English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

با همكاري رایزنی فرهنگی كشورمان؛

فرهنگستان هنر ایران و آکادمی هنرهای زیبای ارمنستان تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان با هدف توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری و هم‌افزایی در پیشبرد اهداف مشترک، تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این تفاهمنامه طی مراسمی با حضور معاون وزیر علوم، آموزش، فرهنگ و ورزش جمهوری ارمنستان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، رایزن فرهنگی کشورمان و شماری از شخصیت‌های فرهنگی و هنری در محل آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان، به امضاء رسید.

آرام ایسابگیان، رییس آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان در سخنانی، امضای این تفاهمنامه را رویدادی تاریخی برای آکادمی تحت مدیریت خود خواند که با هفتاد و پنجمین سال تأسیس این فرهنگستان همزمان شده است.

وی در ادامه، افزود: روابط تاریخی کشورهای ما عمیق و دوستانه است. ما با بسیاری از کشورهای اروپایی تفاهمنامه همکاری‌های مشترک در حوزه‌های مختلف داریم ولی امروز برای ما اتفاق جدیدی در حال رقم خوردن است و با امضاء تفاهمنامه همکاری با همسایه بزرگ، قدرتمند و دوست دیرین خود که در منطقه موقعیت و جایگاه ویژه‌ای دارد، همکاری‌های ما در زمینه‌های مختلف هنری وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

رییس آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان، ایران را سرزمینی با فرهنگی غنی، تاریخی کهن و آثار هنری کم نظیر دانست که هر اهل هنر و فرهنگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ابراز امیدواری کرد که با عملیاتی شدن مفاد تفاهمنامه‌ای که بین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و آکادمی هنر ارمنستان تنظیم شده است، زمینه آشنایی بیشتر هنرمندان دو کشور با یکدیگر فراهم شود.

وی با اشاره به دو سفر خود به ایران، میراث غنی هنری و فرهنگی ایرانیان را ستود و حفظ و نگهداری آثار تاریخی و کلیساهای ارمنی در ایران را نمونه‌ای برای جهانیان دانست.

عباس ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان در ایروان و آکادمی هنر ارمنستان که زمینه تنظیم و انعقاد این تفاهمنامه را فراهم آوردند، تاریخ روابط دو ملت ایران و ارمنستان را دارای قدمتی سه هزار ساله دانست که ریشه در اشتراکات عمیق فرهنگی بین دو ملت دارد.

وی ادامه داد: در دوران اتحاد جماهیر شوروی، در روابط فرهنگی دو ملت رخنه‌هائی پدید آمد که باید با تلاش فراوان طرفین پر شود. چنین جلسات و رویدادهایی به تحکیم بیشتر روابط کمک می‌کند.

سفیر کشورمان در ارمنستان با اشاره به پیشرفت‌ها و دستاوردهای چشمگیر ایران در زمینه‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی، نقش جامعه فرهیخته ارمنی در توسعه علم و فرهنگ در ایران را برجسته خواند و ملت ایران را قدردان ارزش‌های هنری و فرهنگی خلق شده توسط هموطنان ارمنی خود دانست.

ظهوری افزود: حوادث رخ داده در منطقه نشان داد که ارمنستان و ایران باید روابط و همکاری‌های خود را در زمینه‌های مختلف توسعه دهند و فرهنگ در این زمینه نقش و جایگاهی قابل توجه دارد و ما با همکاری یکدیگر باید در راستای حفظ میراث ارزشمند فرهنگی خود بکوشیم و اجازه ندهیم ارزش‌ها و آثار تاریخی و فرهنگی‌مان تحریف شود.

لزوم گسترش برنامه‌های مشترک دانشگاهی بین ارمنستان و ایران

کارن ترچونیان، معاون وزیر آموزش، علوم، فرهنگ و ورزش جمهوری ارمنستان با تمجید از فعالیت‌های گسترده‌ای که در زمینه‌های فرهنگی و هنری بین ایران و ارمنستان در حال برنامه ریزی و اجرا هست، ابراز امیدواری کرد که این همکاری‌ها در حوزه‌های علمی و دانشگاهی و از طریق تبادل استاد و دانشجو و با اجرای برنامه‌های مشترک دانشگاهی نیز بیش از پیش گسترش یابد.

استقبال کم نظیر از مسابقه «ایران از نگاه هنرمندان ارمنی»

سیدحسین طباطبایی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان نیز در سخنان خود، وجود اسناد بالادستی بین نهادهای علمی و فرهنگی دو کشور را از مبانی اصلی گسترش همکاری‌های طرفین دانست و از این رو مراسم امروز و اتفاقی که در حال روی دادن است را واجد اهمیتی بسیار در روابط فرهنگی دو کشور خواند.

وی با اشاره به همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و اتحادیه نقاشان این کشور در برگزاری مسابقه سراسری «ایران از نگاه هنرمندان ارمنی» که با استقبال گسترده اهالی هنر ارمنی مواجه شده و در حال گذراندن مراحل داوری آثار دریافتی است، ابراز امیدواری کرد با نهادینه شدن همکاری‌های فرهنگی و هنری بین دو کشور که از طریق تنظیم و امضای اسناد بالادستی فراهم خواهد شد، شاهد گسترش مبادلات فرهنگی و هنری بین ایران و ارمنستان باشیم.

سورن صافاریان، رییس اتحادیه نقاشان ارمنستان در خصوص برنامه مشترک اتحادیه نقاشان با رایزنی فرهنگی که در قالب مسابقه سراسری «ایران از نگاه هنرمندان ارمنی» جانی تازه به جامعه نقاشان ارمنی در توجه به فرهنگ و هنر ایران بخشیده است، گفت: ما با برنامه‌ای جذاب که با استقبال بسیار خوب هنرمندان ارمنی مواجه شده است، فرصت‌ها و زمینه‌های عملی موجود در حوزه هنر بین دو کشور را نشان داده‌ایم و امیدواریم به زودی شاهد امضای تفاهمنامه با نهاد همتای ایرانی خود باشیم.

در ادامه این مراسم، تفاهمنامه همکاری بین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان به امضای آرام ایسابگیان رسید.

گفتنی است؛ بر اساس هماهنگی صورت گرفته با فرهنگستان هنر کشورمان این تفاهمنامه پس از امضای رییس آکادمی دولتی هنرهای زیبای ارمنستان و پاراف، رایزن فرهنگی کشورمان، از طریق مجاری رسمی به ایران ارسال خواهد شد تا در مراسمی با حضور سفیر جمهوری ارمنستان در کشورمان به امضای رییس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران برسد.

انتهای پیام/ص


٠٨:٤١ - شنبه ١٢ تير ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٠٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٦٣٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.