English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

استاد دانشگاه پانتئون:

چهره واقعی اسلام در مدارس یونان معرفی شود

الکساندروس ساکلاریو در همایش «مسلمانان شرق اروپا و چالش‌های پیش رو» در آتن، با اشاره به نقش آموزش در مدارس به ویژه مقطع ابتدایی تأکید کرد: چهره واقعی اسلام در مدارس یونان معرفی شود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت انجمن مسلمانان اروپا، همایش «مسلمانان شرق اروپا و چالش‌های پیش رو» به ریاست عبدالوحید نیازف، رییس این انجمن و با مشارکت انجمن مسلمانان یونان در محل سالن همایش هتل کاراول در آتن برگزار شد.

در این نشست که مهدی نیکخواه قمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان حضور داشت، عبدالوحید نیازف، رئیس انجمن مسلمانان اروپا ضمن اشاره به فعالیت‌های این انجمن گفت: تاکنون هفت سمینار در کشورهای حوزه بالکان برگزار شده و برنامه بعدی در کشور رومانی خواهد بود.

وی تأخیر یک و نیم ساله در برگزاری این دست از همایش‌های دینی را ناشی از شیوع ویروس کرونا عنوان کرد.

بررسی پدیده اسلام‌‎هراسی و راه‌های مقابله با آن

الکساندروس ساکلاریو به عنوان سخنران اول موضوع خود را تحت عنوان «اسلام هراسی در یونان» را ارایه داد. وی گفت: مسئله اسلام‌هراسی در یونان از ابتدای قرن جاری شروع شد و در سال ۱۹۹۶ به اوج خود رسید.

ساکلاریو در بخش دیگری از سخنان خود، در خصوص ترویج اسلام هراسی در یونان گفت: در یونان آمار مشخصی از شیوه‌ها و شاخص‌های اسلام هراسی وجود ندارد. اما به طور کلی و به صورت عملی شاهد آن هستیم. سیاسیون، کلیسای ارتودوکس، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی معمولاً دارای تمایلات اسلام‌هراسی هستند و البته باید این موضوع که اسلام هراسی از چه طریقی مطرح و هدایت می‌شود را مورد بررسی بیشتر قرار داد.

وی تأکید کرد: دولت و کلیسا می‌توانند برای جلوگیری از ترویج اسلام هراسی اقداماتی انجام دهند ولی متاسفانه شاهد اقدامی از هر دو طرف نیستیم. ما علاوه بر آنکه نباید به اسلام‌هراسی دامن بزنیم باید راه‌های مقابله با آن و مقابله با تبعیض نژادی را ترویج کنیم.

ساکلاریو همچنین، بیان کرد: چالش‌ها و مسائلی که در خصوص مهاجران مطرح می‌شود را نمی‌توان در قالب اسلام‌هراسی قلمداد کرد. اما هنگامی که به مساجد و نمازخانه‌ها حمله می‌شود شکی بر وجود اسلام هراسی نخواهیم داشت.

استاد دانشگاه پانتئون در خصوص شیوه مقابله با اسلام هراسی اظهار کرد: واقعیت این است که مردم اطلاعاتی از اسلام ندارند، لذا می‌بایست اطلاعات درست به آنها داده شود. نقش آموزش در مدارس و به ویژه مدارس ابتدایی در این خصوص بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: این عدم آگاهی باعث می‌شود خشونت علیه مسلمانان گسترش یابد، لذا به نظرم دولت باید برنامه ویژه‌ای برای آشنایی جوانان درباره اسلام در مدارس برنامه ریزی کند تا این مسئله مرتفع شود.

علی حسین اوغلو ا به عنوان سخنران دوم به وضعیت و حقوق مسلمانان یونان در منطقه تراکیه پرداخت. وی گفت: مسلمانان در منطقه تراکیه به رسمیت شناخته می‌شوند، اما من برای تحلیل وضعیت و شناخت درست محیط، سه مسئله مفتی، اوقاف، مسجد و قبرستان را مورد بررسی قرار خواهم داد.

در ادامه این همایش، عارف الوبید مباحث خود را در خصوص خصوص اسلام‌هراسی و نقش رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی در دامن زدن به این مسئله بیان کرد. وی با اشاره به مصادیقی به نقش مسلمانان در جامعه یونان و همزیستی مسالمت آمیز آنان در این جامعه پرداخت.

سخنران پایانی این رویداد عبدالوحید نیازف بود. وی با اشاره به فعالیت‌های انجمن مسلمانان اروپا عنوان کرد: علیرغم اینکه این انجمن نوپا است، اما مطالعات خوبی در مورد وضعیت مسلمانان در اروپا انجام داده‌ است. اگر به تاریخ اسلام و تاریخ اروپا نگاه کنیم، می‌بینیم که یونان دارای جایگاه و اهمیت ویژه‌ای در این خصوص است.

