English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٢ بهمن ١٤٠٠
اخبار > مراسم جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان؛

مراسم جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور برگزار شد

مراسم جشن عید غدیر خُم با حضور عاشقان و محبان اهل بیت(ع) و ایرانیان مقیم در خارج از کشور برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم جشن عید غدیر خُم به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان و با حضور عاشقان و محبان اهل بیت(ع) و ایرانیان مقیم در خارج از کشور برگزار شد. این مراسم‌ها در کشورهای ذیل برگزار شد:

سریلانکا

همزمان با سالروز واقعه غدیر خم به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران جشن ولایت و امامت با حضور جمعی از شیعیان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی ایران در سریلانکا برگزار شد.

در این مراسم که با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی طبق دستورات مقامات محل برگزار شد، پس از قرائت کلام الله مجید و دعای پرفیض کمیل سخنرانان به شرح فضائل حضرت علی (ع) و واقعه غدیر خم پرداختند.

بهمن معظمی گودرزی، رایزن فرهنگی کشورمان در سریلانکا با اشاره با آخرین حج پیامبر(ص) و منطقه غدیر خم گفت: امروز وحدت از مهمترین نیازها و ضروریات مسلمانان است و غدیر می تواند عامل وحدت مسلمانان باشد و اگر درست به این مساله نگاه کنیم درخواهیم یافت که غدیر و شخص حضرت علی(ع) چه در زمان حیات مبارک و پر خیر و برکتشان و چه بعد از شهادتشان، عامل وحدت مسلمانان بوده و خواهد بود.

وی افزود: آنچه امروز جوامع اسلامی به ویژه در کشوری مانند سریلانکا که مسلمانان جزو اقلیت حدود 10 درصدی هستند، بیش از پیش بدان نیازمندند وحدت و یکپارچگی است. و غدیر که سرمنشاء ولایت و امامت و تداوم مسیر پیامبر(ص) است، نه تنها عامل وحدت مسلمانان،بلکه می تواند عامل وحدت ادیان معتقد به منجی باشد.

سخنران بعدی این مراسم، ایوب حیدری، کاردار موقت سفارت ایران در سریلانکا بود که سخنان خود را در خصوص غدیر از منظر سیاسی و اهمیت مشارکت سیاسی در اسلام آغاز کرد و با اشاره به انتخابات دو ماه گذشته در جمهوری اسلامی ایران گفت: امر سیاسی انتخابات نقش مهمی در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد که ریشه آن به آموزه های اسلامی و از جمله واقعه غدیر باز می گردد.

وی افزود: بر همه ما روشن است که پیام اصلی غدیر ولایت امیر المؤمنین علی (ع) برای هدایت امت اسلامی پس از رسول اکرم (ص) بود. اما در این رویداد مهم به یک نکته کمتر پرداخته شده است. اگر ما پیام غدیر را به درستی درک کنیم فهم وقایع بعدی در تاریخ اسلام برای ما آسان تر خواهد بود. این مسئله اهمیت رأی و نظر مردم در نظام اسلامی را آشکار می کند.

حیدری اظهار کرد: این مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران هم دنبال شده است. میانگین برگزاری انتخابات در ایران برای ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و روستا تقریباً هر سال یک انتخابات بوده است که آخرین آن کمتر از دو ماه پیش برگزار شد و مردم رئیس جمهور و شوراهای شهر و روستا را انتخاب کردند.

وی ادامه داد: نکته دوم در انتخاب روز غدیر است که نشان از درایت و هوشمندی پیامبر گرامی اسلام دارد. انتخاب این روز از سوی رسول اکرم (ص) در حالی صورت گرفته است که از همه قبایل، اقوام و مناطق جغرافیایی مختلف نمایندگانی در حج حضور داشتند. لذا این نکته ای است که باید به آن توجه کرد، چرا که پیامبر با این اقدام خود می خوسته برای ما روشن کند که شمول ولایت بر همه اقوام، قبایل و مناطق جغرافیایی امت اسلامی است و لذا رضایت و بیعت آنان با ولایت امری است که نباید نادیده گرفته شود.

حیدری بیان کرد: می‌توان پیام غدیر را به نوعی منشور زندگی اسلامی دانست. اطاعت مردم از دستورات وحی و مقام ولایت و احترام ولایت به رای و نظر مردم رمز موفقیت در جامعه اسلامی است. و چنانچه مردم در امت اسلامی از نظر فکری و عملی خود را خالص و آماده سازند، نظرات آن ها با نظرات امام زمانشان در تعارض نخواهد بود و چنین آمادگی مقدمه ظهور امام عصر مهدی موعود(عج) خواهد بود.

لافیر مدنی، رئیس بنیاد هاشمی آخرین سخنران این مراسم بود. وی اذعان کرد: برگزاری این برنامه‌ها هرچند محدود و با رعایت کامل بهداشتی برای مسلمانان به ویژه شیعیان سریلانکا بسیار مهم و ضروری است و امیدواریم با ریشه کنی کامل ویروس کرونا شاهد برگزاری برنامه های بیشتری به ویژه برای جوانان و نوجوانان باشیم که بیشتر با آموزه های اسلام و سیره و روش اهل بیت(ع) آشنا شوند.

 قرائت شعر توسط یکی از نوجوانان، مدیحه سرایی در وصف حضرت امیر(ع)، شرح روایت گونه تداوم ولایت از ابراهیم(ع) تا پیامبر خاتم (ص) و از غدیر تا ظهور حضرت قائم (عج) توسط یکی از حاظرین، پخش سرود و کلیپ از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

کویته پاکستان

مراسم جشن عید غدیر در مدرسه خاتم النبیین(ص) کویته و تحت حمایت مرکز تبلیغات اسلامی برگزار شد. علامه مقصود علی دومکی، سخنگوی مرکزی مجلس وحدت مسلمین پاکستان، مولانا سید محمد رضا اخلاقی، دبیر استانی در امور تبلیغات، مولانا ذوالفقار علی سعیدی و معاون دبیرکل علمای حزب ملی بلوچستان و با حضور جمع کثیری از علاقه مندان به اهل البیت علیهم السلام در  این مراسم با شکوه شرکت کردند .

علامه مقصود علی دومکی گفت: حدیث غدیر یک واقعیت پذیرفته شده در بین شیعه و سنی است. شیخ الاسلام محمد طاهر القدری از علمای بزرگ اهل سنت با استناد به حدیث غدیر از کتاب های حدیثی اهل سنت، کتابی را تدوین کرده است تحت عنوان «سیف الجلی علی منکر ولایت علی (ع)» این واقعیت بزرگ تاریخی را تأیید کرده است.

وی مطرح کرد: نظام ولایت و رهبری اعلام شده در صحنه  غدیر پیام نجات بشر تا روز قیامت است. در حال حاضر، نظام ولایت به رهبری نایب امام یعنی فقیه عادل در حال هموار سازی زمینه ظهور امام زمان(عج) است. در عصر حاضر، کسانی که به غدیر ایمان دارند در سایه ولایت فقیه از نیروهای یزیدی برتر هستند. راز موفقیت حزب الله در پیوستن به نظام ولایت فقیه نهفته است.

به همین مناسبت، محمد لقمان کاکر، رهبر حزب ملی بلوچستان، مولانا ذوالفقار علی سعید، رهبر استانی MWM  بلوچستان، مولانا سهیل اکبر شیرازی، مولانا عبدالحق جمالی، مبلغین مسئول مولانا سید محمد رضا اخلاقی و حاجی سید اصغر آقا حاجی دولت حسین سخنرانی کردند. حاجی غلامعلی به عنوان مهمان ویژه در این مراسم شرکت کرد.

همچنین، مسابقه مقاله نویسی و سخنرانی بین دانشجویان و دانش آموزان دختر و پسر برگزار و برگزیدگان اول تا سوم جوایزی به رسم یابود دریافت کردند.

لبنان

به همت رایزنی فرهنگی ایران در لبنان و با همكاري مركز فرهنگي امام خميني(ره) مراسم عید سعيد غدير خم برگزار شد.

