English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠
اخبار > کارگاه آموزشی فلسفه، پیام‌ها و درس‌های نماز و نقش سازنده آن در جامعه


  چاپ        ارسال به دوست

در کامپالا برگزار شد؛

کارگاه آموزشی فلسفه، پیام‌ها و درس‌های نماز و نقش سازنده آن در جامعه

کارگاه آموزشی فلسفه، پیام‌ها و درس‌های نماز  و نقش سازنده آن در جامعه با حضور جمعی امام جمعه و جماعت، استاد دانشگاه، مسئولان انجمن‌های دانشجوئی دانشگاه‌ها و فعالان فرهنگی و اجتماعی اوگاندا به همت رايزني فرهنگي كشورمان در اوگاندا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،رایزن فرهنگی ، پروفسور آدم سبیالا استاد دانشگاه ، موسی سوئد موگانزا از دپارتمان ترجمه و نشر دانشگاه ماکِرِره و بشیر بدرو کاسوله محقق ، امام جمعه و فعال دینی و کالما محمد عبد المالک رئیس انجمن های اسلامی مساجد و مدارس مناطقی از کامپالا مدرسان کارگاه فوق الذکر بودند که هر یک مسئولیت تدریس ابعادی از نقش سازنده نماز را به عهده داشتند.

 سوال و جواب و اهداء کتاب هائی از امام خمینی(ره) ، داستان راستان ترجمه شده به زبان ملی لوگاندا بخشی از کارگاه آموزشی فلسفه ، پیام ها و درس های نماز و نقش سازنده آن ها در جامعه بودند.

پروفسور آدم سبیالا استاد دانشگاه و فعال دینی در اوگاندا با اشاره به فلسفه عبادت گفت در نماز نکات و اسراری وجود دارد که که رعایت آن ها موجب استقرار ارزش های اسلامی و انسانی در جامعه می شود.

وی در بخشی از سخنان خود گفت وضو و بهداشت درونی و برونی ، نماز و استقلال، نماز و حقوق اجتماعی و اقتصادی بشر ، وقت شناسي، صلح و وحدت با مسلمانان جهان از جمله درس ها و پیام های نماز می باشند.

رایزن فرهنگی گفت :خداوند متعال نماز را به عنوان عمود دین در بین عبادات وسیله ای برای تحقق اهداف خلقت و رسیدن نمازگزار به عالی ترین مقام انسانی و استقرار جامعه ای مبتنی بر قسط و عدل قرار داده است .

وی در بخشی از سخنان خود گفت احترام به حقوق اجتماعی و فردی ، جهت شناسی ، وحدت  ، نظم و انضباط در امور زندگی ، داشتن آرامش و طمانینه و همزیستی مسالمت آمیز ، اهتمام به امور سایر مسلمانان ، استقلال و عدم وابستگی به دیگران ، دو سجده و تواضع مطلق در برابر خدا و ... از جمله درس ها و پیام های سازنده نماز می باشند.

 رایزن فرهنگی در بخشی از سخنان خود گفت اهمیت نماز اول وقت بقدری است که امام خمینی(ره)  مصاحبه بین المللی خود را در نوفل لوشاتو فرانسه که توسط یکصد و پنجاه خبرگزاری زنده و مستیقم پخش می شد بخاطر اقامه نماز اول وقت ، قطع نمود و ادامه مصاحبه را به بعد از نماز موکول کرد.

 وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه وقت شناسی ، نظم و انضباط از پیام ها و درس های نماز  می باشد به توضیح کلام معروف " به نماز نگویید کار دارم، به کار بگویید وقت نماز است"  از شهید محمدعلی رجایی پرداخت.

 قزلسفلی در ادامه سخنان خود گفت کسانی که به معنا و مفهوم و فلسفه نماز و نقش سازنده آن شناخت و آگاهی دارند ، با فرا رسیدن زمان اختصاصی نماز هر نوع کار و فعالیتی را که مشغول آن هستند بلافاصله کنار گذاشته و به دیدار و ملاقات خالق منان می شتابند.

 رایزن فرهنگی در مقدمه کارگاه آموزشی فوق الذکر با شرح دعای " اَللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ نَفْسٍ لاَ تَشْبَعُ وَ .... وَ مِنْ صَلاَةٍ لاَ تُرْفَعُ وَ ... " گفت از نمازی که بالا نرفته ، موجب رشد و ترقی نمازگزار نشده ، او را به خالق منان نزدیک نکند ، موجب تحقق فلسفه خلقت انسان نشود و ... باید به خدا پناه برد.

