English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٧ مهر ١٣٩٩


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم «روز جهانی قدس» در خارج از کشور برگزار شد

مراسم «روز جهانی قدس» با تأکید بر حمایت از ملت فلسطین و مسجدالاقصی و مخالفت با توطئه‌ها و طرح‌های دشمنان به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم همگام با مسلمانان آزادی‌خواه جهان در کشورهای ذیل برگزار شد:

جاکارتا

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اندونزی و با همکاری انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه‌های اندونزی، روز پنجشنبه 9 خردادماه نشست تخصصی «روز جهانی قدس، روز آزادی فلسطین» در جاکارتا برگزار شد.

در ابتدای این نشست، خانم نَیلا فطریا، دبیرکل انجمن دانشجویان مسلمان گفت: برای ما دانشجویان مسلمان یقینا" یکی از دغدغه‌های ذهنی‌مان مساله فلسطین بوده و هست و از اهمیت خاصی برایمان برخوردار است.

وی ادامه داد: این نشست‌های تخصصی می‌توانند ما را در جریان درست و با واقعیت‌های این روز مهم آشنا کنند و جا دارد از رایزنی فرهنگی ایران که با حمایت و پشتیبانی خود این فرصت را ایجاد کرد تا بتوانیم این نشست تخصصی را در خدمت اساتید آشنا به این مسائل باشیم، تقدیر کنیم.

وی در بخشی از سخنان خود، گفت: با توجه به اینکه سیاست کشور اندونزی هم در راستای حمایت از مردم فلسطین است، می‌تواند در شورای امنیت سازمان ملل نقش به سزایی برای دفاع از ملت فلسطین ایفا کند.

تریاس کونچهیونو، خبرگزار ارشد و معاون سابق سردبیر کُمپاس، نویسنده کتاب‌های «غزه: سرزمین موعود، انتفاضه و پاکسازی قومیت‌ها» و «اورشلیم: قداست، جنگ، و دادگاه نهایی» در سخنانی، در باره تاریخچه تحولات فلسطین و ظلم‌های رفته برآنان تا به امروز مطالبی را بیان کرد.

دِده ازوار نورمانشاه، از کمیته همبستگی فلسطین و یمن در بخشی از سخنانش، گفت: اهداف موضعگیری امام خمینی(ره) نسبت به مسایل فلسطین و ابتکار روز قدس توسط ایشان در سال 1979 میلادی برای یادآوری به مسایل فلسطین و فاش کردن جنایات اسرائیل به عنوان رژیم مستعمر و غاصب برای جهان است.

وی افزود: برگزاری مراسم روز جهانی قدس مربوط به انسانیت و عدالت است و همبستگی و وحدت میان مسلمانان نیز از دیگر آموزه‌های این روز بزرگ است.

سخنران پایانی مراسم، حسن العیدروس مشهور به حسن دلیل، رییس اهل بیت اندونزی بود که در سخنان خود گفت: بزرگترین مساله امروز جهان اسلام فلسطین است و متعلق به همه است. فلسطین نماد مبارزه و کوشش جهت دستیابی به آزادی و استقلال واقعی (جسمی و روحی) یک ملت است و از طرفی برخی تلاش می‌کنند که استعمار را برای منافع خود همیشه محفوظ نگه دارند و اعلام روز قدس از طرف جمهوری اسلامی ایران و امام راحل و نقش آن در آگاهی‌سازی جهان از ظلم و ستم است.

به مناسبت روز قدس و ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، همایش فسطین از نگاه امام خمینی(ره) در محل مرکز اسلامی جاکارتا با حضور تعدادی از عاشقان اهل البیت (ع) برگزار شد.

ولی الله محمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی، رییس مرکز اسلامی و زهیری مسراوی، از نویسندگان رسانه و اهل قلم، سخنرانان همایش بودند و نظرات خود را در این خصوص برای حاضرین بیان کردند.

افغانستان (مزارشریف)

به مناسبت روز جهانی قدس، مردم استان بلخ  افغانستان در آخرین جمعه ماه رمضان با در دست داشتن پرچم فلسطین و سر دادن شعار مرگ بر اسرائیل، حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین و تنفر شان را از اسرائیل غاصب اعلام کردند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی با سر دادن شعار الله اکبر اتحاد میان پیروان مذاهب مختلف را به عنوان خاری بزرگ در چشم آمریکا و اسرائیل دانستند و افزودند که قدس از آن مسلمانان است و هیچ وقت از پیکر اسلام جدا شدنی نیست.

هزاران نفر از شرکت کنندگان در این راهپیمایی باشکوه در مسجد روضه شریف حضور یافتند و در همایش گرامیداشت از روز جهانی قدس، نخستین قبله مسلمانان جهان که به دعوت شورای اخوت اسلامی استان بلخ برگزار شده بود، شرکت کردند.

در این همایش محمد بشیر توحیدی، معاون استاندار بلخ با قرائت شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند در مورد روز قدس سخنرانی کرد.

وی در ادامه افزود: راه نجات فلسطین توجه به دستورات الهی و بازگشت به قرآن کریم است. امام خمینی(ره) با درک بالای خود مشکل فلسطین را فرا قومیتی و مذهبی دانستند و تنها راه حل آن را نیز در وحدت مسلمین می‌بینند و به همین خاطر جمعه آخر ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامگذاری کرد که مورد استقبال تمام مسلمانان جهان قرار گرفت.

در ادامه، مولوی عادلی، رییس شورای اخوت اسلامی استان بلخ در مورد روز جهانی قدس گفت:  اسلام کامل‌ترین دین الهی است و هر قصور و عیبی که هست از مسلمانی ماست. همه مسلمانان در حمایت از  قدس شریف که از شعائر اسلامی است دارای مسئولیت هستند

مولوی عبدالرئوف توانا، دبیر شورای اخوت اسلامی، حجت الاسلام ضیائی، معاون شورای اخوت اسلامی و مولوی محمود دانشجو، رییس حج و اوقاف استان بلخ از دیگر سخنرانان این همایش بودند.

در ادامه راهپیمایی، پیامی در حمایت از مردم ستم‌دیده فلسطین، محکومیت رژیم اشغالگر قدس و محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف و ... قرائت شد.

برپایی نماز وحدت بخش جمعه با حضور هزاران نفر از روزه داران شیعه و سنی در مسجد روضه شریف مزارشریف پایان بخش این مراسم باشکوه بود.

مادرید

همزمان با فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس به همت رایزنی فرهنگی ایران و نیز با همکاری جمعیت اهل البیت(ع) و مؤسسه مسلمانان برای صلح در مادرید برگزار شد.

در این مراسم که با استقبال جمعی از مسلمانان، ایرانیان مقیم و شخصیت‌های علمی و فرهنگی جامعه اسپانیولی برگزار شد، حسن قشقاوی، سفیر ایران، عبدالغنی المعمر، رییس جمعیت شیعیان اهل البیت(ع)، ماجد دیپسی، روزنامه نگار فلسطینی، یوسف فرناندز، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه کمپلوتنسه مادرید و حجت‌الاسلام شیخ جعفر گونزالس، روحانی برجسته اسپانیائی به ایراد سخنرانی پرداختند.

سفیر ایران در مادرید با بیان شرح مختصری از اهمیت تاریخی و مذهبی بیت المقدس برای ادیان مهم الهی، به وجود دو دیدگاه متفاوت در موضوع اشغال فلسطین در سطح بین‌الملل اشاره کرد.

وی در تبیین دیدگاه دوم نسبت به مسئله قدس با اشاره به تدبیر حضرت امام خمینی(ره) در چهل سال پیش و اعلام روز جهانی قدس از سوی ایشان و به حرکت در آوردن خیل عظیم ملت‌های آزاده جهان در حمایت از آرمان فلسطین، بیان کرد: در تمام این سال‌ها جمهوری اسلامی ایران با به جان خریدن  مشقت‌ها و سختی‌ها، دشمنی با قدرت‌های زورگوی جهانی لحظه‌ای از حمایت از ملت مظلوم فلسطین دست نکشیده و با تحمل همه فشارهای بین‌المللی نظیر تحریم‌های ظالمانه تقویت محور مقاومت را  اولویت اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است.

در ادامه این مراسم، دیگر سخنرانان در حمایت از آرمان مردم مظلوم فلسطین و تبیین خیانت‌های دولت‌های فاسد غربی و عربی و نیز سکوت خفت‌بار مجامع بین‌المللی، به روح بلند و ملکوتی بنیانگذار ایران حضرت امام خمینی(ره) به عنوان معمار و مبدع روز جهانی قدس ادای احترام کردند.

هندوستان (دهلی‌نو)

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به همراه قاری اعزامی از ایران سعید رحمانی در نماز جمعه آخر ماه مبارک رمضان در مسجد فتحپوری شرکت کرد.

مولانا مفتی محمد مکرم امام جمعه مسجد جامع فتح پوری ضمن گرامیداشت روز قدس و با اشاره به ،نام گذاری روز قدس وحمایت از مردم فلسطین از طرف حضرت امام خمینی(ره) گفت: حضرت امام خمینی (ره) به فلسطین عظمت بخشید و ایران را نماد برقراری وحدت بین‌المسلمین  و پیشگام در وحدت مسلمانان هند اعلام کرد.

بعد از خطبه و نماز جمعه رحمانی قاری اعزامی از ایران با صوت زیبای خود باعث شور و شعفی در مسجد جامع فتح پوری شدند .در پایان مراسم امام جمعه مسجد جامع فتح پوری با اهداء تقدیر نامه‌ای از قاری اعزامی از ایران تشکر و قدردانی کردند.

همچنین، همزمان با روز جهانی قدس به همت اداره ندای حق و با همکاری خانه فرهنگ ایران در دهلی‌نو، سمپوزیوم اتحاد اسلامی و فلسطین هشتم خردادماه در مسجد باب العلم دهلی‌نو برگزار شد.