در اين مراسم كه با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين سيد عيسى طباطبايي برپا شد، ابتدا نماز جماعت مغرب و عشا اقامه و سپس با تلاوت آياتي چند از قرآن كريم، (آيات ولايت و امامت)، مراسم آغاز شد.

 در ابتداي اين جشن سخنران در رابطه با اهميت موضوع غدير و اين واقعه تاريخي كه در حقيقت سند و هويت شيعه به حساب مي‌آيد، مباحثي را مطرح کرد و به تشريح سيره پيامبر اكرم(ص) و امير المؤمنين(ع) پرداخت و همچنين در رابطه با موضوع عقد اخوت بين مسلمانان تأكيد کرد.

سپس با قرائت دعاي كميل، قسمت اول اين مراسم پايان يافت.

در قسمت دوم مراسم، با توجه به برگزاري مسابقه حفظ و شرح خطبه غدير، به سه نفر برتر اين مسابقات جوائزي  اعطا و همچنين به سادات و افرادي كه اسماء و القاب حضرت امير المؤمنين عليه السلام را داشتند، هدايايي توسط رايزن فرهنگي کشورمان اهداء شد.

استانبول

جشن بزرگداشت عید سعید غدیر خم با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در استانبول با حضور تعدادی از ایرانیان مقیم و پیروان اهل بیت(ع)، جواد معبودی فر، سرکنسول و کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول در محل مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و اقامه نماز جماعت مغرب و عشا آغاز شد. سپس، حجت الاسلام  فرید عصر، امام جماعت مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم به مسلمانان و پیروان اهل بیت(ع) در سخنانی به واقعه غدیر اشاره کرد.

وی در خصوص نزول آیه  اکمال دین  بر پیامبر گرامی اسلام در این روز و ولایت و امامت حضرت علی (ع)  در تداوم رسالت پیامبر اسلام  مطالبی عنوان کرد.

این مراسم با مدیحه سرایی توسط سعید خدایی از مداحان اهل بیت(ع) پایان یافت.

هندوستان

به مناسبت فرا رسیدن عید الله الاکبر، عید ولایت و امامت جشن غدیر و محفل شعر غدیر به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و کانال اینترنتی اس ان ان با حضور شاعران، مداحان و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) حجت الاسلام و المسلمین یونس حیدری، شاعران رضوی، نفیس حلوری، نجیب الله آبادی، نایب بالیاوی، انتخاب عالم و دیگر شعرا و علاقه‌مندانی به اهل بیت عصمت و طهارت در فضای مجازی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین یونس حیدری اظهار کرد: در دین مبین اسلام مسئله امامت و ولایت نقشی کلیدی و مهمی را ایفا می کند و همه باید غدیر خم و واقعه آن که ترسیم راه درست و اسلام ناب محمدی (ص) است، گرامی بداریم و همه بکوشیم در راه درست وصحیح که به رضای خداوند متعال منتهی می‌شود، گام برداریم.

وی افزود: واقعه غدیر در کتب دینی بسیاری از محققین و پژوهشگران آمده است و علامه امینی 11 جلد کتاب الغدیر را به رشته تحریر درآورده اند و واقعه غدیر را با مستندات بسیار متقن توضیح داده اند. امید است نسل جوان با تحقیق و بهره گیری از این منابع به حقیقت آشکار پی ببرند و با اتحاد و حدت، همه مسلمانان بتوانند دستورات جهان شمول دین مبین اسلام را به همه جهانیان عرضه نمایند.

در ادامه شاعران از مناطق مختلف هند در توصیف واقعه غدیر خم و مولای متقیان حضرت علی بن ابیطالب (ع) اشعاری را خواندند که مورد توجه و استقبال همه شرکت کنندگان قرار گرفت.

علاقه مندان می‌توانند جهت بهره برداری و استفاده از این وبینار به آدرس https://www.youtube.com/watch?v=KXekMvw2Yh8  مراجعه کنند.

همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیر خم از سوی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، وبینار بین‌المللی جشن بزرگ عید امامت و ولایت با حضور محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه کشورمان در بمبئی، حجت‌الاسلام والمسلمین میر لوحی، رئیس روابط عمومی و امور بین‌الملل دانشگاه امام صادق(ع)، سید عباس رضوی، رئیس دپارتمان زبان انگلیسی دانشکده انجمن اسلام اکبر پیر بهای بمبئی، اندیشمند و فعال دینی مذهبی زهرا رضوی مؤسس و رئیس هیات امنای بنیاد خدیجه الکبری(س) بمبئی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید سبطین عباس رضوی، اندیشمند و محقق تاریخ، مفسر قرآن مجید از شهر مشهد مقدس، حجت الاسلام و المسلمین احتشام حسن رئیس بنیاد فرهنگی المعمل از شهر بنگلور، حجت‌الاسلام و المسلمین روح ظفر امام جمعه مسجد خوجه بمبئی و علاقمندان به اهل بیت عصمت و طهارت (ع)در فضای مجازی زوم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین میر لوحی ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت عید ولایت و امامت غدیر خم بیان کرد: ماه ذی الحجه ماه سرور و جشن برای اهل بیت (ع) و عاشقان این خاندان بزرگ است. که عید غدیر خم عید اکبریکی از مناسبت‌های عظیم در این ماه بشمار میرود و همه مسلمانان ودوستداران اسلام ناب محمدی (ص)با فر‌‎ا رسیدن این عید بزرگ به جشن، سرورو شادمانی می‌پردازند.

وی در ادامه با اشاره به شخصیت والای حضرت علی بن ابوطالب (ع) اظهار کرد: مولای متقیان الگوی کامل برای همه انسان ها هستند. آنقدر ایشان وارسته و فروتن هستند که در هنگام نوشتن نام خویش و بمنظور احترام پدر بزرگوار خویش از قواعد زبان عربی خارج شده و ایشان خود را علی بن ابوطالب (ع) عنوان می کردند. در زبان عربی سه نوع مصوت کوتاه وجود دارد که شامل فتحه ، کسره و ضمه می شود و طبق قواعد زبان عربی اسم فرد باید علی بن ابی طالب (ع) باشد ولی چون کسره علامت پایین است امیر مومنان اسد الله غالب (ع) اسم پدر خود را ابوطالب می نوشتند و نشانه احترام والای آن امام بزرگوار به پدر خویش می باشد.

سید عباس رضوی ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید بزرگ غدیر خم گفت: در تاریخ اسلام هیچ واقعه ای بزرگتر است از واقعه غدیر خم وجود ندارد چرا که در آن خط مشی امت اسلام پس از پیامبر عظیم الشان و خاتم الانبیاء (ص) برای همگان مشخص می شود و حتی در این باب خداوند آیه تبلیغ را بر قلب نازنین پیامبر اسلام نازل می کند. اما با این حال بسیاری از افراد مغرضانه و بدون هیچ دلیل محکمی آنرا رد می کنند. آنها باید بدانند که این عامل باعث نفاق و استفاده دشمنان جهت منافع سیاسی خود شده است.

در ادامه اندیشمند، موسس و رئیس هیات امنای بنیاد خدیجه الکبری (س) تأکید کرد: بر اساس واقعه تاریخی غدیر خم، پیامبر اعظم (ص) در آن روز گرم وصی و جانشین خویش را انتخاب و به مسلمانان معرفی کردند. اگر به تاریخ مراجعه کنیم به خوبی در می یابیم که این حادثه کوچکی نبوده است و همه مسلمانان حاضر در حجه الوداع و همراه با خاتم الانبیا (ص) در آن حضور داشتند و همگان مشاهده و اعتراف نمودند و به امیر مومنان تبریک گفتند.

وی افزود: اگر امروزه شیعیان و محبان خاندان اهل عصمت و طهارت (ع) مراسم های مذهبی را با شکوه خاص برگزار می کنند به این دلیل است که ممکن است بسیاری مغرضانه آنها را کتمان کنند همانطور که به غدیر ارج ننهادند و ولایت را نادیده گرفتند و اکنون شاهد مشکلات عدیده در جهان اسلام هستیم.