وی ادامه داد: اگرچه تعداد مسلمانان نسبت به سایر قسمت‌های اروپا کمتر است اما برای ما یک مسلمان هم یک مسلمان است. از زمان خلیفه گری و دوران امویان و بعد امپراطوری عثمانی مسلمانان در یونان ساکن بودند و به همین دلیل شناخت وضعیت یونان اهمیت دارد.

عبدالوحید نیازف اضافه کرد: با توجه به اینکه یونان عضو اتحادیه اروپاست و در چارچوب قوانین اتحادیه می‌بایست حقوق اقلیت‌ها را رعایت کند، این مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: موضوع دیگر در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا، حفظ آثار تاریخی است و مسئله مسجد واقع در میدان مناستیراکی که برای مسلمانان باز نمی‌شود، هم از دیگر موارد است. ما موظف هستیم که در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا برای رفع این مشکلات اقدام کنیم.

شرکت رایزن فرهنگی کشورمان در مراسم ترحیم «اونگلوس موچوپلوس»

مراسم ترحیم اونگلوس موچوپلوس، فیلسوف یونانی و رئیس انجمن ایران و یونان با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و فرهیختگان یونان برگزار شد. در این مراسم، یکی از اساتید دانشگاه آتن که زندگینامه اونگلوس موچوپلوس را قرائت کرد و گفت: سقراط می‌گوید که مرگ حتمی است و البته جاودانگی هم حتمی است. بنابراین پروفسور موچوپلوس که از سقراط برایمان بسیار گفته و نوشته است، در بین ما جاودانه خواهند ماند.

پروفسور موچوپلوس در سال 1930 میلادی در شهر آتن متولد شد و در سن 91 سالگی درگذشت. وی تحصیلات خود تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته فلسفه را در دانشگاه ارسطو واقع در شهر تسالونیک در شمال یونان گذراند. ایشان برای ادامه تحصیلات در دوره دکتری به همراه مادرش که اهل فرانسه است، به فرانسه سفر کرد و پس از بازگشت به یونان به تدریس فلسفه در دانشگاه ارسطو پرداخت. وی در سال  1972  در دانشکده فلسفه دانشگاه آتن به تدریس فلسفه مشغول شد و در سال 1973 ریاست این دانشکده را عهده دار و در سال 1977  میلادی به ریاست دانشگاه آتن رسید. ایشان از سال 1984 میلادی به عضویت و سپس به ریاست آکادمی آتن انتخاب شد. وی همچنین عضو تعداد زیادی از انجمن های فلسفی بین المللی و ملی بود.

موچوپلوس تالیفات و پژوهش‌های متعددی در زمینه فلسفه مقایسه‌ای، تاریخ فلسفه، فلسفه محیط زیست، فلسفه هنر، تاریخ  معاصر فلسفه یونان و فلسفه جهان از خود برجای گذاشته است. ایشان 60 کتاب فلسفی در کارنامه دارد و تعداد زیادی مقاله پذیرفته شده در سطح بین المللی ارایه کرده که مورد استقبال اساتید و اندیشمندان جهان قرار گرفته است. وی در مجموع دارای بیش از 250 کتاب و مقاله در زمینه فلسفه است و در محفل نخبگانی به عنوان افلاطون یونان معاصر شناخته می‌شود.

پروفسور موچوپلوس ریاست انجمن ایران و یونان را تا پایان عمرش عهده دار بود. وی از سال 1367 خورشیدی که انجمن دوستی ایران و یونان راه اندازی شد، به واسطه رابطه خوبی که با "اندونیس تری چیس" شهردار آتن و رئیس آن انجمن داشت به عنوان معاون انجمن ایران و یونان انتخاب گردید و تا زمان درگذشت اندونیس تری چیس در این سمت باقی ماند.

 

موچوپلوس همچنین، در زمان فعالیت در انجمن ایران یونان نشست‌های متعددی در زمینه گفت‌وگوهای بینادینی برگزار کرد. وی، همچنین به همراه هیاتی از اساتید  یونانی که برای شرکت در گفتگوهای بین دینی  به ایران سفر کرده بود، دیداری با علامه جعفری (ره) داشت و شیفته منش و سطح علمی  ایشان گردید. پروفسور موچوپلوس یکسال بعد از دیدار با علامه جعفری (ره)، وی  را برای ایراد سخنرانی در دانشکده فلسفه دانشگاه آتن دعوت کرد و از ایشان به گرمی استقبال کرد و بارها بر این نکته که علامه یکی از اندیشمندان بی نظیر جهان معاصر است، تاکید می کرد. 

انتهای پیام/ص


٠٧:١١ - يکشنبه ٢٧ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧١٤٤١    /    تعداد نمایش : ٩٢٣خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.