در این سمپوزیم، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی کشورمان، سعید رحمانی، قاری اعزامی از ایران، مولانا شیخ ممتاز علی، امام جمعه امامیه هال، تسلیم احمد رحمانی، رییس شورای سیاسی مسلمانان هند، مولانا ایم.ایچ. قاسمی، رییس شورای امام هند و جمع کثیری از علاقه مندان حضور داشتند.

تسلیم رحمانی در سخنان خود با تأکید بر این نکته که مسئله فلسطین در حال حاضر  تمام دنیا را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از مسئله فلسطین حمایت کرد و فلسطین می‌تواند مرکز اتحاد بین مسلمانان قرار گیرد.

وی افزود: امام خمینی(ره) آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نام گذاری کرد و بدین وسیله مسئله فلسطین در رسانه‌های بین‌المللی به  مسئله حساسی تبدیل شد و سعی و تلاش برای آزاد سازی قدس شتاب بیشتری گرفت.

ایم. ایچ. قاسمی در سخنان خود با اشاره به ظلم و ستم اسرائیلی‌ها علیه فلسطینی‌ها، اسرائیل را ملتی فاقد اخلاق و ارزش‌های انسانی دانست و گفت: آمریکا و استعمارگران دیگر، همیشه از اسرائیل حمایت مادی و معنوی کرده‌اند.

دهگاهی هم در سخنانش، گفت: امام خمینی(ه) قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اهمیت اتحاد اسلامی و مسئله فلسطین را متوجه بودند، بنابراین آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس  اعلام کردند تا  این مسئله هرچه بیشتر در بین مردم و دولت‌ها و کشورهای اسلامی اهمیت یابد.

رایزن فرهگی کشورمان در دهلی‌نو تأکید کرد: اتحاد اسلامی هم در قرآن و هم در سیره حضرت پیغمبر اسلام(ص) مطرح است. در قرآن آیات زیادی درباره اتحاد دارد که مشهورترین آن آیه «واعتصمو بحبل الله ...» است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران  از ابتدای تشکیل بر وحدت اسلامی و مسئله فلسطین تأکید کرده است و تا کنون بر این موضع خود پافشاری کرده است و فشارهای سیاسی و نظامی بر ایران نتیجه همین پافشاری بر وحدت بین کشورهای اسلامی و حمایت از فلسطین  است.

مولانا شیخ ممتاز علی در سخنان خود با اشاره به این نکته که فلسطین بهترین محور اتحاد بین مسلمین است، گفت: امام خمینی(ره) نه تنها آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامگذاری کرد بلکه این مسئله را در مراسم حج مطرح کرد که مسلمانان تمام جهان که در مراسم حج موجود هستند درباره مسئله فلسطین چاره‌ای بیاندیشند.

به مناسبت سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) و روز قدس، نشست «امام خمینی و فلسطین» 9 خردادماه پس از نماز مغرب و عشا و با حضور حجج الاسلام مهدی مهدوی پور، نماینده ولی فقیه در هند، سید محسن تقوی، امام جمعه مسجد جامع دهلی‌نو، سید تقی حیدر نقوی، سید غلامحسین رضوی، شیخ محمد عسکری، امام جماعت مسجد حیدری هال، نعمت علی، استاد جامعه شهید رابع و سعید رحمانی، قاری اعزامی از ایران برگزار شد.

این نشست با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط سعید رحمانی، قاری اعزامی از کشور جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

سپس، حکیم ضرغام مظفرنگری و نزاکت علی، اشعاری درباره امام راحل و انقلاب اسلامی ایران قرائت کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید غلامحسین رضوی درباره شخصیت امام راحل سخنرانی کرد و گفت: امام(ره) شخصیت خود را بر چهار محور اصلی که در سوره والعصر بدان اشاره شده است، بنا نهاده بود و همین سبب موفقیت ایشان و پیروزی انقلاب اسلامی ایران شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد محسن تقوی گفت: هر کشوری در سیاست‌های خود همیشه منافع خود را در نظر می‌گیرد لذا آنها  بین حق و باطل تمییز نمی‌کنند اما ایران تنها کشوری  است که  منافع انسانی را مقدم می‌دارد ولو به ضررش تمام شود و این یک واقعیت است که همه ما امروز می‌بینیم.

وی در پایان گفت: اگر مسلمانان عالم متحد شوند همین یکپارچگی آنها موجب از بین رفتن اسراییل خواهد شد.

حجت‌الاسلام مهدوی پور با قدردانی از حمایت‌های بی سابقه شیعیان هند به سیل زدگان اخیر ایران گفت: این کمک نشانه عشق و محبت مومنین هند به کشور اسلامی ایران است.

آذربایجان (باکو)

کنفرانسی با عنوان «قدس، شرف جهان اسلام» با حضور جمعی از مسئولان و فعالان تشکل های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای جمهوری آذربایجان در محل مرکز بین الملل مطبوعات  برگزار شد.

در این کنفرانس که با حضور اصغر فارسی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو و جمعی از مسئولان و فعالان تشکل های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و رسانه ای جمهوری آذربایجان برگزار شد، سخنرانان طرح آمریکایی معامله قرن را محکوم و بر دفاع از حقوق و آرمان های مردم مظلوم فلسطین و آزادی قدس و سایر مناطق فلسطین اشغالی تاکید کردند.

اصغر فارسی رایزن فرهنگی کشورمان در باکو طی سخنانی به رهنمود های حضرت امام خمینی (ره) درباره وحدت امت اسلامی و همچنین نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و نقش آن در تحکیم وحدت و همبستگی مسلمانان جهان سخنرانی کرد.

وی با اشاره به نقش و اهمیت روز جهانی قدس برای اتحاد و همبستگی مسلمانان جهان، خواستار حمایت کشورهای اسلامی از مردم مظلوم فلسطین و آزادی قدس شریف شد.

حاجی الهام علی اف نایب رئیس حزب اسلام جمهوری آذربایجان با انتقاد از سیاست حمایت آمریکا از رژیم غاصب اسرائیل گفت: آمریکا اکنون حمایت خود را از این غده سرطانی آشکارا بیان می کند و سیاست های آمریکا نشان می دهد که دولت آمریکا رو به شکست است و اهل ایمان با مقاومت بر همه مشکلات پیروز خواهند شد.

القار ابراهیم اوغلو رهبر مرکز دفاع از آزادی اعتقادات دینی نیز با اشاره به نشست برنامه ریزی شده در بحرین مربوط به مسائل فلسطین، آن را یک طرح صهیونیستی برای پایمال کردن حقوق حقه مردم فلسطین توصیف و اضافه کرد: آمریکا با حمایت از رژیم صهیونیستی درصدد اجرای طرح موسوم به معامله قرن به عنوان خیانت بزرگ قرن می باشد که ناکام خواهد ماند.

حاضران در این نشست همچنین روز جهانی قدس را روز وحدت و یکپارچگی جهان اسلام و تقویت همبستگی اسلامی دانستند و تلاش برای آزادی قدس شریف را محور اصلی حل دیگر مناقشات جهان اسلام اعلام کردند. در پایان این مراسم از هشت برگزیده برتر مسابقه مقاله نویسی با موضوع قدس قدردانی شد.

عمان (مسقط)

 با همکاری رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سلطنت عمان مراسم روز قدس با حضور جمعی از سفرای کشورهای اسلامی، دیپلمات ها، اندیشمندان و مسلمانان عمان و همچنین جمعی از ایرانیان مقیم در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط برگزار شد.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام محمد رضا نوری شاهرودی سفیر ایران در عمان گفت: حمایت گسترده مادی و معنوی امام از فلسطین بیانگر اهمیت سرزمین های اسلامی در افکار امام و نهضت ایشان است.

وی افزود: امام راحل(ره) توانست اهمیت این موضوع را به انسان های مخلص و شرافتمند و عاشقان مسلمان خود در داخل و خارج ازایران انتقال دهد و به ایشان بفهماند که میان مبارزه با استبداد و مبارزه با اشغال فلسطین جدایی وجود ندارد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سلطنت عمان با تاکید بر اینکه مسئله فلسطین بدون بررسی افکار امام خمینی درباره فلسطین ممکن نیست، اظهار داشت: اگر جنگ تحمیلی ایران و عراق که مدت هشت سال به طول انجامید، نبود، قضیه فلسطین در جایگاه مهمتری قرار می گرفت چراکه امام(ره) و انقلاب امکان حمایت بیشتر از فلسطین را بدست می آوردند.

حجت الاسلام نوری شاهرودی افزود: قدس نه تنها نماد فلسطین و همه مقدسات ملت های مسلمان است بلکه برترین نماد وحدت است که می تواند همه مسلمانان را از هر مرام و مسلک و مذهبی گرد هم آورد و به تبع آن آزادی قدس هدف والایی است که محور وحدت همه مسلمانان خواهد بود و همه ما در این مسیر باید از اختلافات خود گذر کنیم تا منافع و مصالح عالیه امت اسلامی ان شاء الله محقق شود. سفیر جمهوری اسلامی ایران در پایان سخنان خود با تمجید از تلاش های آزاد مردان جهان اسلام در حمایت از قضیه فلسطین، گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در راس جبهه مقاومت به رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای مد ظله العالی در حمایت از مبارزات مردم فلسطین در برابر رژیم صهیونیستی و حامیانش بخصوص آمریکای جنایتکار استوار ایستاده و فردا که مصادف با جمعه آخر ماه مبارک رمضان است به تعبیر مقام معظم رهبری دنیا شاهد آن خواهد بود که راهپیمایی روز جهانی قدس پرشورتر از گذشته برگزار خواهد شد.