در ادامه کتاب اقبال، ستاره بلند مشرق زمین که به قلم رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) به رشته تحریر درآمده و توسط خانه فرهنگ در سال جاری باز نشر شده است، رونمایی شد که مورد استقبال بسیاری از اندیشمندان، محققین و پژوهشگران قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین احتشام حسن، از شهر بنگلور با اشاره به سخنان رهبر عظیم الشان انقلاب اسلامی بیان کرد: امام خامنه ای (مدظله العالی) رهبر مدبر و دانای و عظیم الشان انقلاب اسلامی فرمودند: مسئله غدیر تنها مسئله شیعیان نیست بلکه مسئله جهان اسلام است. نویسندگان اهل تسنن در کتاب های خود در مورد این مسئله مهم احادیث مختلفی را آورده اند و همه آنها نشان دهنده مهم بودن موضوع امامت در دین اسلام است. همچنین آیه تبلیغ که بر قلب نازنین پیامبر اعظم (ص) نازل شده است نیز گواه آن است.

حجت الاسلام والمسلمین سید سبطین گفت: غدیر همچون چراغ راهی است که راه را برای همه مسلمانان جهان نشان داده است و صاحب اصلی آن امام عصر (عج) هستند که مردم جهان را از درد و آلام بیرون خواهند آورد.

حجت الاسلام والمسلمین روح ظفر نیز در سخنانی، اظهار کرد: امروزه در دنیا شاهد دشمنی های بسیاری علیه دین اسلام هستیم و همه آنها به خاطر فقدان اتحاد میان گروه های مسلمانان است. بایستی اندیشمندان و علمای خبره همه گروهها گرد آیند و پیرامون اتحاد و چگونگی حل و فصل مسائل به بحث و گفتمان سازنده بپردازند.

آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مومبای مطرح کرد: امروزه جهان اسلام به این نتیجه رسیده است که رهبر و ولایت فقیه رکن اصلی می باشد و فقدان این مهم در جامعه اسلامی باعث انشقاق میان مسلمانان شده است. غدیر جلوه ای تمام معنی از این اصل مهم و حیاتی برای دین مبین اسلام است.

وی ادامه داد: پرداختن به غدیر یعنی اتحاد و یکپارچگی مسلمانان تحت رهبری واحد برای رسیدن به قله های کامیابی و موفقیت است و باید بدانیم مالک اصلی غدیر امام زمان (عج) می باشند که با ظهور ایشان تمامی مسلمانان و ادیان به صورت یکپارچه در می آیند و اتحاد و مودت و صلح در جهان حکمفرما خواهد شد . زنده نگه داشتن غدیر یعنی اهمیت دادن به حکومت عدل و صلح و مدینه فاضله که همه آحاد بشر خواهند آن بوده اند.

آشوری افزود: غدیر مرحله اکمال و اتمام بعثت است که در روایات بسیاری از پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) در خصوص اهمیت این روز و گرامیداشت آن تاکید فراوان شده است که به برخی از آنها اشاره شد.

در پایان، کلیپ و نماهنگ تهیه شده توسط خانه فرهنگ اکران شد که مورد توجه همگان قرار گرفت.  این وبینار در فضای مجازی، فیسبوک خانه فرهنگ کشورمان و در شبکه اینترنتی یوتیوب کانال اینترنتی «اس ان ان» به صورت زنده پخش شد.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بهره برداری و استفاده از وبینار بین المللی و جشن عید ولایت به آدرس https://www.youtube.com/watch?v=v-EegsWJVg4  مراجعه کنند.           

نخجوان

همزمان با فرارسیدن عید غدیر خم، مراسم جشن عید سعید غدیر خم با حضور اعضای ایرانی و آذری سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران، سید احمد حسینی، سرکنسول و ابوالفضل ربیعی، وابسته فرهنگی در نخجوان برگزار شد.

این مراسم با مشارکت سرکنسولگری کشورمان در نخجوان در سالن منا سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار و با قرائت قرآن کریم، سخنرانی، پخش کلیپ های آذری و فارسی همراه بود.

در این مراسم، سید احمد حسینی، سرکنسول کشورمان پیرامون اهمیت واقعه غدیر خم به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: حادثه غدیر خم در سال دهم هجرت، رسول خدا صلی الله علیه و آله به حج رفت و احکام آن را به مردم آموزش داد. به هنگام بازگشت از مکه، در استراحتگاه جُحفه و در غدیر خم، به امر خدا مردمان را گرد آورد و در آن جمع بزرگ، امام علی علیه السلام را به جانشینی خود به آنان معرفی کرد و فرمود: «هر کس من مولای اویم، علی مولای اوست». تداوم خط نبوت واقعه غدیر خم که در آخرین سال زندگی رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله رخ داد و در آن علی علیه السلام به جانشینی آن حضرت صلی الله علیه و آله برگزیده شد، بدون شک واقعه غدیر خم، نقش سرنوشت سازی در تعیین مسیر آینده اسلام داشته است. در این واقعه، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله مهم‌ترین مأموریت دوران پیامبریِ خود را به انجام رساند؛ مأموریتی که انجام آن، به منزله رساندن پیام رسالت حضرت بود، و کوتاهی در مورد آن، به از بین رفتن زحمات چندین ساله ایشان می‌انجامید.

ربیعی، وابسته فرهنگی کشورمان گفت: واقعه غدیر خم که بدست نبی مکرم اسلام (ص) رقم خورد اتصال نبوت به امامت و ولایت است رسول خدا (ص) با تعیین جانشینی حضرت علی (ع) بدنبال معرفی الگویی کامل برای مسلمانان و جامعه بشری بود چرا که حضرت علی (ع) بعنوان مظهر و میزان نظری و عملی دین اسلام برای کل بشریت و تمام زمان ها می تواند بعنوان سرمشق و الگوی جامعه جهانی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: بنابراین هر یک از ما وظیفه خطیری برعهده داریم که از هر طریق ممکن به معرفی این واقعه و شخصیت و زندگانی حضرت علی (ع) بپردازیم و همگان را از این حادثه و واقعیت تاریخی که دین اسلام  و رسالت پیامبر اسلام با جانشینی حضرت علی (ع) تکمیل شده است باخبر و مطلع سازیم و این واقعه را به نسل های بعد از خودمان منتقل تا همواره بشریت بتواند از نور امامت و ولایت بهره مند شود.

گفتنی است، وابستگی فرهنگی کشورمان برنامه های متنوعی از قبیل تهیه و تنظیم و نشر بروشور واقعه غدیر خم به زبان آذری اقدام کرد که  فایل الکترونیکی آن به نشانی         https://nakhchivan.icro.ir/uploads/298_651_69_null.pdf قابل دریافت است.

همچنین، کتاب داستان غدیر خم برای کودکان و نوجوانان به زبان آذری توسط نمایندگی فرهنگی نخجوان ترجمه و منتشر شد و فایل الکترونیکی آن به نشانی https://nakhchivan.icro.ir/uploads/298_2743_66_null.pdf در دسترس قرار گرفت.

فعالیت گسترده ای در فضای مجازی و صفحه فیسبوک در خصوص واقعه غدیر خم از قبیل انتشار بیانات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در قالب پوستر و طراحی پوسترهای هنری با متون مرتبط و نشر کلیپ ها و نماهنگ هایی درباره غدیر خم اقدامات مختلفی انجام پذیرفت که مورد پسند و توجه علاقمندان به اهل بیت (علیهما السلام) قرار گرفت.

کامپالا

مراسم جشن عید غدیر خم، عید الله الاکبر، عید اکمال دین، اتمام نعمت، ثمره نبوت، تداوم رسالت و عید ولایت، امامت و انتخاب شایسته ترین رهبری برای امت اسلامی ویژه ایرانیان مقم کامپالا در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در اوگاندا برگزار شد.

