English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

با شرکت ایرانشناسان ارمنی؛

شخصیت و اندیشه‌های امام خمینی(ره) در ارمنستان معرفی شد

به مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره)، شخصیت و اندیشه‌های امام خمینی(ره) در ارمنستان معرفی و از ایشان به عنوان فردی فقیهی ژرف‌نگر، حکیمی خردمند، سیاستمداری دوراندیش و عارفی الهی یاد شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، آیین بزرگداشت سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) تحت عنوان وبینار «معرفی شخصیت و اندیشه‌های امام خمینی(ره)» با حضور ظهوری، سفیر و سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان و جمعی از اساتید و ایرانشناسان ارمنی در بستر فضای مجازی برگزار شد.

حیدری در سخنانی، به شخصیت ویژه امام خمینی(ره) و تأثیر جهانی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در دنیا اندک هستند شخصیت‌هایی که همچون امام خمینی(ره) جریانی را ایجاد کرده‌اند که تمام دنیا را تحت تأثیر قرار داده باشد.

رایزن فرهنگی ایران در ارمنستان افزود: امام خمینی(ره) با تکیه بر دین و معنویت، انقلابی را پایه گذاری کرد که برخلاف دنیای دو قطبی آن روز ، نه به غرب سرمایه داری وابسته بود و نه به شرق سوسیالیست تکیه داشت و راه سومی را با احیای تفکر معنوی و ارتباط دین و سیاست به جهانیان نمایاند.

ظهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان سخنان خود را با عنوان «امام خمینی(ره) رهبری جهانی در قرن بیستم» ارایه داد و درباره ابعاد شخصیت و اندیشه امام راحل به عنوان پدیدآورنده یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های قرن بیستم، گفت: امام(ره) فردی فقیهی ژرف‌نگر، حکیمی خردمند، سیاستمداری دوراندیش و عارفی الهی است که توانست به منبع نورانیت الهی و اقیانوس عرفان خداوندی متصل گردد. به همین سبب دست یافتن به افق اندیشه این شخصیت عظیم برای اندیشمندان اگر غیرممکن نباشد، بسیار سخت خواهد بود.

وی همچنین، امام خمینی(ره) را رهبری چند بُعدی که هر از گاهی بعدی از ابعاد وجودی ایشان نمایان می‌شد، خواند و به برخی از این ابعاد، اشاره کرد.

دیگر سخنران این وبینار، سرگئی شاکاریانتس، تحلیلگر مسائل سیاسی بود که با موضوع «آیت‌الله خمینی(ره) رهبر راه سوم ایران» سخنرانی کرد. وی با اشاره به تسلط ابر قدرت‌های شرق و غرب بر دنیای آن روز گفت: ایران با انقلاب خود به جهان نشان داد که می‌توان از زیر سلطه کشورهای ابرقدرت بیرون آمد و راه سومی را برای پیشبرد کشور انتخاب کرد.

وی اظهار کرد: امام خمینی(ره) از ابتدای ورود به وطن این مسئولیت مهم را بر عهده گرفت که به مردم بفهماند با تکیه بر دین و معنویت می‌‎توان سیاست کشور را پیش برد. برخلاف آموزه‌های غرب که دین را عرصه نزاع نشان داده بود امام خمینی(ره) ثابت کرد که در سایه دین و معنویت همه افراد و گروهها می‌توانند در کنار هم زندگی کنند و باعث پیشرفت جامعه خود باشند.

شاکاریانتس ادامه داد: انقلاب اسلامی به پایان نرسیده و تا به امروز ادامه دارد. امام خامنه‌ای که شاگرد امام خمینی(ره) هستند، امروزه انقلاب را بر عهده گرفته و ادامه می‌دهند.

وی مطرح کرد: امروزه امام خمینی(ره) برای تمام دنیا قابل احترام است و تا به امروز از سخنان او پیروی می‌کنند.

توان فرهنگی ایران در ساخت و صدور فرهنگ و اعتقادات دینی و معنوی

وسکانیان، رییس کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان با موضوع «ایران فرهنگی و اندیشه‌های امام خمینی(ره)»، به توان فرهنگی ایران در ساخت و صدور فرهنگ و اعتقادات دینی و معنوی پرداخت.

وی با اشاره به گستردگی ایران فرهنگی، آن را فراتر از ایران سیاسی خواند و با اشاره به تاریخ ایران از دوران پیش از اسلام به گسترش آئین، دین و فرهنگ از ایران به سایر مناطق پرداخت و آنگاه از رشد و گسترش اسلام پس از ورود به ایران و همراه شدن با فرهنگ غنی ایرانی سخن گفت و این امر را از توانایی‌های فرهنگ ایرانی دانست.

وسکانیان سپس به انقلاب اسلامی ایران و شخصیت امام خمینی(ره) پرداخت و به گسترش تفکر انقلابی و تفکر شیعی اشاره کرد و این امر را نشان از توانمندی بالای فرهنگ ایرانی خواند و امام خمینی(ره) را رهبری دانست که با شخصیت خاص خود توانست انقلاب بزرگی را در ایران بنیانگذاری کند و آن را به کشورهای مختلف ارایه و صادر کند.

بررسی دیدگاه امام خمینی(ره) در باره مجلس

خانم اما بگی جانیان، ایرانشناس و کارشناس انستیتو مسائل امنیتی و بین المللی و مفسر سیاسی، دیگر سخنران این وبینار بود که با توجه به آغاز کار مجلس یازدهم در ایران، مطالب خود را با عنوان «نظر امام خمینی(ره) در باره نقش و جایگاه مجلس» ارایه داد.

وی ابتدا با جمع آوری و ارایه برخی سخنان امام(ره) در باره اهمیت مجلس و توصیه‌های ایشان به مجلس در ادوار مختلف، با تأکید بر جمله معروف «مجلس در راس امور است» به اهمیت مجلس شورای اسلامی از دیدگاه امام خمینی(ره) پرداخت و در واقع موضوع مردم سالاری را از دیدگاه امام(ره) بررسی کرد.

آخرین سخنران این برنامه گارنیک گوورگیان، استاد کرسی ایرانشناسی دانشگاه دولتی ایروان بود که با موضوع تأثیر افکار و دیدگاه‌های امام خمینی(ره) در ادبیات معاصر فارسی به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی همچنین در بخش تجزیه و تحلیل اشعار امام خمینی(ره)، اشعار ایشان را نه فقط عرفانی بلکه حاوی مضامین دینی ـ مذهبی و هم دارای ژانر ساقی نامه توصیف کرد. 

انتهای پیام/ص


٠٩:٠٩ - شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٢١٤٦    /    تعداد نمایش : ١١٨٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.