English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٦ آذر ١٤٠٠
اخبار > نشست جایگاه بصیرت در نگاه امام(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در خنثی كردن توطئه‌های دشمنان


  چاپ        ارسال به دوست

در اوگاندا برگزار شد؛

نشست جایگاه بصیرت در نگاه امام(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در خنثی كردن توطئه‌های دشمنان

همزمان با ایام سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)  و سالروز انتخاب امام خامنه‌ای(ره) به رهبری انقلاب، نشست علمی جایگاه بصیرت در نگاه امام(ره) و امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در خنثی كردن توطئه‌های دشمنان با مدیریت موسی سوئد موگانزا، از دانشگاه ماکِرِره در اوگاندا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با ایام سالگرد ارتحال بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و سالروز انتخاب امام خامنه ای(ره) به رهبری انقلاب و جمهوری اسلامی ایران با حضور میرحسینی سفیر کشورمان در اوگاندا ، حجت الاسلام آقای دهقانی رئیس دانشکده اسلامی المصطفی(ص) در کامپالا ، برخی ایرانیان مقیم و با شرکت جمعی از فرهیختگان ، اساتید ، دانشجویان و شخصیت های دینی ، علمی ، فرهنگی و خبرنگاران رسانه های خبری این کشور نشست علمی "  و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی و خنثی نمودن توطئه های دشمنان " با مدیریت آقای موسی سوئد موگانزا از دانشگاه ماکِرِره و با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود ملی دو کشور در فضای باز رایزنی فرهنگی با رعایت پروتکل های بهدشتی کرونائی برگزار شد.

میرحسینی سفیر کشورمان ، دهقانی رئیس دانشکده المصطفی(ص) ، قزلسفلی رایزن فرهنگی ، جلال الدین طه لوواگا استاد و مبلغ ، آدم سبیالا استاد دانشگاه و فعال رسانه ای ، خانم خدیجه کاتونگوله استاد از دانشگاه بین المللی کامپالا و... از جمله سخنرانان نشست جایگاه بصیرت در نگاه امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) بودند. این نشست در رسانه های خبری ، شبکه های اجتماعی و صفحات مجازی بازتاب های گسترده ای داشت.

میرحسینی سفیر کشورمان در اوگاندا در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه امام خمینی(ره)بزرگ ترین عالم و مرجع جامع الشرایط عصر ما بود گفت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران با داشتن بصیرت و تقوای مطلوب قرآن مجید در همه ابعاد زندگی انسانی ، دینی ، علمی ، فقهی ، عرفانی ، اجتماعی و  ... نمونه و الگو بوده و با اینکه رهبر ایران بود زندگی بسیار ساده و بدون تجملات داشت

 وی در بخشی از سخنان خود گفت تصاویر موجود از بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حاکی از آن است که سبک زندگی  امام خمینی(ره) که موجب جلب و جذب قلوب و اذهان ملت ایران شد ، بسیار ساده و عاری از هر نوع تجملات بود.

 سفیر کشورمان بخشی از سخنان خود گفت رویکرد سیاسی امام خمینی (ره) در ایران و سطح بین المللی منطبق با سیاست پیامبر اکرم (ص) و اسلام ناب بوده است.

میرحسینی در ادامه گفت امام خمینی (ره) در مدت تبعید خود ملت ایران را از آنچه که پشت پرده توسط حکومت طاغوت در حوزه های فرهنگی ، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی می گذشت، آگاه می نمود که این روشنگری ها در نهایت به پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، سقوط رژیم فاسد و مورد حمایت غرب و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران شد. نظامی که مردم بر اساس اصول و تعالیم اسلامی و انسانی مقامات کشور را خود انتخاب می کنند. 

 سفیر کشورمان در بخشی از سخنان خود با اشاره به اینکه آمریکا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و منطقه نفوذ و قدرت داشت گفت امام خمینی(ره) با بیدارکردن ملت ها و افزایش سطح بصیرت آن ها نقش بسزایی در تحولات سیاسی و تغییر اوضاع به نفع ملت های منطقه داشت.

میرحسینی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه که امام خمینی(ره) آمریکا را شیطان بزرگ نامید گفت حاکمان خودخواه این کشور از رژیم جعلی اسرائیل که چندین دهه کودکان و زنان بی گناه فلسطینی را می کشد حمایت می کنند.

 سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه ملت ایران ظرف چهل و دو سال گذشته موفقیت های معجزه آسائی بدست آورده است گفت  امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (مد ظله العالی) به ملت ایران بر اساس آموزه های دینی و انسانی بصیرت و درس زندگی شرافتمندانه و اعتماد به نفس شخصی و ملی آموختند.

 حجت الاسلام دهقانی رئیس دانشکده اسلامی المصطفی(ص) در کامپالا در سخنانی ضمن اشاره به تاثیر امام‌ خمینی(ره) بر شکل‌گیری نسل فرزندان انقلاب ، با تکیه بر فرازی از خطبه یکصد و هفتاد و سوم نهج البلاغه، عوامل توفیق رهبری را بصیرت، صبر و حق‌شناسی عنوان کرد.

  وی در ادامه ضمن اشاره به نمونه‌هایی از حرکت امام‌خمینی(ره) در ذیل هر یک از سه شاخص فوق الذکر گفت تعریف دشمن واقعی در برابر دشمن های جعلی ساخت استعمارگران، نمونه‌ای از بصیرت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران و امام خامنه ای ( مد ظله العالی) بود.

دهقانی در ادامه با بیان اینکه زمینه‌سازی موفقیت آمیز و اعتماد به نسل آینده را از جلوه‌های صبر امام خمینی(ره) می باشد گفت تعریف مدل سیاسی تازه‌ای که بین رای مردم و تایید و مشروعیت الهی، پیوند و هماهنگی برقرار می‌ساخت را نمونه‌ای از حق شناسی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد.

 رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا در سخنانی ضمن خیر مقدم با بیان اینکه بصیرت ضروری ترین نیاز مسلمانان می باشد گفت با تحصیل بصیرت قلب انسان به نیروئی تجهیز می گردد که به وسیله آن می توان حقایق اشیاء و امور را درک کرده و تصویری روشن و دقیق از دین ، تکالیف دینی ، حق و باطل ، دوست و دشمن و ... داشت.

 قزلسفلی با اشاره به احادیثی از رسول گرامی اسلام (ص) و حضرت علی (ع) با بیان اینکه در حقیقت کور کسی است که بصیرت نداشته باشد گفت بصیرت از بزرگ ترین عوامل موفقیت رهبری امام خمینی(ره) در استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران و هدایت پیروزمندانه کشتی انقلاب اسلامی از میانه امواج خطرناک توسط رهبری با بصیرت امام خامنه ای(مدظله العالی) بوده است.

وی با بهره گیری از بیانات امام خامنه ای(مدظله العالی) با بیان اینکه خنثی شدن توطئه دشمنان و تمییز حق از باطل از جمله فواید بصیرت می باشد گفت ملتى که بصیرت دارد آگاهانه حرکت حرکت کرده و توطئه های دشمنان را خنثی می کند.

 رایزن فرهنگی ضمن اشاره به جایگاه بصیرت در قرآن مجید گفت خداوند متعال ابزار و امکانات لازم را مانند عقل ، گوش ، چشم ، قلب و ...  برای تحصیل بصیرت که منجر به توسعه همه جانبه می شود در اختیار انسان قرار داده است.

 وی در ادامه گفت غفلت که نقطه مقابل بصیرت است موجب بی خبری انسان از اوضاع زمانی ومکانی خود و واقعیت های گذشته ، حال و آینده بوده و استعدادها و خلاقیت های انسانی را نابود کرده و موجب رکود سرمایه های معنوی انسان گردیده و در نهایت انسان را دوزخی می کند .

 رایزن فرهنگی با بیان اینکه بصیرت به عنوان برنده ترین سلاح دشمنان را به وحشت انداخته است گفت امروزه قوی‌ترین پدیده در جهان اسلام بیداری و بصیرت می باشد.

 وی با بیان اینکه عبادت فاقد شناخت و به دور از  بصیرت نه تنها تحول‏زا و سازنده نمی ‏باشد بلکه عامل رکود و جمود جامعه است گفت اسلام همواره انسان را به عبادتی که با تفکر ، بصیرت ، شناخت و بینش آمیخته باشد ترغیب کرده و دو رکعت نماز کوتاه با تفکر  و بصیرت را از برپا داشتن یک شب تا صبح نماز بی بصیرت بهتر می داند.  

 قزلسفلی با بهره گیری از بیانات امام خامنه‌ای(مدظله العالی) با بیان اینکه در زندگىِ پیچیده اجتماعىِ امروز بدون بصیرت نمی‌ ‌شود حرکت کرد و حرکت از روی بصیرت یک تاکید قرآنی است گفت بصیرت چراغ راهی است که در تاریکی ها راه را بر انسان روشن ساخته و او را از خطر افتادن و لغزش نگه می دارد.

