English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠
اخبار > قدس و مقاومت محور اندیشه‌های امام خمینی(ره) است


  چاپ        ارسال به دوست

کشیش مسیحی:

قدس و مقاومت محور اندیشه‌های امام خمینی(ره) است

اسکندر ترک در مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در سوریه، تأکید کرد: قدس و مقاومت محور اندیشه‌های امام خمینی(ره) است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مناسبت بزرگداشت سالگرد ارتحال رهبر عالیقدر انقلاب و معمار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره)، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه با همکاری انتشارات قدس فعالیت فرهنگی، نشست فکری با عنوان «پرتوهایی از اندیشه امام خمینی(ره)؛ نقش مقاومت در رویارویی با چالش‌های کنونی» برگزار کرد.

این رویداد فرهنگی در دو بخش، نخست محفل سخنرانی با حضور سخنرانان فلسطینی، سوری و ایرانی و با مدیریت تامرمصطفی، نویسنده و پژوهشگر مطالعات تطبیقی ادیان و بخش دوم تکریم و تجلیل از خانواده‌های شهدای راهپیمایی بازگشت به فلسطین از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان و تجلیل و تکریم از همکاران دلال سلطی در تألیف کتاب راهپیمایی بازگشت به فلسطین تنظیم شد، که این نویسنده پیش‌تر از سوی رایزنی مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفته بود.

در آغاز برنامه، محمد هادی کاوه نصرآبادی، وابسته فرهنگی ایران در سوریه در سخنانی، گفت: امام خمینی(ره) تاریخ و معادلات منطقه را درگرگون ساخت. امام راحل از آغاز نهضت خود به مسأله فلسطین توجه داشت.

وی افزود: محور مقاومت و فرمانده دلاور سردار قاسم سلیمانی میراث امام خمینی(ره) هستند و هم اکنون با الهام گیری از اندیشه‌های امام راحل جوانان سوری و لبنانی و فلسطینی با غرور جوانی و پس از دیدن صحنه‌های تجاوز صهیونیست‌ها به خاک فلسطین و مقدسات در راهپیمایی بازگشت شرکت کردند و خاک فلسطین را استشمام کردند و برخی به درجه رفیع شهادت نائل شدند و پرچم فلسطین را به اهتزاز در آوردند.

بحیصی، رییس انجمن دوستی ایران و سوریه با اشاره به شخصیت الهی امام(ره) بیان کرد: این رهبر عالیقدر شخصیت کاریزماتیکی داشت که خود به خود تبدیل به محور و قطب آگاهی بخشی و خودآگاهی سیاسی، اجتماعی برای ملت ایران شد. جاذبه این سترگ مرد به حدی است که هر تحلیل گر و پژوهشگر مسائل منطقه‌ای به سادگی به این مسأله پی می‌برد و با مراجعه به تاریخ نهضت اسلامی و تاریخ انقلاب این معانی را می‌یابد.

وی اظهار کرد: امام خمینی(ره) میراث انسانی و اسلامی را در جهان احیا و الگوی بارزی برای ملت‌ها ارائه کرد. در بُعد عدالت، امام راحل از حکومت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب(ع)، الهام گرفت و سعی و تلاش بی شائبه‌ای کرد تا این الگو را عملی سازد و در بُعد انقلابی، از امام حسین(ع) الهام گرفت و به همه دنیا فهماند که عدالت علوی و انقلاب عاشورایی چه معنایی دارد.

بحیصی در ادامه سخنانش، بیان کرد: امام خمینی(ره) با خودکامگی، دست نشاندگی، خود فروختگی مبارزه و پس از پیروزی انقلاب حکومت صالح یعنی جمهوری اسلامی را تأسیس کرد. امام(ره) از آغاز حرکت و جنبش اسلامی علیه سه ضلع مثلث شوم قیام کرد. ضلع اول خودکامگی و سرسپردگی که در نظام شاهنشاهی متجلی می‌شد و با استکبار جهانی و ایالات متحده آمریکا و چپاولگران و استعمارگران منطقه جنگید و با رژیم صهیونیستی به نزاع برخاست. از این روست که با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 لرزه بر اندام همه اینها افتاد. امام(ره) با حفظ اصل مبارزه با این دشمنان اما به وحدت کلمه و دوری از تفرقه و تجزیه تأکید و به وحدت اسلامی میان همه طیف ها و مذاهب جامعه بزرگ اسلامی توجه می‌کرد.