در بخشی از مراسم، محمد لطفی مداح اهل البیت(ع) که در حال حاضر در اوگاندا بسر می برد با شعر خوانی و مداحی خود در وصف مولای متقیان حضرت علی(ع)، حضرت زهرا (س) و اهل البیت (ع) و همچنین قرائت زیارت امین الله حضار را به فیض رساند.

حجت الاسلام والمسلمین دهقانی، نماینده منطقه‌ای المصطفی(ص) در اوگاندا در سخنانی با اشاره به جایگاه عید غدیر خم در فرهنگ اهل البیت(ع)، با استفاده از آیات به توضیح اتمام نعمت الهی در روز عیدالله الاکبر پرداخت.

وی با بیان اینکه نعمت ولایت حلقه پایانی و تضمین کننده مسیر نورانی هدایت است گفت: شهادت به ربوبیت، بر اساس آیات الهی، متناسب با فطرت انسانی است.

به مناسبت عید سعید غدیر، نشست «اهمیت حیاتی غدیر خم» با حضور فرهیختگان، اندیشمندان و شخصیت‌های فرهنگی و دینی در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در کامپالا برگزار شد.

شیخ جمال الدین طه لوکواگو، مبلغ فعال اوگاندایی، یوسف منیر ماکاندگا، شخصیت علمی و دانشگاهی، فاضل کاکایِره، دانشجوی دانشگاه بین‌المللی المصطفی(ص) در قم، عبدالعزیز سالونگو، محقق، نویسنده شخصیت پان افریکنسیت اوگاندایی و مسئول امور تحقیقات دفتر مفتی عالی اوگاندا و محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی ایران در اوگاندا از جمله سخنرانان نشست تبیین و تشریح اهمیت حیاتی غدیر خم بودند.

عبدالعزیز سالونگو در سخنانی، با بیان اینکه مسلمانان باید از وقایع تاریخی خود مانند غدیر خم شناخت داشته باشند، گفت: جامعه‌ای که از گذشته خود بی اطلاع باشد در حقیقت هویت خود را از دست داده است.

وی از شرکت کنندگان خواست پیام‌ها و درس‌های غدیر خم را که رهبری عدالت پیشه، صالح، مقاوم، مسئولیت پذیر و ... است، به نسل جوان منتقل کنند.

این نویسنده اوگاندایی اظهار کرد: ضروری است نشست‌های مشابهی که موجب تنویر افکار عمومی می‌شود، برای نسل جوان اوگاندا به دفعات برگزار شود.

در ادامه این نشست، هر یک از سخنرانان به بیان موضوعاتی چون  غدیر خم حیاتی ترین و مهم ترین واقعه تاریخ اسلام، علت فراخوان عمومی از مسلمانان مناطق مختلف برای شرکت در حجت الوداع، غدیر خم در منابع اهل سنت، تشریح آیات مربوط با غدیر خم، تبیین جایگاه نبوت و امامت و ارتباط تفکیک ناپذیر آن ها با هم، تعریف خلافت و امامت و تفاوت آن ها و بیان دلائل عقلی و نقلی ضرورت انتخابات غدیر خم پرداختند.

ایروان

همزمان با شب عید سعید غدیر خم، سالن اجتماعات مسجد کبود ایروان میزبان جمعی از ایرانیان مقیم ارمنستان بود که برای بزرگداشت این مناسبت فرخنده گردهم آمده بودند.

در این مراسم که به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ایروان برگزار شده بود، پس از پخش تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، یکی از شرکت کنندگان در مسابقه شمیم ولایت شعرخوانی خود در وصف مولای متقیان امیر مومنان علی (ع) را ارائه داد و در ادامه برنامه که با پخش کلیپ های متنوع در گرامیداشت این عید بزرگ نیز همراه بود، دو تن از دیگر شرکت کنندگان در مسابقه فوق به ارائه مقالات خود پرداختند.

ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان در سخنانی به تشریح مسأله امامت در اندیشه شیعی و اهمیت عید غدیر خم به منزله یکی از بزرگترین اعیاد مسلمانان و شیعیان پرداخت.

سفیر کشورمان در ارمنستان با نقل چند روایت از مولا امیرالمومنین، اندیشه ها و حکمت های نهفته در گفتار آن حضرت که در نهج البلاغه گرد آمده است را چنان والا و سرشار از معنا دانست که تمجید بزرگان و محققان دیگر ادیان و مذاهب را برانگیخته است.

وی گرامیداشت غدیر به عنوان عید ولایت و امامت را بزرگداشت عدالت، پاکی، زهد و حکمت و معرفت خواند و در عین حال بر ضرورت حفظ وحدت مسلمین در مقابله با توطئه دشمنان تاکید کرد.

اعطای لوح تقدیر و جوایز برگزیدگان مسابقه شمیم ولایت بخش بعدی برنامه بود که توسط سفیر جمهوری اسلامی ایران و رایزن فرهنگی کشورمان انجام پذیرفت.

جشن غدیر ایرانیان مقیم ارمنستان با مولودی خوانی یکی از مداحان مقیم این شهر پایان یافت.

گفتنی است؛ مسابقه شمیم ولایت توسط رایزنی فرهنگی و در سه رشته نقاشی (برای کودکان 6 تا 15 ساله)، شعرخوانی و مقاله نویسی برگزار و در شبکه های اجتماعی مختلف اطلاع رسانی شده بود که برگزیدگان آن در این مراسم معرفی شدند.

اسلام آباد

به مناسبت ایام دهه ولایت و امامت، مراسم جشن عید غدیر به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد و با مشارکت مركز بانوان حيا وابسته به سازمان منهاج القرآن در محل خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی برگزار شد.

شرکت کنندگان با تاکید بر ماندگار بودن غدیر در جهان اسلام، اعلام کردند: همه مسلمانان باید بر موضوع غدیر که اطاعت از ولایت است عمل کنند.

همچنین بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ غدیر در جامعه تاکید کردند. همچنین بانوان حاضر در این مراسم اعلام کردند، غدیر، پیام وحدت و انسجام است و بر الگوپذیری از شخصیت مولی الموحدین حضرت علی (ع) تاکید کردند.

 «سید محمد علی حسینی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان مهمان ویژه این مراسم بود، همچنین، «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی کشورمان در اسلام‌آباد و برخی از شخصیت‌های مذهبی و اجتماعی پاکستان طی سخنانی تاکید کردند: وحدت و انسجام امت اسلامی دشمنان را به زانو در می‌آورد.

در این مراسم جمع زیادی از بانوان نخبه و فعال در عرصه های مختلف، دوستداران اهل بیت (ع) اعم از اهل تسنن و شیعه و نیز شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و علمی حضور داشتند.

حسيني، سفير کشورمان در پاكستان به تشریح فرازهایی از خطبه غدیر پرداخت و گفت: بهترین سخن در این روز، فرمایشات پیامبر اکرم(ص) در خطبه غدیر است. وي افزود: خطاب پیامبر اکرم (ص) در این خطبه، همه مردم هستند، اعم از مردمی که در واقعه غدیر حضور دارند و یا ندارند.

سفير جمهوري اسلامي ايران در پاكستان افزود: باید روز عید غدیر را تبریک گفت، به این دلیل که ولایت علی ابن ابیطالب (ع) را پذیرفتیم و در قلعه محکم ولایت او قرار گرفته‌ایم و با ذکر "الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه علی بن ابیطالب" خداوند متعال را شکر می‌کنیم که این نعمت عظمای خود را نصیب همه کرد.

احسان خزاعي، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان طی سخنانی به بیان ویژگی‌ها و فضایل حضرت امام علی (ع) به عنوان پیشوای بزرگ دین اسلام پرداخت و گفت: مسلمانان با پیروی از سیره امیرالمومنین (ع) می‌توانند به وحدت میان امت اسلامی کمک کرده و همدلی و همگرایی میان مذاهب اسلامی را گسترش دهند.