 وی در ادامه سخنان خود ضمن اشاره به منابع ، عوامل ، موانع و آثار بصیرت و همچنین مضرات غفلت در فرد و جامعه به بیان برخی از راه ها و شیوه های تحصیل بصیرت در آیات و روایات پرداخت .

 رایزن فرهنگی با بیان اینکه بصیرت قدرت تشخیص راه درست را از راه نادرست در انسان  افزایش می دهد گفت کسی که بصیرت داشته باشد هم می بیند و هم می اندیشد ، هم می شنود و هم درک می کند و... . چشم هایش ظاهر و باطن هر چیز را با هم می بیند.

 وی بخشی از سخنان خود را به تبیین میراث و دستاورهای سازنده اسلامی ، انسانی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی امام خمینی(ره) اختصاص داد.

جلال الدین لوواگّا استاد و مبلغ توانمند اوگاندائی ضمن اشاره به اهمیت بصیرت در قرآن مجید و اسلام و نقش آن در مدارا ، تدبیر امور و تبیین سازنده پیام های اسلام گفت امام خمینی(ره) و در حال حاضر امام خامنه ای (مدظله العالی) الگو و سرمشق کاملی بصیرت برای ترویج ارزش های اسلامی می باشند.

 وی در بخشی از سخنان خود با اشاره به جایگاه بصیرت در تحقق اهداف اسلام ناب گفت امام خمینی (ره) برای مقابله با توطئه های استکبار و سلطه جهانی همواره بر وحدت پیروان ادیان ابراهیمی تاکید می کردند.

آقای لوواگّا در ادامه سخنان خود گفت امام خمینی(ره) با سلاح بصیرت عمیق با امپریالیسم مبارزه نموده و میراث ارزنده ای برای مستضعفین و پیروان ادیان ابراهیمی برجای گذاشت.

آدم سبیالا ، مدرس دانشگاه و فعال رسانه ای در بخشی از سخنان خود گفت امام خمینی (ره) با استفاده از سلاح بصیرت نظامی  را در ایران تاسیس نمود که در غرب و شرق عالم مدل و نمونه نداشت بلکه الگوی آن حکومت ده ساله پیامبر اکرم(ص) در مدینه منوره بود.

   وی در بخشی از سخنان خود گفت امام خمینی(ره) با رویکرد انقلابی و الهام گرفته از رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار(ع) انقلاب اسلامی ایران را به پیروزی رساند.

سبیالا در ادامه سخنان خود با اشاره به اهداف انقلاب اسلامی گفت یکی از رموز موفقیت امام خمینی(ره) داشتن ملتی با بصیرت ، بیدار و مقاوم بود.

خانم خدیجه کاتونگوله استاد دانشگاه بین المللی کامپالا گفت همانطور که باید انبیاء الهی بویژه پیامبر اکرم(ص)  را بشناسیم ، موظف هستیم که امام خمینی(ره) را که در عصر حاضر تعالیم و سنت های رسول گرامی اسلام و بصیرت اسلامی را احیاء کرد شناخته و ایشان را الگوی خود قرار دهیم. لذا شناخت امام خمینی(ره) و میراثی را که از خود به جای گذاشته است یکی از ضرورت های امروز جهان اسلام است.

 وی در ادامه سخنان خود گفت که امام خمینی (ره) نظام جمهوری اسلامی ایران را بر اساس اصول و فروع دین اسلام تاسیس کرده است. بنابر این مسلمانان باید به الگوی رهبری مبتنی بر اسلام و قرآن امام خمینی (ره) توجه خاصی داشته و انقلاب اسلامی را در رسیدن به اهداف خود یاری رسانند.

گفتني است؛ بیانات بسیار مهم، حیاتی و سرنوشت ساز حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) به مناسبت روز قدس علاوه بر ارسال به نشانی الکترونیکی بیش از چهارصد شخصیت علمی، فرهنگی، دینی و فرهیخته مسلمان و مسیحی اوگاندایی توسط رایزنی فرهنگی کشورمان در رسانه‌ها و وب سایت‌های خبری، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی اوگاندا منتشر و بازتاب گسترده‌ای داشته است.

انتهای پیام/م


١١:٤٦ - پنج شنبه ٢٠ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠١٥٥    /    تعداد نمایش : ٨٤٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.