English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٢ بهمن ١٤٠٠
اخبار > مراسم سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام رضا(ع) برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور؛

مراسم سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام رضا(ع) برگزار شد

به مناسبت سالروز رحلت حضرت محمد مصطفی(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا(ع) مراسم عزاداری و سوگواری از سوی نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم‌ها در كشورهاي ذيل برگزار شد:

عشق آباد

مراسم سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) برگزار شد. در این مراسم که در روزهای 12 و 14 مهرماه با حضورکارکنان سفارت، رایزنی فرهنگی و خانواده‌های آنها و جمعی از ایرانیان مقیم و شیعیان و محبان اهل بیت(ع) در مسجد حضرت فاطمه(س) در عشق آباد برگزار شد پس از نماز جماعت، قرآن قرائت شد.

خواندن زیارات، مداحی و پخش فیلم سخنرانی حجت السلام والمسلمین عالی و حجت السلام والمسلمین رفیعی پیرامون فضائل پیامبر اکرم(ص)، امام حسن(ع) و امام رضا(ع) از بخش های دیگر این مراسم بود که مورد استفاده حاضران قرار گرفت.

مانیل

رایزنی فرهنگی ایران در مانیل به مناسبت دهه آخر ماه صفر و رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام(ص) و شهادت جانسوز امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، برنامه سخنرانی و عزاداری را با حضور هموطنان و علاقمندان و ارادتمندان به ساحت مقدس خاندان پیامبر گرامی اسلام (ص) در بستر مجازی اسکایپ برگزار كرد.

در این مراسم، صادقی طجر در باب سیره زندگانی پیامبر عزیز اسلام (ص) و نوادگان بزرگوار آن حضرت، امامین حسن المجتبی(ع) و امام رضا(ع) سخنرانی کرد.

پایان برنامه نیز به مداحی و سوگواری در رثای رحلت رسول گرامی اسلام (ص) و شهادت این ائمه هدی (ع) اختصاص یافت.

در محافل شیعی در منطقه میندانائو نیز با همکاری و هماهنگی شیخ ابومهدی انواری، مدیر مرکز اهل بیت (ع) مراسم سخنرانی و عزاداری در مسجد امام مهدی (عج) شهر زامبوانگا و دیگر مناطق مستعد برپا شد و سخنرانان از جمله شیخ ابومهدی انواری و شیخ محمد حجم الدین پیرامون زندگانی پیامبر گرامی اسلام (ص) و امام حسن (ع) و امام رضا (ع) و چالش‌هایی که آن حضرات (ع) با آن در زندگانی خویش مواجه بودند، سخنرانی کردند و نوحه خوانان به ذکر مصیبت پرداختند.

رایزنی فرهنگی ایران در مانیل به تهیه و تامین محتوا پیرامون این ایام و همچنین، دفاع مقدس در بستر فضای مجازی مانند فیس بوک و تلگرام و واتس آپ اقدام کرد.

لاهور

همزمان با مراسم عزاداری شیعیان در مناطق مختلف ایالت پنجاب پاکستان و دیگر ایالت ها به مناسبت به مناسبت سالروز رحلت ملکوتی پیامبر خوبی و مهربانی، حضرت محمد مصطفی(ص) و سالروز شهادت کریم اهل بیت؛ حضرت امام حسن مجتبی(ع) و سالروز شهادت امام رئوف؛ حضرت امام رضا(ع) مجلس سوگواری با حضور محمدرضا ناظری؛ سرکنسول و جعفر روناس؛ وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ کشورمان به همراه کارکنان اعزامی و محلی و خانواده هایشان در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور مرکز فرهنگی پاکستان برگزار شد.

این مراسم معنوی و روحانی با قرائت آیاتی از کلام الله مجید آغاز و حجت الاسلام افتخار وزیری از روحانیون محلی در سخنانی به گوشه هایی از زندگی پربرکت حضرت امام رضا(ع) پرداخت.

وی با بیان اینکه امام هشتم حتی برای دشمنان خود باعث رحمت، شفقت و مهربانی بود گفت: امام علی بن موسی الرضا(ع) رافت و عفو را سرلوحه زندگی خود قرار داده بودند به نحوی که همه حتی دشمنانشان نیز به آن معترف بودند.

حجت الاسلام وزیری باتشریح معنی لفظی رضا گفت: رضا یکی از عالی ترین جایگاه عرفان است که کمتر کسی میتواند این مرحله را طی کند. امام رضا(ع) با وجود مشکلات و مشقات زندگی هیچ گاه از مشیت حق گله نکرد و با روی باز آن را پذیرفت

ایرانیان مقیم لاهور مرکز  ایالت پنجاب سپس در غم شهادت ثامن الائمه حضرت امام رضا(ع) به نوحه سرایی، سینه زنی و عزاداری پرداختند.