موسی سوئد موگانزا از دپارتمان ترجمه و نشر دانشگاه ماکِرِره  به عنوان رئیس کارگاه در بخشی از سخنان خود مطالب ارائه شده توسط رایزن فرهنگی را در خصوص پیام ها و درس های نماز بیدار کننده و آگاه کننده  توصیف نمود.

وی در ادامه با بیان اینکه نماز یک ضرورت مطلق بوده و از شرایط اساسی زندگی انسان می باشد گفت نماز نباید در حاشیه فعالیت های روزمره زندگی فرد قرار گیرد بلکه باید ساختار زندگی انسان بر اساس فرهنگ و معارف نماز تنظیم گردد. 

موگانزا با بیان اینکه شناخت ابعاد سازنده نماز و نقش آن در توسعه همه جانبه انسان و جامعه از ضروری ترین نیاز مسلمانان می باشد گفت فلسفه عبادات اسلامی برای رشد و توسعه می باشند.

وی با اشاره به اینکه ارتقاء سطح بيداری، بصيرت، شناخت و آگاهی از جمله درس ها و آثار  نماز می باشندگفت توجه به عمق و فلسفه عبادات اسلامی و انجام صحيح آن‌ها ضمن ايجاد توسعه در جامعه ، سلامت همه جانبه مردم را نيز تضمين می‌كند.

 رایزن فرهنگی در بخش دوم سخنان خود ضمن توضیح آیه "و ما خلقت الجن و الانس الا ليعبدون" گفت توجه به مفهوم لغوی عبادت به معنای هموار كردن جاده پر از ظلمات و صعب‌العبور و رفع موانع رشد انسان در فهم و درک فلسفه نماز خیلی موثر می باشد.

 وی در ادامه گفت نماز ، روزه ، حج و ... مجموعه به هم پيوسته و تفكيك ناپذير هستند. بطوری كه اگر هر يك از آن‌ها تعطيل شود و يا به درستی انجام نشود بر ساير عبادات تاثير منفی داشته و در نتيجه اهداف دين تحقق نمی‌يابد.

 رایزن فرهنگی در ادامه مباحث کارگاه آموزشی فوق الذکر گفت نمازگزار با گفتن سلام‌های نماز ضمن ايجاد ارتباط با پيامبر اكرم(ص) و پيوند همبستگی با امت اسلامی برای همه بندگان صالح خدا صلح و سلامت طلب می‌كند.

 وی در بخشی از سخنان خود گفت هر یک از احکام نماز به نمازگزار می‌آموزد تا  حق الناس و حقوق دیگران را رعايت كرده و از منكراتی چون غيبت، دروغ، سرقت، قتل نفس، تجاوز به حريم و حقوق ديگران، رباخواری، تهمت، حرام‌خواری و ... دوری كند.

امام جمعه ، محقق و فعال رسانه ای با اشاره به آیات و روایات گفت تقرب معنوی ، باز دارندگی از گناه ، غفلت زدایی ، تکبر زدایی،پرورش فضائل اخلاقی ، تقویت روحیه اخلاص ، وحدت مسلمانان ، ایستادگی در مقابل ظلم و ستم از جمله درس ها و پیام های نماز می باشند.

 وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه اگر نماز در اولویت نخست قرار گیرد قطعا نتایج مثبت معجزه آسائی در جامعه به دنبال خواهد داشت گفت صبر و تحمل سختی ها ، جهاد با نفس ، محبت به مردم ، ارتقاء روحیه همکاری و همبستگی در جامعه ، كاهش آسيب هاي اجتماعي از جمله درس ها و پیام های نماز می باشند.

کالما محمد عبد المالک رئیس انجمن های اسلامی مساجد و مدارس مناطقی از کامپالا  در سخنانی با بیان اینکه نماز در انسان مسئولیت های اجتماعی ایجاد می نماید گفت اهل نماز نسبت به جامعه‌ بشري احساس وظيفه‌ کرده و از هر گونه معصیت فردی و اجتماعی دوری می نماید. 

انتهای پیام/م


٠٩:٤٥ - چهارشنبه ٢٣ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٣٠٨    /    تعداد نمایش : ١٠٣٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.