English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩
اخبار > جشن افتخار و فرهنگ و موسيقي ايراني در قلب اروپا


  چاپ        ارسال به دوست

افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در سارايوو؛

جشن افتخار و فرهنگ و موسيقي ايراني در قلب اروپا

به همت رايزني فرهنگي كشورمان، به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برنامه روزهای فرهنگی ایران در شهر سارایوو (پايتخت بوسني‌وهرزگوين) افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت رایزنی فرهنگی و با مشارکت سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوسنی‌وهرزگوین، برنامه روزهای فرهنگی ایران بيست‌وسوم بهمن‌ماه با حضور محمود حیدری، سفیر و اميرحسين نوري، رايزن فرهنگي ايران در بوسني‌وهرزگوين، آمیرا رژیچ، ريیس معاونت فرهنگی وزارت امور مدنی و عضو کمیسیون دولتی برای مذاکرات با یونسکو فرهنگی وزارت امور مدنی بوسني، امینا دلیکوییچ، معاون فرهنگی شهرداری سارایوو، نبویشا رگوی، مدیر روابط عمومی وزارت امور خارجه بوسنی‌وهرزگوین، اسد تانوویچ، مدیرکل ویچنیتسا، برخی از دیپلمات‌های مقیم و مسئولان نهادهای فرهنگی در سارایوو در ساختمان مجلل ویچنیتسا سارايوو افتتاح شد.

چهل سال چالش، چهل سال پيروزي به همراه داشته است

در ابتدای این مراسم امیرحسین نوری، رایزن فرهنگی ایران در بوسنی‌وهرزگوین، ضمن خوشامدگویی به میهمانان و حضاری که بالغ بر ۴۰۰ نفر بودند، اظهار كرد: مفتخریم که برنامه روزهای فرهنگی ايران را به مناسبت گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برای شما علاقمندان به فرهنگ و هنر ناب ایرانی برگزار می‌كنيم.

نوری در ادامه گفت: مردم ایران در طولِ چهل سالِ گذشته با اتکا به خداوندِ متعال، رهبرانی صالح، فرهنگِ قرآنی، حاکمیت ارزش‌های دینی و معنوی و همچنین فرهنگ چندهزار ساله، توانستند عزت نفس و اعتماد به نفس ملی خود را بازیابند و با خودباوری تمام، دستاوردهای غیرقابل انکاری را در زمینه‌های مختلف علمی، فناوری، سیاسی و فرهنگی به دست بیاورند. چهل سال چالش، چهل سال پیروزی را برای مردم ایران در عرصه‌های گوناگون به دنبال داشته است. به گذشته خود افتخار می‌کنیم و به آینده‌مان نیز بسیار امیدواریم.

رایزن فرهنگی كشورمان ضمن اشاره به اقدامات رسانه‌های غربی در مخدوش جلوه دادن چهره ایران گفت: در طول چهار دهه گذشته رسانه‌های غربی با صرف هزینه‌های گزاف همواره از هر وسیله‌ای استفاده کرده‌اند تا با ایجاد سیاهنمایی و پروپاگاندا، چهره ایران را نزد افکار عمومی دنیا مخدوش جلوه دهند؛ اما غافل از اینکه در همین هیاهویِ دروغین و ساختگیِ این رسانه‌ها بر ضد ایران، این اشعارِ مولانا شاعر فارسی‌گویِ جهان است که رکوردِ فروش سالانه کتاب در آمریکا را می‌شکند. اولین شارح بین‌المللیِ اشعار حافظ شیرازی، سودی بوسنوی از این سرزمین فرهنگ‌دوست است که اثر او امروزه در کتابخانه‌های شخصی و عمومی در دسترس همگان است. گوته شاعر، انسان‌شناس، نقاش و فیلسوف آلمانی از قلبِ اروپا، حافظ را هم‌زبان خود می‌دانست و زندگی‌اش را وقفِ کشفِ دنیای پر رمز و رازِ معنوی حافظ کرد و حاصل آن همه اکتشافات، در سال 1819 می‌شود، کتاب دیوان غربی ـ شرقی که در قرن 21 جز کتاب‌های پرفروش اروپا به حساب می‌آید.

وی در ادامه افزود: آری، اینچنین است. بلیغ‌ترین زبان برای ایجادِ ارتباط با قلب‌هایِ پاک و روح‌های متعالی، زبان فرهنگ و هنر است. سرمایه واقعی هر جامعه نیز فرهنگ و تمدن آن جامعه است که می‌تواند به آن اتکا کند. خداوند متعال را سپاس می‌گوییم که ایران، فرهنگی تمدن‌ساز و تمدنی فرهنگ ساز دارد که می‌تواند با این زبان با مردم دنیا سخن بگوید.

نوری ضمن اشاره به رابطه تاریخی ایران و بوسنی‌وهرزگوین تأکید کرد: رابطهِ فرهنگیِ ایران با کشورِ زیبای بوسنی‌وهرزگوین به چند سال یا چند دهه قبل برنمی‌گردد؛ بلکه این زبانِ مشترکِ فرهنگی، ریشه در تاریخ دارد. تعامل فرهنگیِ دوجانبه در طولِ قرون گذشته، باعث شده تا ضمنِ خلقِ اشتراکاتِ فرهنگیِ متعدد بین ملت‌های ایران و بوسنی‌وهرزگوین، نهال دوستیِ فرهنگِ دو کشور که در قرون قبل کاشته شده بود، امروزه به درختی تنومند تبدیل شود که پر از شاخ و برگ‌های فرحبخش است و مردمان فرهنگ‌دوست و علاقمندان به هنر، از سایهِ این درختِ تنومند، بهره برده و با میوه‌های شیرینِ آن، روح خود را جلا دهند.

وي تأكيد كرد: برنامه امروز روزهای فرهنگی ایران نیز میوه‌ای تازه از این درختِ سرسبز و استوار است که امیدوارم حلاوت آن برای مدتی طولانی در جان و روح مردم فرهنگ‌دوست بوسنی‌وهرزگوین به ویژه شما مردم مهربان سارایوو احساس شود.

ايران را در كنار خود حس كرده‌ايم

آمیرا رژیچ، ريیس معاونت فرهنگی وزارت امور مدنی بوسنی‌وهرزگوین نیز در سخنان خود، پیام عادل عثمانوویچ وزیر امور مدنی به مناسبت برگزاری برنامه روزهای فرهنگی را قرائت کرد و پس از آن در سخنراني خود گفت: با احساسات خاص به این رویداد عظیم فرهنگی آمده‌ام. ارتباطات قوی فرهنگی بین دو کشور سابقه طولانی تاریخی دارد. شاعران بوسنیایی از قبیل درویش پاشا بایزیداگیچ، صفوت پاشاگیچ و بسیاری دیگر به زبان فارسی شعر سروده‌اند و از این رو این زبان جایگاه ویژه‌ای نزد اهالی این سرزمین دارد.

وی در ادامه اظهار كرد: ایران در دوران جدید در کنار ما بوده همانطور که در دوران گذشته نیز در کنار مردم بوسنی‌وهرزگوین قرار داشت.

اشتراکات فرهنگی ایران و بوسنی‌وهرزگوین ریشه در قرون پیشین دارد

در ادامه محمود حیدری، سفیر ایران در بوسنی‌وهرزگوین در سخنرانی خود ضمن خوشامدگویی به دیپلمات‌های حاضر، مقامات فرهنگی و مردم سارایوو برای حضور در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران اظهار كرد: اشتراکات عمیق فرهنگی میان دو ملت ایران و بوسنی‌وهرزگوین که ریشه در قرون پیشین دارد، نه فقط امروزه زمینه بسیاری از مبادلات هنری، فرهنگی و علمی را فراهم کرده است؛ بلکه بستر مناسبی برای تقویت ارتباطات اقتصادی و سیاسی میان دو کشور را نیز مهیا ساخته است.

وی در ادامه اضافه کرد: از این رو موجب خرسندی است که همزمان با برگزاری جشن‌های چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سراسر کشور بزرگ ایران، میزبان گروه موسیقی فرهنگ از استان قزوین و دیگر هنرمند خوشنویس از استان تهران در شهر سارایوو هستیم تا به لطف خداوند با حضور ایشان وقوع یک رخداد ارزشمند فرهنگی دیگر را نظاره‌گر باشیم.

محمود حیدری، در پايان سخنان خود اظهار كرد: در پایان برای همه شما حاضرین سلامت و سربلندی و برای کشور زیبای بوسنی‌وهرزگوین آرامش و پیشرفت و برای روابط دو کشور در همه عرصه‌ها ارتقا و فزونی آرزومندم.

طنين موسيقي ايراني در سارايوو

بعد از اتمام سخنرانی‌ها گروه موسیقی «فرهنگ» از استان قزوین که به همت اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با مشارکت شهرداری استان قزوین به این کشور اعزام شده بودند، به اجرای زنده موسیقی سنتی ایرانی پرداخت.

در بخشی از اجرای این گروه موسیقی، استاد یزدی، نوازنده چیره‌دست تنبک به مدت 5 دقیقه به اجرای تکنوازی پرداخت که با تشویق شدید حضار در سالن روبرو شد. در ادامه این گروه موسیقی که سابقه اجرا در بیش از ۲۰ کشور دنیا را در کارنامه خود دارد، با اجرای بسیار عالی، تحسین حاضرین در ساختمان مجلل ویچنیتسا را برانگیخت؛ به طوریکه پس از اتمام اجرا، تمامی حاضرین در برنامه به صورت ایستاده به تشویق اين هنرمندان پرداختند.

افتتاح نمايشگاه خطاطي

در ادامه برنامه، محمود حیدری، سفیر و امیرحسین نوری، رایزن فرهنگی ایران در بوسني‌وهرزگوين و آمیرا، ريیس معاونت فرهنگی وزارت امور مدنی با حضور در طبقه دوم سالن ویچنیتسا، نماشگاه نقاشی خط استاد رضایی را افتتاح کردند.

در این نمایشگاه تعداد 50 اثر از تازه‌ترین آثار نقاشی خط استاد رضایی به نمایش درآمده که مورد تحسین حاضرین سالن قرار گرفت.

رضايي در خصوص نحوه آماده‌سازی تابلوها و مراحل مختلف خلق این آثار هنری ارزشمند توضیحاتی را به میهمانان ویژه نمایشگاه نیز ارایه داد.

در پاين مراسم هم درافشان، معاون فرهنگی شهرداری قزوین، تندیسی زیبا از بناهای تاریخی این استان را به آمیرا رژیچ، ريیس معاونت فرهنگی وزارت امور مدنی اهدا كرد.

گفتنی است؛ نمایشگاه تصویری دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی ایران در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، علمی و فناوری و همچنین نمایشگاه صنایع دستی و شیرینی‌جات استان قزوین از دیگر بخش‌های جذاب نمایشگاه هنری روزهای فرهنگی ایران به شمار می‌رفت.

انتهاي پيام/ش


١١:٥٠ - 1397/11/25    /    شماره : ٧٢٣٦٣٩    /    تعداد نمایش : ١٦٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری»
  همزمان با آیین چهلمین روز ارتحال آیت ‌الله تسخیری، وبینار «بررسی ابعاد شخصیتی و اندیشه‌های آیت ‌الله تسخیری» صبح امروز ۸ مهرماه با حضور شخصیت‌ها و اندیشمندانی از جمهوری اسلامی ایران و جهان اسلام (به صورت حضوری و ویدئو کنفرانس) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری
  مراسم يادبود و هفتمین روز ارتحال آیت‌الله شیخ محمدعلی تسخیری (4 شهريورماه) از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.