در ادامه این مراسم عبدالله العبری شاعر و پژوهشگر ارشد دانشکده حقوق دانشگاه سلطان قابوس عمان به قرائت اشعاری در وصف قدس به عنوان دغدغه اصلی امت اسلام پرداخت.

دیگر سخنران این نشست، شیخ محمد علی اللواتی امام جماعت مسجد امام صادق(ع) مسقط، شیخ بدر العبری پژوهشگر عمانی تاریخ و شریعت، حجت الاسلام و المسلمین مرتضی ‌واعظ‌ جوادی آملی ، استاد حوزه علمیه قم و ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا  در سخنانشان به تجلیل از شخصیت منحصر به فرد امام خمینی(ره) و تاثیر افکار ایشان در مورد روز قدس در جهان  پرداختند.

در حاشيه این مراسم، نمایشگاهی از تالیفات حضرت امام خمینی(ره) در قالب کتاب و نرم افزار به همراه کتاب‌هایی از نویسندگان عرب درباره زندگی و سیره بنیانگذار انقلاب اسلامی توسط رایزنی فرهنگی برپا شد.

غنا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در آکرا و با همکاری انجمن سوسیالیت‌های غنا و مؤسسه آل یاسین، همایش «همبستگی با مردم فلسطین» با حضور فرامرزی، رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از کارکنان سفارت ایران، اساتید دانشگاه ها، نمایندگان سفارتخانه های اسلامی مانند عبدالفتاح ستاری سفیر فلسطین، کامبلا، نماینده سفارت کنگو و علمای اسلامی از جمله شیخ کمال الدین و ابراهیم لانتین در محل شبکه تلویزیون پان افریکن برگزار شد.

کامبلا، نماینده سفارت کنگو طی سخنانی، گفت: آفریقا همواره در کنار مردم فلسطین ایستاده است، زیرا آنچه آفریقا در تاریخ پرفراز و نشیب خود با آن مواجه بود، در نوع خود بدترین بود اما آنچه در سرزمین‌های فلسطین اتفاق افتاده است، یک تراژدی است.

سخنران بعدی، شیخ ابوبکر کمال الدین، امام کل شیعیان غنا بود، وی طی سخنانی با اشاره به نقش کنش‌های مذهبی سازمان‌های اسلامی و مسلمانان در تداوم برگزاری سالانه روز قدس اظهار کرد: کنش مذهبی مسلمانان بیشتر به برگزاری مراسم و آداب و رسوم مذهبی محدود می‌شود، که البته در جای خود مناسب است، در حالی که بزرگترین وجهه دین اسلام که بیشتر مسلمانان به فراموشی سپرده‌اند، نقش آنان در ساختن جامعه ای بهتر و توجه به مسئله فلسطین به عنوان یک وظیفه دینی از جانب همه ابناء بشر است.

وی با اشاره به شخصیت امام خمینی(ره) گفت: امام خمینی یک روحانی مذهبی، یک فرد شناخته شده معنوی و محترم بودند، اما با تمام این وجود، ایشان هرگز مسئولیت اجتماعی خود را به عنوان یک انسان مسلمان فراموش نکرده و با انتخاب آخرین جمعه ماه مبارک به عنوان روز قدس، همبستگی خود را با مردم مظلوم فلسطین نشان دادند.

ساموئل آکودجتو آبلا کوا، عضو پارلمان غنا، دیگر سخنران این برنامه بود، این نماینده مجلس غنا با اشاره به اینکه موضع این کشور در خصوص اسرائیل و فلسطین همواره موضعی ثابت بوده است، اظهار کرد: آفریقا پی در پی در مبارزه با برده داری، آپارتاید و استعمار بوده و به امید حق یک روز و اما خیلی زود، آزادی فلسطین را با چشمان خود خواهیم دید.

فرامرزی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در غنا با اشاره به آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، تأکید کرد: همه ساله مسلمانان از سراسر جهان این روز را گرامی داشته و با برگزاری اجتماعات و تظاهرات ضمن حمایت از مردم فلسطین خواستار آزادسازی بیت المقدس از یوغ رژیم صهیونیست هستند.

فرامرزی در ادامه افزود: امام(ره) با اعلام روز جهانی قدس، ضمن هشدار به همه مسلمانان بدون توجه به مذهب، ملیت و زبان آنان، برای مقابله با اسرائیل و دفاع از حقوق فلسطینی های تحت ستم به عنوان وظیفه اسلامی اظهار داشتند که حمایت از رژیم صهیونیست به معنای خیانت به اسلام است.

همچنین، با دعوت جامعه شیعیان کشور غنا از فرامرزی، رایزن فرهنگی ایران، همایشی با عنوان همبستگی با مردم مظلوم فلسطین در ساختمان جدید تأسیس این جامعه با حضور جمعی از علمای شیعه و مسلمانان این کشور برگزار شد.

فرامرزی سخنانی را در خصوص اقدامات انجام شده از جانب بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) به مناسبت تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بیان کرد.

وی در ادامه اضافه کرد: پس از فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر اعلام همبستگی با مردم فلسطین و اعلام جمعه آخر ماه مبارک به عنوان روز قدس، همه ساله مسلمانان از سراسر جهان این روز را گرامی داشته و با برگزاری اجتماعات و تظاهرات ضمن حمایت از مردم فلسطین خواستار آزادسازی بیت المقدس از یوغ رژیم صهیونیست هستند.

فرامرزی افزود:  وظیفه همه مسلمانان در سراسر جهان است که این روز بزرگ را یاد کنند. در حالی که اسرائیل تمام سرزمین‌های خاورمیانه و سرزمین‌های اسلامی را تهدید می‌کند، وحدت بر سر مسئله فلسطین و مقابله با ماهیت تهاجمی اسرائیل، شکوه و عظمت اسلام و مسلمانان را افزایش خواهد داد.

این همایش با سخنرانی شیخ ابوبکر کمال الدین، امام کل جامعه شیعیان غنا در خصوص تاریخچه واگذاری سرزمین های فلسطین به یهودیان ادامه یافت.

در پایان این برنامه، جمال ناصر، استاد دانشگاه اسلامی غنا نیز به عنوان آخرین سخنران مطالبی را در راستای فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تعیین آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس، اعلام همبستگی مردم غنا با مردم مظلوم فلسطین و شرایط روز جهان اسلام بیان کرد.

 

قرقیزستان (بیشکک)

رایزنی فرهنگی کشورمان در قرقیزستان،مراسم روزجهانی قدس را در چادر رمضانی در شهر اوش برگزار کرد. پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک که به نمایندگی از سفارت کشورمان به اوش رفته است؛ طی سخنانی در این مراسم ضمن تبریک ماه مبارک رمضان و تشکر از ابتکار برگزار کنندگان برنامه فرهنگی – اجتماعی و خیریه "چادر رمضان" ؛ به فلسفه ماه مبارک رمضان وآثار و برکات این ماه اشاره نمود و در ادامه ضمن تبیین مختصر روابط و مناسبات خوب ایران و قرقیزستان بخصوص درحوزه های فرهنگی ابراز امیدواری نمود که مناسبات دو کشور که دارای اشتراکات فرهنگی زیادی می باشند بیش از پیش توسعه و گسترش یابد.

پرویز قاسمی در سخنانی با اشاره به برخی مسائل و مشکلات  در جهان اسلام درباره مساله فلسطین ،گفت: سالهاست بخشی مهم از جهان اسلام که قبله اول مسلمانان را در خود جای داده داده و فلسطین نام دارد در غصب و اشغال رژیم صهیونیستی است و ماه مبارک رمضان فرصتی است تا مسلمانان در هرکجای جهان که هستند مراتب حمایت و همبستگی خود را با مردم فلسطین  و قدس شریف اعلام نمایند.

 رایزن فرهنگی کشورمان دربیشکک با اشاره به ابتکار بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس اظهار داشت :در اخرین جمعه  این ماه مبارک؛ مسلمانان در سراسر جهان با برگزاری راهیپمایی ها؛ میزگردها و همایش های مختلف یاد و نام فلسطین را گرامی و حمایت خود را از حقوق حقه مردم فلسطین ابراز می دارند.

 نماینده ایران در چادر رمضان اوش؛  روز قدس را نماد صف بندی حق در مقابل باطل توصیف نمودو با تصریح اینکه روز قدس فقط مال فلسطین نیست و این روز یک روز جهانی است ؛ در ضرورت و اهمیت راهپیمایی روز جهانی قدس به ایراد سخنرانی پرداخت.

گفتنی است در طول اجرای برنامه در چادر رمضانی اوش ؛ برنامه های متنوع فرهنگی همچون نمازجماعت ؛ اجرای سروده های دینی؛ برگزاری مسابقه دینی و اهدای جوایز به 5 نفر از برندگان ( این جوایزکه شامل  قران کریم با ترجمه روسی بود توسط رایزنی فرهنگی اهدا شده بود) ، پخش ویدئو در خصوص جمهوری اسلامی ایران اجراشد.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک در حاشیه برنامه چادر رمضان اوش مصاحبه ای با تحریریه مجله اسلامی امت قرقیزستان و نیز دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در قرقیزستان در خصوص روز جهانی قدس؛ روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان و ویژه برنامه چادر رمضان اوش انجام داد.

فیلیپین 

 رایزن فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران با حضور در نمازجمعه شهر مانیل درمسجد آبی از مساجد بزرگ مسلمانان در مراسم روز قدس شرکت کرد.

عالم نقیب طاهر  خطیب مسجدآبی در باره این روز مهم گفت :امروزه بخشی از اسلام معطل مانده است زیرا مسجد الاقصی که قرآن کریم در باره آن سخن می گوید در دستان یهود است و این امر ظلمی است که قدرت های مطرح آن زمان با کمک از سازمان ملل متحد بر مسلمانان روا داشتند و رای به تاسیس اسرائیل دادند.