وی یادآور شد: در فاصله بین عید قربان و در آستانه عید غدیر قرار داریم که یکی از اعیاد بزرگ اسلامی عید غدير خم است. غدیر خم یک رویداد تاریخی و ماندگار در جهان اسلام است و باید همه مسلمانان به اهمیت موضوع غدیر که اطاعت از ولایت و پیروی از آموزه های قرآنی و اسلامی است، عمل کنند.

خزاعي افزود: واقعه غدیر بیانگر آن است که مسلمانان با هم وحدت داشته باشند و یکی شوند. خاستگاه و ریشه اتحاد، محبت و مهربانی و با هم بودن است و از آیات قرآن نیز این موضوع به دست می آید. اتحاد، وحدت، هماهنگی و بر اساس اصول مشترک پیش رفتن می تواند پیام غدیر باشد

خانم سيده وسيمه همداني، رئيس دارالقرآن كريم خواهران المهدي ديگر سخنران اين مراسم بود. وی طي سخناني ابعاد مختلف شخصیت و منزلت امام علي(ع) و جايگاه ولايت اميرالمومنين علي (ع) و واقعه غدير خم را بيان كرد و با تبریک عید غدیر به تمام خواهران حاضر و مهمانان گفت: غدیر راهی است که به سوي جنت می رود.

 وی گفت: غدیر بر همه ما حجت است تا بتوانیم پیام پیامبر اکرم (ص) را به مردمی كه در آن جمع حضور نداشتند برسانیم و این پیام به نسل هاي بعد منتقل شود. علی (ع) تعبير این آیة شريفه ( الیوم‌ اکملت لكم دينكم ...) بود. غدير را از جغرافیای اسلامی نمی توان حذف كرد چون غدیر مرکز و ‌پایه دین ماست.

خانم نصرت جعفري، رئیس حوزه علمیه خواهران جامعه الزهرا (س) در اسلام‌آباد ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر گفت: حیات امام علی (ع) و معصومین (علیهم السلام) در واقع ترویج سنت و سیره پیامبر گرامی اکرم (ص) است. وی  افزود: علم، معرفت، زهد و تقوا و شجاعت را از ویژگی‌های بارز امام علی (ع) دانستند. وی در ادامه وي با بیان فضائل امام علی(ع) و جایگاه غدیر در اسلام پرداخته و گفت: روز غدير روز اكمال دين است كه بعد از اعلام ولايت اميرالمومنين توسط پيامبر گرامي اسلام(ص) در آيه "اليوم اكملت لكم دينكم" امروز براي شما اين دين را كامل كرديم.

واجد حسين، رئيس جمعيت مشايخ پاكستان نيز طی سخنانی فضائل اميرالمومنين علی (ع) و نیز اهميت غدير را بیان کرد.

رئیس جمعیت مشایخ پاکستان گفت: امروز روز جشن عيد غدير است اين روز روز اكمال دين است. قربانی، عید قربان را تكميل میکند و این عید دین ما را تکميل می کند، چون بر اساس این خطبه که روز عید غدیر فرمودند، دین ما تكميل شد. وی گفت: همانا علی (ع) بود که با اعلام ولایت او دين كامل شد.

سهيل رضا، مسئول امور بين الملل و هماهنگي بين مذاهب سازمان منهاج القرآن پاكستان گفت: محبت به ائمه معصومين (ع) و اهل بيت(ع) جزو اصول دین است و هرکس که از این محبت بهره مند نگردد، یعنی این که دین و ایمان به او تعلق ندارد و این لطف خدا است که ما را از این نعمت بهره مند کرده است.

خانم سدرا طاهر، نماينده مجلس وحدت مسلمين پاكستان و مسئول بخش تربيت نيز طي سخناني جايگاه غدير را بيان كرد و با تبريك عيد غدير گفت: فقط شعاردادن کافی نیست زیرا غدیر حقی است بر گردن همه ما.

وی گفت: علی (ع) فقط اسم یک فرد نیست بلکه چه در جنگ باشد يا میدان عمل علي(ع) يك الگو براي همه است و باید در عمل پيرو حضرت علي(ع) باشيم.

از دیگر برنامه های اجرا شده در این مراسم، پخش کلیپ هایی با موضوع غدیر بود. این برنامه با رعایت دستورالعمل بهداشتی و به صورت حضوری برگزار شد و همزمان نیز از طریق فضای مجازی در شبکه های فیس بوک و اینستاگرام به طور مستقیم (زنده) پخش شد. 

ایرانیان مقیم شیعیان و پاکستان در شهرهای مختلف این کشور عید سعید غدیرخم را به عنوان یوم الله الاکبر و اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیرالمومنین علی(ع) از سوی حضرت محمد مصطفی (ص) پیامبر اسلام را جشن گرفتند.

ایرانیان مقیم شهر اسلام‌آباد پایتخت پاکستان چهارشنبه شب با حضور "سید محمدعلی حسینی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، "احسان خزاعی" رایزن فرهنگی کشورمان، روسای نهادهای ایرانی، دبیران مجتمع آموزشی امام حسین(ع)، کارکنان سفارت و خانواده های آنان، مراسم ویژه‌ای در محل مسجد مجتمع مسکونی سفارت کشورمان برگزار کردند.

این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید با صوت دلنشین حاج «کریم منصوری» قاری بین المللی کشورمان آغاز و برخی از مداحان اهل بیت (ع) به مولودی و مدیحه سرایی در وصف مولای متقیان پرداختند.

حجت الاسلام «امین شهیدی» از شخصیت های نام آشنای شیعیان پاکستان نیز در این مراسم درخصوص واقعه غدیر و اهمیت آن سخنرانی کرد.

وی گفت: شخصیت جانشین برحق رسول الله حضرت امام علی (ع) در همه زمان ها برای بشریت یک الگو کامل بوده و وجود مبارک ایشان سرمایه وحدت است و مسلمانان باید با پیروی از سیره امیرالمومنین(ع)، سعادت دنیا و آخرت را برای خود ذخیره کنند.

براساس این گزارش، دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در شهرهای مختلف پاکستان شب چهارشنبه با حضور پرشور در مساجد متعلق به شیعیان و حسینیه ها، عید ولایت و امامت حضرت علی (ع) را با برپایی جشن های باشکوهی گرامی داشتند. آیین‌های گرامیداشت اعلام ولایت و جانشینی مولای متقیان تا شب بعد از عید نیز در مناطق مختلف پاکستان ادامه داشت.

در این مراسم ها، سخنرانان با تبیین واقعه تاریخی غدیر، سالروز اعلام امامت و ولایت حضرت علی (ع) را از سوی پیامبر اسلام، مقدس و محترم شمرده و مداحان نیز با اجرای سرودهای دینی و مولودی خوانی به فضای معنوی این محافل شاد، رونق بخشیدند.

شیعیان پاکستان با آذین بندی مساجد و حسینیه ها، محافل جشن عید سعید غدیر خم را برپا کردند. در آیین‌ها دوستداران خاندان نبوت با برپایی مجلس جشن و سرور، وعظ و سخنرانی و دعا و نیایش یکبار دیگر مراتب عشق، تعهد و اخلاص خود را نسبت به اسلام و قرآن، پیامبر عظیم الشان اسلام، حضرت علی امیر المومنین (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به نمایش گذاشتند.

مولتان پاکستان

مراسم جشن عيد غدير به مناسبت ايام دهه ولايت و امامت به همت خانه فرهنگ جمهوري اسلامي در مولتان برگزار شد. در این جشن با شکوه، شرکت کنندگان به جايگاه و اهميت غدير در اسلام و قرائت شعر درباره منقبت و فرهنگ غدیر پرداختند.

