستاگرام پخش می‌شد، 5 نفر از برگزیدگان این دوره از مسابقات فرهنگی عاشورا اعلام شدند و جوائز خود را دریافت کردند.

ایام محرم در باکو و شهرهای مختلف آذربایجان گرامی داشته شد و مردم مسلمان این کشور در مساجد و حسینیه‌های شهرهای مختلف این کشور در سوگ شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفای آن حضرت به سر و سینه زده و به عزاداری پرداختند.

روزهای تاسوعا و عاشورا عزاداریها شدت بیشتری پیدا کرده بود و در برخی محله ها عزاداران حسینی به بیرون از مساجد آمده و پیاده روی می کردند و البته نظارت پلیس هم برای اعمال مقررات کرونایی به شدت اعمال می شد.

حسینیه ایرانیها در باکو هم ایام شلوغی در دهه اول محرم داشت. برنامه ها هر شب به مدت 2 ساعت با قرائت قرآن ، مداحی و سخنرانی ادامه یافت و حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر اجاق نژاد سخنران اصلی این برنامه ها بود.

وی در مورد شخصیت امام حسین(ع)، فلسفه قیام او ، علت شهادت او ، دسیسه های بنی امیه در از بین بردن عاشورا و بالاخره علت ماندگاری عاشورا و فلسفه عزاداریها در طول تاریخ ارائه داد.

برنامه های عزاداری و سخنرانی در حسینیه ایرانیان در باکو بصورت مستقیم از شبکه های مجازی فیسبوک و اینستاگرام هم پخش می شد.

قرقیزستان

عزاداری در دهه اول ماه محرم؛  امسال نیز همانند سال گذشته، بدلیل تداوم شیوع و گسترش کرونا ویروس در بیشکک با رعایت محدودیت های بهداشتی برگزار شد.

امسال هم همچون بسیاری دیگر از کشورها، در قرقیزستان برگزاری هرگونه مراسم دینی و فرهنگی و اجتماعات متوقف و یا به حداقل رسیده است.

مسجد امام علی(ع) بیشکک که کانون اصلی تجمع و برگزاری مراسم توسط پیروان اهل بیت این منطقه است امسال هم بخاطر تداوم محدودیت های کرونایی مراسمی نداشت اما به گفته حجت الاسلام والمسلمین معرفت، امام جماعت مسجد امام علی(ع) مراسم دهه اول محرم امسال با حضور آذری ها و تعدادی از افاغنه و پاکستانی های مقیم بیشکک در مسجدی در منطقه لنیسکی و خارج از شهر بیشکک برگزار شده است.

 به همت سفارت کشورمان، امسال مراسم عزاداری با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن و محوطه باز سفارت و درجمع محدود همکاران و ایرانیان مقیم برگزار شد.

برگزاری نماز جماعت مغرب و عشاء، زیارت عاشورا، نوحه خوانی و سینه زنی به مدت سه شب و همچنین برگزاری سه نوبت زیارت عاشورا به مدت سه روز از جمله برنامه های این ایام بود.

عشق‌آباد

مراسم سوگواری امام حسین(ع) در تاسوعا و عاشورای حسینی نیز با حضور کارکنان سفارت، رایزنی فرهنگی و خانواده‌های آنها و جمعی از ایرانیان مقیم و شیعیان و محبان اهل بیت(ع) با شکوه خاصی در مسجد حضرت فاطمه(س) در عشق آباد با برپایی نماز جماعت، قرائت قرآن، زیارت عاشورا، سخنرانی و مداحی برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت رایزنی فرهنگی و سفارت  ایران در ترکمنستان برگزار شد، حجت السلام والمسلمین طالبی‌نیا، روحانی اعزامی از مرکز بین المللی تبلیغ، پیرامون ماهیت قیام امام حسین(ع)، سیر تاریخی قیام امام حسین(ع)، فلسفه و اهمیت عزاداری، بازخوانی مقتل حسینی، عوامل و نتایج قیام امام حسین(ع)، فضائل و منقبت یاران حضرت سید الشهدا و پیام عاشورا مطالب مفصلی را ارائه کرد.

وی در بخشی از سخنان خود، عاشورا را تنها یک حادثه تاریخی ندانست و گفت: «این حقیقت امام حسین (ع) است که محو نشدنی است به دلیل آنکه عاشورا یک مکتب است».

طالبی نیا با اشاره به زیارت عاشورا افزود: «زیارت عاشورا، منشور زندگی مؤمنانه است. در زیارت عاشورا هم صلح و سلام و هم لعن و نفرین می بینید، پیام زیارت عاشورا این است که مؤمن باید به خاطر اهل بیت(ع) و به خاطر مظلوم در مقابل ظالم خروش کند. یعنی صلح و جهاد و قتال کنار هم است».

