English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٦ آذر ١٤٠٠
اخبار > معرفی کتاب «بنیان فلسفی تصوف» در نشر بنگال


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی کتاب «بنیان فلسفی تصوف» در نشر بنگال

رایزنی فرهنگی ایران در داکا، کتاب «بنیان فلسفی تصوف» را در هجدهمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال» معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با هدف رصد و پایش جامعه و فرهنگ بنگلادش در حوزه نشر کتاب طراحی شده است؛ کتاب‌های جدیدی که در بنگلادش و به زبان‌های بنگالی و یا انگلیسی به چاپ رسیده‌اند، در ماهنامه «نشر بنگال» به همت رایزنی فرهنگی ایران در داکا معرفی می‌شوند.

در هجدهمین شماره از ماهنامه «نشر بنگال»، کتاب «بنیان فلسفی تصوف» نوشته محمد عیسی شاهدی به زبان بنگالی ترجمه و معرفی شده است.

مدیر کل اسلامی فاوندیشن در پیامی که در آغاز کتاب نوشته است، تصوف اسلامی محصول قرآن و احادیث است. در قرآن برای تزکیه نفس تشویق شده است. گرچه میان اندیشه تصوف و فلسفه فرق زیادی وجود ندارد ولی بین روحانیون حوزوی و دیدگاه فیلسوفان تفاوت زیادی دیده می شود.

عیسی شاهدی که در این تبحر دارد مسئله را بطور کافی و شافی بررسی کرده است که پاسخگوی محافل علمی و اندیشمندان خواهد شد.

مدیر بخش انتشارات بنیاد اسلامی در پیام خود نوشته است: تصوف اسلامی همان تزکیه نفس است که در احادیت پیامبر(ص) به صورت احسان تعبیر شده است. شاهدی اصطلاحات و افکار تصوف را شرح داده و آن را با فلسفه اسلامی تطبیق داده است. در این کتاب در باره احوال و مقامات عرفانی نیز توضیح داده شده است.

در مقدمه نویسنده به نکاتی اشاره دارد مانند وجود انسان با جسم و روج ممزوج است، برای پرورش جسم بهداشت روح الزامی است. برای ارتقای روح ریاضت نیاز دارد که همان تصوف است.در اسلام رهبانیت جای ندارد. ولی برای تزکیه نفس راه و روشهایی ارائه شده است.

در بخشی دیگر اشاره شده است: در شبه قاره چهار سلسله تصوف مقبولیت عامه دارد و آن عبارتند از قادریه، نقشبندیه، چشتیه و مجددیه. همانطوری که برای برآورده ساختن نیاز زمان علوم  صرف و نحو، بلاغت واصول، و فقه بوجود آمده است برای پاسخگویی به نیازهای فکری و روحی نیز  علم تصوف و عرفان بوجود آمد.

نویسنده در ادامه آورده است: قدرت عرفان عشق است. صوفیان کرام با جاذبه عشق انسانها را از لذات دنیوی فارغ ساخته با خدای خود پیوند داده اند. در هندوستان بدست خواجه معین الدین چشتی 90 هزار هندو مسلمان شدند. در بنگلادش نیز اسلام توسط صوفیان و درویشان گسترش یافته است.

انتهای پیام/ص


١٠:٠٦ - يکشنبه ١٢ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٦٣٧    /    تعداد نمایش : ١٥١٥خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.