وی ضمن آرزوی آزاد شدن سرزمین های اسلامی از چنگال اشغالگران صهیونیسم  گفت،:آخرین جمعه ماه مبارک رمضان روز وابستگی با ملت مظلوم فلسطین است و این روز به ابتکار آیت الله روح الله خمینی (ر- ه ) برای اعلام همبستگی جهان اسلام با مردم فلسطین اعلام شد.

خطیب نماز جمعه در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اشتراکات فرقه های مختلف اسلامی اعم از سنی ، شیعه، احمدیه ، صوفی و ... افزود، رسول خدا (ص) فرمود" اُمت من در آینده به 72 فرقه تقسیم می شوند " و این در حالی است که اعتقاد به یگانگی خداوند، نبوت رسول خدا (ص)، قرآن کریم و آخرت در میان همه یکی است لذا ما معتقدیم شیعه و سنی، صوفی و احمدیه و همه مسلمانان با یکدیگر برادرند.

سخنران در بخش دیگری از خطابه خویش گفت: نگاهی به تاریخ صدر اسلام نشان می دهد که این اسلام بود که بر امپراطوری های بزرگ زمان خویش چون روم و پرشیا غلبه کرد در حالی که مسجد الاقصی که نام آن در قرآن آمده است در حال حاضر زیر سلطه صهیونیسم است زیرا در میان ما مسلمانان اختلاف بروز کرده است.

عالم نقیب طاهر در خطبه دوم خود ضمن بیان اهمیت همکاری و همیاری مسلمانان با یکدیگر تاکید کرد، تنها راه حل مشکل فعلی مسلمانان عشق ورزیدن به یکدیگر و اتحاد است امری که متاسفانه غیر مسلمانان از جمله مسیحیان بیشتر از ما پیگیر آن هستند. ایشان فقدان یک اتصال میان فرقه های مختلف مسلمان در سراسر جهان را از عواملی دانست که مسلمانان را متضرر کرده است.

پس از اتمام خطبه های نماز جمعه و ادای فریضه نماز، جادجوری آراسا مسئول امور اداری مسجد با تشکر از حضور هیئت ایرانی در مسجد آبی و تاکید بر همکاری های خوب سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی با مسئولین و دست اندر کاران مسجد آبی از حجت الاسلام مصلح دعوت نمود مطالبی را ایراد نماید.

همچنین حجت الاسلام مصلح روحانی اعزامی درسخنانی در مورد روز قدس گفت: در چنین روزی که روز جهانی قدس است از مسلمانان مظلوم فلسطینی دفاع کرده و بگوئیم بیت المقدس ما مسلمانان نیست بلکه مال فلسطینیان است و از سوئی بیت المقدس هم متعلق به مسلمانان، هم یهودیان و هم مسیحیان است تا در کنار یکدیگر زندگی نمایند و این باید از نتایج روزه داری یکماه ما باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اهمیت برادری و برابری مسلمان تاکید کرد ما در کنار شما هستیم و لازم است عرض کنم قدرت جمهوری اسلامی به موشک ها ی خود نیست بلکه قدرت جمهوری اسلامی به محبت های شما مسلمانان است زیرا آمریکا و اسرائیل نیز از همین موشک ها دارند اما این تنها جمهوری اسلامی است که از حق حمایت می کند  لذا جایگاه ما در قلب های شماست. 

ژاپن

همزمان با فرارسیدن جمعه آخر ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، مراسم با شکوهی در مسجد جامع توکیو با عنوان " آينده فلسطين و آوارگان فراموش شده" برگزار شد.در این مراسم ، رحمانی موحد و ولید علی صیام سفرای ایران و فلسطین در ژاپن به سخنرانی پرداختند و در خصوص فلسطین و قدس نیز در قالب پاورپوینت اطلاعات جامعی ارائه گردید.

رحمانی موحد سفیر کشورمان در ژاپن در این مراسم طی سخنانی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و مسجد جامع توکیو برای برگزاری این مراسم با اشاره به بیش از ۷ دهه ظلم و ستم بر مردم فلسطین با جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی و نادیده گرفته شدن حقوق بدیهی انسانی آنان گفت: سئوال اساسی در زمینه سرزمین فلسطین و آوارگان فلسطینی این است که بیش از ۷ دهه خواسته های آنان از سوی جامعه بین المللی بی پاسخ مانده است و به راستی گناه مردم و آوارگان فلسطینی چیست و باید به نکات محوری در این خصوص توجه داشت.

رحمانی موحد در همین زمینه افزود: دفاع از آرمان فلسطین به عنوان مسئله اول جهان اسلام ، نقض قوانین بین المللی توسط رژیم صهیونیستی، مسئله آوارگان، محاصره اقتصادی نوار غزه، قانون دولت-ملت یهود، بیهودگی روند سازش و انعطاف، مقاومت به عنوان تنها گزینه مردم فلسطین و طرح موسوم به معامله قرن از جمله مهمترین موضوعات در خصوص بحران و مسئله فلسطین است.

سفیر ایران در ژاپن با اشاره به سیاست اصولی کشورمان در حمایت از ملت مظلوم فلسطین افزود: جمهوری اسلامی ایران به حمایت از آرمان مردم فلسطین و مقاومت مردم این سرزمین تا رفع کامل اشغالگری ادامه می دهد و معتقد است اعطای حق تعیین سرنوشت، بازگشت آوارگان و تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس از اصول مسلم حقوق بین الملل و منطبق بر اصول دمکراسی است که نباید نادیده گرفته شود.

وی در پایان تصریح کرد: قدس نه برای آمریکاست که آن را ببخشد و نه برای اسرائیل است که ان را تسخیر کند بلکه قدس متعلق به فلسطین و فلسطینی هاست و تاریخ نشان داده است که هر کس این مسئله را نادیده بگیرد محکوم به شکست خواهد بود.
ولید علی صیام سفیر فلسطین در ژاپن هم در ادامه این مراسم سخنرانی کرد.

وی با اشاره به این که قدس اولین قبله گاه مسلمانان، سومین مکان مقدس مسلمانان است و سرزمین هم زیستی مسلمانان، مسیحیان و یهودیان است گفت: قدس تنها پایتخت کشور فلسطین بوده و هیچ کشور دیگری حق ندارد آن را پایتخت خود اعلام کند هر چند که قدس و فلسطین تحت اشغال قرار داده شود.

سفیر فلسطین در ژاپن افزود: قدس و فلسطین هر روز تحت فشار و حمله های رژیم صهیونیستی است و بیش از ۵۰۰ هزار خانه توسط آن ها تخریب شده است و امروز ۸۶ درصد قدس شریف اشغال شده است و به راستی امروز فلسطین نیاز به عمل دارد و دیگر زمان حرف نیست و همه ما به کمک شما نیاز داریم و فلسطین هم اکنون نیازمند کمک شما دارد.

این برنامه از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و با همكاري مسجد جامع توکیو (مسجد ترک‌ها) به اجرا درآمد.

بنگلادش

سمینار به سوی آزادی قدس با حضور گسترده‌ مردم مسلمان بنگلادش، مقامات رسمی این کشور، علما، دانشگاهیان و اصحاب رسانه، به همت رایزنی فرهنگی ایران و با مشارکت کمیته قدس بنگلادش در سالن انجمن پزشکان بنگلادش برگزار شد.

در این سمینار مزمّل حق، وزیر جنگ آزادی و امور ایثارگران، نفر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش، یوسف رمضان، سفیر فلسطین در بنگلادش، بدرالدّجی، وکیل دیوان عالی بنگلادش، پروفسور صدیق الرحمان خان، استاد دانشگاه داکا، مولانا روح الامین خطیب و امام جماعت مسجد ایسترن پلاس، عبدالله کافی فعال رسانه‌ای، جمال الدین باری معاون سردبیر روزنامه انقلاب، پروفسور برهان الدین رئیس سابق دانشگاه سیتی، پروفسور شوکت مصطفی رئیس کمیته قدس حضور یافتند.

بدرالدجا گفت: سال‌هاست که اسرائیل فلسطین را اشغال کرده و تنها ایران حامی مردم مظلوم فلسطین بوده است.

صدیق الرحمان، سخنران بعدی این سمینار بود که اظهار کرد: صهیونیستها هر روز توطئه‌ جدیدی علیه مردم فلسطین طراحی می‌کنند. مسلمانان جهان باید قدرشناس دولت و مردم ایران به خاطر حمایت از مردم مظلوم فلسطین باشند.

عبدالله کافی با پرداختن به سیر تاریخی مساله‌ فلسطین بیان کرد: اعلامیه بالفور سرآغاز مشکلات منطقه و مردم فلسطین بوده است. بحث انتقال اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت ایالات متحده توطئه جدیدی است که نتیجه‌ آن چیزی جز فشار بیشتر بر مردم مظلوم فلسطین نخواهد بود.

مولانا روح‌الامین با اشاره به تاریخچه‌ تشکیل رژیم غاصب اسرائیل گفت: براساس آنچه که روشن و مسلم است هدف یهودیان، فقط سرزمین فلسطین نیست، آنها به دنبال تصرف کشورهای اردن، سوریه و عراق هستند. ما مسلمانان باید در مقابل اسرائیل متحد شویم و از ملت مظلوم فلسطین حمایت کنیم.

برهان الدین هم در سخنانی، گفت: مسلمانان در خصوص مساله فلسطین باید رویکردی عملگرا اتخاذ کنند و اسرائیل را تحریم کنند. در میان کشورهای اسلامی، تنها ایران است که حامی مسلمانان مظلوم در سرتاسر جهان بوده و ما برای ثبات و پایداری ایران دعا می‌کنیم که این کشور در مقابل همه‌ مشکلات پیروز باشد.