 وی گفت: «مشکل افرادی‌که به جنگ با امام حسین (ع) تن دادند دنیاپرستی، دنیاطلبی و بی‌بصیرتی بود و به خاطر منافع خود دست به کشتن امام حسین(ع) زدند.»

طالبی نیا در بخشی از سخنان خود مهم‌ترین هدف قیام از زبان امام حسین(ع) را توحید و دعوت مردم به خداشناسی، اعتقاد به معاد، مبارزه با انحراف در دین، وفادار بودن به ارزش ها، رضا و تسلیم در برابر امتحان الهی دانست.

وی با اشاره به وفاداری های امت اسلامی و شهدا، رمز عزت و سربلندی امت اسلام را پیروی از قیام امام حسین (ع) دانست.

سپس، مداحان اهل بیت نیز با مقتل خوانی، مرثیه خوانی، نوحه سرایی و سینه زنی به این مراسم شور خاصی بخشیدند.

همچنین، مراسم شام غریبان امام حسین(ع) با اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء آغاز و تا پاسی از شب ادامه داشت.

گفتنی است؛ دهه اول محرم، مسجد حضرت فاطمه الزهرا(س) سفارت ایران در عشق آباد، محل برگزاری مراسم سوگواری سرور و سالار شهیدان بود.

قزاقستان

مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالحسین(ع) با حضور سفیر و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در محل رایزنی فرهنگی در نورسلطان قزاقستان برگزار شد.

این مراسم پس از نماز مغرب و عشاء و با تلاوت آیاتی چند  از کلام الله مجید و قرائت زیارت عاشورا آغاز شد. روضه خوانی و سینه زنی با حضور مداحان اهل بیت(ع) از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

فیلیپین

رایزنی فرهنگی ایران در مانیل در ادامه گرامیداشت دهه اول محرم و به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) و شب شام غریبان ، برنامه سخنرانی و عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را با حضور هموطنان و علاقمندان و ارادتمندان به ساحت مقدس امام حسین (ع) در بستر مجازی اسکایپ برگزار کرد.

این مراسم که با حضور علیرضا توتونچیان سفیر کشورمان و جمع قابل توجهی از هموطنان و علاقمندان همراه بود ، با قرائت زیارت عاشورا شروع و سپس از سخنرانی دکتر صادقی طجر و جمعی دیگر از سخنرانان که پیرامون درسهای عاشورا بود ، بهره برده شد و اختتام برنامه نیز به مداحی و سوگواری و روضه در رثای شهادت امام حسین (ع) اختصاص داشت.

در محافل شیعی در منطقه میندانائو نیز با همکاری و هماهنگی شیخ ابومهدی انواری مدیر مرکز اهل بیت (ع) ، مراسم عزاداری سالار شهیدان (ع) که در هر شب دهه اول محرم در مسجد امام مهدی (عج) شهر زامبوانگا و دیگر مناطق مستعد مانند مسجد امام رضا (ع) شهر بولکان، برپا بود ، در شبهای تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) نیز با شکوه خاصی برگزار شد.

سخنرانان پیرامون دلائل قیام امام حسین (ع) و وظیفه مسلمانان در زنده نگهداشتن فرهنگ عاشورا برای حاضرین سخنرانی کردند و مداحان نیز به ذکر مصیبت و نوحه خوانی پرداختند.

آفریقای جنوبی‌

از سوی رایزنی فرهنگی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی و با مشارکت ایرانیان مقیم و مراکز شیعی این کشور و نیز با حضور شیعیان و دلباختگان سید الشهدا و یاران عاشورایی آن حضرت علیهم السلام مراسم متعدد سو گواری و عزاداری در کشور آفریقای جنوبی برگزار شد.

مراسم عزاداری بصورت مجازی و برخط(آنلاین) به مدت چهار شب، از شب چهارم تا هفتم محرم الحرام از طریق اینستاگرام رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی برگزار شد. در این برنامه ها، هر شب علاوه بر مقتل خوانی و شعر خوانی رایزن فرهنگی کشورمان، حجج اسلام آفتاب حیدر، رئیس مرکز اهل بیت علیهم السلام آفریقای جنوبی واقع در کیپ تاون ، حسینی، رئیس مرکز اسلامی  ، رضایی، عضو هیات مدیره مرکز اسلامی  و آقا محمدی، رئیس نمایندگی المصطفی در آفریقای جنوبی واقع در ژوهانسبورگ در خصوص مصائب اهل بیت و فلسفه قیام عاشورا به ایراد سخن پرداختند.

برگزاری مجلس‌ عزاداری ایام محرم و بیان فضائل و مظلومیت های حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب عاشورایی آن حضرت بصورت حضوری از سوی سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی در محل مدرسه سفارت در شهر پرتوریا برگزار شد.