سید کاظم علی شاه نقوی، رئیس حوزه علميه شيعيان مخرن العلوم شهر مولتان، طی سخنانی درباره شخصیت حضرت امیرالمومنين علي(ع) گفت: هر ذی روح و هر ذره در این کائنات مدیون حضرت علی ابن ابیطالب (ع) است وی در ادامه افزود: هرذی روحی که در دنیا ذكر خدا می کند، ذکر علی(ع) هم می کند و در تمام کائنات کسی نیست که در حال نماز زکات بدهد به جز امیرالمومنین علی (ع) که برای جامعه الگو است. پیام وحدت برای هر همه جوامع در غدير صادر شده است و پيامبر اکرم(ص) فرمودند: علی (ع) نور اول در اين دنيا و درآخرت نيز است.

در این محفل، شخصیت های برجسته اعم از بانوان شيعه و اهل سنت از جمله؛ علامه مجاهد عباس گردیزی، علامه مصطفی انصاری، علامه اقتدار حسین نقوی رئيس مجلس وحدت مسلمین در مولتان، آقای زاهد حسین گردیزی، علامه اصغر علی شاه، علامه مصطفی حیدر علی انصاری، زاهد عباس گردیزی، نسیم جعفری، نورالامین خاکوانی و خانم ها شوکت اشفاق و زاهده بخاری شرکت کردند و در خصوص جايگاه و اهمیت غدیر و فضائل امیرالمومنین علی (ع) سخنان مبسوطی را بیان کردند.

 آنان ضمن تبریک فرارسیدن عید غدیر و با استناد به آیه شریفه قرآن کریم "الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الاسلام دینا" گفتند: این روز، روزی است که خدا دین خود را در آن روز کامل کرد و خدا تمام نعمت های دنیا و آخرت را به اتمام رساند.

خانم بخاری، مسئول روابط عمومی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مولتان به بیان برخي ابعاد شخصیت والای امیرالمومنین علی(ع) پرداخت و گفت: من از خداوند تبارک و تعالی دعا می کنم که تمام جهان اسلام را تقویت کند و تمام مسلمانان را توفيق دهد كه باهم  اتحاد و همبستگي داشته باشند.

در این برنامه که با آياتي از قرآن كريم توسط علی رضا گیلانی دانشجوی مدرسه شهید مطهری است تلاوت شد، نعت ومنقبت خوانی توسط آقای سفیر مهدی ارائه شد. همچنین در این برنامه غدیری، آقایان کاشف زیدی، مرتضی زمان گردیزی و مختار کلیم و خانم سیده نسرین جعفری  اشعاری با موضوع غدیر را ارئه دادند.

همچنین، همزمان با ایام دهه ولایت و امامت، این عید بزرگ با عنوان «شب شعر غدیر» با حضور "احسان خزاعی" رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد در شبکه سچ تی وی پاکستان برگزار شد.

در این محفل ادبی 10 نفر از بزرگان عرصه شعر و ادب پاکستان و دوست داران اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) حضور داشتند و با اظهار ارادت به مولی الموحدین علی (ع)، سروده های آئینی خود را با مضامین شعری در حوزه ولایت و امامت و همچنین در وصف واقعه بزرگ غدیرخم قرائت کردند.

در این آیین ادب، سید اظهر عابدی، ادیب، شاعر و چهره نام آشنای فرهنگی پاکستان، اجرای برنامه را بر عهده داشت و شاعران مطرح این کشور، انجم خلیق، منظر نقوی، پروفسور پرویز جلیل عالی، طاهر یاسین طاهر، علی اکبر ناطق، محمد نصیر زنده، جنید آذر، وفا چشتی و خانم عابده تقی اشعار خود را ارائه کردند.

خزاعی، رایزن فرهنگی ایران در سخنانی، گفت: ایران و پاکستان دو کشوری هستند که روابط دیرینه فرهنگی با هم دارند و مردم هر دو کشور دوست و برادر، نسبت به حضرت علی (ع) عشق می ورزند و علاقه وافری دارند لذا عید غدیر را به مردم هر دو کشور تبریک عرض می نمایم.

وی اظهار امیدواری کرد تا برگزاری اینگونه محافل ادبی، موجب افزایش عشق و آگاهی ما نسبت به اهل بیت (ع) و همچنین گام موثر فرهنگی در جهت همبستگی مذاهب اسلامی باشد.

خزاعی در ادامه با معرفی "شهریار" شاعر معاصر و شهیر ایران، شعر وی را تحت عنوان "همای رحمت" که در وصف علی ابن ابیطالب (ع) است را قرائت کرد.

این برنامه با میزبانی شبکه سچ تی وی پاکستان و با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد تهیه و پخش شد.

باکو

آیین بزرگداشت عید غدیرخم، روز امامت و ولایت با عنوان «نقش غدیر خم در گسترش تمدن اسلامی» با حضور دوستداران و محبین اهل بیت(ع) در محل سالن اجتماعات خانه فرهنگ شهریار این نمایندگی فرهنگی و با رعایت پروتکل‌های کرونایی برگزار شد.

قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو طی سخنانی، ضمن تبریک این عید با سعادت، واقعه غدیر خم را یکی از مهمترین وقایع تاریخ اسلام برشمرد که نقش بسزایی در گسترش تمدن اسلامی داشته است.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو ضمن تشریح آیه تبلیغ و آیه اکمال گفت: حادثه غدیر و آنچه در آن اتفاق افتاد نشان دهنده ریشه الهی داشتن ولایت امیر مؤمنان علی (ع) است و کامل شدن دین و به نتیجه رسیدن نبوت پیامبر اکرم (ص) به آن بستگی دارد.

وی ادامه داد: بنیان تمدن اسلامی توسط پیامبر اکرم و علی (ع) نهاده شد و این موجب فخر جهان اسلام است که چنین شخصیتی در بنیانگذاری تمدن آنها نقش اصلی را ایفا کردند. شخصیتی که پیامبر اکرم(ص) وی را دروازه علم نامید و در همه علوم اول بوده است. امیرالمؤمنین در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و هنر نظراتی را بیان کردند که بعد از 1400 سال در حوزه سیاسی مورد استناد قرار می‌گیرد و این نشان دهنده اساس محکم و قوی برای تمدن اسلامی است که بعد از وی سایر ائمه و علمای اسلامی شاخ و برگ آنرا تکمیل کردند.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو با اشاره به شخصیت حضرت علی(ع) افزود: ما افتخار می کنیم که شخصیت والایی همچون امیرالمومنین داریم که در تمامی زمینه ها اول است و صدها جلد کتاب در مورد شخصیت امام علی(ع) و اندیشه های سیاسی و اجتماعی وی نوشته شده است و حتی برخی از علمای مسیحی و سایر ادیان هم علی را منجی عدالت و شخصیتی بی نظیر نامیده اند.

میرجعفر ایوب اف، از علمای مطرح آذربایجان و نماینده اداره مسلمانان قفقاز نیز طی سخنانی به شأن و عظمت واقعه تاریخی غدیر اشاره کرد و شخصیت والای حضرت علی (ع) را با سخنی حكمت‌آميز از خليل بن احمد كه گفته است «بى‌نيازى او از همه و نياز همه به او، دليل بر اين است كه او امام همه است.» توصیف کرد.

وی غدیرخم را رمز وحدت جهان اسلام معرفی کرد و افزود: اگر شخصی واقعا و بطور صمیمی عاشق اسلام و در پی وحدت باشد، به حضرت علی (ع) و واقعه غدیرخم می رسد و تمامی اعمال او از جهاد، حج، زکات و ... با وجود غدیرخم مورد قبول خداوند متعال است.

خانم نورسته ابراهیم اوا، مدیر شورای زنان حزب اسلامی آذربایجان نیز بر الگوگیری از سبک زندگی حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه تأکید کرد.

وی حضرت امیرالمؤمنین(ع) را معیار هدایت و راه نجات معرفی کرد که برای شناخت و درکش می توان به سخنان آن حضرت درباره خودشان و حتی دشمنان وی مراجعه کرد.

خانم نورسته اندیشه های مولا امیرالمؤمنین را نه فقط برای زمان خود بلکه برای همه زمانها قابل تطبیق دانست و بر پیروی از اندیشه های وی توسط همه مسلمانان تأکید کرد.

