English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٤ آبان ١٤٠٠
اخبار > گفتمان تمدن نوین اسلامی نماد نگاه به آینده است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی:

گفتمان تمدن نوین اسلامی نماد نگاه به آینده است

خلج منفرد در دومین نشست تخصصی تبیین «تمدن نوین اسلامی» در اسپانیا تأکید کرد: گفتمان تمدن نوین اسلامی نماد نگاه به آینده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری مرکز مطالعات راهبردی روابط بین‌الملل، دومین نشست تخصصی تبیین «تمدن نوین اسلامی» با حضور اساتیدی از اسپانیا و ایران در مادرید برگزار شد.

در این وبینار، محمدمهدی احمدی، رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا و ابوالحسن خلج منفرد، رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی سخنانی مقدماتی در ضرورت برگزاری نشست‌هایی از این دست بیان کردند و الخاندرو پالومو از اسپانیا و محمدرضا بهمنی از ایران به تبیین و تحلیل کلیدواژه‌های اصلی مبحث تمدن نوین اسلامی در بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه‌ای، به ویژه با تمرکز بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداختند.

احمدی در سخنرانی خود، ابراز امیدواری کرد این سلسله نشست‌ها باعث شود تا مبحث «تمدن نوین اسلامی» که از ابتکارات مقام معظم رهبری است به خوبی تبیین شود.

رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا به بیان تعریفی از مفهوم تمدن نوین اسلامی پرداخت و گفت: تمدن نوین اسلامی عبارت است از ظهور و بروز مادی و معنوی پیشرفت‌های هدفمند، سیستماتیک و نوظهور امت اسلامی با محوریت ایران بر اساس تعالیم اسلامی در تمام عرصه‌های اجتماعی به شکل معنادار و منضبط.

وی افزود: واژه نوظهور بودن پیشرفت‌ها مرز تمدن اسلامی با تمدن نوین است. بر این اساس تمدن نوین به معنی برگشت به گذشته نیست بلکه ریشه در تمدن صدر اسلام دارد اما با شاخ و برگ‌های جدید که همان نوظهور بودن پیشرفت هاست. این تمدن نوین اسلامی ماهیتش بر اساس دین شکل گرفته است و عدالت رکن اصلی آن است. همچنین، در این تمدن نوین محوریت با امام معصوم و در غیاب او ولی فقیه زمان است.

احمدی عنوان کرد: در حقیقت دیانت و عدالت در گرو وجود امام است. جامعه ای که بر اساس تمدن نوین اسلامی شکل می گیرد علم و آزادی و فقرستیزی و انسان سازی و رشد به سوی کمال آرامش روحی و اجتماعی، کرامت انسان، رعایت حقوق شهروندی و رعایت مقتضیات زمان لحاظ شده است.

در بخش دوم از مقدمه این نشست، خلج منفرد، رئیس مرکز مطالعات راهبردی روابط فرهنگی نیز در سخنانی، اظهار کرد: برای من موجب افتخار و خوشوقتی است که در دومین برنامه گفتگوی اندیشمندان ایرانی و اسپانیایی در موضوع تمدن نوین اسلامی شرکت می‌کنم.

وی در تبیین گفتمان تمدن نوین اسلامی بیان کرد: گفتمان تمدن نوین اسلامی در جمهوری اسلامی ایران نماد نگاه به آینده در ایران و جهان است. این گفتمان راهنمای حرکت دولت و ملت ایران در آینده است و همچون مشعلی است که مسیر حرکت ایرانیان را روشنی می بخشد.

خلج منفرد مطرح کرد: اگرچه ملت ایران از دهه چهل هجری شمسی در نقطه آغازین حرکت انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) اراده و حرکت خود را برای ورود اسلام و ارزش‌های اسلامی و معنوی در سپهر اجتماعی در پیش گرفت و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در بیش از چهل سال پیش در تلاش بوده است تا اسلام را در عرصه‌های گوناگون حیات اجتماعی وارد کند اما پیگیری تحقق آرمان بلند تمدن نوین اسلامی در گام دوم انقلاب جایگاه ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس گفت وگو هایی از این نوع که امروز به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا برگزار می‌شود گامی برای افق گشایی و تبیین ابعاد حرکت ایرانیان در آینده و در جهان متحول امروزبه امید موفقیت عزیزان در انجام این رسالت خطیر است.