در این مراسم که اختصاص به شب های تاسوعا و عاشورای حسینی داشت، محسن زاده، رایزن فرهنگی کشورمان با موضوع "فلسفه قیام کربلا از زبان حضرت امام حسین علیه السلام " به تبیین قیام جاودانه حضرت اباعبدالله با استناد به سخنان خود آن حضرت در طول مسیر مدینه تا کربلا و نیز در روز عاشورا پرداخت.

در شب عاشورا، حجت الاسلام والمسلمین آقا محمدی با عنوان «وجه تمایز بین دارایی و دانایی و نقش آن در زندگی انسان ها» با استفاده از این بحث به تشریح خصوصیات حماسه کربلا پرداخت.

 مراسم عزاداری ویژه روز عاشورا که با حضور جمعی از ایرانیان مقیم و همکاران سفارت و خانواده ها یشان و نیز عده ای از شیعیان مقیم ژوهانسبورگ و خانواده های آنها در محل خانه ایران کشورمان در ژوهانسبورگ بر گزار شد.

در این مراسم که با همکاری سفارت، رایزنی فرهنگی و کانون ایرانیان مقیم آفریقای جنوبی برگزار شده، حجت الاسلام رضایی، حجت الاسلام آقا محمدی و محسن زاده به اجرای برنامه و ایراد سخن پرداخته و عزاداران بیاد آخرین نماز عاشورایی امام عشق، نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه کردند و در ادامه به عزاداری و سینه زنی پرداختند.

برگزاری مراسم عزاداری به مناسبت سومین روز شهادت سید و سالار شهیدان از سوی سفارت و رایزنی فرهنگی در محل مدرسه سفارت در شهر پرتوریا و  حضور رایزن فرهنگی در مراسم شام غر یبان مرکز اسلامی ژوهانسبورگ از دیگر برنامه‌های این ایام بود.

همچنين، با توجه به شرایط کرونایی حاکم بر کشور آفریقای جنوبی، اکثر مراسم عزاداری محرم امسال بصورت تلفیقی از حضوری و مجازی و با اهتمام مبلغین مرتبط با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی برگزار شد که از جمله می توان به عزاداری ها و سوگواری های مرکز اهل بیت آفریقای جنوبی در کیپ تاون، مسجد امام حسین علیه السلام شهر دربان، باب العلم ژوهانسبورگ، گواندبله و شیعیان پرتوریا برگزار اشاره کرد.

چین

همزمان با عاشورای حسینی، ایرانیان مقیم پکن با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن به به یاد سالار شهیدان و یاران با وفای آن حضرت به نوحه سرایی و سینه زنی پرداختند.

این مراسم که با قرائت زیارت عاشورا و مقتل خوانی آغاز شد، یکی از همکاران به بیان واقعه عاشورا و مصایب اهل بیت(ع) پرداخت.

کشاورز زاده، سفیر کشورمان در پکن ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) از برگزارکنندگان این مراسم به ویژه رایزنی فرهنگی کشورمان تشکر کرد.

مراسم شام غریبان نیز با اقامه نماز مغرب و عشاء برگزار شد و پس از اقامه نماز، عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران با موضوع «زینب کبری سلام الله علیها و کربلا» به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی با تبیین نقش حضرت زینب(س) در واقعه  عاشورا بیان کرد: این بانوی قهرمان در هر جای کربلا نقش پُررنگی داشته است.

در ادامه این مراسم، مداحان اهل بیت(ع) به مقتل خوانی و نوحه سرایی پرداختند.

عمان

مراسم عزاداری روز عاشورای حسینی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله فیزیکی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در  مسقط برگزار شد.

در این مراسم که به دلیل شرایط کرونایی و محدودیت‌های برگزاری تجمعات با حضور علی نجفی خوشرودی سفیر، دیپلمات‌ها و مسئولان نهادهای ایرانی مقیم برپا شد، عاشقان و دلدادگان اباعبدالله الحسین (ع) و خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام در غم شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان، سینه زنی و عزاداری کردند.

عزاداران پس از مراسم سوگ و ماتم، به یاد آخرین نماز حضرت سیدالشهدا (ع) نماز ظهر عاشورا را به جماعت برگزار کردند.

در این مراسم، علی بهادری از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به ذکر مصیبت اباعبدالله الحسین(ع) و روضه خوانی پرداخت و سینه زنی و دعا بخش پایانی این مراسم بود.

سریلانکا

همزمان با آغاز محرم و فرارسیدن ایام شهادت سالار شهیدان حسین ابن علی (ع) به علت شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده از سوی مسئولین کشوری برای تردد و تجمعات در سریلانکا، مراسم سوگواری و عزاداری سرور آزادگان جهان به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به شیوه‌های حضوری و مجازی از سوی عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت برگزار شد.