در ادامه مراسم، حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر اجاق نژاد، نماینده ولی فقیه در ج. آذربایجان طی سخنانی به نعمت های بیشماری که از منشاء مقدسی بنام توحید است و وجود پروردگار متعال است، اشاره کرد.

گروه موسیقی آیینی ظفر 313 و شاعر شناخته شده اهل البیت(ع) این کشور، حاج سیار با اجرای قطعات دلنشینی فضای بسیار فرح بخشی را برای حاضرین در این مراسم فراهم آوردند.

علاوه بر این مراسم، مسابقه بزرگ غدیر توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در آذربایجان برگزار شده بود که 20 سوال در این مسابقه طرح و ارائه شد و در فضای مجازی پخش شد و در طول دو روز بیش از 600 نفر در آن شرکت جستند و چون تعداد برندگان تنها 5 نفر قید شده بود، به ناچار اعلام شد که به قید قرعه به 5 نفر از افرادی که به همه سوالات پاسخ داده باشند جایزه اعطا خواهد شد.

در پایان، مراسم غدیر در مرکز فرهنگی شهریار که بطور مستقیم از فیس بوک و اینستاگرام رایزنی فرهنگی هم پخش می شد ، با اضافه کردن تعداد جوائز به 14 نفر، اسامی این افراد به قید قرعه و با حضور سیدعباس موسوی، سفیر ایران در باکو، حجت الاسلام والمسلمین اجاق نژاد، نماینده ولی فقیه در آذربایجان، حاج سلطان علیزاده، امام جمعه مسجد بزونا، گل بالا فنائی، شاعر اهل البیت در آذربایجان و خانم نورسته ابراهیم اوا، فعال امور زنان در آذربایجان در روی صحنه  انتخاب شدند و مقرر شد با حضور در رایزنی فرهنگی جوائز خود را دریافت کنند.

همچنین، مقاله‌ای توسط رایزن فرهنگی کشورمان با عنوان «درس‌هایی که از غدیرخم می‌توان آموخت» تهیه و به برخی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های آذربایجان ارسال شده بود که این مقاله در خبرگزاری سلام نیوز و برخی دیگر از سایت‌ها به چاپ رسید.

بغداد

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در بغداد، مراسم جشن عید غدیر خم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد.

در این جشن که مخصوص کارکنان و ایرانیان مقیم در عراق اجرا شد، جمعی از برادران اهل سنت به عنوان میهمان ویژه نیز حضور داشتند.

از برنامه‌های خاص این جشن، اجرای تواشیح توسط برادران اهل سنت رباط محمدی در مدح اهل بیت(ع) بود که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

 

دهلی‌نو

همزمان با عید سعید غدیر و جشن امامت و ولایت، مراسمی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی با حضور سفیر کشورمان و جمعی از ایرانیان برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین شاکری، نماینده جامعة المصطفی(ص) العالمیه در دهلی پیرامون جایگاه امامت در اندیشه اسلامی و قرآنی و همچنین فضائل مولی الموحدین امیرالمومنین(ع) سخنرانی کردند.

در بخش دیگر از این مراسم، علیرضا قزوه و عمادالدین ربانی به شعرخوانی پرداختند .

 

پیشاور

با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پیشاور، مراسم جشن عید سعید غدیر با عنوان «عید امامت و ولایت» با حضور مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور، علامه عابدحسین شاکری، معاون حوزه علمیه شهید عارف حسین الحسینی، مولانا حبیب الله چشتی، استاد علوم اسلامی در دانشکده دولتی چارسده، وقارحیدر، مدیرمدرسه پاک – آلمان، مولانا محمد ادریس، مدیر اسبق مدرسه دولتی منطقه رسالپور، مولانا سید جمیل حسن، مدیر و استاد حوزه علمیه شهید عارف حسین الحسینی، اساتید حوزه‌های علمیه پیشاور، علمای شیعه و سنی و طلاب در مسجد حوزه علمیه شهید عارف حسین الحسینی برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، نعت خوانی و منقبت خوانی در مدح و ثنای حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) آغاز شد.

سخنرانان در این مراسم با پرداختن به تاریخچه و خطبه غدیرخم، این واقعه را بزرگترین و بی نظیر ترین رخداد تاریخ اسلام و روز اکمال دین، اتمام نعمت، دین اسلام نزد خداوند و روز یاس کافران شمردند.

سخنرانان اظهار کردند: عید غدیرخم یکی از بزرگ‌ترین اعیاد اسلامی بوده و زنده نگهداشتن آن وظیفه تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی می باشد و بایستی به شایستگی توسط همگان گرامی داشته شود.

آنان با اشاره به شان نزول آیات مربوط به موضوع غدیر و با تاکید بر وحدت و تقریب مذاهب اسلامی، روز غدیر را نماد وحدت تمام مسلمانان جهان دانسته و این روز را برای زدودن کامل تفرقه و ایجاد پیوند ایمانی به جای پیوندهای قومی و نژادی، بین مسلمانان مطرح کردند.

سخنرانان خاطر نشان کردند: با توجه به آیه مودت و واجب بودن محبت به خاندان نبوت(ص)، گرامیداشت عید سعید غدیر را به عنوان عید اسلامی، نشانه دوستی با اهل بیت(ع) و به ویژه حضرت امیرالمومنین علی ابن ابی طالب(ع) دانسته و آن را جزو شروط ایمان در تمامی مذاهب اسلامی قلمداد کردند.

آنان افزودند: با استفاده ازهمه امکانات از جمله فضای مجازی، بایستی پیام غدیر و همچنین موضوع ولایت‌ مداری، ایستادگی در مقابل استکبار و عدالت خواهی، برای جهانیان تبیین شود.

در پایان مراسم با طرح سؤالات در خصوص غدیرخم، به پاسخ دهندگان جوایز به رسم یادبود اهدا شد.

 

آفریقای جنوبی

همزمان با هفته ولایت و عيد سعید غدیر خم و ماه شریف ذی الحجه، ماه برگزاری فریضه عبادی، سیاسی حج، وبینار «تأثیر حج و شناخت واقعه غدیر در تحقق وحدت اسلامی» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی و با پشتیبانی مرکز مطالعات راهبردی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با مشارکت سازمان حج و زیارت، مجمع تقریب مذاهب اسلامی، مرکز مطالعات عالی انقلاب اسلامی، دانشگاه المصطفی در ژوهانسبورگ و مرکز اهل بیت علیهم السلام آفریقای جنوبی برگزار شد.

در این وبینار علاوه بر حضور و سخنرانی حجج اسلام نواب، نماینده ولی فقیه در سازمان حج، شهریاری، دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و آفتاب حیدر، رئیس مرکز اهل بیت علیهم السلام آفریقای جنوبی و همچنین، خلج منفرد، واعظی، عارفی و آقا محمدی در خصوص ابعاد عبادی، سیاسی حج و نقش و تاثیر شناخت واقعه غدیر در تحقق وحدت اسلامی و نیز غدیر از منظر علمای اهل سنت به ایراد سخن پرداختند.

از نکات برجسته این وبینار که از طریق یوتیوب و آپارات به اجرا در آمد، حضور دو تن از علمای أهل سنت آفریقای جنوبی در آن و سخنرانی در خصوص غدیر و بیان فضائل مولای متقیان حضرت علی علیه السلام بوده است.

محسن زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی در سخنانی پیرامون موضوع وبینار، از نهادها و سازمان‌های مشارکت کننده ایرانی و آفریقای جنوبی و نیز از سخنرانان حاضر در وبینار تشکر و قدردانی کرد.

تایلند

بزرگداشت ایام دهه ولایت و برنامه های اعیاد قربان تا غدیر از سوی حسینیه مجازی رایزنی فرهنگی با مشارکت نمایندگی جامعةالمصطفی در بانکوک ویژه هموطنان ایرانی و فارسی زبانان مقیم در تایلند به اجرا درآمد.

برنامه قرائت دعای پرفیض عرفه در شب عید سعید قربان با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سخاوتی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی به صورت پخش زنده به اجرا درآمد.