همزمان در شهر لاهور مرکز ایالت پنجاب و دیگر شهرها در این ایالت، شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) با حضور در مساجد و حسینه ها مراسم عزاداری برپا کردند.

سخنرانان و خطیبان به ذکر نحوه مبارزه امام رضا (ع) با حکومت طاغوتی بنی عباس پرداخته، ضرورت مبارزه و حداقل اعلام انزجار با هر نوع حکومت طاغوتی و باطل را در عصر معاصر مورد تاکید قرار دادند.

در آیین های عزاداری از جمله سینه زنی، مداحان اهل بیت(ع) نیز به ذکر مصیبت و نوحه خوانی پرداختند.

قزاقستان

مصادف با شهادت حضرت امام رضا (ع)، مراسم عزاداری و سوگواری با حضور ایرانیان مقیم، اعضای نمایندگی های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی سفارت ایران در محل رایزنی فرهنگی ایران در نورسلطان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، آیاتی چند از کلام الله مجید توسط علیزاده، قاری کشورمان قرائت شد و سپس حجت الاسلام و المسلمین افتخاری به تشریح دوران زندگانی تا شهادت حضرت امام علی ابن موسی الرضا (ع) پرداخت و گفت: یکی از ابعاد بزرگ زندگی امام رضا (ع) تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کردن بود و این یکی از درسهایی است که از مکتب ائمه اطهار و به ویژه امام رضا ( ع) باید آموخت وی گفت در نظام مقدس ما به تاسی از اهل بیت (ع) باید تهدیدات  را به فرصت تبدیل کرده و دشمن را در تمام عرصه ها به عقب برانیم.

پس از سخنرانی ذکر مصیبت و مرثیه سرایی با نوای گرم مداح اهل بیت حمید محمدی  انجام گرفت.

هند

همزمان با سالروز رحلت خاتم الانبیا(ص) و شهادت دومین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت امام حسن مجتبی (ع) و هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت امام رضا (ع) مراسمی با حضور جناب آقای ابوالفضل محمد علیخانی سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، کارکنان و ایرانیان مقیم و شیعیان و جمعی از محبین خاندان عصمت و طهارت (ع) در مسجد ایرانیان شهر بمبئی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محسن علی شیخ (ناصری) در سخنرانی خود گفت: زندگی خاتم الانبیا (ص) و ائمه هدی (علیهم السلام) داستان انسان های پاک و به کمال رسیده ای است که برای هر پوینده ای، راهی هموار و مستقیم به سوی حقیقت را نشان می دهد و زندگی پرفراز و نشیب و سراسر صلابت و جاودانگی آنان، می تواند همه ابعاد و شئون مختلف حیات انسان کامل را تأمین نماید.  ایام سالگرد رحلت پیامبری است که بنای ستم و بیدادی را که بر فرزند آدم می‌رفت را برانداخت و نوای خوش قسط و عدل را در جهان طنین‌‌افکن‌ ساخت؛ بزرگمردی که در پیشگاه انسانیت، سرود توحید سر داد وبا ظهورش پابرهنگان و آنانکه اربابان بیداد به استضعافشان کشانده‌ بودند، گوهر آزادگی و حریت را در آغوش کشیدند. او از جهان رفته است اما دیری نخواهد پایید که واپسین حجت توحید بر انسان عرضه می‌گردد تا مومنان آفاق در پرتو خورشید اسلام، شاهد غروب بتان باشند.

وی در ادامه با اشاره به اخلاق والای پیامبر جهان اسلام بیان کرد:پیامبر اعظم (ص) اسطوره صبر و استقامت بودند و اخلاق ایشان یکی از مولفه های مهم برای گسترش اسلام در جوامع بشری محسوب می شود. باید گفت که هر انسانی به دلیل ویژگی‌های اجتماعی و حضور در اجتماع به دنبال الگویی کامل است. بنابرهمین اساس ، ایشان اسوه و الگوی کامل به مقامی دست یافته که خالق آفرینش او را بالاترین الگو برای بشریت عنوان می‌کند، الگویی که در قرآن در آیه ۲۱ سوره مبارکه احزاب به صراحت به اسوه بودنش اشاره شده است

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بمبئی همچنین، پیرامون اخلاق حسنه رسول اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت سخنانی ایراد کرد.

همزمان با دهه آخر ماه صفر و ساروز رحلت حضرت ختمی مرتبت(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) مراسمی با حضور ایرانیان مقیم به مدت سه شب در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین مهدوی پور، نماینده ولی فقیه در هند و حجت الاسلام والمسلمین اصلی نژاد، معاون نمایندگی جامعه المصطفی(ص) در دهلی پیرامون این مناسبت سخنرانی کردند.

همچنین، علاوه بر مصیبت خوانی و سینه زنی در این مراسم، قرائت اشعاری توسط قزوه، عمادالدین ربانی و شکراللهی و زیارت خوانی دیگر برنامه های اجرا شده در این مراسم بود.  

اوگاندا

در ایام رحلت خاتم الانبیاء حضرت محمد مصطفی(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و ثامن الائمه حضرت علی بن موسی الرضا(ع) مراسم متعدد عزاداری، سخنرانی و روضه خوانی در محل رایزنی برای ایرانیان و با حمایت این نمایندگی در مراکز مختلف دینی، علمی و فرهنگی کامپالا و شهرستان ها از جمله سازمان اسلامی بلال، رادیو بلال، سازمان اسلامی قرآن و عترت، مدارس اسلامی امین الرعایا در جینجا، امام حسین(ع)، امام حسن(ع) مناطق شرقی اوگاندا و ... با حضور شخصیت‌های علمی، دینی و فرهنگی برگزار شد.

همچنین، مراسم مشابهی نیز توسط شیعیان و محبان اهل البیت(ع) در مناطق مختلف اوگاندا نیز برگزار شد. 

در هر یک از مراسمی که در کامپالا برگزار شد، محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان و سخنرانان به بیان گوشه‌های از خصایص اخلاقی، علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و تبیین جایگاه و نقش اهل البیت و ائمه اطهار(ع) در حفظ سلامت اسلام ناب و ترویج تعالیم سازنده اسلام، پیامبر اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) پرداختند.

رایزن فرهنگی در هر یک از مراسم سازمان‌های بلال و قرآن و عترت و جمع ایرانیان با بیان اینکه پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) محور وحدت هستند گفت: به خاطر رشد و توسعه بصیرت مسلمانان ماشین سیاست تفرقه دشمنان برای ایجاد اختلاف و غارت منابع و معادن غنی کشورهای اسلامی بیش از پیش سرعت گرفته است.

وی افزود: اسلام هراسی، شیعه ستیزی تخریب چهره زیبای اسلام و دامن زده به افراط گرایی، اختلافات، ایجاد تفرقه، ترویج شایعات، تضعیف شخصیت های وحدت آفرین و ... بخش سیاست‌های خصمانه و استراتژی ویران کننده دشمنان اسلام و انسان هستند.

قزلسفلی بیان کرد: وحدت، بیداری، بصیرت، برابری عمومی، علم، تمدن، کرامت مقام زن، تکریم کار و کوشش، بهداشت درونی و برونی، نظم ، وطن دوستی و ... از جمله  میراث انسان ساز و تمدن آفرین پیامبر اکرم (ص) هستند.

آخرین روزهای زندگی رسول گرامی اسلام، حدیث ثقلین، آخرین توصیه ها به مسلمانان و رحلت حضرت محمد(ص) بخش هایی از سخنان رایزن فرهنگی در مراسم عزاداری در هر یک از مراسم فوق الذکر بود.

شیخ یوسف مولومبا، رئیس سازمان قرآن و عترت با بیان اینکه تعالیم عالیه قرآن مجید، اسلام، پیامبر اکرم (ص) و اهل البیت (ع) راه حل نجات بشر از انواع بحران ها است، گفت: کلید حل مشکلات جهان اسلام که با فتنه‌های مختلف مواجه شده است، وحدت، بصیرت و شناخت سیره و شخصیت پیامبر گرامی اسلام (ص) و اهل البیت (ع) است.

یوسف زبیر سرنجوجی، مبلغ فعال اوگاندا در سخنانی به تشریح جایگاه اخلاص، امانت داری، صداقت ، کمک به مستمندان، انفاق، احسان، عفو و بخشش با استناد بر روایاتی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) پرداخت.

شیخ جلال الدین، استاد دانشگاه و مبلغ فعال اوگاندا در مراسم عزاداری سازمان قرآن و عترت کامپالا با اشاره به برخی فضائل اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی پیامبر اکرم(ص)، امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) گفت: رسول گرامی (ص) و اهل البیت (ع) الگوی کامل برای موفقیت دنیوی و نیل به جامعه مطلوب خداوند متعال هستند.

 

 

ادامه دارد ...


٠٨:٠٥ - پنج شنبه ١٥ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٦٠٥٤    /    تعداد نمایش : ٩١٥خروج
 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.