جايگاه معنوي قدس نزد پیروان همه ادیان ابراهیمی

سخنران بعدی این نشست، اسکندر ترک، کشیش مسیحی بود. وی در آغاز سخنان خود، گفت: نزدیک شدن به قدس به عنوان مرکز ثقل محور مقاومت در فکر و اندیشه امام خمینی(ره) نوعی نزدیک شدن به پاکی و نورانیت است. امام(ره) نماد شخصیتی بود که دلش مالامال از شفافیت، پاکی و محبت به خدا و خلق خدا بود و خردش به ستیغ قله‌های ادارک و معرفت رسیده بود.

وی عنوان کرد: امام خمینی(ره) الگوی مرجعیت صالحی بود که انسان‌ها را به سمت و سوی تعالی و ارتقا رهنمون می‌کرد و قلب آدم ها را با عشق به الله و تعالی منور می‌ساخت.

ترک در ادامه، افزود: دعوت از من برای مشارکت در این محفل نورانی به معنای برادری با همه ادیان است و اینکه سرنوشت پیروان همه ادیان به همدیگر گره خورده است.

وی خاطرنشان کرد: قدس جایگاه و منزلت بزرگی نزد پیروان همه ادیان ابراهیمی دارد. قدس مسأله عدالت و تعهد است. کسی که احقاق حق و گستردن عدالت مد نظرش هست، باید در همه زمینه‌ها و ابعاد برای محقق شدن این مهم گام نهد.

ترک با تأکید بر اینکه قدس محور اندیشه‌های امام راحل است، اظهار کرد: امام خمینی(ره) از قدرت تشخیص بی نظیری برخوردار بود که از همان آغاز، همه دنیا را به خطر اسرائیل متوجه کرد و اعلام کرد که اسرائیل یک غده سرطانی است که باید برداشته شود و در این مسیر ثابت قدم ماند.

علیرضا آیتی، کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق نیز در سخنرانی خود، مطرح کرد: شخصیت امام(ره) تک بُعدی نبود و تا تحقق استقلال و آزادی و پیروزی هیچ نوع خستگی و ملالت در حرکت و تکاپوی امام راحل اتفاق نیفتاد. امام خمینی(ره) نه تنها الگوی مبارزاتی همه مسلمانان بود بلکه رهبری برای همه انسان‌ها، امام خمینی(ره) تسلیم محض خدا بود و خداوند متعال به این بزرگ مرد در سربزنگاه‌ها و نقاط عطف تاریخی امداد می‌کرد.

آیتی افزود: مسلمانان از استکبار آمریکا و استبداد صهیونیست‌ها به ستوه آمده بودند و امام(ره) راه مقاومت را شروع کرد و آن را با پیروزی انقلاب هموار ساخت.

نبیل حلباوی در پایان این برنامه گفت: امام خمینی(ره) توانست چشم انداز آینده را به خوبی ترسیم کند و برای تحقق آرمان‌ها و اهداف بلند مدت در این زمینه گام بردارد. پرچم این انقلاب و محور مقاومت اکنون در دست امام خامنه‌ای است و این محور توانست در عراق، غزه، لبنان، فلسطین، سوریه و یمن ایستادگی کند و علیه استکبار بستیزد و با تکفیری‌ها بجنگد و بر همه آنان پیروز شود.

در ادامه، خانم لما الفقیه، شاعر سوری از شهر حلب سروده‌های خود را به همین مناسبت خواند. این مراسم با اهدای نشان مقاومت فلسطین به خانواده‌های شهدای فلسطینی به پایان رسید.

انتهای پیام/ص


٠٧:٣٤ - سه شنبه ١٨ خرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٠٦١    /    تعداد نمایش : ١٣٥١خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.