این مراسم در شب های تاسوعا، عاشورا و شام غریبان حسینی در فضای باز اقامتگاه و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد. قرائت زیارت پر فیض عاشورا، سخنرانی و روضه خوانی، سینه زنی و نوحه خوانی در رثای شهدای کربلا بویژه اباعبدالله الحسین (ع) بخش های مختلف این مراسم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرفاطمی، نماینده جامعه المصطفی در سریلانکا ضمن شرح احادیثی از امام حسین (ع) و ائمه هدی صلوات الله علیه و تحلیل واقعه عاشورا به درس گرفتن از راه و اندیشه امام حسین (ع) در زمان حال تاکید کردند.

همچنین، مراسم سوگواری و عزاداری شهادت امام حسین (ع) در روز عاشورا با حضور شیعیان و محبین اهل بیت پیامبر اکرم(ص) در محل رایزنی فرهنگی برگزار شد. در این برنامه که با قرائت زیارت عاشورا آغاز شد با سخنرانی و روضه خوانی حجت‌الاسلام میر فاطمی ادامه یافت.

وی ضمن شرح حدیث و بیان احکام شرعی گفت: اینکه امروز در این سرزمین جمع می شویم و برای سرور سالار شهدائ عزاداری می کنیم برکت وجود و نهضت ائمه (ع) بویژه اباعبدالله(ع) است و تا این نهضت و شور حسینی برپاست ،اسلام ناب هم زنده و پایدار است.

همچنین با هماهنگی و حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان، مجالس عزاداری ایام شهادت سید الشهدا و یاران با وفایش از سوی شیعیان و محبان اهل بیت (ع) در سایر شهرهای سریلانکا از جمله والاچینا و کندی برگزار شد.

با هماهنگی های صورت گرفته، مراسم روضه خوانی و سخنرانی مذهبی از شب اول ماه محرم تا سوم شهادت ابا عبدالله (ع) بصورت مجازی از سوی شیعیان بصورت آنلاین برگزار شد.

برگزاری نمایشگاه عکس کربلا از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان، بارگزاری اشعار و سخنرانی‌های مذهبی در صفحات مجازی نمایندگی، انتشار 7 مقاله به زبان‌های تامیلی، سینهالی و انگلیسی در وبلاگ‌ها، پرتال و فضای مجازی از دیگر فعالیت‌ها در ایام شهادت سرور و سالار شهیدان در سریلانکا بود.

پیشاور

به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور، مراسم عزاداری شب تاسوعای حسینی با حضور مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور، علامه سیدتقی زیدی و جمعی از عاشقان و دوستداران اهل بیت(ع) از شهرهای مختلف ایالت خیبرپختونخوا (چارسده، پاراچنار، هنگو، اتک، دیر، کوهات و پیشاور) در محل نمازخانه این نمایندگی برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی چند ازکلام الله مجید آغاز و سپس با مدیحه سرایی، سینه زنی و سخنرانی علامه سید تقی زیدی ادامه پیدا کرد.

علامه سیدتقی زیدی در سخنرانی خود با اشاره به ابعاد مختلف شخصیتی حضرت عباس(ع) علمدار کربلا اظهار کرد: حضرت عباس(ع)، به سبب قامت رشید، سیمای زیبا و نورانی و شجاعت کم‌نظیر به "قمر بنی‌هاشم"معروف بوده و به‌خاطر ماموریت رساندن آب به خیمه ها به "سقا" لقب یافت.

وی گفت: علمدار کربلا(ع) علاوه‌ بر قدرت جسمانی، از نظر روحیه ملکوتی و کمالات انسانی نیز پس از برادر بزرگوارش حضرت امام حسین(ع) در میان جوانان و رجال اهل بیت(ع) بی نظیر بود. این یاور دلباخته امام(ع) در جنگ‌های صفین و نهروان در رکاب پدر بزرگوارش شرکت داشت.

علامه سیدتقی زیدی با اشاره به وفاداری حضرت عباس(ع) گفت: ایشان هیچ اهمیتی به امان نامه ای که از طرف شمر فرستاده شده بود، نداده و این بی اعتناعی نشانگر بصیرت و وفاداری ایشان نسبت به امام حسین(ع) بوده است.

وی در خصوص ولایت مداری حضرت عباس(ع) گفت: حضرت ابوالفضل (ع) به عنوان بهترین الگوی اطاعت و فرمانبرداری از امام(ع)، به اندازه‌ای غرق در اطاعت از امام حسین (ع) بوده که در اوج تشنگی با نگاه بر امواج دل‌انگیز آب روان، لب‌های خشکیده محبوب خود را در نظر آورده و داغ تشنگی را از یاد برده بود.

در پایان مراسم عزاداری، نماز جماعت به امامت علامه سید تقی زیدی اقامه شد.

لاهور

مراسم عاشورا و تاسوعای حسینی در سراسر ایالت پنجاب از جمله لاهور مرکز این ایالت تحت تدابیر شدید امنیتی با شور حالی وصف ناپذیر و به صورت باشکوه و خودجوش برگزار شد.

جمعیت عظیمی از عزاداران سیاه پوش با حمل پرچم های سیاه و قرمز و علم های بزرگ و دیگر نمادهای محرم، ضمن پیمودن مسیر از پیش تعیین شده در خیابان های اصلی در غم شهادت امام حسین(ع) و 72 تن از شهیدان کربلا اشک ماتم ریختند.

در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب و در دهها شهر کوچک و بزرگ ایالت پنجاب مردم مسلمان به صورت سنتی در خیابان ها دسته های عزاداری برپا کردند. در لاهور دستکم ده هئیت بزرگ عزاداری در خیابان های مختلف این شهر به صورت دسته های سینه زنی و زنجیر زنی سوگواری روز تاسوعا و عاشورا را برگزار کردند.

مراسم سوگواری تاسوعا و عاشورا در شهر لاهور و دیگر شهرهای ایالت پنجاب از جمله فیصل آباد، مولتان، گوجرانوالا، دیره غازی خان، سرگودا، بهاولپور، بهاول نگر، سیالکوت، جهنگ، رحیم یار خان، شیخپوره و گوجرات با حضور پرشکوه مردم عزادار برگزار شد.

شبکه های تلویزیونی محلی پاکستان از جمله شبکه جیو، ARY، دنیا، سچ، 92، آج، وقت، سما، 24 ، نئو، city 24 و لاهور نیوز در روز تاسوعا و عاشورا با قطع موسیقی و برنامه های معمول خود ویژه برنامه های واقعه کربلا را پخش کردند. شبکه ملی پاکستان نیز در شب 9 و 10 محرم سخنرانی علمای معروف شیعه درباره واقعه غم انگیز کربلا را در این شبکه به صورت مستقیم پخش کرد.

مراسم تاسوعا و عاشورا در اکثر مساجد اهل سنت در شهرهای مختلف پاکستان از جمله لاهور و دیگر شهرهای ایالت پنجاب برگزار شد. سخنرانان و علمای اهل سنت متعلق به جریان های بریلوی، مشایخ و دیوبندی در سخنانی به اهمیت واقعه کربلا در تاریخ اسلام پرداختند. سخنرانان همچنین با مذمت به شهادت رسانیدن امام سوم شیعیان در صحرای کربلا به ذکر مصیبت و نحوه شهادت رسیدن سالار شهیدان و 72 تن از یاران وفادارش پرداختند.

هر چند نیروهای امنیتی و پلیس پاکستان با برپایی ایست های بازرسی در خیابان های منتهی به مراسم عزاداری سعی کردند امنیت این مراسم را تامین کنند اما در حمله تروریستی در شهر بهاول نگر در ایالت پنجاب در روز عاشورا که با پرتاب بمب دستی از سوی عوامل تروریستی و فرقه گرا صورت گرفت دستکم 3 تن کشته و بیش از 50 تن زخمی شدند. این حمله تروریستی از سوی شخصیت های حکومتی سیاسی و مذهبی شیعه و سنی پاکستان محکوم شد. گفته شد عوامل تروریستی قبلا در محل حمله مخفی شده بودند.

از سوی دیگر در منطقه جنگ ایالت پنجاب نیز عوامل افراطی و فرقه گرا به سوی عزاداران سنگ پرتاب کردند که چند تن از عزاداران مجروح شدند.

شورای وحدت مسلمین مهمترین حزب فعال شیعه در پاکستان دولت محلی ایالت پنجاب را به دلیل اهمال و کم کاری، مسئول این حمله دانست.

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان نیز این حمله را محکوم کرد.

علامه محمد امین شهیدی، رئیس حزب شیعه امت واحده پاکستان با انتقاد از اقدامات دولت محلی پنجاب در ایجاد موانع بر سر راه مراسم عزاداری در شهرهای مختلف این ایالت از دولت محلی و مرکزی این کشور خواست در امر نحوه برگزاری عزاداری دخالت نکند.

وی گفت: اقدام مسئولان محلی در جلوگیری از بکارگیری بلند گو در برخی از مراسم های عزاداری در شهرهای پاکستان قابل پذیرش نیست.

شورای علمای شیعه نیز در بیانیه ای گفت: هدف از حمله تروریستی که از سقف یک مسجد در مسیر عبور هیئت های عزدارای در بهاول نگر صورت گرفت شعله ور کردن درگیری های فرقه ای در این کشور است.

علامه سید ساجد نقوی از رهبران شیعه در پاکستان نیز این حمله تروریستی را محکوم کرد.

علامه طاهر محمود اشرفی؛ معاون خاورمیانه و امور مذهبی نخست وزیر پاکستان در قالب یک هئیت از شخصیت های طراز اول اهل سنت متعلق به جریان های دیوبندی و اهل حدیث با حضور در مجلس عزاداری در حسینه "قصر زهرا بیکی وال" در شهر لاهور در سخنانی با بیان اینکه امام حسین(ع) و واقعه کربلا متعلق به همه مذاهب اسلامی است گفت: امام حسین(ع) در راه اعتلای اسلام قیام کردند و با خون خود اسلام را زنده نگاه داشتند. وی با تاکید بر پرهیز از اختلاف ها بین شیعه و سنی گفت: یقینا هدف و پیام امام حسین(ع) از قیام علیه حکومت طاغوتی یزید ایجاد وحدت بین مسلمانان بوده است.

ایالت پنجاب که پرجمیعت ترین ایالت پاکستان به شمار می رود بیش از نیمی از جمعیت شیعیان را در خود جای می دهد. شیعیان در این ایالت به صورت پراکنده در اکثر شهرهای کوچک و بزرگ و مناطق روستایی در کنار مردم اهل تسنن به صورت مسالمت آمیز و در فضای برادرانه زندگی می کنند. با این حال برخی از گروهک های تکفیری بویژه لشکر جهنگوی و سپاه صحابه که هر دو از گروه های منحله در این کشور هستند هر از چند گاهی سعی می کنند با اقدامات تروریستی و فرقه گرایانه جلوی مراسم عزاداری را در برخی از شهرها بگیرند.

تایلند

برنامه سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) در حسینیه مجازی رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک به صورت زنده ویژه ایرانیان مقیم برگزار شد.

برنامه‌های سوگواری دهه اول محرم امسال در تایلند با وجود شرایط کرونا در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی بصورت مجازی و پخش زنده ویژه هموطنان ایرانی و فارسی زبانان مقیم برگزار شد. در این مراسم که از روز پنجم ماه محرم آغاز شد با سلسله سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سخاوتی نماینده جامعه المصطفی در تایلند پیرامون «جامعه شناسی سیاسی کوفه و پیش زمینه‌های قیام عاشورا» با مداحی ذاکر اهل بیت(ع) حاج رسول محمدی به اجرا در آمد.

حجت الاسلام والمسلمین سخاوتی در سخنان خود به تشریح اقشار و اصناف مردم کوفه و سهم هریک دلایل دعوت از حضرت امام حسین(ع) پرداختند.

وی بر اقامه نماز در کوران حوادث ظهر عاشورا اشاره و سه عامل اصلی را دلیل قیام حضرت سید الشهدا بیان کرد.

نخست دعوت کوفیان و بیعت مردم کوفه، دوم عدم بیعت حضرت امام حسین(ع) با یزید و سوم که مهمتر از دو دلیل دیگر است نهی از منکر حضرت است.

همچنین به منابع و نگاه اهل سنت به قیام حضرت سید الشهدا و واقعه کربلا را در شب عاشورا تشریح کرد.

عراق

هشتمین شب مراسم عزاداری ماه محرم در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور سفیر و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین ایرانیان مقیم بغداد برگزار شد. این مراسم پس از نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین مقدادی، رئیس اتحادیه علمای مسلمین عراق و با تلاوت قرآن و زیارت عاشورا آغاز شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبائی سخنران این مراسم هم به تحلیل عوامل زمینه ساز حادثه عاشورا پرداخت و یکی از عوامل زمینه ساز حادثه عاشورا را جهل و نادانی مردم دانست.

وی در ادامه، تلاش بنی امیه را ممانعت از آگاهی مردم دانست و ترویج جبرگرایی را یکی از برنامه‌های بنی امیه برای توجیه عملکرد خود عنوان کرد.

حجت‌الاسلام طباطبائی بر ضرورت آگاهی بخشی به جامعه و پرهیز از خرافات برای لازمه پویایی جامعه اسلامی تأکید کرد.

همچنين، مراسم عزاداری در شب تاسوعا و شب عاشورای حسینی در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با حضور سفیر و کارکنان سفارت جمهوری اسلامی ایران و همچنین ایرانیان مقیم بغداد برگزار شد. این مراسم پس از نماز جماعت مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام و المسلمین اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد و با تلاوت قرآن و زیارت عاشورا آغاز شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین طباطبائی سخنران این مراسم به بررسی عوامل تشدید کننده جنایت کوفیان در روز عاشوار پرداخت. وی یکی از این عوامل را کینه و حقد ایجاد شده نسبت به خاندان پیامبر (ص) در زمان معاویه دانست.

برنامه روضه خوانی و سینه زنی  توسط مداح اهل بیت (ع) حاج مهدی منصوری از دیگر برنامه های این مراسم بود.

این مراسم به مدت 10 شب با مدیریت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد برگزار می‌شود . همچنین، این برنامه به صورت زنده از صفحه فیسبوک و اینستاگرام رایزنی فرهنگی بغداد جهت استفاده ایرانیان مقیم پخش می شود.

وابسته فرهنگی ایران در سلیمانیه با حضور در حسینیه شیعیان اقلیم کردستان عراق در مراسم افتتاحیه عزاداری دهه محرم شرکت کرد. در این مراسم بزرگان و خیرین و بازاریان شیعه منطقه (متشکل از اعراب و کورد) پرچم سیاه  و نماد اعلان عزاداری محرم را بر فراز طبقه دوم ساختمان حسینیه به اهتزاز درآوردند.