جمال الدین باری سخنران بعدی این مراسم بود که مقاله خود را در خصوص اعلامیه بالفور و ماجرای پیدایش رژیم صهیونیستی و اهمیت بزرگداشت روز قدس ارائه کرد.

سفیر فلسطین هم در سخنانی، گفت: ملت فلسطین در راه حفظ آرمان‌های خود شهیدان زیادی داده و هرچند که امروز در شرایط خوبی به سر نمی‌بریم اما مسلما اوضاع به این منوال باقی نخواهد ماند و ملت فلسطین پیروز و سربلند، اسرائیل را شکست خواهد داد.

نفر، سفیر ایران در بنگلادش نیز با اشاره روز قدس و اینکه این روز به ابتکار حضرت امام خمینی(ره) در جهان تبدیل به یک مناسبت رسمی و جهانی شده، اظهار کرد: بنا به تعالیم دینی و اخلاقی، مسلمانان وظیفه دارند به ندای کمک مسلمانان مظلوم پاسخ دهند و چنانچه نسبت به این موضوع بی تفاوت باشیم، ایمان ما کامل نیست.

مزمل حق، وزیر جنگِ آزادی و امور ایثارگران عنوان کرد: تمام مسلمانان و کشورهای اسلامی قلبشان برای فلسطین می‌تپد به جز عربستان سعودی این کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم از این رژیم غاصب حمایت می‌کند.

در پایان نیز، پروفسور شوکت مصطفی، طی سخنانی کوتاهی مواردی در خصوص اهمیت روز قدس بیان کرد.

در حاشیه این مراسم نیز نمایشگاه عکسی با موضوع فلسطین جنایات صهیونیست‌ها برگزار شد که مورد توجه حضار قرار گرفت.

بغداد

راهپیمایی روز جهانی قدس با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بغداد و با حضور گروه‌های مقاومت اسلامی و عشایر و اقشار مختلف مردم این کشور و زنان و مردان عراقی در قلب بغداد پایتخت عراق برگزار شد.

راهپیمایی بزرگ روزجهانی قدس امسال با شعار «خیارنا، الصمود بالمقاومه» (انتخاب ما پایداری با مقاومت است) و «لا لصفقه القرن» (معامله قرن هرگز) حوالی ساعت ۸ صبح به وقت محلی بغداد با قرائت آیاتی چند از قرآن مجید آغاز شد و سپس جوانان گروه مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق به رهبری «شیخ قیس الخزعلی» اولین گروه راهپیمایانی بودند که از برابر سکوی ویژه این مراسم عبور کردند.

در این مراسم رهبران گروه‌های مقاومت و سران عشایر و نمایندگان نهادهای مختلف مردمی به علاوه سفیر فلسطین اشغالی حضور داشتند.

سفیر فلسطین در این مراسم در سخنانی گفت: جمعه آخر ماه مبارک رمضان که امام خمینی(ره) رهبر انقلاب اسلامی ایران آن را نامگذاری کرده، باعث شده است که قدس در وجدان‌های ملت‌های مسلمان زنده باقی بماند.

احمد العقل اضافه کرد: دشمنان اکنون می‌کوشند که طرح موسوم به معامله قرن را تحت هر شرایطی بر ملت فلسطین و ملت‌های منطقه تحمیل کنند و فشارها بر جمهوری اسلامی ایران و مقاومت شریف در غزه و رام الله در فلسطین همگی در همین راستا است.

کمیته عالی بزرگداشت روز جهانی قدس در بغداد در بیانیه پایانی که در خاتمه راهپیمایی گسترده امروز جمعه در پایتخت عراق قرائت شد به نام همه ملت عراق و گروه های مقاومت اسلامی این کشور اعلام کرد: «همه (ملت و گروه های مقاومت اسلامی عراق) آماده جانفشانی برای قدس شریف و دفاع از فلسطین هستند.»

در این بیانیه بر حقانیت ملت فلسطین در آزادی سرزمین هایش از چنگال رژیم غاصب صهیونیستی و مخالفت با تمامی تصمیمات آمریکا از جمله قلمداد کردن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تاکید شده است.

در بیانیه همچنین نسبت به هرگونه تغییر در آثار تمدنی و فرهنگی و قانونی قدس شریف هشدار داده شده است و از دولت عراق خواسته شده که به تمامی معاهده ها و مصوبات تحریم تعامل با رژیم صهیونیستی پایبند باشد.

همزمان با این راهپیمایی دیگر شهرهای عراق امروز جمعه شاهد راهپیمایی‌های باشکوهی به مناسبت روز جهانی قدس است که در آن اقشار مختلف مردمی در آن شرکت کرده‌اند.

اندونزی

راهپیمایی و تظاهرات روز قدس برعلیه جنایات رژیم غاصب صهیونیست و به منظور دفاع از آرمان‌ها و آزادی مردم فلسطین در مقابل سفارت آمریکا در شهر سورابایای اندونزی و همچنین، شهرهای باندونگ، بالیک پاپان، جاکارتا برگزار شد.

افغانستان (کابل)

در آستانه فرارسیدن روز جهانی قدس، شورای اخوت اسلامی افغانستان اقدام به برگزاری یازدهمین همایش قدس و اخوت اسلامی در هتل اینترکنتینانتال شهر کابل کرد.

محمدحسن جعفری، دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان طی سخنانی اظهار کرد: مسلمانان جهان نباید اجازه دهند معامله قرن عملی شود و جهان اسلام برای بازگشت سرزمین های اسلامی به آغوش امت اسلامی تلاش کنند.

دبیر کل حزب رفاه ملی افغانستان ادامه داد: اولین مساله مهم برای جهان اسلام، موضوع مردم فلسطین است که باید هر چه زودتر حل شود. وضعیت فعلی فلسطین به دلیل عدم وجود اتحاد در بین مسلمانان جهان است.

در ادامه این همایش سیدنادر بحر وکیل سابق مردم غوردر پارلمان، حقانی عالم دینی و شمس الدین رحمانی عالم دینی اهل سنت، گرامیداشت روز قدس را موجب اتحاد مذاهب اسلامی در کشور افغانستان دانست.

وی روز قدس را روز تلاش برای آزادی همه سرزمین های اسلامی از بند اشغالگران دانست و بر وحدت و همگرایی امت اسلامی و همه مستضعفان جهان تاکید کردند.

همچنین، خان محمد نیکزاد، دانشجوی شرعیات دانشگاه کابل به نمایندگی از دانشجویان این دانشگاه گفت: امروز در حالی از روز قدس گرامیداشت به عمل می‌آید که نفاق و جدایی در بین مسلمانان به بالاترین حد خود رسیده‌است.

مولوی عبدالرحمان رحمانی، نماینده سابق مردم بلخ در مجلس نمایندگان افغانستان طی سخنانی اظهار کرد: مساله قدس، موضوعی است که توسط برخی کشورها به یک بحث حاشیه‌ای تبدیل شده و آن را به یک مساله سیاسی به نفع یک کشور خاص تعبیر می‌کنند.

مولوی رحمانی گفت: مسلمانان جهان باید بدانند که دفاع از قدس، دفاع از ایمان است و بهترین دلیل برای اتحاد مسلمانان یگانه بودن معبود الهی است.

سخنران پایانی این همایش مولوی حبیب الله حسام رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان تجلیل از روز قدس را به معنای همصدایی و همدلی برای مردم مظلوم فلسطین دانست و گفت: مساله مسجدالقصی موضوع اعتقاد و ایمان ما مردم مسلمان است و این روز فراموش نخواهد شد.

گفتنی است در پایان یازدهمین همایش قدس و اخوت اسلامی، قطعنامه 8 ماده‌ای این همایش قرائت شد که با تکبیر حاضرین در همایش مورد تایید قرار گرفت.

برگزاری همایش امام خمینی(ره) و روز قدس «اهداف و دستاوردها» در سالن اجتماعات موسسه فرهنگی نما رسانه کابل از دیگر برنامه‌های ماه مبارک رمضان بود.

حجت الاسلام والمسلمین عظیمی استاد حوزه و دانشگاه در سخنانی، بیان کرد: که مسلمانان باید با اتفاق و اتحاد حق ملت مظلوم فلسطین را از غاصبین گرفته و عکس العمل متناسب از خود نشان دهند.

حجت الاسلام والمسلمین علی اسود بلال استاد مدرسه امام امیرالمومنین (ع) شهر کابل با ایراد سخنرانی پیرامون عوامل بالندگی و پویایی اسلام یادآور شد: مبارزه با طاغوت، انقلابی بودن و طلوع ستارگان انقلابی از مهم ترین عوامل پویایی و بالندگی این دین آسمانی بوده و از امت اسلامی قدرتی را ساخته است که با همه عوامل شیطانی به مبارزه برخیزد و موانع کمال را از سر راهش بردارد.

در خلال برنامه های این همایش شعر خوانی، قرائت جملاتی از امام و رهبری در خصوص فلسطین و همچنین نماهنگی از سخنان مقام معظم رهبری در خصوص مقاومت پخش شد.

گرامیداشت روز جهانی قدس توسط مجتمع فرهنگی والعصر، بزرگداشت روز قدس توسط «شورای عالی قرآنی افغانستان»، فریاد مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا در نماز جمعه های شهر کابل، نماز جمعه شیعیان در مصلای مدینه العلم در غرب کابل، نماز جمعه اهل سنت در مسجد تمیم انصار (منطقه شهدای صالحین)، مسجد حضرت ذکریا (ع)، مسجد محمدیه در غرب کابل از برنامه‌های گرامیداشت روز جهانی قدس در کابل بود.