الخاندرو پالومو، استاد علوم سیاسی دانشگاه گرانادا درباره ویژگی‌های تمدن نوین اسلامی با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: در سال 2019 در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، امام خامنه‌ای پیامی که امروز تفسیر می‌کنیم را تهیه کردند. در این پیام، ایشان به عنوان رهبر ملت، برآوردی از پیشرفت‌های انقلاب در این دهه هایی که گذشت انجام می‌دهند و رهنمودهایی کلی هم جهت در مسیر قراردادن دولت انقلاب در آینده را مطرح می‌کنند.

وی افزود: امام خامنه‌ای دوره تاریخی که در سال 2019 آغاز می‌شود را عنوان «دومین مرحله پیشرفت، اجتماعی سازی و تمدن» جمهوری اسلامی ایران گذاشته اند. این مرحله دوم که تازه شروع شده است جهت تثبیت دست آوردهای گذشته و پیشرفت به سمت اهداف جدید بسیار تعییم کننده است.

این استاد دانشگاه گفت: امام خامنه‌ای تاکید می کند که انقلاب روحیه جمعی اخلاقی را در جنبه‌های مختلف آن اعم از مذهبی و ملی تقویت کرده است. این اخلاق به معنای تقویت عواطف برادری و همکاری میان خود ایرانیان و نیز در سطح خارجی است. این قدرت اخلاقی در تضاد با افول اخلاقی غرب است که سعی دارد سایز مناطق جهان را نیز به زوال اخلاقی خود بکشاند.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن شاخص هايي كه رهبر ايران براي جامعه‌اي پيشرفته مترقی ارائه داده است، زمينه براي ظهور تمدن جديد اسلامي فراهم مي‌شود. در تمدن جدید اسلامی، تمام شاخص‌های انسانی، حقوق شهروندی و تعاملات اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است و این تمدن ریشه در تمدن صدر اسلام دارد.

محمدرضا بهمنی، مشاور وزیر ارشاد و عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی در این مراسم، بیان کرد: اندیشمندان متعدد جهان اسلام از مصر، ترکیه، مالزی، عراق، لبنان و تونس در مورد ابعاد تاریخی و اجتماعی تمدن اسلامی سخن گفته و مطلب نوشته اند. روشن است که بُعد تاریخی این اظهارنظرها به تحلیل چگونگی شکل گیری و فراز و فرود تمدن اسلامی به ویژه در قرن 3 و 4 اختصاص دارد. اما بعد اجتماعی نظرات و دیدگاه های این اندیشمندان به عناصر شکل دهنده الگوهای زیست اجتماعی مردم در جوامع اسلامی در سطوح حاکمیتی، نهادهای اجتماعی و سبک زندگی مسلمانان معطوف است.

بهمنی سپس به نکاتی درباره مولف نظریه تمدن نوین اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای پرداخت و گفت: شکل‌گیری و تطور یک اندیشه و نظریه، متأثر از زمینه‌های فردی و اجتماعی است. برخی ویژگی‌های آیت الله خامنه‌ای که طبعا تاثیر در شکل گیری اندیشه تمدنی ایشان داشته است شامل توان فقاهت، اجتهاد و قدرت استنباط شرعیه، رویکردهای فلسفی و حکمی و مناصب حکومتی و اجتماعی و به تبع آن توان شناخت محیطی و میدانی می‌شود.

وی با تبیین موضوع سبک زندگی گفت: در زمینه فقه اسلامى و حقوق اسلامى در مراکز علمی اسلامی، کار خوبی انجام شده ولی برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی، لازم است در اخلاق اسلامى و عقل عملى اسلامى هم کار علمی و عملیاتی موردنیاز انجام شود.

در پایان این مراسم، رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا ابراز امیدواری کرد که محتوای این جلسات با همکاری و کمک مرکز مطالعات راهبردی روابط بین‌الملل به زودی به صورت مجموعه کتاب‌هایی منتشر شود تا نتیجه این پژوهش‌ها در اختیار همه علاقه مندان و محققان حوزه تمدن اسلامی قرار گیرد.

انتهای پیام/ص

 


٠٨:٠٥ - يکشنبه ٣ مرداد ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٦٠٧    /    تعداد نمایش : ٨٣٦خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.