این مراسم به مدت 10 شب و بعد از اقامه نماز جماعت برقرار بود و بعد از مراسم عزاداری سفره احسان حضرت اباعبدالله برقرار بود.

همزمان با حسینیه شیعیان سلیمانیه، مراسم عزاداری دهه محرم در محوطه کنسولگری برای خانواده ها و کارکنان نمایندگی برقرار بود. به دلیل حضور خردسالان و خانواده های ایشان در دهه محرم امسال برای زنان و خردسالان هر روز مسابقات فرهنگی با موضوع فرهنگ عاشورا و فلسفه عاشورا از سخنرانی هر شب طراحی می شد و روز بعد به آنان جوایز کوچکی به قید قرعه اهدا می شد.

مصادف با روز عاشورای حسینی، ویژه برنامه ای از سوی سادات منطقه و با حمایت سید احمد برزنجی، مشاور مرحوم مام جلال طالبانی در زمینه فرهنگ و تاریخ منطقه و وزیر اوقاف اسبق در منطقه برزنجه استان سلیمانیه برگزار شد. این ویژه برنامه با استقبال بسیار مناسب و قابل توجه سادات و محبین اهل بیت(ع) در منطقه سلیمانیه همراه بود.

وابسته فرهنگی کشورمان در سلیمانیه نیز در این برنامه حضور داشت و با برخی رسانه ها در خصوص این ویژه برنامه و قیام امام حسین(ع) مصاحبه کرد.

ویژه برنامه روز عاشورا در برزنجه استان سلیمانیه از سوی کانال های ماهواره ای ان آر تی(nrt news )و روداو و گلی کردستان و کوردستان نیوز و پوک میدیا شبکه سحر و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مورد پوشش خبری قرار گرفت.

عابدی، سرکنسول بصره به همراه رضا ملکی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بصره با حضور در مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در حسینیه بیت عاشور با آقای حاج سلمان العاشور دیدار کردند.

حاج سلمان گزارشی از سابقه مراسم عزاداری در بیت عاشور ارایه و اظهار کرد: سال گذشته حاج میثم مطیعی در ایام محرم و همچنین در چهلم و سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس به بصره دعوت شدند و در مراسم این حسینیه، اجرای برنامه داشتند.

 وی افزود: برای عزاداری امسال هم حاج میثم مطیعی به همراه حاج محمود کریمی و حاج سید مجید بنی فاطمه دعوت شده‌اند که انشاالله مراسم در منطقه (ابو الخصیب بصره ) حسینیه بیت عاشور در روزهای 9 تا 11 شهریورماه برگزار خواهد شد .

عابدی، سرکنسول  ایران در بصره ضمن تشکر از اجرای برنامه‌های موفق عزاداری بیت عاشور اعلام کرد ما آماده هرگونه همکاری در جهت بهتر برگزار شدن مراسم هستیم .

هرات افغانستان

به مناسبت عاشورای حسینی، مراسم سوگواری با حضور با شکوه هزاران تن از شهروندان استان هرات در مناطق مختلف هرات از جمله بکرآباد، کارته، شهرک المهدی جبرئیل، شهرک خاتم الانبیاء، شهرک امام فخر رازی و دیگر شهرک‌ها و شهرستان‌های اطراف هرات برگزار شد.

علما و اندیشمندان افغانستان در مراسم عاشورا در بکرآباد شهر هرات با اشاره به ارزش و جایگاه حرکت و قیام امام حسین (ع) گفتند: ملت مسلمان افغانستان باید با درک شرایط و تفاوت‌ها و درس گرفتن از مکتب عاشورا، در مقابل فتنه و فتنه‌انگیزان متحدانه عمل کنند.

در این مراسم، بزرگان دین و مخصوصا امام حسین (ع) را یگانه عامل ایجاد کننده اتحاد در بین مسلمانان عنوان کردند.

در گوشه‌ی دیگر از شهر هرات و در منطقه جبرئیل هرات مراسم با شکوهی به مناسبت بزرگداشت از روز عاشورا در گلزار شهداء برگزار شد.

در این مراسم تاکید بر میانه‌روی و الگوگیری مسلمانان از قیام جهانی امام حسین (ع) شد و این مساله را یگانه عامل نجات بخش برای همه عنوان کردند.

از سوی دیگر، در مناطق کارته از مناطق شهرستان گذره و شهرک امام فخر رازی واقع در شهرستان کرخ هرات هم مجالس با شکوهی جهت گرامیداشت قیام امام حسین (ع) و روز عاشورا برگزار شد.

از روز عاشورا با حضور هزاران تن از شهروندان شهرک جبرئیل هرات در گلزار شهداء، گرامیداشت به عمل آمد.