مالزی

به مناسبت فرارسیدن آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، هزاران نفر از مسلمانان روزه دار مالزی از کوالالامپور و شهرهای مختلف مالزی به همراه نمایندگان برخی از احزاب، شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی و اجتماعی و همچنین سازمان‌های مردم نهاد پس از اقامه آخرین نماز جمعه ماه مبارک رمضان، تظاهرات گسترده ای را در مقابل سفارت آمریکا در کوالالامپور برگزار و ضمن اعتراض به موجودیت و وحشیگری‌های رژیم اشغالگر قدس و حمایت‌های بی دریغ آمریکا از این رژیم و انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، الحاق مناطق اشغالی جولان به اسراییل، معامله به اصطلاح قرن، تلاش برخی از کشورهای عربی به عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس، تلاش آمریکا برای ضربه زدن به ایران و آغاز جنگ در منطقه تظاهرات کردده و پرچم فلسطین را به اهتزا درآورده و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین شعار دادند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی ضمن حمایت از قدس و فلسطین، خشم و نفرت خود را از سیاست‌های ددمنشانه رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین و حمایت‌های آمریکا از جنایات رژیم صهیونیستی و آتش افروزی آمریکا و اسراییل و برخی از کشورهای منطقه علیه مردم فلسطین و جهان اسلام ابراز داشته و علیه توطئه های شیطانی آنها شعار دادند.

تظاهر کنندگان عکس ها و تصاویری از شهدای فلسطینی را در کنار پرچم فلسطین و قدس شریف در این تظاهرات حمل می‌کردند و اغلب آنها در حالی که چفیه‌های منقش به قدس شریف با خود همراه داشتند، در مقابل سفارت آمریکا حضور پیدا کرده و شعارهای حمایت از قدس و مردم فلسطین سر دادند.

تظاهر کنندگان مالزیایی تأکید کردند: مردم فلسطین قریب به یک قرن است که در مقابل سیاست‌های استعماری صهیونیست مقاومت کرده و با تقدیم هزاران شهید پیروزی خود را علیه ستمگران تضمین کرده اند.

همچنین، بیانیه نهایی راهپیمایان مالزیایی روز قدس تحویل سفارت آمریکا در کوالالامپور شد.

کنیا

همزمان با فرارسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، مسلمانان روزه‌دار، گروه‌ها و انجمن‌های فعال مدافع حقوق مدنی و جنبش مدافعین از حقوق مردم مظلوم فلسطین در شرق آفریقا در شهرهای مختلف کنیا از جمله نایروبی، مومباسا و لامو با برپایی تظاهرات و راهپیمایی و نشست‌های مردمی، همایش‌های علمی در دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین و نقض حقوق اولیه بشری برگزار کردند.

همایشی با شعار «بحران فلسطین و چالش حقوق بشر در این کشور» در دانشکده فلسفه مذاهب و علوم دینی دانشگاه کنیاتا شهر نایروبی برگزار شد.

در این نشست، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سخنانی گفت: احساس غرور و افتخار می‌کنم که امروز پس از گذشت چهل سال از زمانی که حضرت امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز جهانی قدس و دفاع از آرمان‌ها و حقوق مردم فلسطین و قبله اول همه مسلمانان اعلام کرد، می‌گذرد.

وی ادامه داد: امروز میبینیم که پس از امام خمینی (ره)، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی ایران با قوت هرچه بیشتر آن سیاست را به اجرا می‌گذارند و از فلسطین و مردم مظلوم آن دفاع می‌کنند.

اختلافات فلسطین و اسرائیل بر اساس کتاب انجیل، بحران فلسطین و اسرائیل بر سرزمین، تلاش برای ایجاد صلح بین اسرائیل و فلسطین، تلاش های جمهوری اسلامی ایران برای احقاق حقوق مردم فلسطین، نقش زنان در برقرای صلح در فلسطین، نقش سازمان های مذهبی در ایجاد صلح بین  فلسطین و اسرائیل، ضرورت ایجاد صلح بین فلسطین و اسرائیل از مواردی بود که در این مراسم مطرح شد.

ترکیه (استانبول)

 به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی قدس و سی امین سا لگرد ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی امام  خمینی(ره) نشست «روز قدس از دیدگاه حضرت امام خمینی(ره)» با حضوربرخی از شخصیت ها و علما دینی  و دانشگاهی ترکیه ،  بختیار اسد زاده ، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ، کوروش مقتدری ، وابسته ی فرهنگی سر کنسولگری جمهوری اسلامی ، و جمعی ازکارکنان نهادهای جمهوری اسلامی ایران مستقر در استانبول  و دوستداران انقلاب اسلامی  در سالن  اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد.

بختیار اسدزاده، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ضمن عرض خیرمقدم به حضار و گرامیداشت آخرین جمعه ی ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس  و14 خرداد  سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره)  در سخنانی گفتند  : حضرت امام خمینی (ع) فردی خدا جو بودند که روز قدس را  روز مقابله با ظلم علیه مردم فلسطین نام گذاری کرده و منشا بیداری جهان اسلام شدند. روز قدس روز مقابله ی مستضعفان علیه مستکبرین می باشد. حضرت امام خمینی (ره) ، بنیانگذار  جمهوری اسلامی ایران مسیر تاریخ معاصر را به وسیله ی روز قدس تغییر داده اند.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول ادامه دادند: یکی از مهم ترین سیاستهای  کشور جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام فرمان تاریخی امام خمینی (ره) در تعیین آخرین جمعه ی ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و مبارزه با رژیم اشغالگر بوده است ، امام راحل  همه ی مستضعفان جهان را به مبارزه علیه مستکبرین دعوت نموده است ، امروز جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خامنه ای تمام نقشه های دشمنان و مستکبرین را از بین برده است ،  به گونه ای که جبهه ی مقاومت قوی ترشده است .

محمد نوردوغان  استاد دانشگاه آرل استانبول به عنوان اولین سخنران نشست، روز قدس را یکی از ثمرات استراتژیک انقلاب اسلامی توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران دانسته  و  افزودند : روز قدس نقطه ی عطف در تاریخ بوده این روز باعث بیداری مردمان و جهانیان شده است. زمین های غصب شده و اولین قبله ی مسلمانان زیر سلطه ی رژیم اشغالگر است ، روز قدس باعث  بیداری مسلمانان پس از قرن ها  شده است .

شیخ موسی آیدین ، رییس مرکز فرهنگی  کوثر ترکیه هم به عنوان دومین سخنران این نشست ، با گرامیداشت روزجهانی قدس و سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی  (ره) در سخنانی گفتند :امام خمینی (ره) پس از عصرها و قرن ها اسلام و قرآن را احیا کردند ، روز قدس از یادگارهای امام خمینی است ،  روز قدس مسلمانان را به یکدیگر نزدیک کرده ، و قدرت وحدت را به ما یاد آوری کرده است.

رییس مرکز فرهنگی کوثر ترکیه در ادامه به سه فراز از سخنان امام خمینی (ره) درباره  روزقدس و   فلسطین اشاره کرده و افزودند: حتی اگر بخشی از مسلمانان جهان به وظیفه اسلامی خود درباره قدس عمل کنند اسرائیل دیگر وجود نخواهد داشت . روز قدس بزرگترین مسئله ی ما مسلمانان  می باشد ، قدس ناموس ماست و  روزی مسلمانان  این سرزمین اشغالی را پس خواهند گرفت.

شیخ حسین چاچا عضو انجمن علمای جعفری ترکیه هم به عنوان آخرین سخنران این نشست و با گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب  اسلامی ایران و مبتکر روز جهانی قدس در سخنانی گفتند : امام خمینی (ره) منجی و نجات دهنده بشریت و مسلمانان بودند ، ایشان  ابراهیم زمان و موسی زمان بودند  که در مقابل شرک و جهالت ایستادند و جهان اسلام را بیدار کردند.

عضو انجمن علمای جعفری ترکیه ادامه دادند :. امام خمینی (ره ) به مستضعفان امید دادند ،  دین را احیا کرده و   معنای جدیدی به دین دادند . همچنین امام یک شخصیتی بودند که به هدف و راه خود  اطمینان و اعتماد به نفس داشتند.

ارمنستان(ایروان)

با فرا رسیدن روز جهانی قدس، مسلمانان مقیم ایروان در آخرین نماز جمعه ماه مبارک رمضان با  حضور در مسجد جامع کبود ایروان با محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی، روز قدس را گرامی داشتند.

در این مراسم که با حضور سفیر کشورمان، رایزن فرهنگی، دیپلمات ها و کارکنان سفارت، مجتمع آموزشی شهید فهمیده، بانک ملت و مسلمانان مقیم ارمنستان برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین موحدی فر، امام جمعه مسجد کبود ایروان به بیان جنایات رژیم صهیونیستی در منطقه پرداخت و با اشاره به تجاوزات رژیم صهیونیستی و ادعای مالکیت نیل تا فرات، جنایات آنها را محکوم کرد. موحدی فر در خطبه دوم نیز  که به زبان انگلیسی ایراد نمود جنایات رژیم اشغال گر قدس را محکوم کرد.

هراره

 

نشست روز قدس با عنوان «بررسی چگونگی پیدایش و راهکار مقابله با رشد رژیم اشغالگر قدس» در دو محور با حضور جمعی از رهبران مسلمانان شيعه و سني و نيز مسيحيان، فعالان اجتماعی و شخصیت‌های دانشگاهی در مركز شهر هراره برگزار شد.

در این نشست شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه، انجمن جوانان مسلمان، بنیاد امام رضا(ع)، سازمان صندوق زکات، انجمن مسیحی دوستداران فلسطین، رییس فدراسیون کلیساهای بومی زیمبابوه و رییس دانشگاه اروپه کالج، جمعی از رهبران مسلمان شیعه و سنی و جمعی از دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) حضور داشتند.