ویً طی سخنانی به فلسفه و معارف بلند دعای عرفه و اساسا حکمت روز عرفه اشاره کرد.

در ادامه اعمال مستحب وارده در این روز عرفه را برشمردند. سپس، دعای ملکوتی عرفه یادگار حضرت امام حسین (ع) زمزمه شد.

جشن عید غدیر خم نیز در بستر شبکه مجازی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سخاوتی به صورت پخش زنده همراه بود.وی در سخنان خود، به شرح جایگاه و منزلت روز عید سعید غدیر و دلایل نقلی و عقلی مطرح شدن این روز به عنوان بزرگترین روز سال پرداخت.

همچنین، وصایت حضرت پیامبر (ص) مبنی بر ولایت و امامت حضرت علی(ع) به عنوان اصول حقه دین مبین اسلام در روز عید غدیر تشریح شد.

مراسم جشن عید غدیر امسال طی برنامه از پیش تعیین شده به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و حمایت جامعةالمصطفی و مشارکت مردمی با تهیه غذا و اطعام مؤمنین مسلمان به صورت توزیع گسترده در سطح شهر همراه با اطلاع رسانی اجرای برنامه سخنرانی همراه شد.

همچنین در طی این دهه، پیام‌های محتوای تبلیغی به شکل گسترده در بسترهای متنوع محیط مجازی به صورت بنر، اینفوگرافی، ویدئو و ... به زبان‌های تایی و فارسی و انگلیسی منتشر شد.


كنيا

مراسم جشن عيد غدير خم با حضور علما، انديشمندان، شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني و سيدرضا جعفري، سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان در تانزانيا در محل مرکز اسلامی شیعیان شهر ناکارو برگزار شد.

در این مراسم  مسئولین و کارکنان  مرکز اسلامی همچنین  روحانیون حوزه علمیه صاحب الزمان(عج)، شیخ حسن سلیم، شیخ سلیمان هینزانو، شیخ عبدالله تومبو، شیخ احمد حاج و عیسی ناینگو حضور داشتند.

این مراسم با سخنرانی، اجرای گروه سرود و مدیحه خوانی در مدح حضرت علی(ع) و این روز فرخنده  همراه بود.

همچنین در حاشیه این مراسم، رایزنی فرهنگی کشورمان در کنیا نمایشگاه کتاب با موضوعات مختلف  به زبان‌های انگلیسی و عربی  برپا کرد. تعدادی از این کتاب‌ها در پایان مراسم به کتابخانه این حوزه علمیه این شهر اهدا شد.

همزمان با عید غدیر، کلنیک تخصصی زنان و زایمان «الغدیر» با حضور سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در نایروبی و تنی چند از شخصیت‌های مهم اسلامی کنیا از جمله رمضان ناجی در شهر ناکارو افتتاح شد.

همچنین ساختمان بیمارستان مرکز اسلامی القائم  که  این کلنیک در مجاورت  آن ساخته شده است مجددا بازسازی شده و یک طبقه دیگر نیز به آن افزوده و کاملا تجهیز شد.

این بیمارستان دارای مراکز عکس برداری، آزمایشگاه، داروخانه، چشم پزشکی، فیزیوتراپی و ... است.

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کنیا و به مناسبت گرامیداشت عید غدیر، مسابقه مقاله نویسی و شعر غدیر در کنیا برگزار شد.

در این مسابقه، سه عنوان مقاله و پنج شعر به زبان انگلیسی و سه شعر به زبان سواحیلی دریافت شد که هیأت داوران سه نفر را واجد شرایط دریافت جایزه تشخیص داد. علی مویه گا و عیسی ماجنگو، داوران این مسابقه بودند.

در این مسابقه از خانم farida  law برای مقاله نویسی و Mustafa angatia برای شعر به زبان انگلیسی  و خانم salim ruiya برای شعر به زبان سواحیلی تقدیر به عمل آمد.

متن اشعار و مقالات دریافتی در سایت نمایندگی بارگذاری و برای مراکز اسلامی ارسال شد.

ضمنا در دو ویژه برنامه عید غدیر در مرکز اسلامی شهر ناکارو و مدرسه و حوزه علمیه اهل بیت ری روتا شهر نایروبی از آنها تقدیر و گزارشی از این مسابقه و نحوه دریافت اشعار و مقالات برای عموم  اطلاع رسانی شد.

هرات افغانستان

از هجدهم ذی الحجه سالروز واقعه بزرگ غدیر خم امسال نیز از سوی عاشقان و شیفتگان امیرالمؤمنین (ع) در استان هرات تجلیل به عمل آمد. شهروندان شهر هرات در مسجد و حسینیه امام‌زاده مظفر، از روز بزرگ غدیر با راه اندازی محفلی جشن، تجلیل کردند.

در این محفل، حجت‌الاسلام احمدی، با بیان اینکه غدیر از مهم‌ترین روزهای تاریخ اسلام است گفت: پیامبر (ص) در این روز با عظمت دست علی را در محضر هزاران انسان بلند کرده و فرمود: "من کنت مولا، فهذا علی مولا"، هرکه من آقا و مولای او هستم پس علی آقا و مولای اوست.

به گفته حجت‌الاسلام احمدی، حضرت علی (ع) در این روز و در بین انبوهی جمعیت به عنوان جانشین پیامبر تعیین شده و تمام مسلمانان هم به این امر باور دارند.

وی خاطرنشان می‌کند "باید تلاش شود با شناخت سیره‌ای واقعی حضرت علی، شناخت مان را نسبت به آن حضرت افزایش بدهیم و زندگی برپایه ولایت مداری داشته باشیم."

همچنین در این محفل دیگر سخنرانان هم با اشاره به نقش سازنده حضرت علی در گسترش و احیایی اسلام گفتند که باید در این مقطع زمانی مردم افغانستان با اراده علوی در مقابل بیگانگان از خاک و سرزمین شان حراست کنند.

در پایان این مجلس به رسم عشق و اراده به امیر المومنین علی (ع) اطعام/غذا و تحفه غدیری هم به مردم توزیع شد.

این در حالیست که از صبح امروز در دیگر نقاط هرات از جمله جبرئیل، شهرک خاتم‌الانبیاء و مسجد جامع توحید شهرک رازی هم از روز بزرگ غدیر تجلیل به عمل آمده است.

همچنین در تجلیل از عید باسعادت غدیر خم در بسیاری از مساجد سطح شهر از جمله مسجد ولی عصر«عج»، مسجد کاظمیه، مسجد جوادیه، مسجد جامعه صادقیه، تکیه عمومی حضرت اباالفضل العباس علیه السلام، مسجد النبی(ص)، مسجد و حسینه نبی اکرم(ص) نیز مراسمات پرشوری برگزار گردید.

کارزار تخفیف در قیمت‌ها با شعار «فقط به عشق علی (ع)» در روز غدیر در هرات راه اندازی شد. جوانان افغانستان می‌گویند با این کار، در صدد این هستند تا فرهنگ غدیری را در بین مردم بیشتر جلوه دهند و در بین هیاهوی ناامنی‌ها، به دل مردم شادی ارزانی کنند.

با این حال، در دیگر نقاط هرات هم مردم با راه‌اندازی مجالس جشن، پخش کردن غذا به فقرا و دیگر برنامه‌ها از روز غدیر تجلیل به عمل می‌آورند.

همینطور، جوانان مرکز مهدویت هرات نیز با تهیه بسته های فرهنگی به تعداد 3 هزار بسته به مناسبت عید سعید غدیر خم به پیشواز این عید شتافتند.

در این بسته های فرهنگی سعی شده بوده تا با معرفی غدیر و پیوند آن با بحث مهدویت و ظهور سطح آگاهی و فهم مرد نسبت به این دو روخداد مهم افزایش یابد.

انتهاي پيام/ص


١٣:٠٣ - شنبه ٩ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٧٣٠    /    تعداد نمایش : ١٤٦٥خروج
 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.