محمد مطهری، رئیس شورای علمای اهل تشیع شهرستان انجیل هرات می‌گوید: پیام عاشورا برای همه امت اسلامی اتحاد بوده و نیاز است که همه مسلمانان جهان به ویژه مردم افغانستان همبستگی شان را حفظ کنند.

وی بیان کرد: در لشکر سیدالشهدا (ع) هم از اقوام مختلفی حضور داشتند و همه شان با هم متحد و یکصدا بودند. در شرایط کنونی افغانستان هم نیاز است که تمام امت اسلامی با هم وحدت داشته باشند. و از این مرحله حساس تاریخی با موفقیت بگذرند.

همچنین، سرور و سالار شیهدان اباعبدالله حسین (ع) مُدَرِّس آزادگی و شجاعت برای آزادگان جهان است.

وی تأکید کرد: با آن که امام حسین (ع) سختی‌های زیادی را متحمل شد اما هرگز زیر بار ظلم نرفته و از دین جدش رسول خدا پیروی کرد.

شماری از جوانان در شهرک خاتم‌الانبیاء استان هرات با برپایی نمایشگاهی عاشورایی، واقعه‌ی کربلا را به تصویر کشیدند.

گرامیداشت حماسه ماندگار عاشورای حسینی در منطقه بکرآباد و غوردرواز هرات و شبیه‌سازی حادثه عاشورای کربلا در صحن زیارت امام‌زاده مرتضی در منطقه جبرییل هرات از دیگر اقدامات این ایام بود.

یونان

مراسم سوگواری دهه نخست ماه محرم، برغم محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا توسط شیعیان مقیم آتن برگزار شد.

انجمن شیعیان یونان با در اختیار داشتن حسینیه ای به نام گلزار زینب در منطقه پیرائوس آتن مرکزیت و هدایت این مراسمات را عهده دار بود.

در مراسم حسینیه گلزار زینب علیها سلام که در شب های دهه نخست ماه محرم و ظهر تاسوعا و عاشورای حسینی برگزار شد، عمدتاً شیعیان پاکستانی مقیم آتن به عزاداری پرداختند. علاوه بر این در حسینیه دیگری در نزدیکی این منطقه که با حمایت انجمن شیعیان یونان آماده سازی شده بود برادران افغانستانی به اقامه عزا پرداختند. همچنین با حمایت انجمن مذکور یک مداح به شهر ثیوا در شمال یونان اعزام شد که به اقامه عزا در دهه نخست ماه محرم بپردازد و مداح دیگری به جزیره کرت برای برپایی ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام اعزام شد.

در روز پنجم ماه محرم انجمن مذکور مجوز برپایی راهپیمایی باشکوهی را در مرکز شهر آتن کرد. در این راهپیمایی که ساعت ۵ عصر از میدان آمونیا آغاز شد عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین با سینه زنی و نوحه خوانی مسیر میدان آمونیا تا میدان سینداقما را پیاده پیمودند. طی این مسیر نوحه سرایی به زبان‌های فارسی عربی و اردو انجام گرفت.

سپس عزاداران حسینی در میدان سینداقما، اصلی ترین میدان آتن و مقابل پارلمان یونان به سینه زنی پرداخته و در نهایت مراسم با خواندن زیارت وارث پایان یافت.

علاوه بر آن، مراسم عزاداری سیدالشهدا علیه السلام توسط رایزنی  فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به صورت محدود و با رعایت پروتکل های بهداشتی در شب‌های هفتم تا دهم محرم  و ظهر روز عاشورا برگزار شد.

بنگلادش

در ایام دهه اول محرم الحرام در تمامی مناطق شیعه نشین بنگلادش مراسم عزاداری به مناسبت سالگرد شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفای آن حضرت برگزار شد.

در کنار مراسم حضوری و فیزیکی، در حوزه فضای مجازی نیز بسته‌های محتوایی ویژه محرم در صفحات مجازی بارگزاری و نمایشگاه مجازی نیز ارسال و سخنرانی‌های مجازی نیز برای ایرانیان مقیم ارسال شده است. 

برگزاری مراسم عزاداری در حسینیه مرکزی شیعیان داکا (حسینیه دالان)، برگزاری مراسم محرم در شیعه مسجد داکا، برگزاری مراسم دهه اول محرم در منطقه راجباری (اطراف داکا)، برگزاری مراسم دهه اول محرم در منطقه کپاشیا، برگزاری مراسم دهه اول محرم در منطقه نراینگنج، برگزاری مراسم دهه اول محرم در منطقه (استان کولنا) و منطقه حسینیه دالان داکا توسط بنیاد حضرت زینب(س) از دیگر اقدامات دینی و مذهبی ایام بود.

انتهاي پيام/ص


١٧:٥٤ - پنج شنبه ٢٨ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٠٨٧    /    تعداد نمایش : ١٢٤٢خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.