سخنرانان ابتدا به تاریخچه پیدایش رژیم اشغالگر صهیونیستی و نحوه اشغال سرزمین‌های فلسطینیان اشاره کردند و در بخش دوم با اشاره به کشتارهای مکرر مردم مظلوم فلسطین و نقض قوانین صریح حقوق بشری توسط این رژیم متجاوز، توطئه روزافزون استکبار جهانی و دولت فعلی ایالات متحده برای رشد و توسعه این غده سرطانی را مورد سرزنش قرار دادند.

سخنرانان در بخشی از سخنان خود به طرح جدید «معامله قرن» که از آغاز به سر کار آمدن دولت ترامپ در دستور کار ایالات متحده قرار گرفته است، اشاره کردند و ابراز داشتند: علیرغم این که شاید جزئیات دقیق این طرح به درستی مشخص نشده اما با توجه به یکسونگری‌های دولت آمریکا که در انتقال سفارت خود به بیت المقدس و شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان شاهد آن بوده‌ایم می‌توان حدس زد جزئیات این طرح هر چه که باشد بیشتر به نفع رژیم اشغالگر صهیونیستی و به ضرر مردم فلسطین و محکوم به شکست است.

پاکستان (حیدرآباد)

به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و با همکاری سازمان اصغریه، سازمان دانشجویان اصغریه و همچنین، سایر احزاب و تشکل‌های دیگر نظیر اصغریه شعبه تحریک علم و عمل، سازمان دانشجویان امامیه، شیعه علما کنسول، حزب وحدت مسلمین، MWM، جمعیت دفاع شیعه کنسول، جنبش دفاع از آزادی فلسطین و حضور جمع کثیری از شیعیان و مردم آزادیخواه حیدرآباد و شهرستان‌های اطراف، راهپیمایی روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به شکل باشکوهی برگزار شد.

راهپیمایان در این مراسم متفق القول بر ضرورت ادامه مبارزه تا آزادی قدس و نابودی اسرائیل و آمریکا شعار می‌دادند و با لبیک به حکم امام خمینی(ه) بار دیگر بر پایبندی خود بر آرمان‌های انقلاب اسلامی تأکید کردند.

این مراسم در نوشهر فیروز، میرپور خاص، ميهر، رانیپور، جامشورو، حیدرآباد، شهداد کوت و سکر برگزار و سخنرانان ضمن محکومیت طرح آمریکا بر ضرورت ادامه مبارزه تا آزادی قدس شریف تأکید کردند.

تونس

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تونس، نشست علمی و فکری تحت عنوان «قدس: مقایسه‌ای بین اسراء مبارزه گرایانه و عادیسازی گردش مآبانه» توسط مرکز مطالعات علوم انسانی «مسارات» با مشارکت چهار انجمن فلسطینی و تونسی فعال دیگر در قضیه فلسطین در محل سالن اجتماعات هتل «هنا» واقع در قلب تونس پایتخت در بلوار حبیب بورقیبه برگزار شد.

همچنین، انجمن‌های «جوانان برای فلسطین»، «همبستگی فلسطینی‌های مقیم تونس»، «اتحادیه منطقه‌ای قیروان» و «مطالعات فلسطین برای توسعه» علاوه بر مرکز مطالعات علوم انسانی «مسارات» در این نشست مشارکت داشتند.

در این نشست، علیرضا فدوی، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در تونس، نمایندگانی از سفارت فلسطین و متفکرانی از تونس، فلسطین و سوریه شرکت کردند.

در ابتدای این نشست علمی و فکری، سه مقاله توسط سه تن از اساتید دانشگاهی تونسی و فلسطینی در خصوص موضوع نشست که عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس را در قالب گسترش صنعت گردشگری به عنوان یکی از شکل‌های اجرایی معامله قرن مورد بررسی و مداقه قرار داد، ارائه شد.

فتحی قلص، اولین سخنران جلسه ضمن تأکید بر لزوم قیام و مبارزه در مقابل تهدید بزرگ و فاجعه آمیز جدید سرزمین‌های اشغالی تحت عنوان «معامله قرن» که برای نابودی آرمان فلسطین از تمام جوانب سیاسی، اقتصادی و فرهنگی طراحی شده است، آن را خیانتی بزرگ خواند و تنها راه مقابله با آن را  ایستادگی و مقاومت در برابر تمام فشارهای منطقه‌ای و بین‌المللی تا محو غده سرطانی اسرائیل اعلام کرد.

در ادامه، خانم سميحة خلفی، حقوقدان و عضو انجمن مطالعات فلسطین برای توسعه با اشاره به این موضوع که اسرائیل نه تنها دشمن فلسطینیان است بلکه باتوجه به سابقه تجاوز به تونس برای این کشور نیز به عنوان دشمن تلقی می‌شود، جنبه‌های حقوقی این سفرها را مورد بررسی قرار داد.

آخرین سخنران، عابد الزريعی، ریيس انجمن مطالعات فلسطین برای توسعه از فلسطین بود که در سخنانی، گفت: روز جهانی قدس رویدادی با کیفیتی متفاوت است که اهمیت آن از ماهیت چالش‌ها و تهدیدهای پیش روی امت مسلمان و فلسطینیان دوچندان می‌شود. ازجمله اقداماتی چون برگزاری  نشست اقتصادی در بحرین که دقیقاً در راستای «معامله قرن» اجرا شد و یا سفرهای عربی به فلسطین اشعالی و قدس که در راستای عادی‌سازی روابط از طریق گردشگری و البته نهایتاً سیاسی، امنیتی و فرهنگی خواهد بود.

بلاروس

 

آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و همزمان با دیگر کشورهای جهان، مراسم بزرگداشت روز جهانی قدس در محل هتل یوبیلینی شهر مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد.

در این مراسم که توسط رایزنی فرهنگی ایران در بلاروس تدارک دیده شده بود، جمعی از هموطنان ایرانی مقیم، دانشجویان، کارگزاران سفارت ایران در بلاروس و نیز تعدادی از مسلمانان غیر ایرانی شرکت جسته و با آرما‌ن‌های امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تجدید میثاق کردند.

مصطفی اویسی، سفیر ایران در بلاروس در سخنان خود ضمن تبیین بزرگداشت روز قدس به عنوان میراث گرانبهای رهبر فقید انقلاب اسلامی، موضوع لزوم آگاهی و شناخت تحولات جهان اسلام و ظلمهای وارده به ملت مظلوم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا را خاطرنشان کرد.

وی همچنین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در باره شکست حتمی طرح آمریکایی ـ صهیونیستی موسوم به معامله قرن بر لزوم اتحاد و ایستادگی مسلمانان جهان برای مقابله با ظلم و ستم استکبار جهانی تأکید کرد.

اسکندری، معاون سفارت ایران در بلاروس به شرح جامعه شناسی روز قدس، ساخت سمبل‌ها برای بقای آرمان‌ها و ارزش‌ها، نقش امام خمینی(ره) در پی ریزی و تثبیت روز قدس، نقش برخی کشورها در همدستی با جنایات رژیم صهیونیستی و وظیفه مسلمانان در وضعیت امروز فلسطین پرداخت.

مختاریان، رایزن فرهنگی ایران در بلاروس در سخنان خود به نگاه امام خمینی(ره) به مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله انسانی و وظیفه آحاد جوامع از هر دین و مسلکی برای حمایت و دفاع از ملت مظلوم فلسطین اشاره کرد.

در بخش‌های مختلف این برنامه علاوه بر قرائت فرازهایی از بیانات تاریخی حضرت امام خمینی(ره)، اشعار زیبایی از قیصر امین‌پور و شعرای فلسطینی از سوی دو تن از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم بلاروس، کلیپ‌های کوتاهی در موضوع فلسطین از محصولات جشنواره سینمایی عمار نیز برای حاضران به نمایش درآمد.

استانبول

همزمان با روز جهانی قدس، استانبول مطابق سال‌های گذشته شاهد تجمع و راهپیمایی اقشار مختلف مردم در مناطقی از استانبول برای بزرگداشت روز قدس بود.

شمار زیادی از مردم مسلمان و روزه دار استانبول اعم از شیعه و سنی با فراخوان تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد ترکیه در مسجد فاتح به عنوان یکی از کانون های اصلی تجمع و راهپیمایی روز جهانی قدس در استانبول حضور یافته و با در دست داشتن پلاکاردها و تصاویری از رهبران مقاومت پس از اقامه نماز جمعه با سردادن شعارهایی در دفاع از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم اشغالگر اسرائیل به سمت منطقه ساراچخانه استانبول راهپیمایی کردند.

شرکت کنندگان در مراسم روز جهانی قدس  پلادکاردهایی با مضامین روز قدس روز احیا اسلام است و محور مقاومت مایه غرور ماست، را حمل می‌کردند.

راهپیمایی کنندگان که به دعوت مجمع آزادی قدس و سازمان‌های مردم نهاد دیگر در مراسم روز قدس حاضر شده بودند، شعارهای مرگ به رژیم اشغالگر و آمریکا، خون شهیدان ما پیروز رژیم اشغالگر است، پایگاه‌های آمریکا بسته شود، اشغالگرها حساب پس خواهند داد، زنده باد مقاومت فلسطین سر دادند.

همچنین در سایر مناطق استانبول از جمله منطقه کادیکوی و هالکالی  تجمعات و راهپیمایی در حمایت از مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین و محکومیت رژیم اشغالگر اسرائیل برگزار شد.

جمهوری آذربایجان

 

سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان، مراسم بزرگداشتی به مناسبت روز جهانی قدس (جمعه 10 خردادماه)با تأکید بر دفاع از آرمان‌های مردم مظلوم فلسطین و پایان دادن به اشغال سرزمین‌های اسلامی با حضور شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، علمی و فرهنگی برگزار کرد.

