English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٥ آبان ١٤٠٠
اخبار > وبینار «حقوق بشر و رفتار دوگانه کشورهای غربی»


  چاپ        ارسال به دوست

در ایتالیا برگزارشد؛

وبینار «حقوق بشر و رفتار دوگانه کشورهای غربی»

با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا و مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی رم، وبینار «حقوق بشر و رفتار دوگانه کشورهای غربی» با حضور هانیه ترکیان، مدیر دپارتمان مطالعات اسلامی مرکز مطالعات بین‌المللی خانه دانایی شهر رم، کارلو کاربوچی Carlo Carbucci، وکیل دادگستری - نویسنده)، پائولو بورگونیونه Paolo Borgognone"(تحلیگر جغرافیای سیاسی - نویسنده) و مارکو گیزِتّی Marco Ghisetti (تحلیگر جغرافیای سیاسی - نویسنده) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آغاز این وبینار،هانیه ترکیان مدیر دپارتمان مطالعات اسلامی مرکز مطالعات بین المللی خانه دانایی شهر رم که مدیریت این جلسه را عهده دار بود، پس از معرفی موضوع و سه شرکت کننده، طی سخنانی، با اشاره به استاندارهای دوگانه حاکم در غرب، در خصوص حقوق بشر، با اشاره به مصادیقِ تاریخیِ نقضِ حقوقِ بشر در ایالات متحده آمریکا؛ نظیر سابقه برده داری و نسل کشی سرخپوستان بومی این کشور؛ استفاده از بمب هسته ای در جریان جنگ دوم جهانی؛ جنایات در ویتنام؛ نژاد پرستی و تبعیض علیه رنگین پوستان؛ مشارکت سرویس های اطلاعاتی این کشور در جنایات "ساواک" در رژیم پهلوی؛ مشارکت در جنایات رژیم بعث عراق در جریان جنگ تحمیلی؛ شلیک ناو این کشور به هواپیمای مسافربری ایران در سال 1367؛ کشتار غیر نظامیان در جریان تصرف عراق و افغانستان؛ و در ادامه فجایع بازداشتگاه های "ابوغریب" و "گوانتانامو"؛ جنایات در جبهه مقاومت به ویژه ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی؛ فشار به مردم ایران در جریان تحریم های یکجانبه؛ و... ادعای ایالات متحده در حمایت از حقوق بشر را، با چنین تاریخچه و سابقه ای فریب آمیر ارزیابی نمود.

سخنران بعدی این وبینار، "کارلو کاربوچی Carlo Carbucci"(وکیل دادگستری - نویسنده) که با تألیف کتاب 1747 صفحه ای"تروریسم اسلامی: کذب و تحریف" که چاپ سوم آن در سال 2012 م. توسط گروه انتشاراتی (Agorà) در شهر رم بازنشر گردیده؛ ضمن تحلیل حقوقی شمار قابل توجهی از پرونده های اتهام به تروریسم اسلامی در ایتالیا (به ویژه در فضای اسلام هراسی پس از وقایع 11 سپتامبر 2001 م.) که خود نیز در پیگیری برخی از آن ها مشارکت داشته؛ به روشنگری جریان سازی در خصوص پیش فرض های نهفته در این اتهامات و کذب و تحریف های نهفته در جریان شکل گیری این پرونده ها پرداخته؛ که عمدتاً به برائت متهمان انجامیده است؛ طی سخنانی، ساختارحقوق بشر نوین؛ مبتنی بر معیار های مادی گرا؛ انسان گرا و... جریان جهانی سازی که در تقابل با سنت های دینی اسلامی؛ مسیحی قرار دارد را، مورد انتقاد قرار داد و فرهنگ واژگان حقوق بشر نوین را در قیاس با عملکرد دوگانه و متناقض آن، گونه تنزل یافته یک نظام حقوقی، به ابزار مادی - یکجانبه گرایانه قدرت ارزیابی نمود؛ و آن را در تقابل با جایگاه متعالی؛ غیر مادی؛ فرانسانی؛ غیر فردی و غیر منفعت گرای شارع سنت های دینی است.

در ادامه، "پائولو بورگونیونهPaolo Borgognone"(تحلیگر جغرافیای سیاسی - نویسنده)، ایده طرح صدور حقوق بشر را ادامه طرح استعمار اروپایی؛ و ناشی از خود شیفتگی فرهنگ اروپایی نسبت به هنجاری های خود؛ دشمن پنداری کشورهایی با هنجاریی دیگر؛ و دخالت در امور داخلی و تصرف این کشورها به بهانه این تفاوت هنجاری دانست؛ که مصادیق آن جنگ های اخیر خاورمیانه؛ ایجاد هرج و مرج در هنجارها؛ و آشوب ها؛ فروپاشی مدنی؛ و... ناشی از آن بوده است؛ که تحریفات رسانه ای نقش به سزایی در وارونه نمایی واقعیت آن در غرب داشته اند. این سخنران سپس، به واکاوی ساختار نظام سلطه سرمایه داری در ابعاد اقتصادی؛ روان شناختی؛ و...؛ و ساز و کار مادگراییِ عملگرایِ آن پرداخت.

سخنران پایانی این وبینار، "مارکو گیزِتّی Marco Ghisetti"(تحلیگر جغرافیای سیاسی - نویسنده) که تألیفاتی در خصوص تحلیل جغرافیای سیاسی ایالات متحده آمریکا دارد نیز؛ در جریان ارایه گزارش تحقیقات و تألیفات خود در این حوزه، موقعیت جغرافیایی ایالات متحده آمریکا را ترسیم؛ و ابعاد دفاعی و جایگاه فعالیت های صادراتی متناسب با  این موقعیت را تشریح نمود؛ و جهانی سازی به معنای آمریکایی سازی جهان، و صدور ایدئولوژی زندگی به سبک آمریکایی در ابعاد مصرف گرایانه، حقوقی؛ و... را، ایجاد بازارهای جدید مصرف ارزیابی؛ و ارتباط تفکر حاکم بر فعالیت های اقتصادی در این عرصه با روایت های پروتستانتیستی و... از مسیحیت  را تشریح نمود

وي با تأکید بر ماهیت بنیاد گرای این ایدئولوژی خاطر نشان ساخت؛ ایدئولوژی توسعه طلبانه جهانی سازی آمریکایی به طور دو گانه ای، آن چه را به عنوان ابزار قدرت مورد استفاده قرار می دهد؛ در صورتی که توسط دیگری مورد استفاده قرار گیرد؛ به عنوان نقض حقوق بشر محکوم می نماید. به عنوان نمونه، در حالی که ایالات متحده آمریکا، قتل عام یهودیان در جریان جنگ جهانی را جنایت قلمداد می کند؛ قتل عام غیرنظامیان در جریان بمباران اتمی شهرهای "هیروشیما" و "ناکازاکی" را اقدامی قهرمانانه معرفی می نماید. این دوگانگی که تاکنون استمرار یافته؛ دیگری را نمی پذیرد و اگر نتواند این دیگری را شبیه خود سازد؛ برای نابودی اش تلاش می نماید؛ و از این رو، جهانی سازی؛ یا در واقع شبیه سازی جهان به آمریکا؛ و آمریکایی سازی جهان، به موازات بنا نهادن امپراتوری ای که اروپا را نیز در بر می گیرد؛ نابودیِ بخش هایی از جهان را به همراه داشته است. 

 تبادل نظر بین سخنرانان و پرسش و پاسخ، پایان بخش این وبینار بود، که مقارن سالگرد شلیک یک موشک  از ناو "وینسنسنیروی دریایی ایالات متحده آمریکا  به پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی" ایران ایر"  در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ بر فراز آب های خلیج فارس، و قتل عام  ۲۹۰ سرنشین این هواپیما انجام می یافت.   

انتهای پیام/م

 


١٠:٠٦ - چهارشنبه ١٦ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٠٩٧    /    تعداد نمایش : ٧٥٦خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.