در این مراسم که در سالن اجتماعات فلام تاورز باکو برپا شد، جواد جهانگیرزاده، سفیر، اصغر فارسی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر اجاق‌نژاد، نماینده ولی فقیه، رییس و معاون اداره مسلمانان قفقاز، برخی از سفرای کشورهای اسلامی و همچنین، جمعی از نمایندگان مجلس ملی حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، جهانگیرزاده ضمن اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس از سوی حضرت امام خمینی (ره)، گفت: روز جهانی قدس، روز اتحاد و همبستگی میان مسلمانان در مقابله با اشغالگران است.

وی افزود: روز جهانی قدس فرصتی است تا مسلمانان با وحدت و یکپارچگی خود نشان دهند که آرمان فلسطین فراموش شدنی نیست.

سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان با اشاره به طرح شوم «معامله قرن»، اظهار کرد: آنچه که دولت ترامپ به عنوان معامله قرن مطرح کرده است چیزی جز تضییق کامل حقوق فلسطینیان و اعطای حداکثر امتیازات به اشغالگران صهیونیست نخواهد بود و مردم غیور فلسطین می‌دانند که اتحاد میان آمریکا و اسرائیل هیچ خیر و نفعی برای آنان ندارد. بنابراین با هوشیاری کامل حتی قبل از اعلام آن طرح، آن را شکست خورده می‌دانند.

فواد نورالله اف، معاون اداره مسلمانان قفقاز هم در این مراسم طی سخنانی بر اهمیت روز جهانی قدس تأکید کرد و گفت: آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، روز جهانی قدس، روز فریاد مظلومان و فریاد انسانهای آزادیخواه جهان در مقابل مظلومان است و این روز برای همه مسلمانان روز اتحاد و تلاش برای آزادی سرزمین‌های اشغالی مسلمانان است.

در ادامه این مراسم، ایلقار ابراهیم اوغلو، رهبر مرکز دفاع از آزادی اعتقادات دینی جمهوری آذربایجان درباره طرح معامله قرن، گفت: در روز قدس مسلمانان باید به ندای همه مظلومان جهان پاسخ دهند و نگذارند حق آنها ضایع شود.

قابل جمال زاده، معاون انستیتوی فلسفه فرهنگستان علوم ملی جمهوری آذربایجان هم در این همایش پس از تبیین برکات انقلاب اسلامی به اهمیت روز قدس به عنوان یکی از برکات آن پرداخت.

نیجریه

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس، مسلمانان نیجریه با حضور در خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور این روز را گرامی داشتند.

تظاهرکنندگان در بسیاری از شهرهای بزرگ نیجریه از جمله کادونا، کاتسینا،  زاریا، کانو، بائوچی، یولا، گومبه، سوکوتو، جاس، دوارا، پوتیسکوم، لافیا و پایتخت این کشور ابوجا با حمل پلاکاردها و تصاویری از شهدای فلسطینی و نیجریه‌ای جنایات ضد انسانی رژیم اشغالگر قدس و حامیان این رژیم جعلی خصوصا آمریکا بر علیه مردم مظلوم فلسطین را محکوم کردند و پرچم‌های رژیم صهیونیستی و آمریکا را به آتش کشیدند.

در ابوجا پایتخت سیاسی نیجریه دهها هزار مسلمان روزه دار پس از اقامه نماز جمعه در مسجد مرکزی ابوجا و سایر مساجد این شهر در خیابان های مرکزی شهر حضوریافته و با شعارهای خود رژیم اشغالگر قدس و حامیانش را محکوم کردند و از مردم آزاده جهان و سازمان های به اصطلاح حقوق بشری خواستند اقدامات مؤثری علیه این رژیم برای پایان اشغالگری و خشونت در فلسطین و دفاع از حقوق فلسطینیان انجام دهند.

تظاهرات امسال نیجریه در روز جهانی قدس ویژگی دیگری نیز داشت و آن هم محکومیت سفر قریب الوقوع نخست وزیر رژیم جعلی اسرائیل به نیجریه بود. مسلمانان روزه دار با حمل پلاکارد و پارچه نوشته‌های متعدد پیام روشنی به این رژیم منفور فرستاده و گفتند هیچ کس در نیجریه به نتانیاهو خوش آمد نخواهد گفت.

عراق (سلیمانیه)

به همت رایزنی فرهنگی وهمکاری ستاد برگزاری روز قدس ، نشستی با حضور شخصیت های برجسته سیاسی ، اجتماعی  ، دینی و فرهنگی بعد از نماز جمعه در حسینیه (الامام الحکیم) سلیمانیه برگزار گردید.

سید احمد برزنجی مشاور دینی حزب اتحاد میهنی کردستان از سخنرانان این نشست با اشاره به این که در فرمایشات امام خمینی (ره) تعابیری بزرگی نهفته است که نیاز به درک و فهم عمیق می باشد گفت : امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی فرا ملی به قضایا نگاه می کرد و همیشه دفاع از مظلوم می کرد. وی گفت" در موضوع فلسطین به وضوح حمایت های جمهوری اسلامی ایران دیده می شود و باید همه مسلمانان دست به دست هم دهند تا بتواند اسرائیل غاصب را محو کنند.

 در ادامه هوال ابوبکر استاندار سلیمانیه ، ماموستا عطا پنجوینی نماینده اتحادالعلماء سلیمانیه ، شیخ عصمت خاقانی امام خطیب حسینیه ، هاشمی نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی در سلیمانیه و محمد حاج محمود دبیر حزب سوسیالیست سلیمانیه سخنرانان این مراسم بودند و همگی در حول محور وحدت مسلمین و همچنین در خصوص ابعاد سیاسی ، شرعی و قانونی بودن حقوق مردم مظلوم فلسطین و فلسفه نام گذاری روز قدس صحبت کردند و اشاره داشتند به معامله قرن که به زودی به مقاوت قرن تبدیل خواهد شد.

 دبیر حزب سوسیالیست اقلیم کردستان به حامیان رژیم غاصب اسرائیل اشاره داشت وی گفت : بعضی ها در منطقه هستند که حمایت های غلط و بی جایی از غاصبین و مستکبرین دارند و اینها مثل گاو شیرده می مانند که شیرآنها را می دوشند تا خشکیده شوند سپس آن را ذبح می کنند و از خوردن گوشت آن خود داری می کنند و آن را دور میریزند کما اینکه همین امروز همزمان با روز جهانی قدس نشستی در عربستان سعودی در حال برگزاری است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای توانمندی و قدرت انحصاری می باشد که کشورهای بیگانه توان مقابله با آن را در خود نمی بینند و حمایت ها و وفاداری جمهوری اسلامی ایران به مظلومین به وضوح در کشورهای فلسطین ، سوریه و... دیده می شود و ما خودمان چه در زمان صدام و چه در زمان جنگ با داعش از نزدیک شاهد این حمایت های بر حق جمهوری اسلامی بوده ایم و نتیجه های پیروز این حمایت ها را همه عالم به خوبی می دانند لذا جنگی در منطقه آغاز  نخواهد شد و جمهوری اسلامی به حول قوه الهی سربلند خواهدماند.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٥ - 1398/03/11    /    شماره : ٧٣١٠٦٣    /    تعداد نمایش : ١٨٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
برگزاری وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت‌الله تسخیری»
وبینار «آیت ‎الله تسخیری، فقیه گفتمان و دنیاگرد وحدت‌جو» در لبنان
جشنواره فیلم‌های مستند ایرانی در بلگراد برگزار می‌شود
آیت‌ الله تسخیری با دانش گسترده و تسلط به عربی گفتمان تقریب را پیش برد
آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین برگزار می‌شود
بررسی نقش دفاع مقدس در عظمت امروز جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا
بزرگداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در فرانسه
آیت ‌الله تسخیری منادی وحدت امت اسلامی بود
آموزش مجازی زبان فارسی در تونس
شب «ادبیات مقاومت ایران و جهان» در گروه بین‌المللی هندیران
نشست «الگوبرداری در زندگی امروز» در دهلی‌نو
تبلور وحدت در مسجد شیعیان قرقیزستان/ خبرگزاری مهر
خالق آکی‌یف که بود و چه آثاری از خود برجای گذاشت؟/ خبرگزاری مهر
برگزاری وبینار «دین در دنیای در حال تغییر» در مسکو/ خبرگزاری ایکنا
نوستالژی «آزادی» از دیار غربت/ خبرگزاری مهر
رییس جمهور قرقیزستان مدرس زبان و ادبیات روسی بود/خبرگزاری مهر
کتاب «ایران و القرآن» در الجزایر منتشر شد/ خبرگزاری مهر
بررسی «چالش‌های مربوط به آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در تفلیس/ خبرگزاری های مهر و ایسنا
نمایشگاه نگارگری جهاد و شهادت در صربستان/ خبرگزاری ایکنا
موافقت الازهر با ازسرگیری فعالیت‌های قرآنی در مصر/ خبرگزاری ایکنا
«چالش‌های آزادی دین و اقلیت‌های دینی» در گرجستان بررسی شد/ خبرگزاری ایکنا
افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان
شعرخوانی ایرانشناسان بنگلادشی به مناسبت روز بزرگداشت مولانا
بزرگداشت روز مولانا در لبنان/ واکاوی برداشت‌های قرآنی در مثنوی
اولین نماز جمعه پس از کاهش کرونا و چالش‌ها در اوگاندا
فیلم مستند «۱۸ درصد» در ژاپن ترجمه و زیرنویس شد
انعکاس وسیع سخنان مقام معظم رهبری به مناسبت هفته دفاع مقدس در اوگاندا
اختتامیه بازی سازی پارک علم و فناوری خراسان شمالی برگزار شد
پیام تسلیت ابراهیمی‌ترکمان در پي درگذشت برادر معاون امور مطبوعاتی وزارت ارشاد
رونمایی از تابلوی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما